Ο αρχοντας!

Μηνύματα
5.771
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Ο αρχοντας!

Ναι, αλλά αρκετές φορές κάποιοι περνάνε τα επαναστατικά τους "πιστεύω" μέσα στο τραγούδι και δε γίνεται να το κρίνεις αντικειμενικά.
Για τον Μικη μιλας η για τον Φοιβο ?:116:
 

Μηνύματα
11.423
Reaction score
38
Απάντηση: Ο αρχοντας!

Διάβασα με προσοχή τους προβληματισμούς σας και θέλω να γράψω τα εξείς:
Άρχοντας στο τραγούδι μπορεί να είναι κάποιος σαν αυτόν που στη ζωή του και δεν μιλάω για την προσωπική αλλά για την κοινωνική, μπορεί να μοιράζεται απλόχερα πράγματα, στιγμές,(βλέπε Μ.Μελίδη:128:) να γελάει όταν θέλει να κλάψει και το αντίθετο,να σέβεται τον εαυτό του (την εικόνα σου σεβάστηκα...), να ξέρει να φερθεί κ.α.....κάπως έτσι ορίζεται νομίζω η αρχοντιά....το θέμα όμως δεν είναι αυτό.....
Η μουσική, ή τα τραγούδια όταν υλοποιούνται,αποκτούν δική τους ταυτότητα και γίνονται ή γέφυρα, ''το μέσο'' θα έλεγα μεταξύ ερμηνευτών και ακροατών.
Την ανθρώπινη φωνή που είναι το πλέον δυσκολότερο μουσικό όργανο,την χαρακτηρίζει και την σκιαγραφεί σαν ποιότητα,εύρος, κλπ το ανθρώπινο σώμα με ότι αυτό συνεπάγεται...
Όμως το ανθρώπινο σώμα έχει και ψυχή,που πολλές φορές όταν αδυνατεί το κορμί το έργο φέρνει εις πέρας η ψυχή, το σθένος.
Στην Ελλάδα υπήρχαν τέτοιοι τραγουδιστές που αν και έζησαν κάτω από άσχημες συνθήκες και σε συγκεκριμένη εποχή (μεταπολεμική) ''καλοτραγούδισαν'' γεγονότα, σκέψεις,κοινωνικά προβλήματα, πολιτικά, αισθηματικά(ερωτικά,και βαθύτερης αγάπης),
δηλ και καψούρας όπως λέτε,αλλά και ΑΓΑΠΗΣ ίσως μερικές φορές με ''τσακισμένη φωνή'' αλλά είχαν το θάρρος να το κάνουν για να εκφράσουν διακαείς πόθους των φτωχότερων λαϊκών στρωμάτων. Μη νομίζεται μετά από τα τωρινά γεγονότα που ζούμε απέχουμε από την τότε πραγματικότητα........αλλά δεν πρόκειται ποτέ να παραδεχτούμε πως όπως τότε έτσι και τώρα υπάρχει ''έρωτας'' (καψούρα)ή και αγάπη.....με τη μόνη διαφορά ότι τώρα επικρατούν μόνο ή καλύτερα κυκλοφορούν μόνο και σε χυδαία μορφή τα καψουροτράγουδα που φιλτράρονται μέσα από την διαφήμιση της ξανθιάς τσιφτετελούς και του άνδρα εφήμερου καψούρη κλακαδόρου.
Τέτοιοι τραγουδιστές με ψυχή και σθένος ήταν ο Στράτος Διονυσίου, ο Στέλιος Καζαντζίδης, η Μαρινέλλα, η Μοσχολιού κ.α.
Ο Στράτος μου αρέσει σε πολλά τραγούδια του όχι όλα, όπως το ίδιο μου συμβαίνει και για τους άλλους ερμηνευτές που αναφέρθηκα...

Πιστεύω πως στη ζωή μας είναι καλό να διαλέγουμε σαν τις μέλισσες το καλύτερο απ'όλες τις μουσικές του κόσμου.....και όποιος κατάλαβε,απλά κατάλαβε.

Υ.Γ
1.Κάθε είδος μουσικής έχει την ώρα της ανάλογα την διάθεση, την παρέα, τον χώρο......
2.Δεν είναι δυνατόν να είμαστε συνέχεια μουσικά ''εισαγόμενοι''
3.Μα είναι δυνατόν να πιείς κρασί μετά συνοδείας ψητού με.... ροκιά ή κλασική μουσική?
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.591
Απάντηση: Ο αρχοντας!

3.Μα είναι δυνατόν να πιείς κρασί μετά συνοδείας ψητού με.... ροκιά ή κλασική μουσική?
Εδώ πάει μία παλιά μου υπογραφή:

"Music with dinner is an insult both to the cook and the violinist." :137:
 


Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Ο αρχοντας!

Για τον Μικη μιλας η για τον Φοιβο ?:116:
Αυτό το δεύτερο ομολογώ ότι δεν το είχα ξανακούσει. Μιλάμε για άσμα τεραστίων διαστάσεων, με στίχους που αποτυπώνουν τα βαθιά νοήματα των καιρών μας. Μπράβο στον Φοίβο που θα πάρει άλλη μια Ferrari με τις εισπράξεις από τους ανεγκέφαλους που τ'αγοράζουν.

Για τον Στράτο μπορώ να πω μόνο ότι μου έχει πει ο πατέρας μου:
"Ένας ήταν ο Στράτος!". _
 

Μηνύματα
5.115
Reaction score
7
Απάντηση: Ο αρχοντας!

Ξεπερνώντας τον Σκόπελο Στράτος-Στέλιος Vs The Universe αν μιλάμε για λαϊκό τραγούδι γρήγορα γρήγορα θα έλεγα Τερζής - Μητροπάνος - Μητσιάς - Μακεδόνας. Και ο Μπάσης έχει καλά κομμάτια και καλή φωνή αλλά δεν θα τον χαρακτήριζα άρχοντα.

ΥΓ.Και τον Μπιθικώτση παρ'όλο που δεν είμαι πολύ fan.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Ο αρχοντας!

Καθε φορα που καποιος συγκρινει τον Στρατο με τον Καζαντζιδη
...αφηστε, να μην σας πω ποσο με χαλαει:126:
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Απάντηση: Ο αρχοντας!

Καθε φορα που καποιος συγκρινει τον Στρατο με τον Καζαντζιδη
...αφηστε, να μην σας πω ποσο με χαλαει
Έχω μιλήσει παλιά και με τους δυό, εκτός δουλειάς τους, και δεν υπάρχει σύγκριση χαρακτήρα. Ο Στέλιος ήταν ένας φοβισμένος άνθρωπος, σχεδόν απέφευγε την επαφή με κόσμο. ο Στράτος ένας άνθρωπος σίγουρος, φιλικός και άνετος.

Και από φωνή, το κύριο πλεονέκτημα του Στέλιου, ήταν η πολύ δυνατή φωνή του, κατεβάζανε τα ποντεσιόμετρα έντασης σχεδόν στο μισό στις εγγραφές και στις μικροφωνικές.

Ενώ ο Στράτος δίνει και στα τραγουδάκια αξία

[youtube]hVULEc8-N4U[/youtube]
 

Μηνύματα
1.079
Reaction score
159
Απάντηση: Ο αρχοντας!

Λογω του τιτλου του thread, αναδυεται αυτοματα και αναποφευκτα η διαχρονικη συγκριση Στρατος vs Στελιος.

Η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι δεν τιθεται θεμα συγκρισης. Ο Καζαντζιδης ειναι ο βασιλιας του λαικου τραγουδιου.

Ο κοσμος παντως εχει αντιληφθει, με τα τοσα που εχουν ειπωθει και γραφτει κατα καιρους για τον χαρακτηρα των δυο μεγαλων ερμηνευτών.

Και μαλλον εχει δικιο ο anemelos, ειδικα για τον κλειστο χαρακτηρα του Στελιου. Βεβαιως ακομα και σε αυτο το ζητημα, πολλοι τον προτιμουνε ετσι. Μετριοφρονα και σεμνο.

Σε σχεση με αυτη τη πλευρα του χαρακτηρα του Στελιου, αναφερεται το εξης περιστατικο:

Με τα πολλα, καταφερε η γυναικα του Στελιου να πανε μαζι να διασκεδασουνε σε ενα νυχτερινο κεντρο. Μολις ο κοσμος τον αναγνωρισε εγινε ενας χαμός. Ηταν αδυνατον να συνεχιστει το προγραμμα του κεντρου αν δεν τραγουδουσε ο Στελιος. Ετσι υποχρεωθηκε να πει δυο τραγουδια.

Αργοτερα φευγοντας απο το κεντρο, εμφανως εκνευρισμένος ειπε στην γυναικα του:
"Δλδ εαν ημουνα τσαγκάρης θα μου ζητουσανε να τους ραψω δυο ζευγάρια παπούτσια?"
 

Μηνύματα
3.506
Reaction score
3
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Ο αρχοντας!

Ναι, αλλά αρκετές φορές κάποιοι περνάνε τα επαναστατικά τους "πιστεύω" μέσα στο τραγούδι και δε γίνεται να το κρίνεις αντικειμενικά.
Αχ κε xfader! Πόσο ιδεολόγος είστε!

Με το παραπάνω σχόλιο θυμήθηκα το εξαιρετικό ελληνικό :136: τραγούδι

"Τι να λησμονήσω?
Τι να θυμηθώ?
Ήταν μια φορά κι έναν καιρό!"

Ποια "πιστεύω"? Σήμερα το μόνο "πιστεύω", ιδανικό, αυτοσκοπός και "θεός" είναι το χρήμα. Δυστυχώς!

Κάποτε υπήρχαν κάποια "πιστεύω" που πουλήθηκαν κι αυτά. Χωρίς να αναφέρω όνομα, υπήρξε ένας συνθέτης πολύ γνωστός που ήταν μαχητικός, επαναστατικός κλπ, και χρόνια αργότερα βρέθηκε στην ακριβώς αντίθετη πλευρά. Μετά από αυτό...... τα "πιστεύω" μάς μαράνανε!

Τέλος πάντων. Γι΄ αυτό καλά κάνω εγώ και το μόνο που ενδιαφέρει είναι η μουσική/τραγούδι σαν αποτέλεσμα και δεν το ψάχνω άλλο.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.591
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Ο αρχοντας!

Ποια "πιστεύω"? Σήμερα το μόνο "πιστεύω", ιδανικό, αυτοσκοπός και "θεός" είναι το χρήμα. Δυστυχώς!
Είναι όμως πολύ πιο χρήσιμο πρακτικά από ιδέες και θεωρίες. Εξάλλου όλοι, όλων των παρατάξεων, το θέλουν. Η υπερβολή είναι το πρόβλημα.

Κάποτε υπήρχαν κάποια "πιστεύω" που πουλήθηκαν κι αυτά. Χωρίς να αναφέρω όνομα, υπήρξε ένας συνθέτης πολύ γνωστός που ήταν μαχητικός, επαναστατικός κλπ, και χρόνια αργότερα βρέθηκε στην ακριβώς αντίθετη πλευρά. Μετά από αυτό...... τα
Μάλλον για τον ίδιο λέμε. :114:
Βρήκα τη διαφορά μας όμως!
Οι μαχητικοί και αντιδραστικοί άνθρωποι αυτής της κατηγορίας μου κάθονται στο λαιμό.:136:
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.268
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top