Οδηγός γρήγορης δημιουργίας ματρόσκας-αναφοράς…

Μηνύματα
476
Reaction score
298
Επειδή πάνε 5 χρόνια απο το εισαγωγικό post (και αυτό αντιστοιχεί σε αιώνες εξέλιξης σε θέματα προγραμμάτων), ποιος είναι ο πιο σύγχρονος ripper για bluray ώστε να φτιάξω ματρόσκες αναφοράς απο το αρχείο μου; Παραμένουν τα ίδια προγράμματα ή βγήκαν πιο σύγχρονα;
Για Mac ποιο προτίνετε;
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
για MAC δεν ξέρω αλλά σε PC υπάρχουν τα:
MakeMKV
BDHero
TsMuxer σε συνεργασία με το mkvtoolnix για πιο hardcore χρήστες
 
Last edited:

Μηνύματα
476
Reaction score
298
To MakeMKV υπάρχει και σε mac αλλά δεν έχει επιλογή για υποτιτλους. Επισης δε βλέπω να έχει επιλογή για uncompressed αποθήκευση. Δοκιμάζω και το Handbrake που βγάζει κάποιες επιλογές συμπίεσης προς το παρον
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.157
Reaction score
93.274
Τι εννοείς λέγοντας ότι το makeMKV δεν έχει επιλογή για υπότιτλους;

Επίσης, το αρχείο mkv που βγάζει είναι ασυμπίεστο, χωρίς καν να υπάρχει η δυνατότητα συμπίεσής του ή πτώσης της ποιότητάς του.
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Δεν ξέρω αν υπάρχει διαφορά ανάμεσα στις εκδόσεις για PC και Mac του MakeMKV αλλά στο PC υπάρχει επιλογή για υπότιτλους(εννοούμε τους υπότιτλους που έχει το Blu-Ray και όχι εξωτερικούς) και δεν υπάρχουν επιλογές αλλαγής των χαρακτηριστικών του ήχου και τις εικόνας, απλά κάνει αντιγραφή των streams χωρίς να επεμβαίνει πουθενά.

Αν θες μπορείς να προσθέσεις υπότιτλους από αρχείο στο mkv που δίνει το MakeMKV με το mkvtoolnix.
 

Μηνύματα
476
Reaction score
298
Στις ρυθμίσεις του προγράμματος (που είναι ελάχιστες) δεν έδινε επιλογή για να κρατήσω μόνο τους ελληνικούς ή όποιους θέλω γενικά υπότιτλούς. Το mkv που έφτιαξε τους περιλαμβάνει όλους τώρα βέβαια. Εφόσον δεν επεμβαίνει σε ήχο και εικόνα έχουμε ίδιο επίπεδο αρχείου είτε απο το bluray-dvd είτε απο το mkv που έφτιαξε; Αν ναι θα κρατήσω το συγκεκριμένο πρόγραμμα γιατί είναι και πολύ εύκολο στη χρήση! :thumbsup:
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.157
Reaction score
93.274
Στις ρυθμίσεις του προγράμματος (που είναι ελάχιστες) δεν έδινε επιλογή για να κρατήσω μόνο τους ελληνικούς ή όποιους θέλω γενικά υπότιτλούς. Το mkv που έφτιαξε τους περιλαμβάνει όλους τώρα βέβαια. Εφόσον δεν επεμβαίνει σε ήχο και εικόνα έχουμε ίδιο επίπεδο αρχείου είτε απο το bluray-dvd είτε απο το mkv που έφτιαξε; Αν ναι θα κρατήσω το συγκεκριμένο πρόγραμμα γιατί είναι και πολύ εύκολο στη χρήση! :thumbsup:
Kάπου κάνεις λάθος. Διάβασε από το post #128 και μετά.
Μπορείς να κρατήσεις όποιο stream ήχου και όποιον υπότιτλο θέλεις. To αρχείο της εικόνας και το (ή τα) stream ήχου που θα επιλέξεις παραμένουν αναλλοίωτα.
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
ενεργοποιώντας το expert mode στις ρυθμίσεις του MakeMKV μπορούμε να κάνουμε μερικά κόλπα που θα μας διευκολύνουν στην αναπαραγωγή...



μπορούμε να "παίξουμε" με τις ιδιότητες του stream, την ονομασία του αρχείου mkv



μπορούμε να αλλάξουμε τον προεπιλεγμένο υπότιτλο από Αγγλικό



σε Ελληνικό αλλάζοντας το order weight

 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Ο Ελληνικός υπότιτλος θα εμφανίζεται αυτόματα πλέον κατά την αναπαραγωγή του mkv
το ίδιο μπορεί να γίνει και με τον Ελληνικό ήχο σε ταινίες για παιδιά



μπορούμε να αλλάξουμε την ονομασία του τελικού mkv

 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Make mkv, οτι πιο απλο, εύχρηστο και δωρεάν για πάντα! Ιςως να βγάζει κανα προβλημα σε ηχητικές μπάντες LPCM/PCM, TrueHD ή σε seamless branching bluray..
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.324
Μηνύματα
2.858.564
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top