Οδηγός γρήγορης δημιουργίας ματρόσκας-αναφοράς…

Μηνύματα
23
Reaction score
0
Απάντηση: Οδηγός γρήγορης δημιουργίας ματρόσκας-αναφοράς…

Σίγουρα βρίσκεις υπότιτλους απλά υπέθεσα ότι κάνω κάτι λάθος μιας και το πρόγραμμα στην εικόνα και στον ήχο τα καταφέρνει μια χαρά. Είναι όμως άξιο απορίας πως καταφέρνει από το iso που παίζουν μια χαρά μόλις επεξεργαστούν στο makemkv να μην παίζει κανείς στο mediaplayer ενώ στο pc να παίζει. Ξέρεις μήπως κάποιο τρόπο να τραβήξω έξω τους υπότιτλους από το mkv που δημιουργείτε;
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.157
Reaction score
93.275
Απάντηση: Οδηγός γρήγορης δημιουργίας ματρόσκας-αναφοράς…

Εγ'ω δυστυχώς δεν ξέρω. Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος άλλος, θα με ενδιέφερε κι εμένα, μια και συνήθως οι ελληνικοί υπότιτλοι (όταν περιλαμβάνονται) στα bluray είναι σωστότεροι από τους "άλλους".
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Απάντηση: Οδηγός γρήγορης δημιουργίας ματρόσκας-αναφοράς…

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το MKVExtractGUI για να εξάγεις από ένα αρχείο mkv όποιο stream θέλεις.
Απαραίτητα πρέπει να έχεις εγκαταστήσει το mkvtoolnix.

 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.157
Reaction score
93.275
Απάντηση: Οδηγός γρήγορης δημιουργίας ματρόσκας-αναφοράς…

Γιώργο, προφανώς πρόκειται για υπότιτλους ενσωματωμένους στη ματρόσκα?

Μπορούμε να κάνουμε κάτι ανάλογο για να πάρουμε τους υπότιτλους από ένα αρχείο iso?

Τους υπότιτλους που παίρνουμε από το αρχείο mkv, μπορούμε να το μετονομάσουμε σε srt και να το χρησιμοποιήσουμε σαν εξωτερικούς υπότιτλους?

Πάντως θα δοκιμάσω κι εγώ να πάρω ένα αρχείο mkv από iso με το makeMKV, και να αφήσω μέσα τους υπότιτλους, για να δω τι γίνεται.
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Απάντηση: Οδηγός γρήγορης δημιουργίας ματρόσκας-αναφοράς…

To MKVExtractGUI είναι για αρχεία mkv, κάνει εξαγωγή των streams στην αρχική μορφή τους.
Αν ο υπότιτλος που ενσωματώθηκε στο mkv ήταν srt θα σου εξάγει srt, αν ήταν sup θα σου εξάγει sup.
Για iso(αφού φορτωθούν σε εικονικό οδηγό), BDMV μπορείς να χρησιμοποιήσεις το HD-DVD/Blu-Ray stream Extractor που ουσιαστικά είναι GUI για το καταπληκτικό eac3to
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.157
Reaction score
93.275
Απάντηση: Οδηγός γρήγορης δημιουργίας ματρόσκας-αναφοράς…

Ιδιαίτερα κάνεις? :114::138:
 

Μηνύματα
23
Reaction score
0
Απάντηση: Οδηγός γρήγορης δημιουργίας ματρόσκας-αναφοράς…

Λοιπόν με tsmuxer μπορείς να βγάλεις του υπότιτλους από το m2ts. Αυτό βγαίνει σε sup μορφή και χρειάζεσαι το suprip για να το μετατρέψεις σε srt. Το θέμα είναι ότι στο suprip δεν διαβάζει ελληνικά και τα μετατρέπει σε κινέζικα αλλά έχει επιλογή διόρθωσης. Το θέμα είναι ότι πρέπει να το κάνεις γράμμα γράμμα. Άστα να πάνε δηλαδή. Το μόνο καλό είναι ότι αποθηκεύει το κάθε γράμμα και από ένα σημείο και μετά δεν χρειάζεται παρέμβαση.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.157
Reaction score
93.275
Απάντηση: Οδηγός γρήγορης δημιουργίας ματρόσκας-αναφοράς…

Γράμμα-γράμμα? :111:

Ευχαριστώ, δεν θα πάρω! Είπαμε να κάνουμε τη ζωή μας εύκολη.
 

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Απάντηση: Οδηγός γρήγορης δημιουργίας ματρόσκας-αναφοράς…

"Το καλό στην περίπτωση αυτή είναι μια ματρόσκα με τον αυθεντικό πολυκάναλο ήχο του bluray, είτε είναι DTS-MA είτε DD lossless."

Γιάννη φαντάζομαι πως αυτό ισχύει και στις δύο περιπτώσεις που παρουσίασες, είτε δηλάδη κάνεις mkv ένα iso αρχείο (1η) είτε ένα φάκελο BDMV (2η). Γενικώς, δηλαδή θέλω να πιστεύω ότι το makemkv δεν συμπιέζει καθόλου ήχο και εικόνα. Σωστά? Θα ήθελα την γνώμη σου.

Πάνος
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.157
Reaction score
93.275
Απάντηση: Οδηγός γρήγορης δημιουργίας ματρόσκας-αναφοράς…

Σωστά. Το makeMKV δεν κάνει καμμία συμπίεση. Απλά σου δίνει τη δυνατότητα να αφαιρέσεις όλα τα εξτρά ενός bluray, συμπεριλαμβανομένων των αρχείων ήχου και υποτίτλων που δεν σου χρειάζονται.

Έτσι κρατάς άθικτο το αρχείο εικόνας και ήχου που θέλεις, χωρίς τίποτα περιττό.
 

Μηνύματα
57
Reaction score
7
Απάντηση: Οδηγός γρήγορης δημιουργίας ματρόσκας-αναφοράς…

Εχω ριπαρει ενα Blu Ray σε μορφη Iso το οποιο ως ηχο ειχε μονο Dolby True HD. Μπορω να κανω απο αυτο μια ματροσκα οπως πιο πανω αναφερθηκε αλλα να κρατησουμε αθικτη την πληροφορια εικονας και να μετατρεψουμε το Dolby True HD σε DTS η' απλο Dolby Digital 5.1 ωστε το media player μου να βγαλει 5,1 εξοδο απο την οπτικη του ινα προς τον ενισχυτη μου?
 

L

LLLEFTERIS

Guest
Απάντηση: Οδηγός γρήγορης δημιουργίας ματρόσκας-αναφοράς…

Να γραψω και γω το προβλημα μου.

Μια ταινια με οποιο προγραμμα και να την ριπαρω εχω προβλημα με τον συχρονισμο του ηχου δηλαδη πρωτα ακουω αυτα που λενε και μετα κουνανε τα χειλη τους.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.157
Reaction score
93.275
Απάντηση: Οδηγός γρήγορης δημιουργίας ματρόσκας-αναφοράς…

Τις βλέπεις με media player, ή στον υπολογιστή?
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.157
Reaction score
93.275
Απάντηση: Οδηγός γρήγορης δημιουργίας ματρόσκας-αναφοράς…

Εχω ριπαρει ενα Blu Ray σε μορφη Iso το οποιο ως ηχο ειχε μονο Dolby True HD. Μπορω να κανω απο αυτο μια ματροσκα οπως πιο πανω αναφερθηκε αλλα να κρατησουμε αθικτη την πληροφορια εικονας και να μετατρεψουμε το Dolby True HD σε DTS η' απλο Dolby Digital 5.1 ωστε το media player μου να βγαλει 5,1 εξοδο απο την οπτικη του ινα προς τον ενισχυτη μου?
Πέρασέ την στο makeMKV για ανάλυση χωρίς να τη μετατρέψεις σε ματρόσκα, και πες μας τις πληροφορίες που βγάζει στον ήχο.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.157
Reaction score
93.275
Απάντηση: Οδηγός γρήγορης δημιουργίας ματρόσκας-αναφοράς…

Παράδειγμα:



Εδώ σου δίνει την επιλογή DTS-HD Lossless English και DTS 3/2+1 English. Aν επιλέξεις το δεύτερο, θα έχεις απλό DTS.
 

L

LLLEFTERIS

Guest
Απάντηση: Οδηγός γρήγορης δημιουργίας ματρόσκας-αναφοράς…

Αν η απαντηση ηταν για μενα σε media θελω να τις βλεπω αλλα στον υπολογιστη ειδα το προβλημα, τωρα θα την περασω στο media για να δω αν τελικα ειναι προβλημα στην μετατροπη η στον υπολογιστη.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.157
Reaction score
93.275
Απάντηση: Οδηγός γρήγορης δημιουργίας ματρόσκας-αναφοράς…

Αν η απαντηση ηταν για μενα σε media θελω να τις βλεπω αλλα στον υπολογιστη ειδα το προβλημα, τωρα θα την περασω στο media για να δω αν τελικα ειναι προβλημα στην μετατροπη η στον υπολογιστη.
Συγνώμη Λευτέρη, δεν έκανα quote. H απάντηση για το media player πήγαινε σε σένα.

Κάνε αυτό που λες, για να δούμε τι φταίει.
 

L

LLLEFTERIS

Guest
Απάντηση: Οδηγός γρήγορης δημιουργίας ματρόσκας-αναφοράς…

Παντως σαν Bluray folder παιζει μια χαρα και στον υπολογιστη με το Powerdvd 11 Ultra αλλα και στο mediaplayer.

Απλα στον υπολογιστη ειδα οτι υπαρχει προβλημα και το εκανα και με το dvdfab που την εκανα demux γιατι δεν θελω συμπιεση αλλα και με το makemkv.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.157
Reaction score
93.275
Απάντηση: Οδηγός γρήγορης δημιουργίας ματρόσκας-αναφοράς…

Παντως σαν Bluray folder παιζει μια χαρα και στον υπολογιστη με το Powerdvd 11 Ultra αλλα και στο mediaplayer.

Απλα στον υπολογιστη ειδα οτι υπαρχει προβλημα και το εκανα και με το dvdfab που την εκανα demux γιατι δεν θελω συμπιεση αλλα και με το makemkv.
Περιέργως, πολλές από τις ταινίες που μετατρέπω σε ματρόσκα με το makeMKV, όταν τις βάζω να παίξουν, είτε στο pc, είτε στο htpc, κάνουν διάφορα τρελά. Με τον KMPlayer πηγαίνουν σε fast forward, ενώ με τον MPC, έχω σπασίματα ή αποσυγχρονισμούς. Όταν παίζουν στο Dune, δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα.
 

L

LLLEFTERIS

Guest
Απάντηση: Οδηγός γρήγορης δημιουργίας ματρόσκας-αναφοράς…

Τελικα μαλλον προβλημα στον υπολογιστη υπαρχει γιατι εκανα μια μετατροπη με το DVDFab και στο Dune Max παιζει μια χαρα απλα τωρα περναω τους Ελληνικους υποτιτλους με το mkvmerge γιατι δεν ειχε μεσα.

(παλι καλα που δεν κατεβασα αδικα 222 GB)
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.570
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top