Νέο Sub και εγώ

Μηνύματα
484
Reaction score
585
Τα πράγματα είναι απλά : ένα προφίλ φλατ για τα παιδιά και τα μουσαφίρια και ένα προφίλ για κουφάλογα μοναχικής ακρόασης
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
αν θελετε να δειτε πως ειναι η φλατ αποκριση στο rew, απλα βαλτε no smoothing την καμπυλη σας..........θα πρεπει ολες οι συχνοτητες να εχουν την ιδια ενταση απο 20-20khz αν ειναι φλατ....

αν ειστε φλατ με no smoothing και το κανετε 1/6 smoothing το ιδιο γραφημα παιρνετε την φλατ καμπυλη ομαλοποιημενη μιας και αυτη θa προσεγγισει αυτο που ακουμε ως φλατ.
 



Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.991
Τελικά όπως και νάχει ένα είναι το συμπέρασμα σχετικά με τον τίτλο του θέματος.
Το ή καλύτερα τα sub έχουν μπεί για καλά στην ζωή μας, (για εμάς τους χομπίστες εννοώ ).

Όταν τολμήσουμε και συμπληρώσουμε στο σύστημά μας μία φορά έστω για δοκιμή την χρήση sub, μετά είναι μονόδρομος η κίνηση: Δεν φεύγει από αυτό!
 


Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Ούτε γι αστείο...
Επειδή μια τέτοια τόνωση αφενός μεν δεν θα γίνεται άμεσα ακουστή από τον ίδιο τον πρεσβήκοο,αφετέρου δε θα συνοδεύεται από ανεπιθύμητες αυξήσεις στάθμης σε συνιστώσες ενδοδιαμόρφωσης κείμενες στη ζώνη των μεσαίων που θα γίνονταν άκρως ενοχλητικές.
Αυτό τώρα ήταν με απλά λόγια για να μη μας μπερδέψεις; :roflmao: :roflmao::roflmao:
Τρεις φορές το διάβασα για να καταλάβω τι εννοείς...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Αυτό τώρα ήταν με απλά λόγια για να μη μας μπερδέψεις; :roflmao: :roflmao::roflmao:
Τρεις φορές το διάβασα για να καταλάβω τι εννοείς...
Μπορώ τουλάχιστον να μπερδεύω με λίγα λόγια αντί πολλών,οπότε δεν πρέπει να ήταν και πολύ κοπιαστική η προσπάθεια που κατέβαλες.:p
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.991
αυτός είναι ο εφιάλτης όλων μας. Με τις γενικές εξετάσεις επιβάλλεται και ακουόγραμμα (για εμάς τα βλαμμένα :biggrin:) . Αν είναι στην αρχή μπορεί να αντιμετωπισθεί (να καθυστερήσει η ζημιά) με θεραπεία. Γενικά αν δε συντρέχουν κληρονομικοί παράγοντες είναι μια κατάσταση που εμφανίζεται γύρω στα 60 :unsure:
Οι υψηλές στάθμες δεν ενοχλούν τόσο όσο τα απότομα δυναμικά, αυτά μας κάνουν τη ζημιά.
Προσοχή εσείς οι πολυκάναλοι με τις ταινίες
Εγώ πάλι πιστεύω ότι είναι η φυσική συνέχεια, ασχέτως κάποιας αιτίας. Βάσει του χρόνου, και οι απώλειες στο ακουστικό φάσμα. Όπως δηλαδή το οπτικό μας νεύρο αρχίζει από νωρίς να παρουσιάζει πρόβλημα, κάπου δηλαδή γύρω στα 40 και έχομε το φαινόμενο ''Πρεσβυωπία '', Έτσι και εδώ!

Αναπόφευκτο δηλαδή το κακό!
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.991
Σήμερα μπήκαν όλα στην θέση τους.
Έγιναν δηλαδή οι σχετικές συνδέσεις. Όλα καλά σε πρώτη ακρόαση. Τα chario απέκτησαν το χαμηλό που έλειπε, μην φανταστείτε ότι υπολείπεται το ηχείο σε αυτόν τον τομέα, όμως όπως είπαμε η κίνηση αυτή κρίνεται απαραίτητη για τον περισσότερο αριθμό ηχείων.

Το θέμα δεν είναι το μπάσο, είναι η ευχαρίστηση που προστίθεται κατά ακρόαση, αυτή του γεμίσματος του χώρου. 'Οταν δηλαδή μπει έστω και για δοκιμή ένα sub στο σύστημα, είναι αδύνατον κατόπιν να φύγει από εκεί. Επαναλαμβάνω, χωρίς να γίνεται κάποια ενίσχυση του χαμηλού. Αρκεί να ρυθμισθεί αυτό σαν συνέχεια από εκεί που σταματά το ηχείο μας.

Τις ημέρες αυτές θα το παρακολουθώ, ίσως δηλαδή δοκιμάσω μία 2 θέσεις τοποθέτησης ακόμη, να δω πως ανταποκρίνεται και εκεί και μετά τέλος, με τις αλλαγές και επεμβάσεις στο σύστημα.

Τώρα...
Κάποια στιγμή μου πέρασε από το μυαλό και η αλλαγή του yamaha όμως ύστερα από αυτό το τεστ που έπεσε στα χέρια μου, αναθεώρησα τις σκέψεις μου. Θεωρώ λοιπόν ότι για τον χώρο μου και για την χρήση αποκλειστικά σαν home cinema, μια χαρά είναι, τι λέτε?
 
Last edited:



Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Δοκίμασε να τα βάλεις μικρά και να κόψεις στους 80
Στα δικά μου Syntar 533 που είχα πριν και που θεωρητικά κατέβαιναν 15 hz περισσότερο, έτσι ακουγόνταν καλύτερα
Με διάφορα παλιά sub ,Yamaha , velodyne δοκίμασα.
Φαντάζομαι με το sb το δικό σου που είναι και sealed ( περισσότερο μουσικο) θα παίζουν super
 




Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.991
Προς το παρόν το έχω προσθέσει, χωρίς να επεμβαίνει στον ενισχυτή και να κόβει συχνότητες.
Απλώς συνοδεύει τα chario, με σύνδεση ενός ζεύγους rca από τον pro στο sub.
Θα προσπαθήσω να κάνω και αυτήν την κίνηση να δω αποτελέσματα...
 


Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Προς το παρόν το έχω προσθέσει, χωρίς να επεμβαίνει στον ενισχυτή και να κόβει συχνότητες.
Απλώς συνοδεύει τα chario, με σύνδεση ενός ζεύγους rca από τον pro στο sub.
Θα προσπαθήσω να κάνω και αυτήν την κίνηση να δω αποτελέσματα...
Ποιον pro έχεις ;
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.991
προς το παρόν είναι όλα λάθος.
Μια διευκρίνηση παρακαλώ!

Και από αυτούς που έβαλαν like επίσης!
Έτσι για να μαθαίνουμε από τα λάθη μας!
 
Last edited:


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.050
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top