Οδηγός αγοράς ενεργών ηχείων

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Πάντως αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως το eq που είχα φτιάξει (ενστκτωδώς με άκουσματα και όχι με μετρήσεις) για τον μικρό χώρο μου για τα s3/5r ήταν τελικά αρκετά κοντά στο αποτέλεσμα των Yamaha. Απλά τα Yamaha είναι πιο.. πως να το πω, όχι ξερά δεν ισχύει... λίγο πιο straight forward ρε παιδί μου.. Δεν είν' καθόλου κακό..
Λατρεύω Spencer-Dorothy έτσι κι αλλιώς.. 8-)
Ασχέτως ηχείων αρέσκομαι να ακούω ''μονιτορίστικα'' τελικά.. :roflmao::roflmao:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
κορονα γραμματα θα το παιξω..ουτως ή αλλιως... (αν προβω τελικα σε αγορα) παντως γουοκμαν με ενεργα..πρωτη φορα στα χρονικα.. 🐒
David Thomas, πριν 2 ωρες :
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.114
Reaction score
124.688
Μικρού όγκου ενεργά τριδρομα, η καλύτερη επιλογή για οικιακή χρήση:

 


Μηνύματα
112
Reaction score
127
Σε αυτα, υπάρχει ;)

View attachment 189415
Γράψε ρε φίλε ποιό μοντέλο ενεργό της Dynaudio είναι; Πόσο παει;Τι παπάδες κανει; Στοχεία ,μετρήσεις,μεγάφωνα κτλ.Όχι μόνο οφθαλμόλουτρο!Γράψτε ρε παιδιά οι γνώστες!Επίσης για τα Meridian DSP 5200H;Tα Β&Μ ενεργά μπούτιας;Ta ADAM pencil, ADAM column;Όλα αυτά λογικά παίζουν κοντά στα +-10Κ.Αφού αγγίξατε τέτοια ποσά ολοκληρώστε το εγκλημα! Λίγο αίμα παρά πάνω δεν λεει....Για τα gaithain που γράφεις εαρ,χρειάζονται κ γούφερ η η καρδιοιδης ακτινοβολία τους τα καλύπτει όπως τα κιι.Ευχαριστουμε για τις εξηγήσεις προκαταβολικά.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.114
Reaction score
124.688
.Για τα gaithain που γράφεις εαρ,χρειάζονται κ γούφερ η η καρδιοιδης ακτινοβολία τους τα καλύπτει όπως τα κιι
Μπερδεύεσαι.

Όλα θέλουν σαμπ, και τα me Geithain και τα kii.

Η καρδιοειδής αρχιτεκτονική τους, μειώνει τα προβλήματα από το χώρο, δεν ακυρώνει την αναγκαιότητα για σαμπ.

Βεβαίως, το 16" γουφερ του me Geithain καταφέρνει πολύ καλύτερες επιδόσεις στην πρώτη και δεύτερη οκταβα από το kii, και σε υψηλότερα max SPL, οπότε αναλόγως απαιτήσεων σε στάθμες + έκταση, και αναλόγως όγκου του χώρου ακρόασης, μπορεί να μην χρειαστεί σαμπ.
 

Μηνύματα
112
Reaction score
127
Μπερδεύεσαι.

Όλα θέλουν σαμπ, και τα me Geithain και τα kii.

Η καρδιοειδής αρχιτεκτονική τους, μειώνει τα προβλήματα από το χώρο, δεν ακυρώνει την αναγκαιότητα για σαμπ.

Βεβαίως, το 16" γουφερ του me Geithain καταφέρνει πολύ καλύτερες επιδόσεις στην πρώτη και δεύτερη οκταβα από το kii, και σε υψηλότερα max SPL, οπότε αναλόγως απαιτήσεων σε στάθμες + έκταση, και αναλόγως όγκου του χώρου ακρόασης, μπορεί να μην χρειαστεί σαμπ.
ευχαριστώ κ πάλι.
ευχαριστώ κ πάλι.
Κάποια αναφορά στα υπόλοιπα;
 

Μηνύματα
41
Reaction score
42
Τα Kali IN-8 που αυτη τη στιγμη στο σκρουτζ πανε στα 330 ευρω δεν είναι θεωρητικά το απόλυτο VFM;

3-δρομα, 8ιντσα, SPL 114 που σύμφωνα με τον μπούσουλα του @costas EAR πας έως 2-2.5 μέτρα. Με πολύ καλές κριτικές και μετρήσεις σε ότι έχω διαβάσει.

Για να μην τα προτείνει κανείς σίγουρα κάτι χάνω. Έχουν ενα φυσηματάκι, αλλά αν δεν τα βάλεις πάνω στο γραφείο σου δεν νομίζω ότι παίζει να το ακούς.
 

P

PMC

Guest
Αυτό που αγοράζει κάποιος τσίμα τσίμα Ηχεια με την απόσταση δεν το καταλαβαίνω.....
Η απόσταση είναι να την μετράς για να μην πάρεις κάτι μικρότερο από αυτό που θα σε καλύψει .....από κεί και πέρα όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερο ......( νομίζω) στο κάτω κάτω θα σε ανταμείψει με μεγαλύτερες στάθμες ......υπέρ σου είναι !
.......μη κάνετε τσιγκουνιές.......
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Αυτό που αγοράζει κάποιος τσίμα τσίμα Ηχεια με την απόσταση δεν το καταλαβαίνω.....
Η απόσταση είναι να την μετράς για να μην πάρεις κάτι μικρότερο από αυτό που θα σε καλύψει .....από κεί και πέρα όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερο ......( νομίζω) στο κάτω κάτω θα σε ανταμείψει με μεγαλύτερες στάθμες ......υπέρ σου είναι !
.......μη κάνετε τσιγκουνιές.......
Στο μικρό χώρο που ακούω τώρα είχα κάποτε τα focal alpha 65 και ενώ τα ηχεία ήταν super κουδούνιζε το σύμπαν..
Καλά τα λες αλλά με μεγαλύτερη δύναμη ο χώρος χρειάζεται και καλύτερη-περισσότερη φροντίδα.
Η' έπρεπε να επενδύσω χρήμα-χρόνο για τον χώρο (που θα ήταν βέβαια το πιο σωστό για τον ήχο) ή να συμβιβαστώ με κάτι μικρότερο όπως και έκανα.
Μικραίνοντας την απόσταση ακρόασης και με προσθήκη sub's μπορείς να ακούσεις ικανοποιητικά χωρίς μεγάλες επεμβάσεις.
Αυτό..
Είναι μια λύση..
 

Μηνύματα
41
Reaction score
42
Αυτό που αγοράζει κάποιος τσίμα τσίμα Ηχεια με την απόσταση δεν το καταλαβαίνω.....
Η απόσταση είναι να την μετράς για να μην πάρεις κάτι μικρότερο από αυτό που θα σε καλύψει .....από κεί και πέρα όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερο ......( νομίζω) στο κάτω κάτω θα σε ανταμείψει με μεγαλύτερες στάθμες ......υπέρ σου είναι !
.......μη κάνετε τσιγκουνιές.......
Ma δεν είπα εγώ να το βάλει κάποιος στο σαλόνι του και καλύφθηκε. Αυτο το εκτιμά ο καθένας ανάλογα με τα δεδομένα του χώρου του και το μπατζετ του. Αναφέρομαι στις θεωρητικές δυνατότητες του ηχείου σε σύγκριση με τη τιμή του. 114 SPL λέει η ΚALI με ότι αυτό συνεπάγεται.
Στο μικρό χώρο που ακούω τώρα είχα κάποτε τα focal alpha 65 και ενώ τα ηχεία ήταν super κουδούνιζε το σύμπαν..
Καλά τα λες αλλά με μεγαλύτερη δύναμη ο χώρος χρειάζεται και καλύτερη-περισσότερη φροντίδα.
Η' έπρεπε να επενδύσω χρήμα-χρόνο για τον χώρο (που θα ήταν βέβαια το πιο σωστό για τον ήχο) ή να συμβιβαστώ με κάτι μικρότερο όπως και έκανα.
Μικραίνοντας την απόσταση ακρόασης και με προσθήκη sub's μπορείς να ακούσεις ικανοποιητικά χωρίς μεγάλες επεμβάσεις.
Αυτό..
Είναι μια λύση..
Αυτό ακριβώς σκέφτομαι να κάνω, με βάση παντα το περιορισμό του μπάτζετ. Να φέρω πρώτα την αποσταση ακροάσης από τα 3.5 μετρά που έχω τώρα, στα 2-2.5 και να βάλω με 2 ενεργά με μια SPL εντός του "ορίου", τουλάχιστον 8ινστα συν 1+1 subs. Και από την αναζήτηση κατέληξα στα KALI, ως μια τίμια επιλογή για τα λεφτά τους.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Αυτό που αγοράζει κάποιος τσίμα τσίμα Ηχεια με την απόσταση δεν το καταλαβαίνω.....
Η απόσταση είναι να την μετράς για να μην πάρεις κάτι μικρότερο από αυτό που θα σε καλύψει .....από κεί και πέρα όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερο ......( νομίζω) στο κάτω κάτω θα σε ανταμείψει με μεγαλύτερες στάθμες ......υπέρ σου είναι !
.......μη κάνετε τσιγκουνιές.......
Δεν ισχύει, μπορεί να δημιουργήσει άλυτα θέματα στην ακρόαση.
Οι λοβοί ακτινοβολίας έχουν συγκεκριμένη ωφέλιμη απόσταση ακρόασης (χονδροειδώς το γράφω).

Αν πχ σε ακρόαση γραφείου τοποθετήσεις τρίδρομα με 10άρι γούφερ, την έκατσες, σηκώνεσαι και φεύγεις!!
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Αυτό ακριβώς σκέφτομαι να κάνω, με βάση παντα το περιορισμό του μπάτζετ. Να φέρω πρώτα την αποσταση ακροάσης από τα 3.5 μετρά που έχω τώρα, στα 2-2.5 και να βάλω με 2 ενεργά με μια SPL εντός του "ορίου", τουλάχιστον 8ινστα συν 1+1 subs. Και από την αναζήτηση κατέληξα στα KALI, όσο μια τίμια επιλογή για τα λεφτά τους.
Δεν είναι υποχρεωτικά ''η λύση'' είναι 'ομως ''μια λύση'' ανάλογα το μπάτζετ - χρόνο που θέλεις να επενδύσεις.. Και χρειάζεται πειραματισμό ή μετρήσεις για να μην πέσεις πολύ έξω..
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.114
Reaction score
124.688
Αυτό που αγοράζει κάποιος τσίμα τσίμα Ηχεια με την απόσταση δεν το καταλαβαίνω.....
Η απόσταση είναι να την μετράς για να μην πάρεις κάτι μικρότερο από αυτό που θα σε καλύψει .....από κεί και πέρα όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερο ......( νομίζω) στο κάτω κάτω θα σε ανταμείψει με μεγαλύτερες στάθμες ......υπέρ σου είναι !
.......μη κάνετε τσιγκουνιές.......
Δεν έχουν λεφτά. Δεν περισσεύει το χρήμα. Είναι πολύ ακριβό το σπορ, και το πιο ακριβό σε αυτό το σπορ, είναι η απόσταση ακρόασης, δες πόσο κοστίζουν τα δικά σου, που έχουν όντως μεγάλη απόσταση ακρόασης.

Τους λες να μη κάνουν τσιγκουνιά όταν τα μπικικίνια δε φτάνουν ούτε για τα βασικά;

Προσωπικά κατανοώ την έλλειψη χρημάτων, όπως και την προσωπική επιλογή του καθενός να μη δώσει 100.000€ για ένα ζευγάρι ηχεία ακόμα κι αν τα έχει, και το μόνο που κάνω είναι να προτείνω απλώς να τηρούνται τα βασικά και στοιχειώδη, ώστε να μην αγοράζουν ακατάλληλα για την απόσταση ακρόασης που θέλουν, ή να την μειώσουν όταν δεν φτάνουν τα λεφτά, ή τέλος να συμβιβαστούν στις στάθμες αλλά να γνωρίζουν ποιες ακριβώς είναι αυτές.

Σε μικρή απόσταση ακρόασης, μειώνεται πολύ το απαιτούμενο μπάτζετ για τα βασικά.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.114
Reaction score
124.688
Ένα ζευγάρι καλά ηχεία είναι πιο ακριβά από αυτοκίνητο.
Όχι.
Ένα ζευγάρι καλοί δορυφόροι (τέλειοι) για μικρή απόσταση ακρόασης, είναι φτηνό.

Όμως ένα ζευγάρι δορυφόροι για φαρφιλντ, είναι όντως ακριβότερο από τυπικό μικρομεσαίο αυτοκίνητο.
Τα Kali IN-8 που αυτη τη στιγμη στο σκρουτζ πανε στα 330 ευρω δεν είναι θεωρητικά το απόλυτο VFM;
Προφανώς.

Δεν υπάρχει καμία άλλη πρόταση 3-δρομου με ενσωματωμένα ενισχυτικά στάδια σε αυτά τα λεφτά και με τέτοιο γουφερ, 8"-αρι.

Δεν έχει αντίπαλο στην κατηγορία τιμής του, αναμφισβήτητα.
 
Last edited:

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.142
Reaction score
26.706
Τα Kali IN-8 που αυτη τη στιγμη στο σκρουτζ πανε στα 330 ευρω δεν είναι θεωρητικά το απόλυτο VFM;

3-δρομα, 8ιντσα, SPL 114 που σύμφωνα με τον μπούσουλα του @costas EAR πας έως 2-2.5 μέτρα. Με πολύ καλές κριτικές και μετρήσεις σε ότι έχω διαβάσει.

Για να μην τα προτείνει κανείς σίγουρα κάτι χάνω. Έχουν ενα φυσηματάκι, αλλά αν δεν τα βάλεις πάνω στο γραφείο σου δεν νομίζω ότι παίζει να το ακούς.
Το μόνο πρόβλημα είναι αν θέλεις να φτιάξεις πολυκάναλο, καθώς κάθε ηχείο προσθέτει 3 db.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.114
Reaction score
124.688
Τα λεφτά του presonus sceptre s8 έχουν πέσει αρκετά από παλιά (ήταν 750 και πήγε στα 600) οπότε η πιο σοβαρή επιλογή από presonus χωρίς προβλήματα φυσηματος θα είναι προσιτή σε περισσότερα πορτοφόλια και θα πρέπει να προτιμηθεί.

Βεβαίως από τα 330 στα 600, μιλάμε πρακτικά για διπλάσιο κόστος, μα εξακολουθεί να είναι πολύ οικονομική πρόταση, για όνομα..
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.473
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top