Οδηγός τοποθέτησης ηχείων

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150




Επιτέλους για να μπουν 4 φωτογραφίες μου έσπασε τα νεύρα το ρημάδι το interface.







Όταν λέμε όλοι εννούμε όλοι εκτός από του γείτονα....:116:
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Σε αυτή τη σκηνή θέλουν να τονίσουν τα μπάσα αλλά καταλαβαίνουμε τι ζόρι τραβάει το σαμπ το έρημο που φυσικά τα περισσότερα (βασικά με 1 δεν γίνεται) απλά δεν μπορούν ν'ανταπεξέλθουν στις απόλυτες στάθμες.


Δεν συμβαίνει συχνά όμως και ούτε σε όλο το φάσμα των συχνοτήτων να παίζουν όλα τα ηχεία το ίδιο πράγμα. Σχεδόν αδύνατο ειδικά εκτός εύρους , 0-80Hz.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Οδηγός τοποθέτησης ηχείων.

καλα τα λες, φωτο θα δουμε, και με αυτο το πραμα που λεγεται φωτεινοτητα.......
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Οδηγός τοποθέτησης ηχείων.

καποια στιγμη ρωτησα τον κυριακακη

γιατι το audyssey δεν βγαζει και ενα τονο απο ολα τα ηχεια , οπως το mcacc της Pioneer
Η απαντηση ηταν οτι δεν υπαρχει υλικο (αξιολογο) για ακτι τετοιο.....
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Οδηγός τοποθέτησης ηχείων.

rufiani jornalisti



εμαθες οτι πριν λιγο ηρθαν τα <δανεικα> ev για δοκιμη , και ελυσασες
αυριο θα δω τι κανουν, και μετα εχει Ο Θεος
..................
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
Απάντηση: Οδηγός τοποθέτησης ηχείων.

μιας και μιλούσαμε προηγούμενα για ευαισθησίες και watt ηχείων, ορίστε και ένα link απο τα παιδιά εκεί...:116:
 

Μηνύματα
755
Reaction score
512
Απάντηση: Οδηγός τοποθέτησης ηχείων.

Παιδια βρηκα ενα σχεδιο. ειναι σωστο να φτιαξω ετσι το 5.1 μου; δεδομενου ομως οτι πισω απτον καναπε ειναι τοιχος,οπως και αριστερα-δεξια απαυτον.
Ω! Τι ωραια! Να και ενα σχεδιο που μου αρεσει. Ναι αυτο λειτουργει και ειναι το ιδανικο. Οπως και εσυ τα sourround μου τα εχω στις 90μοιρες λογο τοιχο που κατι ομως ειναι προβλεπομενο και στο παραπανω σχεδιο αν βλεπω καλα. Λογο greed μου το 5.1 μου επεφτε λιγο και ανεβασα και μονιτορ οροφης πως να το πω πραμα ομως.
 

Μηνύματα
222
Reaction score
8
Απάντηση: Οδηγός τοποθέτησης ηχείων.

παιδιά θέλω να ρωτήσω κάτι όσο αφορά την καλωδίωση.παίζει μεγάλο ρολο αν για παράδειγμα στα δυο μπροστινά ηχεία που θα ξεκινάνε από τον ενισχυτή το ένα καλώδιο θα είναι 6.5 μετρα και το άλλο 2.5,και αν τυχαίνει
να είναι διαφορετικής ποιότητας θα ύπαρξη μεγάλη διαφορα?
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Για το πρωτο θεμα αλλοι λενε ναι αλλοι λενε οχι. Εγω τα εχω ισα και τα 2 αλλα αν ειναι να εχεις το ενα κουλουριασμενο καλυτερα ανισα.
Για το δευτερο θεμα πιθανον να εχεις προβλημα αναλογα με τις διαφορες των καλωδιων κυριως σε διατομη.
 

Μηνύματα
222
Reaction score
8
Απάντηση: Οδηγός τοποθέτησης ηχείων.

δε θα είναι κουλουριασμένο ,λόγο χορού ο ενισχυτής θα κάτσει στα πλαγια (φαντάσου όπως στην παραπάνω φωτό με τα ηχεία ο ενισχυτής θα είναι δεξιά στο ενδιάμεσο του μπροστά και του πίσω ηχείου.
 

Μηνύματα
222
Reaction score
8
Απάντηση: Re: Οδηγός τοποθέτησης ηχείων.

διατομή θα είναι ίδια...και σίγουρα αν ύπαρξη διαφορα...
θα είναι δύσκολο να το καταλάβω φαντάζομαι...
 




Μηνύματα
187
Reaction score
1
Οπότε μιας κ δεν εχω δυνατοτητα να τα τοποθετησω ακριβως στην ευθεια (στην καλυτερη κανα μετρο πιο πισω) καλυτερα να τα ξεχασω?
ΥΓ
στα χαρακτηριστικα παντως αναφερουν οτι εχουν και ενα 6,5 γουφερ στην μπροστινη πλευρα..αυτο δεν τα διαφοροποιει απο αλλα dipolar ή ολα ετσι ειναι?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.708
Αν η θέση είναι κοντά στον πίσω τοίχο, μπορεί να παίξουν μια χαρά. Αλλιώς θα ακούγονται σα μονόπολα.

Πολλά δίπολα surrounds έχουν ενα woofer, για οικονομία υποθέτω.
Είχα κάτι B&W παλιότερα με τέτοια διάταξη.
 

Μηνύματα
187
Reaction score
1
στο περιπου ενα σχεδιο...

για να αποφευγω βασεις κτλ,το ιδανικο θα ηταν να τα βαλω στους πλαινους τοιχους (1η θεση) αλλα τοτε θα εχουν αποσταση περιπου 1,5μ πιο πισω απο την ευθεια της θεσης μου και κανα 2μ απο τον πισω τοιχο...
αλλιως πρεπει να τοποθετηθει (2η θεση) το δεξια στον τοιχο και το αριστερα πανω σε μια βαση (μπροστα απο την μπαλκονοπορτα) ωστε να επιτυχω την απολυτη ευθεια...

Επισης,δεν ξερω πόσο αρνητικα επιδρα στην περιπτωση των διπολων το ανοιγμα που εχω στη δεξια πλευρα προς την κουζινα?

Μηπως τελικα να μεινω με μονοπολα?
σαλονι 1.jpg
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.708
Δεν μπορεί να τοποθετηθεί το αριστερό πάνω απο την μπαλκονόπορτα;
 

Μηνύματα
187
Reaction score
1
μπορει αλλα θα ειναι κανα 2,5-3μ πανω απο το πατωμα..1,5-2μ δηλαδη πανω απο τη θεση του αυτιου μου..δεν υπαρχει προβλημα?
διαβαζω οτι τα surround πρεπει να μπαινουν κανα 0,5-1μ το πολυ πανω απο τη θεση θεασης..

πιο πανω που αναφερθηκα στο woofer που υπαρχει στο μπροστινο μερος του ηχειου αναφερομουν στο πιο κατω....ειχα καταλαβει δηλαδη οτι τα διπολα εχουν τις μοναδες ηχειων στραμμενες προς τον πισω και μπροστα τοιχο ενω αυτα εχουν και woofer προς τον θεατη....απο το σαιτ της crystal audio..

"Αυτό έχει ως αποτέλεσμα τα Δίπολα ηχεία να παράγουν ένα πιο διάχυτο ηχητικό πεδίο, με ήχο που φτάνει τον ακροατή όχι άμεσα αλλά κατά κύριο λόγο μέσω ανακλάσεων στους τοίχους του δωματίου. Παρ' όλα αυτά, η ηχητική ακύρωση που συμβαίνει κατά μήκος του άξονα προς τον ακροατή, λόγω της εκτός φάσης αναπαραγωγής των πλευρικών μεγαφώνων, έχει ως αποτέλεσμα την απώλεια ακουστικής ενέργειας και το χρωματισμό του άμεσα εκπεμπόμενου ήχου (ακόμα και αν είναι πολύ χαμηλότερης έντασης από τον ανακλώμενο). Το παραγόμενο ηχητικό πεδίο μπορεί μεν να είναι διάχυτο αλλά οι ηχητικές χροιές δε μπορούν να αποδωθούν με ακρίβεια και τονική ισορροπία. Για το λόγο αυτό η Crystal Audio σχεδίασε τα δίπολα ηχεία THX-D τα οποία ουσιαστικά διατηρούν όλα τα προτερήματα των μονόπολων (ηχεία άμεσης εκπομπής) και των δίπολων/αμφίπολων, ενώ ταυτόχρονα είναι κομψά και φιλικά ως προς την επιτοίχια τοποθέτησή τους.


Τα ηχεία THX-D χρησιμοποιούν ένα woofer 6.5 ιντσών που εκπέμπει προς τον ακροατή και το οποίο παρέχει όλη την πληροφορία από τα 80Hz (συχνότητα ρύθμισης crossover ραδιοενισχυτή κατά THX) μέχρι τις μεσο-υψηλές, παρέχοντας με αυτόν τον τρόπο όλες τις βασικές χροιές, με πλήρη τονική ισορροπία
. Οι υψηλές συχνότητες αναπαράγονται από ένα ζευγάρι tweeter, συνδεδεμένων σε φάση, που στοχεύουν προς το μπροστινό και πίσω τοίχο (για τοποθέτηση του THX-D στους πλάγιους τοίχους). Με αυτόν τον τρόπο δημιουργούν ένα μοναδικό διάχυτο ηχητικό πεδίο που κυκλώνει τον ακροατή. Οι μεσο-υψηλές συχνότητες δεν είναι χρωματισμένες εξαιτίας της ακυρωτικής συμβολής εκτός φάσης κυμάτων, αλλά αντιθέτως φτάνουν στη θέση ακρόασης εξαιρετικά ισορροπημένες τονικά. Επιπλέον τόσο η απόκριση ισχύος (μέσος όρος ακτινοβολίας στο χώρο) όσο και η on-axis (στον άξονα του woofer) απόκριση του THX-D είναι ομαλές, χωρίς διακυμάνσεις, για την καλύτερη αναπαραγωγή περιφερειακών ήχων σε οποιοδήποτε σημείο μέσα στο δωμάτιο."
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.604
Μηνύματα
2.867.549
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top