Νέο setup για σαλόνι.


TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
Ναι, αλλά λέει:
Max. SPL υπολογισμ. στο μισό διάστημα σε 3% THD στο 1 m (κατά μέσο όρο μεταξύ 100 Hz και 6 kHz): 118.7 dB SPL
Πάρτε SUB.
 


TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
Και το γράφημα:

Όχι μόνο θέλει SUB, πρέπει να το κόψεις και ψηλά, πάνω από τα 100Hz.


Μπα, καλό κι αυτό. Ο editor εμφανίζει το αρχείο SVG, αλλά το τελικό post όχι...
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.662
Ερώτηση:

Γίνεται Αυτό? ....39hz +- 3db (με αυτές τις διαστάσεις καμπίνας και μεγαφώνων)!
Βεβαίως γίνεται.

Το νόημα αυτής της προδιαγραφής, είναι ότι ο δορυφόρος είναι ικανός να δουλέψει με κρος στους 80 κύκλους.

Μην παρεξηγηθεί η προδιαγραφή και νομίζεις ότι βγάζει μπάσο μέχρι τους 40 κύκλους, προς θεού δηλαδή, δεν.

Και βεβαίως 6,5-αρι μη σκεφτείτε καν να το στήσετε στα 2μ απόσταση ακρόασης, θα είναι τόσο μακριά που θα το χάσετε.
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Έχω γράψει πολλές φορές ότι εξαιρω από το ποίημα όσους ακούν κυρίως συμφωνικη γιατι σε συμφωνικη μπορείς να βρεις δείγματα καλών ηχογραφήσεων. Πιθανολογώ τα πολυκαναλα μπλούρεί που αγοράζεις (ο μόνος που ξέρω :) ) Ολα τα RR, κάποια παλιά τελαρκ, κλπ.

Αλλά υπάρχει και άπειρη σαβούρα κλασσικης, μα άπειρη. Από τεχνικής απόψεως μιλώ.
Ψαξτε στο τινταλ π.χ. καρμινα μπουρανα. Βγάζει 253240000 αποτελέσματα. Κάποια μέρα τα άκουσα όλα σαστοορκιζομαι για να βρω το ένα που είχε ένα ντέμο ντίσκ της φοκαλ και που τελικά ήταν τελαρκ.

Οσο για το που ηχογραφούνται οι συμφωνικές, από όσο ξέρω είναι ή σε χώρους παραστάσεων με σπέσιαλ ακουστική, ή σε ελάχιστα μεγάλα στουντιο πάλι με σπέσιαλ ακουστική. Για τον Zimmer, δεν έχω κάτι να πω, κυρίως ηλεκτρονική και σάουντρακς γράφει και προσωπικώς και καλλιτεχνικως αδιαφορώ για το έργο του.

Συμπερασμα: είσαι ο μόνος που γνωρίζω που εχεις σωστά επενδύσει σε στερεα.
Οι υπόλοιποι δεν, και ‘γώ μαζί.

Και παρακαλώ, μη με αρχισετε, να δες αυτό και το άλλο κομμάτι. Δεν με ενδιαφέρει αυτό το ψυχωτικό χομπυ αναζήτησης καλών ηχογραφήσεων.

Η επιστήμη έχει μιλήσει για την ποιότητα των ηχογραφησεων. Υπάρχουν αρκετά δημοσιευμένα άρθρα, έχω ανεβάσει προσωπικά 2-3 στο φόρουμ.
BTW, αυτή είναι η μία σωστή έκδοση:



Απολαύστε υπεύθυνα. Δυνατά. Αυτό θέλει δυνατά. Τα υπολοιπα θέλουν σόνος.
 

Μηνύματα
325
Reaction score
254
Ερώτηση please.... Ξέρει κάποιος που μπορώ να ακούσω τα genelec εδώ στην Αθήνα. Από αυτά που έχω ακούσει μέχρι τώρα καταλήγω στα Neumann αλλά θέλω να ακούσω και τα Genelec...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.161
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top