Νέο μέλος, μια μικρή παρουσίαση (Heavyrain)


Μηνύματα
65
Reaction score
95
Αισθανομαι ασθενες μπασο (μιλαω παντα για δικαναλη ακροαση). Εχω το crossover στα 50hz και δηλωμενα large τα 2 front. Ακομα στρωσιμο τους κανω σε χαμηλες εντασεις.

Τα magnat τα εδωσα κυριως για να παρω κατι ποιο ποιοτικο και κυριως να ταιριαζει στο χωρο μου. Και σε αυτα ενοιωθα ασθενες μπασο σε δικαναλη ακροαση. Οποτε εχεις καποια προταση σε τελικο αντι του A30;
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.888
Reaction score
2.079
Ο Α-30 δεν κάνει ούτε για ζήτω για τα bronze 2.
40w στο κανάλι μπορεί να δώσει.
Αν δε σου κάνει ο πολυκάναλος που βγάζει περίπου 130w σε δικάναλη λειτουργία φαντάσου ο A-30 με 40w.
Δες καμμιά αγγελία καλύτερα.IMHO πάντα!

https://www.avsite.gr/forum/threads/Τελικοι-nad-c270-2-temaxia.159495/

https://www.avsite.gr/forum/threads/Τελικός-ενισχυτής-adcom-gfa-545-ii-350ευρώ.160172/
 

Μηνύματα
65
Reaction score
95
Δηλαδη δεν λειτουργουν αθροιστικα;
Τα βατ ειναι που κανουν τη διαφορα ( που δε νομιζω) και οχι η δυνατοτητα για περαιτερω επεμβαση με το bass και treble του Α30;

(Δεν γνωριζω καλα πως δουλευει ο τελικος σε συνδιασμο με εναν av)
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.888
Reaction score
2.079
Αισθανομαι ασθενες μπασο
Εχω το crossover στα 50hz και δηλωμενα large τα 2 front.
Γιατί δε βάζεις και το sub να παίζει στις δικάναλες ακροάσεις?
Το crossover βάλτο 80 και δήλωσέ τα small και ας τα βρει large!
[DOUBLEPOST=1517581680][/DOUBLEPOST]
Δηλαδη δεν λειτουργουν αθροιστικα;
Τα βατ ειναι που κανουν τη διαφορα ( που δε νομιζω) και οχι η δυνατοτητα για περαιτερω επεμβαση με το bass και treble του Α30;

(Δεν γνωριζω καλα πως δουλευει ο τελικος σε συνδιασμο με εναν av)
Δεν υπάρχει περαιτέρω επέμβαση στο τελικό στάδιο ενίσχυσης του σήματος.Ότι έκανες έκανες στο στάδιο της προενίσχυσης.
Δεν είναι μόνο τα βατ.Είναι και πως συμπεριφέρεται ο ενισχυτής στις απότομες αλλαγές ωμικού φορτίου των ηχείων,πόσο ρεύμα μπορεί να δώσει ακαριαία όταν το ζητήσουν τα ηχεία και άλλα τεχνικά που δεν έχω ιδέα :)
 
Last edited:

Μηνύματα
65
Reaction score
95
Κανω μια ενημερωση πλεον που (νομιζω οτι) ολοκληρωθηκε το συστημα μου 5.1.2

Τηλεοραση: sony 55x8508c
Av ενισχυτης: pioneer sc lx701
Ηχεια: monitor audio bronze 2
Monitor audio center bronze
Dali alteco
Magnat monitor 102
Crystal audio thx12 sub
Players: nvidia shield 2017
Ps4 pro
Παρα πολλες κονσολες!

Καποια στιγμη θα μπει γυψοσανιδα περιμετρικα στο ταβανι και θα μπουν και αλλα δυο atmos οροφης για να γινει 5.1.4. Ισως μελλοντικα αλλαξω και το sub με ενα μικροτερο και καλυτερο.
 

Attachments



Μηνύματα
65
Reaction score
95
Εχεις παρατηρησει οταν ακους δυνατα σε εργο να σκυβεις μπροστα?
Δεν καταλαβα την ερωτηση.
Ειμαι παντα ξαπλωμενος με τα ποδια πανω στο τραπεζι, οποτε δεν σκυβω.
 

Μηνύματα
157
Reaction score
696
Νομίζω πρεπει να φτιαξεις λίγο το τριγωνο ακρόασης.
Τα ηχεία να ερθουν λίγο πιο κοντά μεταξύ τους για να γινει ισοπλευρο.
 

Μηνύματα
65
Reaction score
95
Ισχυει αυτο. Απλα με το καινουριο συνθετο το αριστερο μπροστινο δεν εχει χωρο να ρθει πιο κοντα δυστυχως. Θα πρεπει να μπει μπροστα απ το επιπλο.
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.575
Reaction score
30.963
Δεν καταλαβα την ερωτηση.
Αμα κανεις demo σε καποιο φιλο σου και του βαλεις λιγο πιο δυνατα μια εντυπωσιακη σκηνη ,παρατηρησε τον αν θα σκυψει λιγο μπροστα.
Ειναι φαινομενο που συμβαινει αμα μεγαλωσει ο ηχος δυσαναλογα με το μεγεθος της εικονας.
 

Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Αμα κανεις demo σε καποιο φιλο σου και του βαλεις λιγο πιο δυνατα μια εντυπωσιακη σκηνη ,παρατηρησε τον αν θα σκυψει λιγο μπροστα.
Ειναι φαινομενο που συμβαινει αμα μεγαλωσει ο ηχος δυσαναλογα με το μεγεθος της εικονας.
Ο άνθρωπος είναι gamer κατά κύριο λόγο αν κατάλαβα καλα. Για το σκοπό που θέλει το συστημα είναι μια χαρά. Μη τον μπλεκεις τον άνθρωπο.;)
 


Μηνύματα
65
Reaction score
95
Βασικα κανω απ ολα! Ταινιες σειρες απο netflix κατα κυριο λογο και κατεβασμενα 4k αρχεια ταινιων (50gb).

Ναι τωρα καταλαβα αυτο που λες με το σκυψιμο θα το παρατηρησω και στον εαυτο μου.
 

Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Βασικα κανω απ ολα! Ταινιες σειρες απο netflix κατα κυριο λογο και κατεβασμενα 4k αρχεια ταινιων (50gb).

Ναι τωρα καταλαβα αυτο που λες με το σκυψιμο θα το παρατηρησω και στον εαυτο μου.
Πρόσεχε τι λες γιατί σε βλέπω να μπλέκεις. Εγώ πήγα να σε προστατευσω αλλά δε θες. :(:(:(:(
Κοίτα να δεις που στο τέλος θα σε κάνουν να τα πουλησεις όλα και να πάρεις ενεργα με δύο τουλάχιστον σαμπ...
 

Μηνύματα
65
Reaction score
95
Πρόσεχε τι λες γιατί σε βλέπω να μπλέκεις. Εγώ πήγα να σε προστατευσω αλλά δε θες. :(:(:(:(
Κοίτα να δεις που στο τέλος θα σε κάνουν να τα πουλησεις όλα και να πάρεις ενεργα με δύο τουλάχιστον σαμπ...
Μπαααα με καλυπτει απολυτα αυτο που χω!
Απλα πρεπει να ασχοληθω παραπανω με την τοποθετηση των ηχειων και τις ρυθμισεις του ενισχυτη που ειναι πολλες και δεν εχω ιδεα!
 

Μηνύματα
1.069
Reaction score
2.183
Πολύ ωραίος έγινε ο χώρος σου φίλε μου, μπράβο!
Καλές οπτικοακουστικές απολαύσεις!
 

Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Λοιπον δικέ μου κοιτα πως έχουν τα πράγματα. Δηλωνεις όλα τα ηχεία small. Βάζεις το κύρος στα 80 (ανάλογα με τις εντασεις παίζει να θέλει και 100). Αυτό ισχύει τόσο για δικαναλο όσο και για πολυκαναλο. Επίσης σαμπ αν αλλαξεις βάλε μεγαλύτερο και όχι μικρότερο. Κατά τη γνώμη μου πάρε ένα ακόμα ίδιο αν μπορεις και φέρε κάποιον να στα ρυθμίσει. Επίσης πρόσεξε την απάντηση σου στον κύριο spylab. Η ερώτηση είναι πονηρή ;). Σε βλέπω να αγοράζεις προβολέα συντομα η να πετάς το σύνθετο. :lolsign:
 

Μηνύματα
157
Reaction score
696
Το ψηλό κομματι/ντουλαπα θα μπορουσε να παει 50 ποντους αριστερά για να χωρεσει εκεί το αριστερό ηχειο.
Το δεξια το φερνεις έτσι όπως είναι πιο κέντρο δεν ενοχλει το εκει ντουλαπι.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.046
Reaction score
8.067
Όλα καλά, όμως μία μικρή παρατήρηση. Θεωρώ από τις φωτογραφίες ότι κύρια ηχεία έχουν υπερβολικά μεγάλη κλήση μεταξύ τους, πρέπει να περιορίζεται έτσι πολύ το ηχητικό πεδίο.

Ξεκίνα για αρχή παράλληλα μεταξύ τους και κατόπιν δώσε σιγά σιγά κλίση, θα δεις αμέσως διαφορά! Η δοκιμή πρέπει οπωσδήποτε να γίνει με μουσικό αρχείο!

Υπάρχει πρόβλημα και με την απόσταση μεταξύ τους, (όπως φαίνεται από την φωτογραφία βέβαια)! Δεν νομίζω να υπάρχει ο κανόνας ισόπλευρο τρίγωνο! Συμφωνώ να έρθουν μπροστά από το σύνθετο.
(δοκίμασε έτσι και παράλληλα μεταξύ τους)...
 
Last edited:


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top