Νέος Πολυκάναλος

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Ο nad 758v3, κάτω απο 1400€.

Αμέσως επόμενος ο Arcam 390, στα διπλά χρήματα.

Κατά την γνώμη μου δεν πρέπει να αγοράζουμε AVRs αν θέλουμε χρήση μόνο απο τα preouts, διότι κατα τεκμήριο είναι μηχανήματα συμβιβασμού.

Λιγη οικονομία και παίρνουμε τον καινούργιο Arcam AV40 prepro με XLR που θα βγει σύντομα με 4000€, ή τον Emotiva xmc 2 όταν ενσωματώσουν το Dirac.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Μπα, αν δηλαδή αναφέρεσαι στη Ναντ, βρίσκω πολύ λογική την τιμολόγηση της Ναντ, διότι αυτός που θα κινηθεί στα 1350€ περίπου που κοστίζει ο 758, προφανώς δεν σκοπεύει να δαπανήσει μεγάλα ποσά στα σκατομηχανήματα (και καλά κάνει, ασχέτως οικονομικής άνεσης), θέλει να κάνει οικονομικά τη δουλειά του, οπότε θα του είναι πολύ χρήσιμα και τα ενισχυτικά στάδια μέσα σε αυτό το μηχάνημα, παίρνει και μια ντουζίνα οικονομικά παθητικά ηχειακια με άλλα 1350€, δηλαδή στο ίδιο κοστολογιο με τον πολυκάναλο av ενισχυτή, και κάνει όμορφα τη δουλειά του, χωρίς να ξεφύγει η συνολική δαπάνη.

Αυτός που θέλει τελικούς ενισχυτές με τα παθητικά ηχεία του, ή ενεργά ηχεία, άρα θα χρειαστεί σκέτο av pro, είναι πασιφανές ότι σκοπεύει να δαπανήσει πολύ περισσότερο χρήμα σε ηχεία και ενισχυτικά, τουλάχιστον τα τριπλάσια λεφτά, άρα σε ανάλογο κοστολογιο θα είναι και ο av pro, προσφέροντας προφανώς υψηλότερες επιδόσεις.

Πολύ σωστές είναι οι τιμολογήσεις και οι προσφερόμενες δυνατότητες, για κάθε βαλαντιο. Ξέρουν αυτοί.
Post automatically merged:

Ακόμα και σε πολύ οικονομικές επιλογές ενεργών ηχείων, σε σχέση με τα παραδοσιακά κοστολογια τρέλας του Χάι Εντ, λόγου χάριν στα 700€ το πακέτο ηχείου ενισχυτών (επίπεδο πρισονους και ανάλογων επιλογών, που σημαίνει χονδρικά ηχείο αξίας 350€ και ενσωματωμένους ενισχυτές αξίας 350€, δηλαδή καμία σχέση με Χάι Εντ), για 11-αδα ηχείων ιμερσιβ σεταπ, είπαμε, μιλάμε για λίγο πάνω από 11.000€ θα πάει το συνολικό κοστολογιο στα ηχεία με τα σαμπ, οπότε γιατί να θεωρείται ορθή η συμπλήρωση του εν λόγω σεταπ με τον φτηνό Ναντ των 1350€; Δεν έχει λογική τέτοιος συνδυασμός, εκεί πας σε πιο μεγάλη μηχανή, σε υψηλότερο κοστολογιο, ώστε να έχεις και υψηλότερη ποιότητα συνολικά, καθώς δεν δίνεις λίγα λεφτά για ηχεία κι ενισχυτές, δε γίνεται να κάνεις "σκοντα" στον av processor, θα χαντακωσεις το υπόλοιπο σεταπ..

Ένα λογικό σενάριο οικονομικής διαχείρισης των μηχανημάτων, λέει ας πούμε ότι για συνολικό κόστος ηχείων και σαμπ έως 4 χιλιάρικα (κάτω από 400€ το ηχείο μέση τιμή), ε, είναι σοφή επιλογή ένας οικονομικός Ναντ.

Για ιμερσιβ σεταπ ενισχυτικών και ηχείων που το κόστος τους ξεπερνάει το 5-χιλιαρο, θες πιο σοβαρό μηχάνημα από πίσω να το υποστηρίξει τέτοιο σεταπ, άρα παίζεις στα 3,5-4 χιλιάρικα προ.

Αυξανόμενης της αξίας αγοράς του σεταπ ηχείων, λογική κίνηση είναι να αυξηθεί και η αξία αγοράς του προσεσορα που θα τα οδηγήσει. Με ιμερσιβ σεταπ 11-αδας ηχείων-ενισχυτων και σαμπ συνολικής αξίας >20.000 € (δηλαδή μέση τιμή ας πούμε ενεργού ηχείου περί τα 1500€ και πάνω), ε, μεγάλε τρινοβ. Εκεί είσαι.

Δε γίνεται πιο φτηνά να θες και αξιόλογα Ντακ, και αξιόλογες επιδόσεις προενισχυτικων σταδίων και υψηλής ποιότητας ισοστάθμιση, και λοιπές παροχές υπηρεσιών στριμιγγκ και δεξερωγωτι. Δε βγαίνουν τα κουκιά.
 
Last edited:

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Δηλαδή η οικονομικότερη πρόταση που είναι ο nad δίνει μόνο 7 κανάλια; καλά το βλέπω;
Για atmos δηλαδή μέχρι 5.x.2;

Αν ναι, ποιος είναι ο οικονομικότερος που να δίνει τουλάχιστον 9 κανάλια ώστε να παίξει 5.x.4;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Δηλαδή η οικονομικότερη πρόταση που είναι ο nad δίνει μόνο 7 κανάλια; καλά το βλέπω;
Για atmos δηλαδή μέχρι 5.x.2;
Όχι, δίνει 7 τελικούς ενισχυτές (ή εξόδους προ) για να οδηγήσεις την 7-αδα των κάτω ηχείων, και δίνει 4 εξόδους προενισχυσης για 4 άτμος.
Υποστηρίζει 7.1.4 πλήρως.
Μόνο ενισχυτές για τα 4 άτμος δε δίνει στο πακέτο.

Στη μια έξοδο σαμπ, βάλε συ 2 όμοια σαμπ στις 2 εμπρός γωνίες με όμοιες αποστάσεις από τη θέση ακρόασης, κι άστα να παιζουν σαν ένα, μικρό το κακο. Ειδάλλως, θες μίνι ντιεσπι για να στήσεις άριστα έως 4 σαμπ.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Αν κάνω λάθος, διορθώστε με. Έτσι το θυμάμαι το μηχανάκι. ;)

Να ο πάτος του:

Screenshot_20190922_135502_com.android.chrome.jpg


Πάνω αριστερά βλέπω 4 εξοδους για 4 άτμος, και δίπλα στις μπορνες ηχείων άλλες 8 (7.1).

Τι λέει το κοντρόλ; :lol:


ΥΓ. Για τους 7 τελικούς, από 80€ να πεις το τεμάχιο, που είναι ξεφτίλα και δε βρίσκεις ενισχυτή σε τέτοια λεφτά, είναι 560€ η αξία των ενισχυτικών...
Δηλαδή για av προενισχυτή με ντιρακ, και διάφορες δυνατότητες, δίνεις ας πούμε περί τα 800€... Εντάξει... Ιναφ.
 
Last edited:


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Όχι ρε, λάθος δικό μου, 7.1.4 11 κανάλια, 7 με τελικούς και 4 μόνο pre outs.

Mία ακόμα ερώτηση παρακαλώ, ποια είναι εκείνη η μέτρηση που θα κάνει κάποιος στο χώρο του και θα δείχνει ότι το αποτέλεσμα του Dirac είναι καλύτερο από ένα άλλο;
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.136
Reaction score
26.694
Στη μια έξοδο σαμπ, βάλε συ 2 όμοια σαμπ στις 2 εμπρός γωνίες με όμοιες αποστάσεις από τη θέση ακρόασης, κι άστα να παιζουν σαν ένα, μικρό το κακο. Ειδάλλως, θες μίνι ντιεσπι για να στήσεις άριστα έως 4 σαμπ.
ωχ ωχ ωχ ...
Μεγάλη επιείκεια βλέπω εσχάτως :drinks:
Για να δούμε, για τούτα δω τι ξέρουμε?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Όχι ρε, λάθος δικό μου, 7.1.4 11 κανάλια, 7 με τελικούς και 4 μόνο pre outs.

Mία ακόμα ερώτηση παρακαλώ, ποια είναι εκείνη η μέτρηση που θα κάνει κάποιος στο χώρο του και θα δείχνει ότι το αποτέλεσμα του Dirac είναι καλύτερο από ένα άλλο;
Μπορούμε πάρουμε μόνο μια ιδέα βλέποντας τον χρονικό συγχρονισμό των καναλιών μεταξύ τους, και του sub. Το Audyssey τα κανει μαντάρα.

Αλλά σε καμία περίπτωση δεν επαρκεί αυτό. Ειναι για προχωρημένους, και δεν αρκεί μια μέτρηση φάσματος με το REW., έτσι κι αλλιως αυτές τις διαμορφώνεις όπως θέλεις. Εντάξει, στην περιοχή του κρος με το Audyssey δεν θα τα καταφέρεις εύκολα :tongue:
Το Dirac εχει το πλεονέκτημα πως χρησιμοποιεί ενα συνδυασμό IIR και FIR διόρθωσης (με αλγόριθμους που δεν μας αποκαλύπτουν) σε αντίθεση με τα άλλα consumer software. Και αυτό ακούγεται πολύ πιο σωστό, καθαρό, και λιγότερο συμπιεσμένο.

Και δεν ειναι μόνο ο Rubinson του Stereophile που εχει Marantz με σβηστό το Audyssey και εξωτερικο Dirac.

Και ο @makis.pol νομίζω το είχε κανει παλιότερα, και ο @TERMATOGAZI. Δεν είναι τυχαίο.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Μπορούμε πάρουμε μόνο μια ιδέα βλέποντας τον χρονικό συγχρονισμό των καναλιών μεταξύ τους, και του sub. Το Audyssey τα κανει μαντάρα.

Αλλά σε καμία περίπτωση δεν επαρκεί αυτό. Ειναι για προχωρημένους, και δεν αρκεί μια μέτρηση φάσματος με το REW., έτσι κι αλλιως αυτές τις διαμορφώνεις όπως θέλεις. Εντάξει, στην περιοχή του κρος με το Audyssey δεν θα τα καταφέρεις εύκολα :tongue:
Το Dirac εχει το πλεονέκτημα πως χρησιμοποιεί ενα συνδυασμό IIR και FIR διόρθωσης (με αλγόριθμους που δεν μας αποκαλύπτουν) σε αντίθεση με τα άλλα consumer software. Και αυτό ακούγεται πολύ πιο σωστό, καθαρό, και λιγότερο συμπιεσμένο.

Και δεν ειναι μόνο ο Rubinson του Stereophile που εχει Marantz με σβηστό το Audyssey και εξωτερικο Dirac.

Και ο @makis.pol νομίζω το είχε κανει παλιότερα, και ο @TERMATOGAZI. Δεν είναι τυχαίο.
Συμφωνώ ότι το audyssey είναι το χειρότερο σύστημα ισοστάθμισης του κόσμου και δεν με χαλάει καθόλου που είμαι κάτοχος αυτού του συστήματος. Πάμε παρακάτω λοιπόν.
Τελικά, υπάρχει μέτρηση που να αποτυπώνει την ανωτερότητα; Εννοείται που να μπορεί κάποιος να την κάνει με ένα umik και το rew και να μην χρειάζεται ειδικό εξοπλισμό και γνώσεις. Και αυτό το λέω γιατί αν όντως χρειάζεται ειδικό εξοπλισμό και γνώσεις τότε μοιραία θα καταλήξουμε στο "πως ακούγεται" όπως και εσύ γράφεις και το κοντρόλ νωρίτερα με διαβεβαίωσε (ακούγεται σαφώς καλύτερα, είναι η έκφραση που λένε οι experts συνήθως).
Και το οποίο προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να το δεχτώ ως μέθοδο αξιολόγησης και να αποδεχτώ το πόρισμά πραγματικά έμπειρων ακροατών όπως εσύ ή ο Κώστας ή ο τερματογκάζι ή ο Αλέξης και να συμφωνήσουμε όλοι μαζί ότι το dirac είναι ανώτερο όταν το ακούς. Σε αυτή την περίπτωση όμως επειδή μπαίνει ως κριτήριο η προσωπική ακρόαση του καθενός φοβάμαι ότι μπορεί και να καταλήξω στο συμπέρασμα ότι αφού ακούω μια χαρά με το audyssey (για τη χρήση που κάνω εγώ στο σύστημα μου και αντίστοιχα ο καθένας με οποιαδήποτε άλλη χρήση και σύστημα, ypao, arc...) who gives a shit για κάτι που μπορεί και να το ακούσω μπορεί και να μην το ακούω. Και αν εγώ ακούω μια χαρά και δεν έχω παράπονο πολύ πιθανό να το προτείνω και στο διπλανό μου που ψάχνει να αγοράσει γιατί πιστεύω ότι και αυτός θα ακούει ικανοποιητικά.
Στην περίπτωση που δεν είχα καθόλου σύστημα και έστηνα εκ του μηδενός ένα (οικονομικό) σύστημα για να βλέπω τις ταινίες μου τότε ο nad από ότι λένε οι experts είναι η μοναδική επιλογή στην κατηγορία τιμής...μμμμμ, αυτό όμως από μόνο του για εμένα (και το τονίζω, για εμένα, για να μην αρχίζουμε κουβέντες που δεν έχουν νόημα) ως καταναλωτής λειτουργεί ως αποτρεπτικός παράγοντας αγοράς του. Όταν eventually και οι άλλες εταιρείες καταλήξουν να ενσωματώσουν dirac σε αυτή την κατηγορία τιμής (λόγω της προ αφανούς ανωτερότητας του εκεί θα καταλήξει το industry φαντάζομαι ειδάλλως θα χάνουν πωλήσεις και θα μείνουν μόνο αυτοί που πουλάνε με dirac) και θα έχω παραπάνω από μία επιλογές τεχνολογίας τότε θα είμαι ένας τυχερός καταναλωτής. Για την ώρα προτιμώ να είμαι το κορόιδο που θα αγοράσει τα άυποδεέστερα συστήματα που λέγονται audyssey, ypao...γιατί και μου κάνουν τη δουλειά μου (ακούω μια χαρά) και πιο ασφάλεια νιώθω στην αγορά μου όταν αγοράζω κάτι που δεν είναι μοναδική επιλογή.
So simple as that.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Μπορούμε πάρουμε μόνο μια ιδέα βλέποντας τον χρονικό συγχρονισμό των καναλιών μεταξύ τους, και του sub. Το Audyssey τα κανει μαντάρα.

Αλλά σε καμία περίπτωση δεν επαρκεί αυτό. Ειναι για προχωρημένους, και δεν αρκεί μια μέτρηση φάσματος με το REW., έτσι κι αλλιως αυτές τις διαμορφώνεις όπως θέλεις. Εντάξει, στην περιοχή του κρος με το Audyssey δεν θα τα καταφέρεις εύκολα :tongue:
Το Dirac εχει το πλεονέκτημα πως χρησιμοποιεί ενα συνδυασμό IIR και FIR διόρθωσης (με αλγόριθμους που δεν μας αποκαλύπτουν) σε αντίθεση με τα άλλα consumer software. Και αυτό ακούγεται πολύ πιο σωστό, καθαρό, και λιγότερο συμπιεσμένο.

Και δεν ειναι μόνο ο Rubinson του Stereophile που εχει Marantz με σβηστό το Audyssey και εξωτερικο Dirac.

Και ο @makis.pol νομίζω το είχε κανει παλιότερα, και ο @TERMATOGAZI. Δεν είναι τυχαίο.
αυτους διαβαζεται και αγοραζεται τρομαρα σας.....παραπληροφοριση καργα....
....αυτοι τρομαρα σας ειναι μια ετσι και μια γουβετσι.....

eeee.jpg


αφτια κοιτα να συνερθεις, εγω εχω τονομα και εσυ την χαρη... :roflmao:
....ο φιλος σου Floyd Toole το λεει "ασθενεια" το προβλημα σου, διαβασε τον.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Δηλαδή για av προενισχυτή με ντιρακ, και διάφορες δυνατότητες, δίνεις ας πούμε περί τα 800€... Εντάξει... Ιναφ.
Μακάρι να το βγάζανε και σε τέτοια έκδοση... χωρίς τους τελικούς δηλαδή και γύρω στα 800... ζεστό ψωμί..
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
και συγνωμη για να καταλαβω, ειπε καποιος να μην παρει τον nad ;

μεγαλα παιδια ειναι ολοι εδω μεσα......

μπορει ο amir να τον εβγαλε χαλια, αλλα εχει dirac, δλδ χάλι ισοσταθμισμενο....μια χαρα το ακουσε το μηχανακι και ο dimi και αλλοι....δεν βλεπω καποιο προβλημα απο την nad, εφτιαξε αυτο που ηθελε και το πασαρε...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Συμφωνώ ότι το audyssey είναι το χειρότερο σύστημα ισοστάθμισης του κόσμου
Δεν είναι. Έχει και χειρότερα
Post automatically merged:

Μακάρι να το βγάζανε και σε τέτοια έκδοση... χωρίς τους τελικούς δηλαδή και γύρω στα 800... ζεστό ψωμί..
Αποκλείεται, δεν βγαίνουν τα κουκιά. Τόσο κάνει να αγοράσεις σκέτο το software για το πισί σου αν θες. Χωρίς μηχάνημα γύρω γύρω.
Post automatically merged:

Τελικά, υπάρχει μέτρηση που να αποτυπώνει την ανωτερότητα;
Ναι λέμε. Σου είπα ένα παράδειγμα. Έχει και άλλες, αλλά δεν είναι για απλούς χρήστες.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Τελικά, υπάρχει μέτρηση που να αποτυπώνει την ανωτερότητα;
Φυσικά.
Οι μετρήσεις λένε όλη την αλήθεια, οι ακροάσεις όχι απαραίτητα. ;)

Οι μετρήσεις είναι απλές και συγκεκριμένες.
Απόκριση πλάτους, απρόκριση φάσης, βηματική απόκριση και ολική αρμονική παραμόρφωση.
Εκεί τελειώνει το ποίημα.

Και στο χώρο ένα RT 60 και ένα σπεκτογκραμ αρκούν για να δεις αν έχει νόημα να κάνεις τα υπόλοιπα. ;)

Το υπόλοιπο κείμενο που έγραψες, περί του ποιος ακούει τι, είναι ολίγον αδιάφορο. Αν παραμείνει κανείς σε τέτοιο σκεπτικό, είναι πολύ λογικό να ασχολείται με διαφορές καλωδίων, υποστηρικτικων και ρούτερ. Ότι ακούει κανείς σπίτι του, όργανο χρήσης και μέτρησης το αφτί.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Ο nad 758v3, κάτω απο 1400€.

Αμέσως επόμενος ο Arcam 390, στα διπλά χρήματα.

Κατά την γνώμη μου δεν πρέπει να αγοράζουμε AVRs αν θέλουμε χρήση μόνο απο τα preouts, διότι κατα τεκμήριο είναι μηχανήματα συμβιβασμού.

Λιγη οικονομία και παίρνουμε τον καινούργιο Arcam AV40 prepro με XLR που θα βγει σύντομα με 4000€, ή τον Emotiva xmc 2 όταν ενσωματώσουν το Dirac.
Αυτη την εβδομαδα θα το ριξω στο σπανακορυζο, να κανω οικονομια και να παρω τον καινουριο Αρκαμ. :rofl: :headbang: Αν λεω αν, κοψω και το ουισκτ (μπρρρρ) με βλεπω σε κανα μηνα να χτυπαω και τον Τρινοβ! Λετε? Ειμαι σε μεγαλο διλειμα.
 

Μηνύματα
1.328
Reaction score
656
Μάλλον έχει και auro 3d, από ότι λέει αν μετέφρασα σωστά τα γερμανικά στον google

überraschung im positive sinnen besonderes wegen auro 3d endlich aus meiner sich
αν αληθεύει τότε στα 4κ€ εχουμε 16 xlr, dirac και όλα τα φορματ. Ε τότε αξίζει να κάνεις την θυσία, υπέρβαση όπως στην ευχή το λένε............
Post automatically merged:

εύχομαι να έχει και το καινούριο dirac εργαλείο ιστοστάθμισης πολλαπλών subs, γιατί μπορεί να αγοράστηκε από το harman group αλλά από ότι κατάλαβα Άγγλοι την διοικούν :lol:
Post automatically merged:

Μήπως είναι ο jbl synthesis sdp 55 ή και το ανάποδο?
 
Last edited:


susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.547
Reaction score
5.052
πάντως, βλέπω ότι τα νέα Ίντεγκρα, με τιμές πολύ ανταγωνιστικές, έχουν ντακ τσιπς της ΑΚΜ, αντί για κείνα "απ' το πανέρι" που έχουν τα Άνθεμ
Screenshot_2019-07-12-02-03-51.png
Screenshot_2019-07-12-02-03-51.png

ANTHEM AVM60
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.254
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top