Νέες αξιόλογες κυκλοφορίες/επανεκδόσεις σε CD/SACD/Blu-ray.

Μηνύματα
7.010
Reaction score
6.045
Ευχαριστώ για την ενημέρωση.
Πολύ δραστήριοι οι Prazak. Πρόσφατα, με την αναβίωση της Praga, πολύ καλός Haydn και αναμένεται το κουιντέτο του Schumann με τον Koroliov.
Το Κουιντέτο του Schumann με τον Koroliov και το Prazak Quartet έχει ήδη ηχογραφηθεί τον Νοέμβριο του 2009 (παραγωγή του 2010), μαζί με μία θαυμάσια ερμηνεία του πρώτου Κουαρτέτου του συνθέτη σε λα ελάσσονα (Op. 41, no.1).
Δεν έχω κάποια ενημέρωση για νέα ηχογράφηση του Κουιντέτου με τον ίδιο πιανίστα και με την πλήρως νέα ανανεωμένη σύνθεση του Κουαρτέτου Prazak, εκτός εάν πρόκειται για επανέκδοση της εν λόγω ηχογράφησης του 2009 (η πρωτότυπη παραγωγή ήταν σε SACD format). Υπόψη ότι η ανασυσταθείσα Praga (μετά την αγορά της από την εταιρεία "ομπρέλλα" Little Tribeca to 2021) δεν έχει επαναφέρει σε διαθεσιμότητα φυσικών προιόντων (CDs & SACDs) τον ήδη υπάρχοντα πολύ σημαντικό κατάλογό της.
 

Μηνύματα
148
Reaction score
209
Είναι η επανέκδοση-κυκλοφορία της παλαιάς ηχογράφησης.

 

Μηνύματα
7.010
Reaction score
6.045
Είναι η επανέκδοση-κυκλοφορία της παλαιάς ηχογράφησης.

Το υποπτεύθηκα. Θα ήταν ιδιαιτέρως περίεργο να ξαναηχογραφούσαν το ίδιο έργο με τον ίδιο πιανίστα 13 έτη μετά. Από όσο παρατηρώ, είναι διαθέσιμη η επανέκδοση σε μορφή streaming και όχι ως φυσικό προιόν. Από όσο είχα διαβάσει, ικανό μέρος του καταλόγου της Praga είναι διαθέσιμο σε αυτήν τη μορφή, όχι, όμως, ως φυσικά προιόντα (έστω και με τη μορφή επανεκδόσεων).
Ίδωμεν τι μας επιφυλάσσει (και) η Little Tribeca...
 

Μηνύματα
7.010
Reaction score
6.045
Περιέργως πως, φαίνεται έπιασε μία "φρενίτιδα" κάποιες εταιρείες (και καλλιτέχνες), ώστε να έχουμε σχεδόν όλο το έργο του σπουδαίου Βέλγου συνθέτη Cesar Franck σε αντίστοιχα complete sets και σε εξαιρετικές παραγωγές:
- Μόλις τώρα κυκλοφόρησε το έργο για Πιάνο του συνθέτη (περιλαμβάνομένων και των έργων για πιάνο και ορχήστρα), σε τρία CDs, από την εξαίρετη Ιταλική εταιρεία Stradivarius, με σολίστα έναν άλλον unsung hero, τον Βέλγο πιανίστα Patrick Dheur.
- Τον παρελθόντα μήνα, η σημαντική Βελγική εταιρεία Ricercar μας προσέφερε το πλήρες έργο για Όργανο (και Αρμόνιο) του συνθέτη, σε 5 CDs, με τον λίαν έμπειρο Βέλγο σολίστα και μουσικολόγο Joris Verdin. Υψηλότατου επιπέδου παραγωγή, ως αναμένεται από την σπουδαία αυτή εταιρεία.
- Τον παρελθόντα Μάρτιο, η εκλεκτική και αφιερωμένη στη Γαλλική Ρομαντική Μουσική Bru Zane κυκλοφόρησε ένα διπλό CD, με όλα τα τραγούδια του συνθέτη, εξαιρετικά φωνητικά και με ιδιωματικό στυλ ερμηνευμένα από τον δικό μας, εξειδικευμένο στη Γαλλική Μουσική, βαρύτονο Tassis Christoyannis και την εξαίρετη και πολύ έμπειρη Γαλλίδα σοπράνο Veronique Gens. Στο πιάνο ο επίσης λίαν έμπειρος Αμερικάνος Jeff Cohen. Πρώτης τάξεως παραγωγή!
- Τον περασμένο μήνα, μία άλλη σημαντική Βελγική εταιρεία, η Fuga Libera, κυκλοφόρησε δύο box sets με την πλήρη Μουσική Δωματίου (4 CDs) και την αντίστοιχη για Ορχήστρα (5CDs) του Cesar Franck, σε πολύ ικανοποιητικές ερμηνείες από εξαίρετους μουσικούς και σε υψηλού επιπέδου παραγωγές. Κάποιες από τις ερμηνείες αυτές είχαν κυκλοφορήσει προηγουμένως και σε μεμονωμένα CDs. (Ειρήσθω εν παρόδω ότι, πρώτη κυκλοφόρησε, το 2012, το πλήρες έργο της Μουσικής Δωματίου του συνθέτη η μικρή αλλά πάντα αξιόλογη Βελγική εταιρεία Cypres, με εξαίρετους σολίστες σε θαυμάσια παραγωγή. Μάλλον δυσεύρετο πλέον το εν λόγω κουτί, μπορεί να αναπληρωσει επάξια το εν λόγω κενό η νέα αυτή έκδοση της Fuga Libera).
Απομένει πλέον ένα τελευταίο κουτί με το έργο για τη Χορωδιακή (και Φωνητική) Μουσική του συνθέτη. Για να δούμε...πότε θα το δούμε...
 

Μηνύματα
1.447
Reaction score
1.102
Ειμαι σε αναζητηση μιας καλης εκτελεσης των εργων για σολο βιολι 1001 -1006 του j.s. Bach. Η ηχογραφηση του milstein θεωρειται "ιστορικη" αλλα σε ξενα φορουμ καποιοι τον αμφισβητουν
Ο tetzlaff? Η mullova?
Ειδα και τη hillary hahn σε βιντεο και μου αρεσε πολυ αλλα το εργο ειναι δυσευρετο..
Τι γνωμη εχετε;
Να σημειωσω οτι δεν εκτιμω το γρηγορο τεμπο στην εκτελεση ενος εργου.
 

Μηνύματα
7.010
Reaction score
6.045
Ειμαι σε αναζητηση μιας καλης εκτελεσης των εργων για σολο βιολι 1001 -1006 του j.s. Bach. Η ηχογραφηση του milstein θεωρειται "ιστορικη" αλλα σε ξενα φορουμ καποιοι τον αμφισβητουν
Ο tetzlaff? Η mullova?
Ειδα και τη hillary hahn σε βιντεο και μου αρεσε πολυ αλλα το εργο ειναι δυσευρετο..
Τι γνωμη εχετε;
Να σημειωσω οτι δεν εκτιμω το γρηγορο τεμπο στην εκτελεση ενος εργου.
Οι Σονάτες και Παρτίτες για Σόλο Βιολί του Bach είναι από τα πλέον κορεσμένα έργα όσον αφορά τις ηχογραφήσεις σχεδόν από κάθε βιολονίστα που σέβεται τον εαυτό του και αντίστοιχες παραγωγές από σχεδόν κάθε εταιρεία. Ως εκ τούτου, είναι φρούδα κάθε ελπίδα για την αναζήτηση "μίας καλής εκτέλεσης". Η θέση μου για τέτοια έργα αναφοράς για όλο το ρεπερτόριο όχι μόνον του οργάνου αλλά ίσως και της Μουσικής per se είναι να αναζητήσει κανείς να αποκτήσει τουλάχιστον μερικές από τις εκατοντάδες παραγωγές που μπορεί να είναι διαθέσιμες.
Μία ερμηνεία που πρέπει κάποιος συλλέκτης, που πραγματικά ενδιαφέρεται για τα έργα αυτά, θα πρέπει να είναι με όργανο εποχής (baroque violin) και αντίστοιχο στυλ παιξίματος. Στην κατηγορία αυτή θα πρότεινα τις εξής ερμηνείες/παραγωγές:
- Η πολύ έμπειρη και πιστά αφοσιωμένη στην περίοδο αυτή της Μουσικής Monica Huggett, στην από το 1996 πολύ ικανοποιητική παραγωγή της τότε Virgin, η οποία επανακυκλοφορεί πλέον από την Erato (στη σειρά Veritas).
- H επίσης πολύ ειδικευμένη και εμβριθώς ασχοληθείσα Amandine Beyer, στην πολύ καλή παραγωγή του 2021 της Alpha.
- Η κλασική πλέον ερμηνεία της σπουδαίας Rachel Podger στην εξαίρετη, "ιστορική" παραγωγή της Ολλανδικής Channel (του 2002).
Από τις πιο "παραδοσιακές" ερμηνείες, οι αρκετά παλαιές δεν με ικανοποιούν κυρίως λόγω των όχι πολυ ικανών παραγωγών τους αλλά και των ιδιαιτεροτήτων τους. Η πιο "safe" και ικανοποιητική για μένα είναι εκείνη του Itzhak Perlman (αρχικά στην τότε ΕΜΙ, τώρα σε πολύ καλή επανέκδοση του 2015 στη Warner).
Πάντως, είμαστε αρκετά τυχεροί που σύγχρονοι σολίστες μας έχουν δώσει μερικές πολύ σημαντικές ερμηνείες, σε εξαιρετικά καλές παραγωγές. Από αυτές επιλέγω μερικές που τις θεωρώ πραγματικά σπουδαίες:
- Christian Tetzlaff, σε εξαιρετική παραγωγή της Φινλανδικής Ondine (του 2017). Λίγο πιο γρήγορος στα tempi του αλλά σπουδαίας μουσικότητας και εκφραστικότητας ερμηνεία.
- Julia Fischer, σε demonstration quality παραγωγή της Γερμανικής audiophile Pentatone (σε SACD του 2005). Τεχνικά, ψυχρά άμεμπτη, ερμηνευτικά ουδόλως ρηχή. Λαμπρός και γεμάτος ήχος.
- Alina Ibragimova, στα υψηλά standards παραγωγής της Βρετανικής Hyperion (του 2009). Μία βιολονίστα ιδιαίτερης ευαισθησίας και εξαιρετικά εκλεπτυσμένου ήχου αλλά και θαυμαστής τεχνικής, σε μία ασυνήθιστα ώριμη ερμηνεία στα μόλις 23 έτη της!
- Λεωνίδας Καβάκος, στην λίαν πρόσφατη εξαίρετη παραγωγή της Sony (Φεβρουάριος του 2022). Ο δικός μας Καβάκος, ώριμος και σοφός, μας προσφέρει μία πραγματικά λίαν ανταγωνιστική ερμηνεία εξαίσιας ευαισθησίας, θαυμαστής ακρίβειας (με ελάχιστο vibrato) και εξαίρετου ήχου.
- Linus Roth, σε δύο μονά CDs σε σπουδαία παραγωγή της Βελγικής Evil Penguin. Για μία πολύ προσωπική αλλά ξεχωριστή ερμηνεία ενός εξαίρετου βιολονίστα, που φαίνεται ότι γνωρίζει και αγαπά τον Bach τα μέγιστα.
- Frank Peter Zimmermann, σε επίσης δύο μονά SACDs (επί του παρόντος έχει κυκλοφορήσει μόνον το πρώτο από αυτά) της audiophile BIS. O Zimmermann αποτελεί έναν από τους πιο "ψημένους" σολίστες του οργάνου, με εξαιρετικό ήχο, εντυπωσιακή τεχνική η οποία, όμως, υπηρετεί, κατά τρόπο μοναδικό, την πιο αισθαντική ερμηνεία των πλέον εμβληματικών έργων του ρεπερτορίου του βιολιού. Ειρήσθω εν παρόδω ότι ο Zimmermann μας έχει δώσει, μέχρι στιγμής, τις πλέον αξεπέραστα αισθαντικές και εμβριθείς ερμηνείες στις Σονάτες για Βιολί και Πιάνο (ή τσέμπαλο) του J.S. Bach (με τον πιανίστα Enrico Pace, σε Sony, παραγωγή του 2007).
Συγνώμη για το "σεντόνι" αυτό, αλλά για το πλέον κορυφαίο σύνολο έργων του οργάνου αυτού και ένα εκ των σημαντικοτέρων της Κλασικής Μουσικής, με εκατοντάδες ηχογραφήσεις (διαθέσιμες ή μη), ήταν το "λιγότερο" που μπορούσα να παραθέσω, αδικώντας ουκ ολίγους άλλους σπουδαίους σολίστες και αξιόλογες παραγωγές.
Υ.Γ.: H Hilary Hahn έχει ηχογραφήσει τα έργα αυτά, σε δύο διαφορετικά CDs, σε απόσταση 21 ετών μεταξύ τους (το 1997 στη Sony και το 2018 στη Decca!). Σπουδαία σολίστ αλλά άνιση, ως εικός, η ερμηνεία της...Πολύ αργή στα tempi της στο πρώτο της CD (17:47 η Chaconne!).
Y.Γ.: Τέλος, πριν από κάμποσα έτη, είχα την τύχη να συνομιλήσω για λίγο, σε μία συναυλία των Concentus Musicus υπό τον αείμνηστο N. Harnoncourt (στο Βερολίνο), με την Alice Harnoncourt (βιολονίστα και η ίδια, αρχικά πρώτο βιολί στην εν λόγω Ορχήστρα). Μεταξύ των άλλων, τη ρώτησα ποια ερμηνεία στα έργα αυτά του Bach εκτιμά η ίδια. Μου ανέφερε τον συμπατριώτη της, σημαντικό σολίστα ούτως ή άλλως, Thomas Zehetmair, ο οποίος έχει ηχογραφήσει τα έργα αυτά δύο φορές, την πλέον πρόσφατη το 2019, στην ECM. Σπουδαίος και αυτός αλλά ανήκει στους πιο..."ταχείς"...
 

Μηνύματα
1.447
Reaction score
1.102
Οι Σονάτες και Παρτίτες για Σόλο Βιολί του Bach είναι από τα πλέον κορεσμένα έργα όσον αφορά τις ηχογραφήσεις σχεδόν από κάθε βιολονίστα που σέβεται τον εαυτό του και αντίστοιχες παραγωγές από σχεδόν κάθε εταιρεία. Ως εκ τούτου, είναι φρούδα κάθε ελπίδα για την αναζήτηση "μίας καλής εκτέλεσης". Η θέση μου για τέτοια έργα αναφοράς για όλο το ρεπερτόριο όχι μόνον του οργάνου αλλά ίσως και της Μουσικής per se είναι να αναζητήσει κανείς να αποκτήσει τουλάχιστον μερικές από τις εκατοντάδες παραγωγές που μπορεί να είναι διαθέσιμες.
Μία ερμηνεία που πρέπει κάποιος συλλέκτης, που πραγματικά ενδιαφέρεται για τα έργα αυτά, θα πρέπει να είναι με όργανο εποχής (baroque violin) και αντίστοιχο στυλ παιξίματος. Στην κατηγορία αυτή θα πρότεινα τις εξής ερμηνείες/παραγωγές:
- Η πολύ έμπειρη και πιστά αφοσιωμένη στην περίοδο αυτή της Μουσικής Monica Huggett, στην από το 1996 πολύ ικανοποιητική παραγωγή της τότε Virgin, η οποία επανακυκλοφορεί πλέον από την Erato (στη σειρά Veritas).
- H επίσης πολύ ειδικευμένη και εμβριθώς ασχοληθείσα Amandine Beyer, στην πολύ καλή παραγωγή του 2021 της Alpha.
- Η κλασική πλέον ερμηνεία της σπουδαίας Rachel Podger στην εξαίρετη, "ιστορική" παραγωγή της Ολλανδικής Channel (του 2002).
Από τις πιο "παραδοσιακές" ερμηνείες, οι αρκετά παλαιές δεν με ικανοποιούν κυρίως λόγω των όχι πολυ ικανών παραγωγών τους αλλά και των ιδιαιτεροτήτων τους. Η πιο "safe" και ικανοποιητική για μένα είναι εκείνη του Itzhak Perlman (αρχικά στην τότε ΕΜΙ, τώρα σε πολύ καλή επανέκδοση του 2015 στη Warner).
Πάντως, είμαστε αρκετά τυχεροί που σύγχρονοι σολίστες μας έχουν δώσει μερικές πολύ σημαντικές ερμηνείες, σε εξαιρετικά καλές παραγωγές. Από αυτές επιλέγω μερικές που τις θεωρώ πραγματικά σπουδαίες:
- Christian Tetzlaff, σε εξαιρετική παραγωγή της Φινλανδικής Ondine (του 2017). Λίγο πιο γρήγορος στα tempi του αλλά σπουδαίας μουσικότητας και εκφραστικότητας ερμηνεία.
- Julia Fischer, σε demonstration quality παραγωγή της Γερμανικής audiophile Pentatone (σε SACD του 2005). Τεχνικά, ψυχρά άμεμπτη, ερμηνευτικά ουδόλως ρηχή. Λαμπρός και γεμάτος ήχος.
- Alina Ibragimova, στα υψηλά standards παραγωγής της Βρετανικής Hyperion (του 2009). Μία βιολονίστα ιδιαίτερης ευαισθησίας και εξαιρετικά εκλεπτυσμένου ήχου αλλά και θαυμαστής τεχνικής, σε μία ασυνήθιστα ώριμη ερμηνεία στα μόλις 23 έτη της!
- Λεωνίδας Καβάκος, στην λίαν πρόσφατη εξαίρετη παραγωγή της Sony (Φεβρουάριος του 2022). Ο δικός μας Καβάκος, ώριμος και σοφός, μας προσφέρει μία πραγματικά λίαν ανταγωνιστική ερμηνεία εξαίσιας ευαισθησίας, θαυμαστής ακρίβειας (με ελάχιστο vibrato) και εξαίρετου ήχου.
- Linus Roth, σε δύο μονά CDs σε σπουδαία παραγωγή της Βελγικής Evil Penguin. Για μία πολύ προσωπική αλλά ξεχωριστή ερμηνεία ενός εξαίρετου βιολονίστα, που φαίνεται ότι γνωρίζει και αγαπά τον Bach τα μέγιστα.
- Frank Peter Zimmermann, σε επίσης δύο μονά SACDs (επί του παρόντος έχει κυκλοφορήσει μόνον το πρώτο από αυτά) της audiophile BIS. O Zimmermann αποτελεί έναν από τους πιο "ψημένους" σολίστες του οργάνου, με εξαιρετικό ήχο, εντυπωσιακή τεχνική η οποία, όμως, υπηρετεί, κατά τρόπο μοναδικό, την πιο αισθαντική ερμηνεία των πλέον εμβληματικών έργων του ρεπερτορίου του βιολιού. Ειρήσθω εν παρόδω ότι ο Zimmermann μας έχει δώσει, μέχρι στιγμής, τις πλέον αξεπέραστα αισθαντικές και εμβριθείς ερμηνείες στις Σονάτες για Βιολί και Πιάνο (ή τσέμπαλο) του J.S. Bach (με τον πιανίστα Enrico Pace, σε Sony, παραγωγή του 2007).
Συγνώμη για το "σεντόνι" αυτό, αλλά για το πλέον κορυφαίο σύνολο έργων του οργάνου αυτού και ένα εκ των σημαντικοτέρων της Κλασικής Μουσικής, με εκατοντάδες ηχογραφήσεις (διαθέσιμες ή μη), ήταν το "λιγότερο" που μπορούσα να παραθέσω, αδικώντας ουκ ολίγους άλλους σπουδαίους σολίστες και αξιόλογες παραγωγές.
Υ.Γ.: H Hilary Hahn έχει ηχογραφήσει τα έργα αυτά, σε δύο διαφορετικά CDs, σε απόσταση 21 ετών μεταξύ τους (το 1997 στη Sony και το 2018 στη Decca!). Σπουδαία σολίστ αλλά άνιση, ως εικός, η ερμηνεία της...Πολύ αργή στα tempi της στο πρώτο της CD (17:47 η Chaconne!).
Y.Γ.: Τέλος, πριν από κάμποσα έτη, είχα την τύχη να συνομιλήσω για λίγο, σε μία συναυλία των Concentus Musicus υπό τον αείμνηστο N. Harnoncourt (στο Βερολίνο), με την Alice Harnoncourt (βιολονίστα και η ίδια, αρχικά πρώτο βιολί στην εν λόγω Ορχήστρα). Μεταξύ των άλλων, τη ρώτησα ποια ερμηνεία στα έργα αυτά του Bach εκτιμά η ίδια. Μου ανέφερε τον συμπατριώτη της, σημαντικό σολίστα ούτως ή άλλως, Thomas Zehetmair, ο οποίος έχει ηχογραφήσει τα έργα αυτά δύο φορές, την πλέον πρόσφατη το 2019, στην ECM. Σπουδαίος και αυτός αλλά ανήκει στους πιο..."ταχείς"...
Ευχαριστω για την τοσο αναλυτικη απαντηση. Ετσι μαθαινουμε ....
Να υποθεσω οτι ολες οι προτασεια ειναι με το baroque violin. Σωστα;
Δεν ειμαι συλλεκτης πολλων ηχογραφησεων,δεν εχω αυτη τη πολυτελεια,γι αυτο και ρωταω, θα παρω μια και μοναδικη.
Θελω τη γνωμη σας για τον nathan milstein.
Απο αυτα που γραψατε ως τωρα ειμαι μεταξυ Podger ,ibragimova και Peldger.
Θα διαλεγατε Ibragimovaη κανω λαθος;
 


Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Μ'αρεσει ο τονος του Henryk Szeryng -και αλλων της χρυσης εποχης επισης-
αλλα δεν τον εχω ακουσει στο συγκεκριμενο εργο.
O Milstein ειναι παντα αξιος προσοχης.
Το να ανακαλυπτεις παλιους ξεχασμενους βιολονιστες ειναι απολαυση.
Ο Perlman αν και αψογος γενικα μου ειναι λιγο αδιαφορος. Κονσερτα Mozart πχ.
Μπορει να μην του εχω δωσει την προσοχη που του αξιζει,
συμβαινει κι αυτο..

Οι "ιστορικα ενημερωμενες" εκτελεσεις στην πλειοψηφια τους ειναι λιγο αδιαφορες.
Προεκυψαν απο μια ακαδημαικη αντιδραση σε μια μελο εκδοχη της ρομαντικης ερμηνειας.
Εξαιρειται ο πολυ καλος και δραστηριος Jordi Savall που πολλακις εχει προταθει εδω.
Σιγουρα θα υπαρχουν και αλλοι.
Αυτο ειναι ενα ταξιδι ανακαλυψης.

Ο Χατζιδακις καποτε ειχε δηλωσει οτι στην παλια μουσικη, αναγεννηση, προκλασσικη κλπ
προτιμουσε τους ερασιτεχνες. Συμφωνω, κατι θα ηξερε...
και απο προσωπικη εμπειρια , εχω φιλο που δηλωνει μουσικος - μηχανικος,..υπαρχουν.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.447
Reaction score
1.102
Μ'αρεσει ο τονος του Henryk Szeryng -και αλλων της χρυσης εποχης επισης-
αλλα δεν τον εχω ακουσει στο συγκεκριμενο εργο.
O Milstein ειναι παντα αξιος προσοχης.
Το να ανακαλυπτεις παλιους ξεχασμενους βιολονιστες ειναι απολαυση.
Ο Perlman αν και αψογος γενικα μου ειναι λιγο αδιαφορος. Κονσερτα Mozart πχ.
Μπορει να μην του εχω δωσει την προσοχη που του αξιζει,
συμβαινει κι αυτο..

Οι "ιστορικα ενημερωμενες" εκτελεσεις στην πλειοψηφια τους ειναι λιγο αδιαφορες.
Προεκυψαν απο μια ακαδημαικη αντιδραση σε μια μελο εκδοχη της ρομαντικης ερμηνειας.
Εξαιρειται ο πολυ καλος και δραστηριος Jordi Savall που πολλακις εχει προταθει εδω.
Σιγουρα θα υπαρχουν και αλλοι.
Αυτο ειναι ενα ταξιδι ανακαλυψης.

Ο Χατζιδακις καποτε ειχε δηλωσει οτι στην παλια μουσικη, αναγεννηση, προκλασσικη κλπ
προτιμουσε τους ερασιτεχνες. Συμφωνω, κατι θα ηξερε...
και απο προσωπικη εμπειρια..υπαρχουν.
Μπορεις να μου εξηγησεις τι εννοεις με το "ιστορικα ενημερωμενες"?
Εν τω μεταξυ αν διαβασεις κριτικες για σολιστ σε διαφορες παραγωγες, σε amazon πχ ειναι 9 στις 10 διθυραμβικες. Οσον αφορα τη κλασικη.
Σε φορουμ κλασικης δεν ξερω τι γινεται. Οταν ειναι ολα τελεια τι να διαλεξεις:D
 

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Εννοω ερμηνειες με χρηση αυθεντικων οργανων εποχης, παιγμενες στο στυλ
που νομιζουμε οτι παιζονταν πριν την κλασσικη και ρομαντικη περιοδο.
Ενα ειδος αποκαταστασης της αληθειας..
 

Μηνύματα
7.010
Reaction score
6.045
Ευχαριστω για την τοσο αναλυτικη απαντηση. Ετσι μαθαινουμε ....
Να υποθεσω οτι ολες οι προτασεια ειναι με το baroque violin. Σωστα;
Δεν ειμαι συλλεκτης πολλων ηχογραφησεων,δεν εχω αυτη τη πολυτελεια,γι αυτο και ρωταω, θα παρω μια και μοναδικη.
Θελω τη γνωμη σας για τον nathan milstein.
Απο αυτα που γραψατε ως τωρα ειμαι μεταξυ Podger ,ibragimova και Peldger.
Θα διαλεγατε Ibragimovaη κανω λαθος;
H "υπόθεσή" σου είναι λάθος. Με Baroque Violin είναι μόνον οι τρεις πρώτες ηχογραφήσεις που ανέφερα (ίσως το κείμενό μου δεν ήταν ξεκάθαρο).
Οι επόμενες, που τις χαρακτήρισα κατ' αντιδιαστολή "παραδοσιακές", δεν έχουν να κάνουν τόσο με το τι βιολί χρησιμοποιείται (σχεδόν όλοι οι εν λόγω βιολονίστες χρησιμοποιούν παλαιά όργανα, συνήθως και πολύ μεγάλης αξίας) αλλά με το στυλ παιξίματος, όπου πιο σύγχρονες τεχνικές χρησιμοποιούνται (π.χ. περισσότερο vibrato), πιο ελεύθερα tempi (π.χ. χρήση, κατά περίπτωση, του rubato).
H σύστασή μου θα ήταν να διαλέξεις μία με baroque violin και μία πιο σύγχρονη ερμηνεία...τουλάχιστον, ώστε να έχεις μία κάπως πιο ολοκληρωμένη εικόνα.
Η Podger είναι σίγουρα μία εξαιρετική επιλογή για ερμηνεία "οργάνου και τεχνικής εποχής". Ο Perman, όπως έγραψα, είναι πάντα μία πολύ ασφαλής επιλογή. Πάντως, προς έκπληξή σου (ίσως), ο Καβάκος είναι η πλέον πρόσφατη αποκάλυψη και o Linus Roth επίσης. H Ibragimova, παρά το γεγονός ότι είναι πολύ καλή και αυτή, την βρίσκω κάπως πιο "ραφινάτη" για τέτοια πολυσχιδή έργα που χρειάζονται κάθε μορφή έκφρασης και μουσικότητας.
O Milstein αποτελεί μία από τις "χρυσές σελίδες" μία άλλης εποχής. Πολύ πιο αυστηρός, λιτός, κάπως πιο γρήγορος στα tempi του και κάπως μονότονος ως προς το εκφραστικό πεδίο της ερμηνείας του. Οι διάφορες επανεκδόσεις της DG δεν μπορούν να συγκριθούν με τις πολύ πιο σύγχρονες που έχω ήδη αναφέρει.
Η DG έχει επίσης επενδύσει και σε έναν άλλον πολύ μεγάλο βιολονίστα της "χρυσής εποχής", τον Henryk Szeryng (που ανέφερε και ο editor). Και εδώ οι επανεκδόσεις δεν είναι οι καλλίτερες. Ως ερμηνεία είναι, για μένα, προτιμητέα του Milstein (και με πιο "χαλαρά" tempi), κυρίως για τον εξαίρετο τόνο και τη θαυμάσια μουσικότητά του.
Δυστυχώς, δεν δύναμαι να προτείνω μόνον μία ερμηνεία σε τέτοια έργα. Πάντως, έχεις ένα αρκετά μεγάλο φάσμα πολύ ασφαλών επιλογών...
 

Μηνύματα
148
Reaction score
209
Από τις παλαιότερες ερμηνείες, ακόμη περισσότερο από τον Milstein, μου άρεσαν οι ερμηνείες της Mullova. Μου άρεσε που οι εκτελέσεις είχαν λιγότερο δράμα και προβάλλονταν τα χορευτικά στοιχεία της μουσικής.
 

Μηνύματα
148
Reaction score
209
Ανάμεσα στον εξαίρετο Linus Roth και τον Καβάκο θα διάλεγα μάλλον τον δεύτερο κρίνοντας μόνο από την σακόνε της δεύτερης παρτίτας, μιας από τις μεγαλοφυέστερες μουσικές συνθέσεις ανά τους αιώνες.
 

Μηνύματα
7.010
Reaction score
6.045
Ανάμεσα στον εξαίρετο Linus Roth και τον Καβάκο θα διάλεγα μάλλον τον δεύτερο κρίνοντας μόνο από την σακόνε της δεύτερης παρτίτας, μιας από τις μεγαλοφυέστερες μουσικές συνθέσεις ανά τους αιώνες.
Σε αυτήν τη βάση συμφωνώ τα μέγιστα. Η Chaconne του Καβάκου είναι από τις καλλίτερες στη δισκογραφία. Σε άλλες κινήσεις από τις Σονάτες και τις Παρτίτες, πάντως, και o Linus Roth...excelled...
 

Μηνύματα
7.010
Reaction score
6.045
Ευρίσκω εαυτόν υποχρεωμένο να αναφερθώ στην μνημειώδη κυκλοφορία της Warner με το (υπαρκτό) σύνολο των ηχογραφήσεων στην τότε ΕΜΙ, νυν Warner, της μεγαλύτερης, κατά τεκμήριο, γυναίκας σολίστ του τσέλου, της θρυλικής και αείμνηστης Jaqueline Du Pre (σε 23 CDs).
Στο σημαντικότατο αυτό σετ περιλαμβάνονται όλες οι ηχογραφήσεις της σπουδαίας και μοναδίκης αυτής σολίστ, από τις πλέον νεανικές μέχρι τις πλέον τελευταίες της στη δυστυχώς και ατυχώς σύντομη καλλιτεχνική ζωή της (μόλις 12 ετών). Στο σετ περιλαμβάνονται κάποια πρώτα σπάνια ρεσιτάλ της, ένας εξαίρετος Don Quixote του Richard Strauss (υπό τον Adrian Boult), το Κοντσέρτο του Lalo και μία μη προηγουμένως διαθέσιμη ηχογράφηση του Τρίο για Κλαρινέτο, Τσέλο και Πιάνο του Brahms.
H εκπληκτική αυτή σολίστ του τσέλο έκανε από πολύ νωρίς τις πρώτες συναυλίες της, στα 22 (το 1967) παντρέυτηκε τον φημισμένο πλεόν πιανίστα Daniel Barenboim, αλλά, δυστυχώς, τρία έτη μετά παρουσιάσθηκαν τα πρώτα σημάδια της σοβαρής ασθένειάς της, ήτοι της σκλήρυνσης κατά πλάκας, για να αναγκαστεί να σταματήσει την λάμπρη της καρίερα δύο έτη μετά (μόλις στα 28 της έτη). Απεβίωσε στα 42 της...
Λαμπροί σολίστες του οργάνου παραδεχόντουσαν ότι τουλάχιστον το Κοντσέρτο του Elgar "ήταν δικό της", ενώ σε εμβληματικά Κοντσέρτα όπως εκείνο του Dvorak αναγνώριζαν ότι...she excelled...Εξαιρετικές, μουσικότατες και λίαν συγκινησιακές παραμένουν και οι ερμηνείες της στον Haydn, στις Σονάτες και τα Τρίο για Πιάνο του Beethoven (οι δύο Σονάτες για Τσέλο και Πιάνο με τον Bishop-Kovacevic παραμένουν μοναδικές σε έκφραστική δύναμη και απαράμιλλη μουσικότητα).
Πλην δύο, όλα τα υπόλοιπα CDs έχουν γίνει Remastered in 192Hz/24bit από τις πρωτότυπες ηχογραφήσεις.
Το σπουδαίο αυτό σετ αποτελεί την πλεόν ολοκληρωμένη σημαντική μαρτυρία-μνημείο για την απέραντη μουσικότητα, την μοναδική τεχνική και την ασυγκράτητα πλούσια ιδιοσυγκρασία μίας από τις μεγαλύτερες μουσικούς του παρελθόντος αιώνος!
 

Μηνύματα
148
Reaction score
209
Πράγματι μια πολύτιμη συλλογή για κάθε μουσικόφιλο.
Η μόνη μου επιφύλαξη είναι ότι σε κάποια έργα όπως στο κονσέρτο του Boccherini παρουσιάζεται μόνο ένα απόσπασμα (δεύτερο μέρος) ενώ διατίθεται από την warner η πλήρης εγγραφή του.
 

Μηνύματα
7.010
Reaction score
6.045
Πράγματι μια πολύτιμη συλλογή για κάθε μουσικόφιλο.
Η μόνη μου επιφύλαξη είναι ότι σε κάποια έργα όπως στο κονσέρτο του Boccherini παρουσιάζεται μόνο ένα απόσπασμα (δεύτερο μέρος) ενώ διατίθεται από την warner η πλήρης εγγραφή του.
Δεν αντιλαμβάνομαι που είναι το πρόβλημα. Στο σετ που έχω (ως φυσικό προιόν), το Κοντσέρτο του Boccherini είναι πλήρες.
 

Μηνύματα
148
Reaction score
209
Επειδή αναφέρθηκε remastering 24/192 εννοώ αυτή την κυκλοφορία που περιέχει μέρος του κονσέρτου του Boccherini.

To πλήρες κονσέρτο του Boccherini σε ανάλυση 24/ 192 διατίθεται χωριστά. Το ίδιο ισχύει και για κάποιες ακόμα ηχογραφήσεις όπως τα τρίο.
https://www.prestomusic.com/classical/products/9331179--haydn-boccherini-cello-concertos.

Σε φυσική μορφή cd quality γνωρίζω ότι περιέχονται όλες οι ηχογραφήσεις αλλά αναφερόμουν στις υψηλότερες αναλύσεις.
 

Μηνύματα
7.010
Reaction score
6.045
Επειδή αναφέρθηκε remastering 24/192 εννοώ αυτή την κυκλοφορία που περιέχει μέρος του κονσέρτου του Boccherini.

To πλήρες κονσέρτο του Boccherini σε ανάλυση 24/ 192 διατίθεται χωριστά. Το ίδιο ισχύει και για κάποιες ακόμα ηχογραφήσεις όπως τα τρίο.
https://www.prestomusic.com/classical/products/9331179--haydn-boccherini-cello-concertos.

Σε φυσική μορφή cd quality γνωρίζω ότι περιέχονται όλες οι ηχογραφήσεις αλλά αναφερόμουν στις υψηλότερες αναλύσεις.
Το υποψιάστηκα...Πάντως, το νέο αυτό κουτί με τα 23 CDs έχει επίσης υψηλή ανάλυση 24/192 και εδώ στην Ελλάδα ήλθε σε μία απίστευτα οικονομική τιμή (65 Ευρώ!).
Επ' ευκαιρία, οφείλω να αναφερθώ και στην εξαιρετική συλλογή της Γερμανικής Hänssler, σε έξι CDs, με ό,τι καλλίτερο από τις ηχογραφήσεις μίας άλλης πολύ αξιόλογης σολίστ του τσέλου, της Λουξεμβουργιανής Francoise Groben, η οποία ατυχώς έχασε τη μάχη για τη ζωή της (και τη λαμπρή της καριέρα) στα 45 της από την επάρατο...(τον Μαίο του 2011). Το σετ ονομάζεται In Memoriam και περιλαμβάνει, μεταξύ άλλων:
- μία εκπληκτική ερμηνεία στο Κοντσέρτο του Elgar (μία πολύ προσωπική αλλά λαμπρή προσέγγιση στο εξαίρετο αυτό έργο του ρεπερτορίου)
- εξαιρετικά θερμές ερμηνείες στα Κοντσέρτα του Haydn μαζί με μία θαυμάσια ερμηνεία του 2ου Κοντσέρτου του Boccherini.
- ιδιωματικές και συγκινησιακές ερμηνείες στο 1ο Κοντσέρτο του Shostakovich και το 1ο του Saint-Saens.
- εντυπωσιακή και άρτια τεχνικά ερμηνεία στις Παραλλαγες Ροκοκό του Tchaikovsky.
- εξαίρετες ερμηνείες σε έργα Μουσικής Δωματίου, όπως το 1ο Πιάνο Τρίο του Brahms και το 3ο Κουαρτέτο του Schumann (από το 1998 υπήρξε μέλος του περίφημου Κουαρτέτου Εγχόρδων του βιολονίστα Τ. Zehetmair).
- αποκαλυπτικές παρουσιάσεις νέων σύγχρονων έργων.
Μία ίσως "μίνι Du Pre", αλλά, ούτως ή άλλως σπουδαία σολίστ με πολύ αισθαντική προσωπικότητα και εξαιρετικό ταλέντο, μουσικότατη και πλήρως εκφραστική.
Σημαντικό απόκτημα για τους μουσικόφιλους συλλέκτες.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.345
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top