Ο αρχοντας!


Μηνύματα
3.506
Reaction score
3
Αχ κυρ' Ανδρέα τι μου έκανες με αυτό το θέμα! (Το "κυρ' Ανδρέα" το λέω χαριτωλογόντας.)

Κάθησα και διάβασα για πρώτη φορά όλες τις απαντήσεις!!!!

Κατ' αρχήν μου άρεσε πολύ το γεγονός ότι υπάρχουν διαφορετικές απόψεις και μάλιστα υποστηριζόμενες με πάθος από τα διάφορα μέρη. Έλα όμως που εγώ παθιάζομαι με τέτοιες συζητήσεις!:114:

Κατ' αρχήν, σήμερα έχουμε 2008. Ο Στράτος Διονυσίου τραγουδούσε ήδη το 1959, δηλαδή σχεδόν 50 χρόνια πριν. Μισός αιώνας!! Και μόνο το γεγονός που ακόμη και σήμερα μετά από τόσα χρόνια υπάρχει έστω και ένα άτομο που τον θεωρεί "άρχοντα" (πόσο μάλλον τόσα άτομα που τον ακούν και ευχαριστίουνται με τη φωνή του και τα τραγούδια "του") τότε σίγουρα δε μιλάμε για "αγγούρια καλυβιώτικα"!

Για μένα "αγγούρια καλυβιώτικα" είναι τα σημερινά μουσικά reality shows.

Αρκετά, ίσως τα περισσότερα, από τα παλαιότερα λαϊκά τραγούδια ακούγονται και τραγουδιούνται ακόμη και σήμερα γιατί, κατά την προσωπική μου άποψη πάντα, γραφόντουσαν από καρδιάς και τραγουδιόντουσαν απο καρδιάς. Οι στίχοι τους εξέφραζαν το νταλκά, την αγάπη, την καψούρα, την ξενιτιά, τη φτώχεια, στη πιο αγνή μορφή τους. Τώρα το αν το αγνό θεωρείται απλοϊκό....έμενα μου κάνει και θα το πάρω!

Όντως πολλά τραγούδια είχαν λυπημένο στίχο και μουσική. Η λύπη όμως δεν είναι μιζέρια!!!!! Είναι συναίσθημα. Η μιζέρια είναι μια αρρωστημένη κατάσταση και έχει να κάνει με την προσωπικότητα του ατόμου και πως αντιμετωπίζει τις καταστάσεις. Άρα δε χωράει η μιζέρια στα παλιά λαϊκά τραγούδια, τουλάχιστον στα περισσότερα (γιατί πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις
αφού οι στίχοι αντικατοπρίζουν ένα μέρος της ψυχολογίας του στιχουρχού).

Ας επανέλθω όμως στο θέμα γιατί ξέφυγα λίγο! :107:

Τη ζωή του κου Στράτου Διονυσίου δεν τη γνωρίζω και ειλικρινά δε μου πέφτει λόγος το πως έζησε. Το αν έκανε χρήση ναρκωτικών ή όχι ήταν δική του επιλογή. Άρα εμένα δε μου πέφτει λόγος. Το πως συμπεριφερόταν στους γνωστούς του και στην οικογένειά του, πάλι δική του επιλογή ήταν. Ο άνθρωπος όμως τραγούδουσε υπέροχα, λεβέντικα, με πάθος και γι' αυτό το λόγο αγαπήθηκε. Βέβαια δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι ,ναι μεν έκανε τα παραπάνω και με μεγάλη επιτυχία, αλλά συντέλεσαν και άλλοι άνθρωποι στο να αγαπηθεί ο Στράτος Διονυσίου. Αυτοί οι άνθρωποι ήταν οι στιχουργοί και οι συνθέτες των τραγουδιών!

Το πιο αγαπημένο μου τραγούδι από το Στράτο Διονυσίου είναι το "Χθες το βράδυ στην ταβέρνα". Αγάπη, καψούρα, νταλκάς, χωρισμός, επιθυμία, φτώχεια (τάβερνα όχι μπουζούκια) εκφρασμένα με υπέροχα, απλά λόγια και μουσική.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Ο Στράτος Διονυσίου τραγουδούσε ήδη το 1959, δηλαδή σχεδόν 50 χρόνια πριν. Μισός αιώνας!! Και μόνο το γεγονός που ακόμη και σήμερα μετά από τόσα χρόνια υπάρχει έστω και ένα άτομο που τον θεωρεί "άρχοντα"...
Μα δεν κατάλαβες. Το ίδιο άτομο τον άκουγε και τότε. Συμμαθητές ήταν ο κυρ Ανδρέας με τον αείμνηστο. :137:

...
 

CostasD

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.139
Reaction score
19
Νίκο φαντάζομαι όταν βγει κάποιο τραγουδιάρικο πρόγραμμα που θα του δίνεις του στίχους σε text και θα σου τραγουδά υπέροχα από 20 έως 20.000Hz θα το προτιμήσεις; :116:

Τα τραγουδια πρέπει να έχουν και ψυχή και μέρος της ψυχής τους είναι κι η προσωπικότητα του καλλιτέχνη... Έτσι, συνολικά αγαπιούνται, όχι αποστειρωμένα!
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Τα τραγουδια πρέπει να έχουν και ψυχή και μέρος της ψυχής τους είναι κι η προσωπικότητα του καλλιτέχνη... Έτσι, συνολικά αγαπιούνται, όχι αποστειρωμένα!
Έτσι όμως, το πολύ πολύ να βγάλεις καμιά γκόμενα. Τέχνη πάντως, δεν αξιολογείς ούτε με την προσωπικότητα του καλλιτέχνη ούτε με την απήχησή του. :126:

...
 

Μηνύματα
3.506
Reaction score
3
Μα δεν κατάλαβες. Το ίδιο άτομο τον άκουγε και τότε. Συμμαθητές ήταν ο κυρ Ανδρέας με τον αείμνηστο.

...
:601:Κάκο αγόρι Νίκο!

Τώρα καταλαβαίνω και το avatar σου. Όλους τους πειράζεις!:142::142:
 




Μηνύματα
3.506
Reaction score
3
Έτσι όμως, το πολύ πολύ να βγάλεις καμιά γκόμενα. Τέχνη πάντως, δεν αξιολογείς ούτε με την προσωπικότητα του καλλιτέχνη ούτε με την απήχησή του. :126:

...
Νίκο διαφωνώ κάθετα!!!!!!

Μα η τέχνη είναι έκφραση!!!! Και όταν λέμε έκφραση τι εννοούμε? Φυσικά την έκφραση του κάθε καλλιτέχνη, είτε αυτός είναι μουσικός, ζωγράφος, γλύπτης κλπ. Και φυσικά η προσωπική έκφραση εξαρτάται άμεσα από τη ψυχολογία, τα βιώματα και γενικά την προσωπικότητα του δημιουργού.
 



ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Re: Ο αρχοντας!

Νίκο διαφωνώ κάθετα!!!!!!

Μα η τέχνη είναι έκφραση!!!! Και όταν λέμε έκφραση τι εννοούμε? Φυσικά την έκφραση του κάθε καλλιτέχνη, είτε αυτός είναι μουσικός, ζωγράφος, γλύπτης κλπ. Και φυσικά η προσωπική έκφραση εξαρτάται άμεσα από τη ψυχολογία, τα βιώματα και γενικά την προσωπικότητα του δημιουργού.
Ελα μωρε Μυρτω , τι κουραζεσαι?
Ξερει ο βλαχος και απο εκφραση?
Που την εμαθε?Στο χειμαδιο?:142:
 

Μηνύματα
3.506
Reaction score
3
Re: Απάντηση: Re: Ο αρχοντας!

Ελα μωρε Μυρτω , τι κουραζεσαι?
Ξερει ο βλαχος και απο εκφραση?
Που την εμαθε?Στο χειμαδιο?:142:
:204::204::204: Κλαίω απ' τα γέλια!!!

Κύριοι είστε "πολύ ωραίοι"!!!!
 

Μηνύματα
3.506
Reaction score
3
Ευτυχώς, γιατί θα τελείωνε εδώ το thread. :137:

Για πες. Δηλαδή μετράει η προσωπικότητα στην τέχνη;

...
Επειδή "τσιμπάω" και το ομολογώ, θα σου απαντήσω.

Όχι τώρα όμως. Θα το έχω στο μυαλό μου για άλλη ώρα. Εξαιτίας του κου Ανδρέα, έγραψα έκθεση και κουράστηκα!! :143::143:

Πάντως θα σου κάνω μια ερώτηση. Δεν έχεις ακούσει που λένε "τι εννοεί ο ποιητής"? Ή "τι θέλει να εκφράσει ο ζωγράφος?" και γίνοται τόσες και τόσες συζητήσεις σχετικά με αυτά?

Αν όντως δεν υπήρχει προσωπική έκφραση τότε όλοι που κάνουν τις παραπάνω ερωτήσεις τι είναι????!!!
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.591
Απάντηση: Re: Ο αρχοντας!

.... κατά την προσωπική μου άποψη πάντα....

...Όντως πολλά τραγούδια είχαν λυπημένο στίχο και μουσική. Η λύπη όμως δεν είναι μιζέρια!!!!! Είναι συναίσθημα. Η μιζέρια είναι μια αρρωστημένη κατάσταση και έχει να κάνει με την προσωπικότητα του ατόμου και πως αντιμετωπίζει τις καταστάσεις. Άρα δε χωράει η μιζέρια στα παλιά λαϊκά τραγούδια, τουλάχιστον στα περισσότερα (γιατί πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις
αφού οι στίχοι αντικατοπρίζουν ένα μέρος της ψυχολογίας του στιχουρχού).
Σεβαστά αυτά που λες Μυρτώ.
Να πω κι εγώ, όπως εσύ, την προσωπική μου γνώμη.:107:
Τη λύπη που αναφέρεις και συμφωνώ, εγώ την αντιλαμβάνομαι στα λαϊκά τραγούδια ως μιζέρια.
Ακούω μαύρη μουσική και εκεί η λύπη "βγαίνει" ως μελαγχολία.
Δε μπορώ ν' ακούσω με τίποτα "γκρινιάρικα" reggae και κάποια Rythm & Blues γιατί μου θυμίζουν την ελληνική κατάσταση.:142:
Η διαφορά μου είναι ότι τη μουσική τη βλέπω ως διασκέδαση/χαρά. Όχι ότι δε μπορώ να κλάψω με ένα κομμάτι. Αλλά αυτό μπορεί να γίνει και με ένα instrumental. Με αγγίζουν οι ήχοι περισσότερο από το βαθύτερο νόημα των στίχων.
Σου έχει τύχει να ακούσεις τραγούδι σε άγνωστη σε σένα γλώσσα και να ανατριχιάσεις;
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Επειδή "τσιμπάω" και το ομολογώ, θα σου απαντήσω.
Επειδή είπες ότι θα το σκεφτείς, πριν απαντήσεις αναλογίσου και το εξής: Ο Τσαϊκόφσκι ήταν αδερφή του κερατά. Νομίζεις ότι αυτό μειώνει με κάποιον τρόπο το τεράστιο έργο του; Φαντάζεσαι να ήταν αδερφή ο Στράτος; Θα εξακολουθούσαν κάποιοι να αναφέρονται σε αυτόν ως "άρχοντα"; :126:

...
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Απάντηση: Ο αρχοντας!

Επειδή διάβασα Νταλάρας, μεγάλη φωνή, εύρος κ.λ.π. μη θέσω, απλά δουλεμένος καλλιτέχνης. Από φωνή συνηθισμένη.

Στράτος είναι ένας και είπα και το λόγο, ότι δεν έχει τολμήσει σχεδόν κανείς να ξανατραγουδήσει τα τραγούδια του. Όποιος δεν θέλει να το δει, πάσο.

Τερζής ο καλύτερος σήμερα και αγαπημένος μου, αλλά Στράτος δεν είναι. Ας μην είχε ο Στράτος τόσο λαϊκές καταβολές και να είχε πει και άλλου ύφους τραγούδια και τα λέγαμε τότε.

Τέλος, η καλύτερη ελληνική φωνή που έχω ακούσει, γιατί τώρα πιά είναι αρκετά κατώτερη, είναι η Χαρούλα, άλλη κλάση.

Τα blues με τα λαϊκά είναι ξαδερφάκια.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.591
Απάντηση: Re: Ο αρχοντας!

Δεν έχεις ακούσει που λένε "τι εννοεί ο ποιητής"? Ή "τι θέλει να εκφράσει ο ζωγράφος?" και γίνοται τόσες και τόσες συζητήσεις σχετικά με αυτά?

Μου θυμίζει το μάθημα της λογοτεχνίας στο σχολείο που μας ρωτούσε ο καθηγητής τι είχε στο μυαλό του ο ποιητής...
Μπορεί να μην είχε τίποτα, αλλά εμείς έπρεπε να αναρωτιόμαστε και να έχουμε δέκα διαφορετικές απόψεις για ένα θέμα που πιθανόν να μην είχε καμιά απάντηση. Σε κουβέντα να βρισκόμαστε.
Καταλαβαίνω να είναι κάτι διφορούμενο ή έμμεσο, αλλά το να προσπαθώ να "κατασκευάσω" κάτι που δεν υπάρχει καταντά βαρετό.:136:
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.283
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top