Οικονομική καλωδίωση συστήματος, προβλήματα και λύσεις

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Να εισβαλλω στο νήμα, και να ρωτήσω τη γνώμη σας για οικονομικά (θα χρειαστώ πολλά) έτοιμα xlr του ενός μέτρου;
Δεν θέλω τίποτα εξωτικό. Μόνο να κάνει τη δουλειά του όσο ποιο οικονομικά γίνεται.
Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Να εισβαλλω στο νήμα, και να ρωτήσω τη γνώμη σας για οικονομικά (θα χρειαστώ πολλά) έτοιμα xlr του ενός μέτρου;
Δεν θέλω τίποτα εξωτικό. Μόνο να κάνει τη δουλειά του όσο ποιο οικονομικά γίνεται.
Ευχαριστώ
Αν δεν μολογήσει για που τα θέλει ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ !!

:sneaky::lolsign:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.365
Να εισβαλλω στο νήμα, και να ρωτήσω τη γνώμη σας για οικονομικά (θα χρειαστώ πολλά) έτοιμα xlr του ενός μέτρου;
Δεν θέλω τίποτα εξωτικό. Μόνο να κάνει τη δουλειά του όσο ποιο οικονομικά γίνεται.
Ευχαριστώ
Ρίξε μια ματιά στα Blue Jeans Cable.

Edit: άκυρο, τώρα είδα ότι εδρεύουν στις ΗΠΑ.

@nemesi54 :tongue:
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Να εισβαλλω στο νήμα, και να ρωτήσω τη γνώμη σας για οικονομικά (θα χρειαστώ πολλά) έτοιμα xlr του ενός μέτρου;
Δεν θέλω τίποτα εξωτικό. Μόνο να κάνει τη δουλειά του όσο ποιο οικονομικά γίνεται.
Ευχαριστώ
Πάρε ότι πήρα εγώ η και καλύτερα και πες του να στα φτιάξει
Εγώ θα τα φτιάξω μόνος μου και για λόγους οικονομίας και για να κάνω κάτι στην καραντίνα
Τα υλικά για ένα μέτρο με neutrik ακροδέκτες είναι περίπου 7 ευρώ και η εργασία για να τα κολλήσει
 



wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Νομίζω πως το πράγμα μπερδεύτηκε γιατί είναι άλλο να θες XLR->RCA και άλλο RCA->XLR.
Ο φίλος μας εδώ θέλει RCA->XLR άρα το σχεδιάγραμμα είναι κάποιο από τα δύο:

rcaxlr.png


Και τα 2 δουλεύουν, και τα 2 θα τα δεις να προτείνονται.
Στο link της RANE που δόθηκε παραπάνω δείχνει τον κάτω τρόπο, όμως στο ίδιο link ακόμα και σε XLR->XLR δείχνει το μπλεντάζ κολλημένο μόνο στο ένα βύσμα... σα μέθοδο να σπας τα ground loops.
Οπότε!! σε κάθε περίπτωση... μπορείς απλά να μην κολλήσεις το μπλεντάζ από την πλευρά του RCA και να δοκιμάσεις απλά ακουμπώντας το για τυχόν διαφορές και να αποφασίσεις ανάλογα αν θα το κολλήσεις ή όχι.
Στην πλευρά του XLR θα το κολλήσεις μία φορά σωστά και θα μείνει για πάντα ακόμα και όταν πας σε XLR->XLR.
 


Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Aν στο μηχάνημα του rca δεν πηγαίνει γη ή αν το - του rca δεν ταυτίζεται με τη γη του σασί, ή αν έχεις θέμα, τότε συνδέεις τη γη του XLR στο σασί του μηχανήματος με RCA, σε μια βίδα.

Αυτά..
σε όλα τα μηχανήματα πλέον με rca το σασί είναι floating
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Τελικά τα κόλλησα κανονικά από την μεριά των XLR γιατί διαβάζοντας το manual υπάρχει κουμπάκι στην πλάτη των ηχείων που απενεργοποιεί το pin 1.
( Neumann ρε φίλε έχει από όλα και συμφέρει :). )
Δεν το χρειάστηκα όμως γιατί δεν έχουν το παραμικρό φύσημα
(με τα άλλα της πλάκας καλώδια που είχα μέχρι τώρα όταν πέρναγαν δίπλα στην μακαρονάδα των καλωδίων ρευμάτων,τα ρουτερ και τα πολύμπριζα ,είχα αρκετό hiss )
A47AF6E8-E3C2-487F-A594-4B811454BCA9.png
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Αν μου επιτρέπεις , οι όποιοι θόρυβοι από το περιβάλλον δεν περνάνε υπο΄μορφή HISS.
Πιο πολύ υπό μορφή βομβου θα έλεγα.
Οπότε αυτό που λες για hissing πριν αλλάξεις καλώδια , και απουσία του μετά δεν παίζει .
Τουλάχιστον όσο αφορά στα routers κλπ.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top