Νεο Dune HD Real Vision 4K

Μηνύματα
2.371
Reaction score
3.570
Αυτό το vs10 το έβαλα χθες για δοκιμή κι οι ταινίες οι 4κ βγήκαν σε βυσσινί χρώμα, κάποια βλακεία έκανα ε;
Στην ρυθμιση video η επιλογη dolby vison να είναι σε LLDV ή Auto

Δυστυχώς η βρωμο-Sony ενώ είχε ανακοινώσει για την tv μας TV Led DV εν τέλει δεν το έκανε...>:(
 

Μηνύματα
1.322
Reaction score
4.389
Δυστυχώς η βρωμο-Sony ενώ είχε ανακοινώσει για την tv μας TV Led DV εν τέλει δεν το έκανε...>:(
Τώρα του το λες? δεν σε βλέπω να καθαρίζεις εύκολα μα καθόλου εύκολα με το:bigboss: ίσα ίσα που προλαβαίνεις να ζητήσεις άσυλο στην Βόρειο Κορέα. (Απ' όσο ξέρω εκεί δεν έχει πρόσβαση σίγουρα 8-))
 

Μηνύματα
2.371
Reaction score
3.570
Τώρα του το λες? δεν σε βλέπω να καθαρίζεις εύκολα μα καθόλου εύκολα με το:bigboss: ίσα ίσα που προλαβαίνεις να ζητήσεις άσυλο στην Βόρειο Κορέα. (Απ' όσο ξέρω εκεί δεν έχει πρόσβαση σίγουρα 8-))
Λύσσαξε να πάρει την ίδια.. :roflmao:
Κι εγώ το έμαθα κατόπιν εορτής.. >:(
:D
 

Μηνύματα
1.322
Reaction score
4.389
Εγώ του έλεγα να πάρει μια philips με την οποία θα περνούσε ευχάριστα την ωρα του ( μέτρα, ξαναμέτρα / ρύθμισε, ξαναρύθμισε) και συγχρόνως θα διεύρυνε και τον κοινωνικό του περίγυρο ( Καστρουν;ής, tegonic, billpepeppas και τόσοι άλλοι) αλλά δεν με άκουσε.:headbang:
Για να λέμε την αλήθεια έτοιμος ήμουν να την πάρω και γω αλλά δεν κατάφερα να πάρω έγκριση από την παντόφλα.
 

Μηνύματα
1.322
Reaction score
4.389
Στην ρυθμιση video η επιλογη dolby vison να είναι σε LLDV ή Auto

Δυστυχώς η βρωμο-Sony ενώ είχε ανακοινώσει για την tv μας TV Led DV εν τέλει δεν το έκανε...>:(
Μιχάλη, Κώστα για ρίξτε μια ματιά στις ρυθμισεις του dune μήπως κάπου έχει την επιλογή "default to rec.709 for hd videos" ενεργοποιήστε το και μάλλον το πρόβλημα θα λυθεί.
 

Μηνύματα
2.371
Reaction score
3.570
Μιχάλη, Κώστα για ρίξτε μια ματιά στις ρυθμισεις του dune μήπως κάπου έχει την επιλογή "default to rec.709 for hd videos" ενεργοποιήστε το και μάλλον το πρόβλημα θα λυθεί.
Εμένα μια χαρά επαιζε όταν του ζήταγα να παίζει με VS10 όλα τα SDR.
 

Μηνύματα
1.368
Reaction score
2.746
Παιδες καλημερα, σ αυτο το μενου τι ρυθμισεις πρεπει να κανουμε; Ειναι του συστηματος του player.

16526001381757769900576575073556.jpg


Κι εδω;
16526001381757769900576575073556.jpg
16526001788194791953254944056744.jpg
16526002824118105953077573883097.jpg
16526003133662405757955906652177.jpg
16526003425228011948049003722250.jpg
 

Μηνύματα
2.371
Reaction score
3.570
Τίποτα απολύτως.

Ειδικά τα Android Settings πες ότι δεν υπάρχουν.

Το μόνο που χρειάζεται πείραγμα είναι το Auto Framerate - ΟΝ (έτσι το έχεις)
 

Μηνύματα
1.368
Reaction score
2.746
Χθες είδα το Uncharted, εν τω μεταξύ επίτηδες το είχα και σε 1080, πάλι σε σύγκριση δεν είδα κάποια εντυπωσιακή υπεροχή του 4Κ έναντι του 2Κ. Οχι βέβαια αυτό το χάλι με το Oblivion, αλλά προσπαθούσα να καταλάβω τις διαφορές και δεν ήταν ορατές. Και πάλι το ίδιο φαινόμενο το hdr σε μέγιστο επίπεδο φωτεινότητας στην τηλεόραση (50) ήταν ίδιο με το 1080 που το επίπεδο φωτεινότητας το χω στο 15.

Απεναντίας το dolby vision στο Νέτφλιξ τα σπάει, η νύχτα μετατρέπεται σε μέρα στο σαλόνι ακόμα και στο χαμηλή φωτεινότητα dolby vision, χρώματα να ξεχειλίζουν, ευκρίνεια για σεμινάριο, εικόνα ανάγλυφη σαν ν άνοιξες παράθυρο μέσα απ την τηλεόραση και μπήκες στην κάμερα του σκηνοθέτη, τι να πω παιδιά, μέχρι στιγμής οι ταινίες δεν μ έχουν εντυπωσιάσει, το Νέτφλιξ έχει ήδη τρία γκολ απ τα αποδυτήρια.
 

Μηνύματα
2.371
Reaction score
3.570
Χθες είδα το Uncharted, εν τω μεταξύ επίτηδες το είχα και σε 1080, πάλι σε σύγκριση δεν είδα κάποια εντυπωσιακή υπεροχή του 4Κ έναντι του 2Κ. Οχι βέβαια αυτό το χάλι με το Oblivion, αλλά προσπαθούσα να καταλάβω τις διαφορές και δεν ήταν ορατές. Και πάλι το ίδιο φαινόμενο το hdr σε μέγιστο επίπεδο φωτεινότητας στην τηλεόραση (50) ήταν ίδιο με το 1080 που το επίπεδο φωτεινότητας το χω στο 15.

Απεναντίας το dolby vision στο Νέτφλιξ τα σπάει, η νύχτα μετατρέπεται σε μέρα στο σαλόνι ακόμα και στο χαμηλή φωτεινότητα dolby vision, χρώματα να ξεχειλίζουν, ευκρίνεια για σεμινάριο, εικόνα ανάγλυφη σαν ν άνοιξες παράθυρο μέσα απ την τηλεόραση και μπήκες στην κάμερα του σκηνοθέτη, τι να πω παιδιά, μέχρι στιγμής οι ταινίες δεν μ έχουν εντυπωσιάσει, το Νέτφλιξ έχει ήδη τρία γκολ απ τα αποδυτήρια.
Remux?

Προσπάθησα να το δώ κι εγώ, αλλά σε HDR.
Δεν κατάφερα να το δω όλο ( :sleep: ) αλλά ναι, η εικόνα δεν ήταν κατι...

Nα δεις το Nightmare Alley σε DV..

Επίσης, HDR και DV δεν σημαίνει σώνει και ντε άπλετο φως...
 
Last edited:

Μηνύματα
7
Reaction score
0
Παρέλαβα πριν από μερικές μέρες το Dune HD Pro Vision 4K Solo και σαν πρώτη φάση εχω 2 ερωτήσεις αν ξέρει κάποιος φίλος.

1. Όταν παίζω Blu Ray Δίσκο δεν έχω βρει πως κάνει Resume, αν σταματήσεις την ταινία ξεκινάει από την αρχή!

2. Όταν βάζεις USB Δίσκο η Stick δεν εχω βρει η αν χρειάζεται για να το βγάλεις κάποιο eject!
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.096
Reaction score
93.050
Παρέλαβα πριν από μερικές μέρες το Dune HD Pro Vision 4K Solo και σαν πρώτη φάση εχω 2 ερωτήσεις αν ξέρει κάποιος φίλος.

1. Όταν παίζω Blu Ray Δίσκο δεν έχω βρει πως κάνει Resume, αν σταματήσεις την ταινία ξεκινάει από την αρχή!

2. Όταν βάζεις USB Δίσκο η Stick δεν εχω βρει η αν χρειάζεται για να το βγάλεις κάποιο eject!
1. Η επιλογή resume υπάρχει μόνο αν παίξεις τον δίσκο χωρίς menu (Play light), όχι στην πλήρη αναπαραγωγή.

2. Δεν υπάρχει eject. Τραβάς καλώδιο ή στικάκι....άφοβα. :biggrin:
 

Μηνύματα
1.368
Reaction score
2.746
1. Η επιλογή resume υπάρχει μόνο αν παίξεις τον δίσκο χωρίς menu (Play light), όχι στην πλήρη αναπαραγωγή.

2. Δεν υπάρχει eject. Τραβάς καλώδιο ή στικάκι....άφοβα. :biggrin:
Στο δικο μου υπαρχει η επιλογη εξαγωγης, μηπως δεν κανουμε καλα να το τραβαμε χωρις αυτην;
 

Μηνύματα
7
Reaction score
0
Ούτε Resume υπάρχει (Play light) και για την ιστορία τρέχω το τελευταίο beta firmware!

Φίλε K. ROMPOTIS αν έχεις τέτοια επιλογή καλό θα ήταν να την χρησιμοποιείς!
 
Last edited:


Μηνύματα
1.368
Reaction score
2.746
Λοιπόν παιδιά έχω σοβαρό πρόβλημα με το player.
Στις περισσότερες ταινίες όταν ξεκινάνε μου βγάζει τον δεύτερο υπότιτλο κατευθείαν πριν καν μιλήσουν και μάλιστα βγαίνει σε μορφή επεξεργασίας, δηλαδή με τους χρόνους και την αρίθμηση.
Στον υπολογιστή δεν μου το κάνει αυτό το πράγμα ούτε στο παλιότερο dune hd base 3d, εχω δοκιμάσει τα πάντα, εργοστασιακή επαναφορά, διαφορετικό firmware, τσεκάρισμα όλων των υποτίτλων στον υπολογιστή δεν έχω βγάλει άκρη, αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει.


IMG_20221015_171525.jpg
 

Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
Λοιπόν παιδιά έχω σοβαρό πρόβλημα με το player.
Στις περισσότερες ταινίες όταν ξεκινάνε μου βγάζει τον δεύτερο υπότιτλο κατευθείαν πριν καν μιλήσουν και μάλιστα βγαίνει σε μορφή επεξεργασίας, δηλαδή με τους χρόνους και την αρίθμηση.
Στον υπολογιστή δεν μου το κάνει αυτό το πράγμα ούτε στο παλιότερο dune hd base 3d, εχω δοκιμάσει τα πάντα, εργοστασιακή επαναφορά, διαφορετικό firmware, τσεκάρισμα όλων των υποτίτλων στον υπολογιστή δεν έχω βγάλει άκρη, αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει.


View attachment 266612
Σε όλες τις ταινίες/αρχεία σου το κάνει αυτό?
Δοκίμασες να γυρίσεις σε άλλο firmware?
 

Μηνύματα
1.368
Reaction score
2.746
Σε όλες τις ταινίες/αρχεία σου το κάνει αυτό?
Δοκίμασες να γυρίσεις σε άλλο firmware?
Το χω γράψει Χρήστο ότι το χω κάνει.
Νομίζω ότι βρήκα τη λύση, κουφό βέβαια, ο Μιχάλης είχε δίκιο τηλεφωνικά που μου είπε θα χουν πρόβλημα οι συγκεκριμένοι υπότιτλοι, αλλά αυτό που συμβαίνει δεν έχει προηγούμενο. Χωρίς ν αλλάξω κωδικοποίηση απλά ανοίγω τον υπότιτλο αντί με το notepad++ που έκανα ως συνήθως για επεξεργασία, με το subtitle workshop.
Εδώ η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά. :idk:
 

Μηνύματα
2.371
Reaction score
3.570
Το χω γράψει Χρήστο ότι το χω κάνει.
Νομίζω ότι βρήκα τη λύση, κουφό βέβαια, ο Μιχάλης είχε δίκιο τηλεφωνικά που μου είπε θα χουν πρόβλημα οι συγκεκριμένοι υπότιτλοι, αλλά αυτό που συμβαίνει δεν έχει προηγούμενο. Χωρίς ν αλλάξω κωδικοποίηση απλά ανοίγω τον υπότιτλο αντί με το notepad++ που έκανα ως συνήθως για επεξεργασία, με το subtitle workshop.
Εδώ η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά. :idk:
Καιρός να κατεβάσεις το subtitle Edit λοιπόν.

;) :D
 

Μηνύματα
1.368
Reaction score
2.746
Καλημέρα, βρε συ μόνο με το Real Vision γίνεται αυτό, με το άλλο dune και στον υπολογιστή δεν υπάρχει αυτό το περίεργο.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.499
Members
37.876
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top