Οδηγός τοποθέτησης ηχείων

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.658
Μα πόσο ψηλή είναι η μπαλκονόπορτα;
Μπορούν να τοποθετηθούν και με κλίση. Αυτά τα πράγματα βέβαια θέλουν δοκιμές.
 

Μηνύματα
187
Reaction score
1
σε λιγο θα ειμαι σπιτι να μετρησω ακριβως...

παντως με crystal audio που μιλησα πριν λιγο μου προτειναν να προσπαθησω να τηρησω τον "κανονα" για την ιδια ευθεια...ειναι προτιμοτερο να μπει υψηλοτερα απο το συνηθισμενο (πανω απο μπαλκονοπορτα οπως μου ειπες) παρα 1,5μ πισω απο την ευθεια θεασης..

YΓ Ευχαριστω @Zizik
 

Μηνύματα
6
Reaction score
0
καλησπερα !!! εχω 2 ηχεια magnat monitor supreme 1000 προσφατα μου εγινε δωρο ενας ενισχυτης ltc 700. δεν ειναι κατι ιδιαιτερο αλλα πιστευω με καλυπτει.να τον συνδεσω παραλληλα η σε σειρα??? για καλυτερη αποδοση και για να μην εχω κανενα προβλημα η καψω κατι
 

Μηνύματα
1.074
Reaction score
832
Μια ερωτηση παιδια,εχω 4 δορυφορους M1 B&w και τους εχω 70 ποντους πανω απο την θεση ακροασης και μισο μετρο απο το τελειωμα του καναπε αριστερα κ δεξια , τα πισω σε αποσταση 3 μετρα και αυτα στο ιδιο υψος,το ερωτημα μου ειναι αν πρεπει να κοιτανε προς την θεση ακροασης κ τα 4 ,δηλαδη να τα στρεψω αριστερα,δεξια κ κατω στοχευοντας το κεντρο
 


Μηνύματα
29
Reaction score
4
καλημερα και καλως σας βρηκα.Θελω να ρωτησω το εξης; Ηθεση ακροασης ειναι 3,5 μετρα.αριστερο δεξι CRYSTAL AUDIO TX-B1 και κεντρικο της ιδιας εταιρειας THX-C.Εχω κατι SAVE 345 SONY(85db) απο το παλιο συστημα μου.Μπορω να τα χρησιμοποιησω ως περιφερειακα τα δυο ή και τα τρια:Ο καναπες απο τον πισω τοιχο(και το κεφαλι του ακροατη) απεχει το πολυ 20cm.Η μια πλευρα εχει τοιχο και απο την αλλη πλευρα και απο την αλλη πλευρα ειναι ανοιχτο προς την τραπεζαρια.Στην οροφη υπαρχει το δοκαρι οπου εκει μπορει να στηριχθει.Υψος απο το αφτι 2,00m περιπου.Μπορω να κανω κατι με αυτα τα ηχειακια(μονο μικρα θελω να βαλω)και σε τι διαταξη.Να κοιτανε προς τα μεσα(θεατης-ακροατης) να κοιτανε μπροστα προς την TV με κλιση προς τα κατω ή τα συγκεκριμενα δε κανουν λογω χαμηλης ευαισθησιας και να βρω κατι αλλο παντα σε μικρα.Ουφ τελειωσα ελπιζω να μη βαρεθηκατε να διαβαζετε.Ευχαριστω εκ των προτερων για καθε γνωμη-βοηθεια-υποδειξη
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.658
Μια δοκιμή θα δείξει, βάλτε τα να κοιτάνε τον ακροατή.
 



Μηνύματα
1.074
Reaction score
832
Πηρα κατι βασεις για να βαλω πανω τα b&w m1 αλλα προβληματιζομαι αν υπαρχει καποιο θεμα σχετικα με το αν τα βαλω οριζοντια καλυτερα χειροτερα η δεν παιζει ρολο?
uploadfromtaptalk1396087686404.jpg
 





Μηνύματα
1.074
Reaction score
832
uploadfromtaptalk1415343199629.jpg


Βλεπω 3 θεσεις για το δευτερο σαμπ αλλα δεν ξερω αν οι 2 ειναι σωστες
η πρωτη δεξια στο επιπλο τβ σε αντιστοίχηση με το αριστερο σαμπ και οι αλλες 2 στην θεση του τραπεζιου δεξια απο τον καναπε (στο δεξι σαραουντ η βαση ακουμπαει στο επιπλο αυτο) με φορα προς τα εμπρος και η τριτη στο φωτιστικο ικεα με φορα προς τον καναπε!
μιας και ο ενισχυτης μου ειναι 7.1 σε πρωτη φαση μπροστα θα παει ,αλλα μελοντικα με 9.2 τι λετε για τις αλλες 2 θεσεις ? ειναι εφαρμόσιμες?καπου ειχα διαβασει οτι μονο σε γωνιες πρεπει να μπαινουν τα σαμπ και οχι στην μεση του δωματιου.Ξερω οτι θα μου πειτε οπου ακουγεται καλυτερα αλλα ετσι κουβεντα να γινεται :)
Tο δωματιακι αυτο 23τμ ειναι το μικρο σαλονακι που εχει γινει μονο για HT! το σαμπ ειναι το κλιπς sw115 και επειδη αλλαξε μοντελο ειπα να προλαβω να παρω ενα ιδιο πριν εξαφανιστει.....
 

Attachments

Last edited:


gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
καπου ειχα διαβασει οτι μονο σε γωνιες πρεπει να μπαινουν τα σαμπ και οχι στην μεση του δωματιου.
Όχι,δεν ισχύει κάτι τέτοιο.
Απλά καλό είναι να ισαπέχουν από την θέση ακρόασης για να ρυθμιστούν όσο το δυνατόν σωστότερα.
 

Μηνύματα
2.332
Reaction score
183
Καλησπερα μια ερωτηση.
Σε άλλο τοπικ που ρώτησα για τοποθέτηση των center,front left & right ηχείων μου χωνευτά σε έπιπλο η απαντηση ηταν να μην το κανω λογω μπουμαρισματων κτλ.
Αν η μούρη του ηχείου βγει έξω απτο έπιπλο θα ισχυει το ιδιο?
Οσον αφορα το πισω μέρος του ηχείου ειτε χωνευτά στο έπιπλο ειτε οχι θα ειναι αναγκαστικά κοντα σε τοίχο.
Τα ηχεια ειναι τα b&w 684
 

Μηνύματα
176
Reaction score
10
Γεια σας δεν ξέρω αν έχω μπει στο σωστό νήμα.Το θέμα μου εχει να κάνει με την τοποθέτηση δυο ηχειων τοιχου πισω απο πανί προβολής .Θελω να τα βάλω δεξιά και αριστερα του πανιού πάνω στις γωνιές του τοιχου όπου υπάρχει κενό.Ειναι σωστή η σκέψη η θα μου κόβει τον ήχο το πανί;αποςταςη πανιού ηχειων 60cm και ηχειων θεση ακρόασης 4,20 μετρα .Σας παραθέτω φωτο
image.jpeg
image.jpeg
image.jpeg
 

Attachments


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.658
Στον πίσω τοίχο εγώ δε θα τα έβαζα. Δεν γίνεται να τοποθετηθούν στα πλάγια της οθόνης με βάσεις οροφής;
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.614
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top