Να παρουσιάσω και γω ρε παιδιά τον χώρο μου και τα μηχανήματά μου



Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
@thva Μπράβο ρε μάστορα. Μοναδική ανάλυση και εκτίμηση .
Μπράβο και παλι μπράβο.
Καλά για την ακρίβεια μπράβο στην Dr Alexandra Lloyd :hi:
 


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
@thva Μπράβο ρε μάστορα. Μοναδική ανάλυση και εκτίμηση .
Μπράβο και παλι μπράβο.
Καλά για την ακρίβεια μπράβο στην Dr Alexandra Lloyd :hi:
Κοίτα ναι μπράβο της, φυσικά , για την ανάλυση ιστορικά. Βέβαια, οι Ραμστάιν είναι γνωστοί για τα προκλητικά τους βίντεο. Αλλά την ουσία δεν την έχει καταλάβει απόλυτα η λέκτορας και ένας Γερμανός το αισθάνεται και λίγο αλλιώς το βίντεο. Όποτε άκου και τη δική μου ανάλυση - πινελιά για να το δέσεις το γλυκό : Στην Γερμανία η έννοια εθνικισμός , πατριωτισμός θεωρούνται ταμπού λόγω της γνωστής ιστορίας τους αλλά και γιατί ιστορικά πριν τον Α' και Β' παγκόσμιο, ήταν μια συνένωση φυλών (πολύ παλιά) και κρατιδίων αργότερα. Οπότε δε τους βλέπεις ούτε να την συζητάνε , ούτε να τους κάνει λογική οι δυο αυτές έννοιες, όπως κάνει σε άλλους λαούς. Αντίθετα έχουν την έννοια της ένωσης (unity) που είναι όλοι οι Γερμανοί ενωμένοι , ότι αυτό σημαίνει για αυτούς. Πάντως δεν έχει την έννοια του πατριωτισμού (κάθως δεν υπήρχε πριν τον Χίτλερ, λόγω των κρατιδίων) και σίγουρα όχι του εθνικισμού (που έχει ταυτιστεί με τον Χίτλερ που τους "ενωσε"). Βάλε μέσα και την Ανατολική Γερμανία , ενα άλλο κομμάτι τους, που πολύ μετά ενώθηκε και αυτό.

Οι Ραμστάιν αναρωτιούνται στην ουσία σε αυτό το βίντεο , τι είναι αυτό και πως θα το ξαναποκτήσουν και γιατί σαν κράτος δεν το έχει μάθει στους πολίτες του, φυσικά με την απαραίτητη κριτική (ή επιχειρούσα "αθώωση" αραγε όπως πολλοί θα σκεφτούν) της ιστορίας τους. Και φυσικά αναρωτιέται για το μέλλον αυτής της χώρας.

Εχει γίνει θέμα φυσικά. Όπως και πολλοί άλλοι λαοί που ακόμα θεωρουν ότι δεν έχουν δικαίωμα ούτε να αναρωτιούνται. Δε ξεπληρωσαν ακόμη , κατάλαβες ποιο το θεματάκι ? και οι αντιδράσεις ? και εντός αλλά και εκτός της Γερμανίας ? και οι ίδιοι έχουν ενοχές και δεν μπορούν να βρούν ταυτότητα για αυτός βλέπεις δε το συζητάνε και όταν συζητιέται το θεωρούν ύβρη (είτε τη λέξη πατριωτισμό , είτε την λέξη εθνικισμό). Το ερώτημα το αφήνουν ανοικτό (μάλλον, αλλά μπορεί κάποιος να τους "κατηγορήσει" οτι δεν έπρεπε καν να το σκαλίσουν ή καν να αναρωτιούνται) , τελωαπάντων το σκαλίσαν και αφήνουν τον κόσμο εντος και εκτός Γερμανίας να αναρωτιούνται.

οι Ραμστάιν θα βγάλουν λεφτά χα χα. Και οι άλλοι οι μεταλλάδες με τα cult αιρεσεις , διβόλια τριβόλια , δε ξέρω τι χα χα. Το κατά δυνάμιν. Να περάσει η ζωή , who gives a fuck.

Για παραπέρα ψυχολογία του μέσου Γερμανού πρέπει να μιλήσεις με κάποιον που έχει ζήσει πιο πολύ απο εμένα εκεί..... θα σου το εξηγήσει ίσως καλλλίτερα. Επίσης θα σου έλεγα να διαβάσεις τα λόγια που χρησιμοποιεί ο τύπος (τις αντωνυμίες) για να το καταδείξει ... αλλά δε θα σου κάνει λογική η μετάφραση.
 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
από τα νεανικά μας χρόνια :p


και ένα σύγχρονο cover-άκι


και ας πειράξουμε και λίγο τσι στίχοι...

...They call us problem child
We spend our lives on sound
We walk an endless mile
We are the youth gone wild
We stand up, we won't fall
We're one and one for all
The speakers on the wall
We are the youth gone wild...
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.365
το πηρα απ τον Γουιζι
Μ αρεσε και ειπα να το βαλω και στο θκομ νημα!!!!! να δω και τι θα πουν οι Μαστοροι
Ο Γουιζι το λεει βοθρε απ το βοθρος;;; η κατι αλλο που δεν το ξερω :lol:
Έτσι μπράβο, βαδίζεις στο σωστό δρόμο!
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
από τα νεανικά μας χρόνια :p


και ένα σύγχρονο cover-άκι


και ας πειράξουμε και λίγο τσι στίχοι...

...They call us problem child
We spend our lives on sound
We walk an endless mile
We are the youth gone wild
We stand up, we won't fall
We're one and one for all
The speakers on the wall
We are the youth gone wild...
A, η διάσημη εποχή του glamour Rock. Ωραία αγοράκια χα χα. Τώρα προκαλείς βέβαιa τον Μάρκου να πεί ... Ωραία κοριτσάκια χα χα. και να μη σε ξεπλένει τίποτε. Εγω τι ... χαζός είμαι νομίζεις που σου έβαλα ha ha και όχι like ? :)

You are on your own. (μετάφραση για Κο Χρήστο: θα τα βγάλεις πέρα μόνος σου).
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
!!!
πρωι πρωι με το γκλιτερ.. :coffee: 🙈
κατς' να βαλω κανα σαουντ

θα χε χτες γενεθλια ο μεγαλος.
-
δετε και το ντοκιμαντερ:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
.. επισης, επι της ευκαιριας ... η σχεση των Ραμμσταιν με το μεταλ, ειναι οσο η δικια μου με αυτο το ειδος... δηλαδη εντελως συμπτωματικη...και καμμια σχεση με υπαρχτα προσωπα ή καταστασεις... :smoke:
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
.. επισης, επι της ευκαιριας ... η σχεση των Ραμμσταιν με το μεταλ, ειναι οσο η δικια μου με αυτο το ειδος... δηλαδη εντελως συμπτωματικη...και καμμια σχεση με υπαρχτα προσωπα ή καταστασεις... :smoke:
Α, εγω δε ξέρω τίποτα χα χα. Εαν δεν μιλήσει ανοιχτά οι Κοι Χρήστος και Μάρκου εγω δεν τοποθετούμαι χα χα.
Α, και τώρα που μπήκε και ο @Decembered ας μας πεί αυτοί είναι τελικά φασίστες ή όχι.

Εγω δε νομίζω πάντως. Οι στιχοι τους δεν κατδεικνυουν κάτι τέτοιο. Μη σου πω το αντίθετο. Αυτοι δεν μιλάνε αλλά γενικα δε δινουν και συνεντευξεις. Μια φορα μόνο που αναγκαστηκαν είπαν οτι δεν εχουν σχεση καθόλου με φασιστες και μάλιστα το αντίθετο.
 
Last edited:

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Α, εγω δε ξέρω τίποτα χα χα. Εαν δεν μιλήσει ανοιχτά οι Κοι Χρήστος και Μάρκου εγω δεν τοποθετούμαι χα χα.
Να μιλησω εγω ανοιχτα ΝΑΙ, τον κ. Μαρκου βγαλτον απ το καδρο δεν ξερ απο τετοια!!!!! :biggrin:
Βεβαια αν μιλησω ανοιχτα θα με κανει δυναμικη επιθεση ο Γουιζι ειναι καλο παιδι ,αλλα ακουει......
Αυτα που ακουει τι να κανουμε:)
Σε οτι αφορα τον κ. Μαρκου θα πρεπει να διαβασει τα εξης βιβλια:
Ισορια της Μουσικης του KARL NEF, KAI TOY Εμιλ Βιλελμοζ εν αρχη;)μετα
Την Μουσικη Ποιητικη του ΙΓΚΟΡ ΣΤΡΑΒΙΝΣΚΙ;)
Το εισαγωγη στο νοημα της Μουσικης του S. FINKELSTAIN;)
Το Αρχαια Ελληνικη Μουσικη του M.L. WEST;)
ΠΕΡΙ ΑΙΣΘΗΤΙΚΗΣ
Το βιβλιο του Παπανουτσου ΑΙΘΗΤΙΚΗ;):):biggrin:
Ολα του ΡΟΜΑΙΝ ΡΟΛΛΑΝ ολα ειπα!!!
Μετα ΑΝΤΟΡΝΟ κλπ κλπ Α....ξεχασα και τον Ερνεστ Φισερ
Η Μουσικη στους πρωτογονους πολιτισμους του BRUNO NETL;)
Να μη τον παραφορτωνω αυτα για σημερης ;)
Εξετασεις τον Ιουνιο να δω την προοδο του
ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΤΟΥ για διευκρινισεις ΠΕΡΙ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΚΑΙ ΑΙΣΘΗΤΙΚΗΣ;):):drinks::party:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.365
Βεβαια αν μιλησω ανοιχτα θα με κανει δυναμικη επιθεση ο Γουιζι ειναι καλο παιδι ,αλλα ακουει......
Αυτα που ακουει τι να κανουμε:)
O wizzy ακούει και βλέπει, για αυτό να προσέχετε τι γράφετε... :smg::roflmao:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
@Decembered ας μας πεί αυτοί είναι τελικά φασίστες ή όχι.
μονο καποιος εντελως ανεγκεφαλος θα μπορουσε να τους θεωρησει ...
-εν γενη η τεχνη (και η εκφραση) ειναι εναντια σε ολα αυτα -
...τοτε μιλαμε για προπαγανδα
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Να μιλησω εγω ανοιχτα ΝΑΙ, τον κ. Μαρκου βγαλτον απ το καδρο δεν ξερ απο τετοια!!!!! :biggrin:
Βεβαια αν μιλησω ανοιχτα θα με κανει δυναμικη επιθεση ο Γουιζι ειναι καλο παιδι ,αλλα ακουει......
Αυτα που ακουει τι να κανουμε:)
Σε οτι αφορα τον κ. Μαρκου θα πρεπει να διαβασει τα εξης βιβλια:
Ισορια της Μουσικης του KARL NEF, KAI TOY Εμιλ Βιλελμοζ εν αρχη;)μετα
Την Μουσικη Ποιητικη του ΙΓΚΟΡ ΣΤΡΑΒΙΝΣΚΙ;)
Το εισαγωγη στο νοημα της Μουσικης του S. FINKELSTAIN;)
Το Αρχαια Ελληνικη Μουσικη του M.L. WEST;)
ΠΕΡΙ ΑΙΣΘΗΤΙΚΗΣ
Το βιβλιο του Παπανουτσου ΑΙΘΗΤΙΚΗ;):):biggrin:
Ολα του ΡΟΜΑΙΝ ΡΟΛΛΑΝ ολα ειπα!!!
Μετα ΑΝΤΟΡΝΟ κλπ κλπ Α....ξεχασα και τον Ερνεστ Φισερ
Η Μουσικη στους πρωτογονους πολιτισμους του BRUNO NETL;)
Να μη τον παραφορτωνω αυτα για σημερης ;)
Εξετασεις τον Ιουνιο να δω την προοδο του
ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΤΟΥ για διευκρινισεις ΠΕΡΙ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΚΑΙ ΑΙΣΘΗΤΙΚΗΣ;):):drinks::party:
Αυτά Κε χρήστο είναι διδακτορικό χα χα, δεν είναι διάβασμα. :)
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Εγω δε νομίζω πάντως. Οι στιχοι τους δεν κατδεικνυουν κάτι τέτοιο. Μη σου πω το αντίθετο. Αυτοι δεν μιλάνε αλλά γενικα δε δινουν και συνεντευξεις. Μια φορα μόνο που αναγκαστηκαν είπαν οτι δεν εχουν σχεση καθόλου με φασιστες και μάλιστα το αντίθετο.
για!(ja!)
sehr Korrekt !
👍
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Μα πρεπει να κολυμπισει στα βαθεια νερα μεγαλο παιδι ειναι :drinks:
Πως ΕΓΩ τον ρωταω για τεχνικα θεματα που ειναι Μαστορας;)
 


christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
thva: Απο τον Σεπτεμβριο του 2022 ΝΕΟΣ κυκλος μαθηματων ;)
θεμα πρωτον: η Βυζαντινη Μουσικη συνεχεια της αρχαιας Μουσικης μας απο το 400 μεχρι το 1000μ.χ και του υστερου Μεσαιωνα 1000 εως 1450 μ.χ περιπου ;)
θεμα δευτερο: ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ πολυφωνια Παλεστρινα και Μαστορες 1450 εως σημερης ολες μουσικες ΜΠΑΡΟΚ ΡΟΚΟΚΟ ΚΛΑΣΙΚΗ, ΡΟΜΑΝΤΙΚΗ 1850 1900 αν και δεν μου αρεσει ο ορος
Ολα αυτα με παραλληλη αναλυση τι γινεται στην Ελληνικη Μουσικη αυτη την τεραστια χρονικη περιοδο;)
Λες να του βαζω δυσκολα;;;;;:drinks:
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
@Decembered . ε, να αυτά συν την πολυ βαριά βιομηχανία στην Ανατολική Γερμανία. Ιndustrial στυλ.

Η αρθρωση τους με τα συμφωνα όντως είναι και θυμίζει λόγους του Χίτλερ και είναι ενα απο αυτά που τους "καταλογίζουν" σαν φασιστικό. Η αλήθεια ομως είναι οτι μπορεί να τα χρησιμοποιούνε για να ξεχωρίσει ο ήχος τους (σαν υπογραφη ενα πράγμα). Και βοηθάει και το "ειδος" που θέλανε να περάσουνε στα τραγούδια τους.

Αλλα και τα φωνήεντα όπως τα χρησιμοποιεί ο τραγουδιστής τους είναι γενικά σαν distortion και γεμάτα resonance για να εξυπηρετεί το βαρύτονο της φωνής του.

Η αλήθεια ε'ιναι οτι το υπηρετεί (κάνει) πολυ καλά.
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.274
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top