Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί

Μηνύματα
71
Reaction score
299
Είναι εμφανές ότι ο κογιας σε τρολαρει με το μακροσκελές του κείμενο.
Οτιδήποτε έχεις αναφέρει θα είχε την ίδια αξία με κλάσμα των λέξεων που χρησιμοποίησες.
Η αναφορά στον όγκο της βιβλιογραφίας δεν προσδίδει κάποια μεγαλύτερη αξία όταν η άποψη δεν μπορεί να εκφραστεί περιεκτικά.
Η οθόνη μου δεν είναι 4κ
Το ύφος του κειμένου του αλλού παραπέμπει, στο να προσδώσει μια παραστατικότητα, και όχι στο τρολάρισμα, αλλά ΟΚ. Αν πάντως με το "να εκφράζεται κανείς περιεκτικά", εννοείς το δικό σου τηλεγραφικό στυλ που βλέπω εδώ, χωρίς ροή λόγου, ξερό, ρομποτικό, ούτε εγώ θα πάρω, ευχαριστώ.

Η αναφορά στην βιβλιογραφία (πάνω από 2-3 παραγράφους εγώ δεν γράφω πάντως· αν φτάσαμε στο σημείο να έχουμε τόσο χαμηλό attention span, τι να πω, αυτά έχουν τα κομπιούτερς και η ψηφιακή διαμεσολάβηση) αποσκοπεί μόνο στην κατάδειξη ότι πρόκειται για ένα legitimate field of study, και ότι οι ενστάσεις Κόγια και σία είναι ανεπαρκείς, διότι είναι γενικές, αφηρημένες και, ως εκ τούτου, αποτελούν υπεκφυγές από το επίδικο. Είναι σαν να μου λες (και συγνώμη εδώ για την μπακάλικη παρομοίωση) ότι το τάδε ηχείο έχει αυτά και αυτά τα κατασκευαστικά ελλατώματα και περιορισμούς (όλα έχουν, σύμφωνοι) και ότι φτάνει μέχρι εκεί, παραπέρα δεν έχει να δώσει, και εγώ να σου λέω, ναι αλλά μελλοντικές βελτιώσεις στην τεχνολογία κατασκευής καμπίνας και στο κύκλωμα του κροσόβερ μπλα μπλα, θα τα επιλύσουν όλα. Απαντάει πουθενά αυτό; Ή ακυρώνει την ετυμηγορία περί του ηχείου με τα τωρινά δεδομένα;

Υπάρχουν συγκεκριμένες ενστάσεις απέναντι στα όσα λέω, αλλά τι περιμένει κανείς. Π.χ. το να θεωρούμε τα νοητικά φαινόμενα ως εγγενείς ιδιότητες μη δυνάμενες να αναχθούν στο βιολογικό υπόστρωμα του εγκεφάλου συνεπάγεται έναν ουσιοκρατικό δυισμό (επιστροφή στον Ντεκάρτ δηλαδή) ο οποίος καταστρατηγεί την αιτιακή κλειστότητα του σύμπαντος, αφού υποθέτει την ύπαρξη αιτιακών δυνάμεων που είναι μη φυσικές, και θα πρέπει ύστερα να εξηγήσει κανείς πώς έχουμε αιτιώδη αλληλεπίδραση ανάμεσα σε φυσικούς και μη φυσικούς δρώντες. Ο άλλος προβληματισμός, για την σταγόνα στον απύθμενο ωκεανό του μέλλοντος που είναι τα 400 ή 2000 χρόνια επιστήμης, και που να φανταστούν το 1800 με τα άλογα τα σύγχρονα μηχανήματα αυτοκίνησης, και υπό το πρίσμα μίας γεωλογικής μακροκλίμακας τι απειροελάχιστο κλάσμα είναι η ζωή ενός ανθρώπου και οι 3-4 αιώνες επιστημονικής ανάπτυξης, σωστός είναι μεν, εντελώς τετριμμένος δε ως διαπίστωση και χωρίς καμία ειδική εφαρμογή.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
ΟΚ, κατανοητό.

Επομένως, όσο τα κύρια ηχεία παραμένουν δύο, όσα subwoofers και να προστεθούν, το σύστημα παραμένει δικάναλο, σωστά;
Μάλιστα. Άρα πάμε για κεντρικό της B&W (στο μέλλον). Ε, ρε κλάμα...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.062
Υπομονή, καλέ μου! Θα σε πληροφορήσω στο σημείο ετούτο πως τυγχάνω και κομμουνιστής
άντε βρε?! σοβαρά?
θα μπορούσες να μας το πεις αυτό από το πρώτο σου ποστ......και να το γλιτώναμε όλο αυτό :roflmao: :cry::rofl:
 





Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Προσέξτε όμως, φίλτατε, διότι σαν να παραφουσκώνει το οντολογικό/μεταφυσικό βάρος του κβαντικού αυτού επιπέδου με όλα τούτα. Χώρια που πιο επιρρεπές σε εκλαϊκευτικές παρανοήσεις και διαστρεβλώσεις πεδίο από αυτό της κβαντικής φυσικής μάλλον δεν θα βρει κανείς εύκολα· για να μην πούμε για τις new age γλυκανάλατες κορώνες που πάτησαν εκεί: "we are all one", universal conciousness, the universe is within us και τα τοιαύτα.
...θα μοιράζει πλέον φυλλάδια με τυπωμένες ομιλίες του Τίτο στο πρωτότυπο...
Ο...Τίτο Πουέντε πάντως δεν είχε και πολλές ομιλίες καταγεγραμμένες σε φυλλάδια.Και είναι γι αυτό προτιμότερος...;)
:lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign:

Ο Κογιας έχει 4κ άραγε;:gotcha:
Εδώ πλέον δεν έχουμε να κάνουμε με 4Κ,αλλά με οθόνες...ΚΚ.
Και χωρίς μακροπρόθεσμη εγγύηση αφού το επίσημο εργοστάσιο έχει τερματίσει τις εργασίες του κάτι σαν την...Oppo ένα πράμα.:)
Μην ακούς τις ...σειρήνες :p
Το Metal είναι ...δικάναλο!!
Τι να μας πει και ο Dr. Floyd Toole όταν έχουμε να κάνουμε με τους μεγαλοπρεπείς...TOOL.:)
τι να κλας....
αυτός είναι σε άλλο λέβελ:roflmao::roflmao:

View attachment 135957
Πιο επίφοβος και από το manual του...Trinnov.
(Ρώσικο όνομα κι εκείνο...Τυχαίον; Δε νομίζω...)
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.062
Εδώ πλέον δεν έχουμε να κάνουμε με 4Κ,αλλά με οθόνες...ΚΚ.
Και χωρίς μακροπρόθεσμη εγγύηση αφού το επίσημο εργοστάσιο έχει τερματίσει τις εργασίες του κάτι σαν την...Oppo ένα πράμα.:)
:roflmao:
 


Μηνύματα
71
Reaction score
299
άντε βρε?! σοβαρά?
θα μπορούσες να μας το πεις αυτό από το πρώτο σου ποστ......και να το γλιτώναμε όλο αυτό :roflmao: :cry::rofl:
Στην πραγματικότητα, ο μαρξισμός έχει παρουσιάσει κάποια από τα πιο χυδαία, vulgar δείγματα (έχει και λαμπρές περιπτώσεις, βέβαια) ακριβώς αυτού του επιστημονισμού που προσπάθησα να στηλιτεύσω εδώ, οπότε κοίτα μήπως τα κοινά σου με τους προαιώνιους εχθρούς είναι περισσότερα από αυτά που σε χωρίζουν.

Εν τω μεταξύ, ο άλλος συγχέει την φιλοσοφία με την φιλολογία, αν έχετε τον θεό σας, και κάνετε και like από πάνω. Κατά τα άλλα, η άγνοια περί του audio σας μάρανε! Τι σιχαμένη γιάφκα είστε, μα τον Μπρέζνιεφ. Πέρα από 5-10 μέλη που είναι οι κινητήρες του φόρουμ (και μπορούν να ονοματισθούν) και σκαμπάζουν 2-3 πράγματα, οι υπόλοιποι είτε μένετε να θαυμάζετε σαν αποχαυνωμένοι χάνοι είτε πετάγεστε σαν περδώμενες δουλοπρεπείς σουσουράδες να την πέσετε σε ό,τι σπιλώνει την αψεγάδιαστη εικόνα των θεμέλιων λίθων του site. Για να αντιστρέψω λοιπόν την ερώτηση: την αφόρητη αυτή δυσωδία που αποπνέει η διαδικτυακή οντιοφιλική κοινότητα εν Ελλάδι πώς την αντέχετε αλήθεια, κύριε Κόγια μου; Ή μήπως είστε μακριά εσείς και κρατάτε τις απαραίτητες αποστάσεις;
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
το hard problem of conciousness θέτει ΣΗΜΕΡΑ σοβαρότατες προκλήσεις στις νευροεπιστήμες
Διαφωνώ. Δεν είναι και τόσο hard. Και εν πάση περιπτώσει, ο φιλοσοφικός κόσμος θα είχε πολύ περισσότερη άνεση και θα συνεισέφερε μακράν περισσότερο, αν ήταν υποχρεωμένος να έχει κάποιο σημαντικό θετικό υπόβαθρο. Εν προκειμένω ο Τσάλμερς θα μπορούσε να προαγάγει το ερώτημά του, αν καταδεχόταν -υποθέτω, να μην παρεξηγηθώ- να το "δουλέψει" υπό το πρίσμα του εγκεφαλικού μηχανισμού sensory input - motor drive, τέλος πάντων, αν είχε επαρκείς γνώσεις νευρολογίας. Ατυχώς, οι θεωρητικές και οι θετικές σπουδές είναι δύο κόσμοι με πολύ περιορισμένη κινητικότητα και επικοινωνία μεταξύ τους, καθώς οι των μεν είναι πελαγωμένοι μέσα σε μια θάλασσα γραμματολογίας και οι των δε δεν ασχολούνται γιατί θεωρούν αυτά τα αντικείμενα "soft" και "low".

Επί του θέματος, πόσες βουρδουλιές άραγε θα σας έριχνε εκείνος ο ελεεινός ο Ντεριντά, αν ανακάλυπτε πόσο καλά παίζει το περισπούδαστο δικάναλο σύστημά σας; Μη νομίσετε κάτι άλλο, τις ίδιες, όπως και στην περίπτωση που θα ανακάλυπτε ότι τελικώς ενδώσατε στο ποταπό immersive audio. Οπότε τί τα θέλετε! Κομμουνιστής - ξεκομμουνιστής, το γκούλαγκ δεν το γλιτώνετε, που να παίζετε τη σλαβιάνκα απ' το πρωί ως το βράδι.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.062
Στην πραγματικότητα, ο μαρξισμός έχει παρουσιάσει κάποια από τα πιο χυδαία, vulgar δείγματα (έχει και λαμπρές περιπτώσεις, βέβαια) ακριβώς αυτού του επιστημονισμού που προσπάθησα να στηλιτεύσω εδώ, οπότε κοίτα μήπως τα κοινά σου με τους προαιώνιους εχθρούς είναι περισσότερα από αυτά που σε χωρίζουν.

Εν τω μεταξύ, ο άλλος συγχέει την φιλοσοφία με την φιλολογία, αν έχετε τον θεό σας, και κάνετε και like από πάνω. Κατά τα άλλα, η άγνοια περί του audio σας μάρανε! Τι σιχαμένη γιάφκα είστε, μα τον Μπρέζνιεφ. Πέρα από 5-10 μέλη που είναι οι κινητήρες του φόρουμ (και μπορούν να ονοματισθούν) και σκαμπάζουν 2-3 πράγματα, οι υπόλοιποι είτε μένετε να θαυμάζετε σαν αποχαυνωμένοι χάνοι είτε πετάγεστε σαν περδώμενες δουλοπρεπείς σουσουράδες να την πέσετε σε ό,τι σπιλώνει την αψεγάδιαστη εικόνα των θεμέλιων λίθων του site. Για να αντιστρέψω λοιπόν την ερώτηση: την αφόρητη αυτή δυσωδία που αποπνέει η διαδικτυακή οντιοφιλική κοινότητα εν Ελλάδι πώς την αντέχετε αλήθεια, κύριε Κόγια μου; Ή μήπως είστε μακριά εσείς και κρατάτε τις απαραίτητες αποστάσεις;

κάνε μου μια χάρη....περιέγραψε μου μια τηλεφωνική σου παραγγελία σε πιτογυράδικο....
με ενδιαφέρει να μάθω πως μένεις νηστικός :gotcha::cry::lolsign:
 
  • Like
Reactions: PMC

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
ο άλλος συγχέει την φιλοσοφία με την φιλολογία
Ο κλασσικός κουμουνιστής , αυτός που απομονώνει λέξεις/φρασεις από ένα κείμενο προσπαθοντας να παρερμηνεύσει το νόημα του κειμένου/λόγου από πού πήρε το απόσπασμα.

Δεν είναι τυχαίο απλά ανάξιο περαιτέρω σχολιασμού. Οποιοσδήποτε διδαχθηκε την ελληνική γλώσσα μπορεί να καταλάβει τι σημαίνει φιλολογία , τι φιλοσοφία , τι δήθεν κλπ.

Είναι ευνόητο στον οποιοδήποτε ότι δεν σε ενδιαφέρει τόσο ο διάλογος όσο το να "συντριψεις" τον αντίπαλο με τα γραπτά σου.

Δεν μπορώ να σε ανταγωνιστω σε αυτό το πεδίο αλλά και να μπορούσα αρνούμαι να ταλαιπωρήσω αυτούς που θα έπρεπε να διαβάσουν έναν τόσο ανούσιο διάλογο.

Ένα γνωμικό λεει (σε απλή απόδοση ) ότι αν δεν έχεις να πεις κάτι χρήσιμο καλύτερα να μη μιλησεις καθόλου και εγώ δυστυχώς ήδη το αγνόησα μαζί σου - δε θα το ξανακάνω όμως
Ευτυχειτε και υγειενετε
 

Μηνύματα
71
Reaction score
299
Διαφωνώ. Δεν είναι και τόσο hard. Και εν πάση περιπτώσει, ο φιλοσοφικός κόσμος θα είχε πολύ περισσότερη άνεση και θα συνεισέφερε μακράν περισσότερο, αν ήταν υποχρεωμένος να έχει κάποιο σημαντικό θετικό υπόβαθρο. Εν προκειμένω ο Τσάλμερς θα μπορούσε να προαγάγει το ερώτημά του, αν καταδεχόταν -υποθέτω, να μην παρεξηγηθώ- να το "δουλέψει" υπό το πρίσμα του εγκεφαλικού μηχανισμού sensory input - motor drive, τέλος πάντων, αν είχε επαρκείς γνώσεις νευρολογίας. Ατυχώς, οι θεωρητικές και οι θετικές σπουδές είναι δύο κόσμοι με πολύ περιορισμένη κινητικότητα και επικοινωνία μεταξύ τους, καθώς οι των μεν είναι πελαγωμένοι μέσα σε μια θάλασσα γραμματολογίας και οι των δε δεν ασχολούνται γιατί θεωρούν αυτά τα αντικείμενα "soft" και "low".

Επί του θέματος, πόσες βουρδουλιές άραγε θα σας έριχνε εκείνος ο ελεεινός ο Ντεριντά, αν ανακάλυπτε πόσο καλά παίζει το περισπούδαστο δικάναλο σύστημά σας; Μη νομίσετε κάτι άλλο, τις ίδιες, όπως και στην περίπτωση που θα ανακάλυπτε ότι τελικώς ενδώσατε στο ποταπό immersive audio. Οπότε τί τα θέλετε! Κομμουνιστής - ξεκομμουνιστής, το γκούλαγκ δεν το γλιτώνετε, που να παίζετε τη σλαβιάνκα απ' το πρωί ως το βράδι.
Διαφώνω παρομοίως. Είναι αρκετά παραπλανητική η σχηματική αυτή αντιπαράθεση θετικών και ανθρωπιστικών σπουδών, όσο δε προχωρούμε προς τα πίσω τόσο πιο ενοποιημένο είναι το γνωστικό υπόβαθρο, έτσι που έχουμε τον Ντεκάρτ ως μαθηματικό, γεωμέτρη και φιλόσοφο, τον Leibniz με την εφεύρεση [ανακάλυψη;] του διαφορικού λογισμού και την ταυτόχρονη συμβολή στην φιλοσοφία, τον Wittgenstein της τυπικής λογικής αλλά και των "γλωσσικών παιγνίων" (αν και η στάση του μπορεί να χαρακτηρισθεί αντι-φιλοσοφική, εφησυχαστική ίσως σωστότερα)· πραγματικά τα παραδείγματα είναι ανεξάντλητα, και γεγονός παραμένει ότι η κατάτμηση/εξειδίκευση των γνωστικών αντικειμένων είναι πολύ πρόσφατη συνθήκη.

Δεν είναι μόνο ο Τσάλμερς δραστήριος στον χώρο, αυτός πρωτοδιατύπωσε το πρόβλημα με αυτούς τους όρους και το ονομάτισε έτσι. Παρόμοια θέση με την δική σας, ότι δηλαδή το πρόβλημα φαίνεται πιο σοβαρό από ό,τι είναι, έχει ο Daniel Dennett. Δεν ξέρω τα στατιστικά, αλλά ένα μεγάλο μέρος των ακαδημαϊκών φιλοσόφων έχει σπουδές σε κάποια θετική επιστήμη, είτε είναι φυσική είτε χημεία είτε ό,τι είναι. Ούτε το ρεύμα της γαλλικής αποδόμησης εξαντλεί τον φιλοσοφικό στοχασμό, έτσι που να έχουμε από την μία φιλοσοφικά απαίδευτους επιστήμονες και από την άλλη επιστημονικά αδαείς φιλοσόφους, είναι λίγο άκαμπτη η οπτική αυτή, χωρίς να αυτό να σημαίνει ότι δεν έχει την βάση της.

Αστείο-πρόκληση προς τον δαπιτάκο πιο πάνω ήταν αυτά περί κομμουνισμού, μην πιάσουμε τα γκούλαγκ εδώ. Αν προέρχονται από τον Ντεριντά, τις υπομένω ευχαρίστως και τις βουρδουλιές και το φτύσιμο ακόμα!

κάνε μου μια χάρη....περιέγραψε μου μια τηλεφωνική σου παραγγελία σε πιτογυράδικο....
με ενδιαφέρει να μάθω πως μένεις νηστικός :gotcha::cry::lolsign:
Τι χιούμορ! Αντάξιο των παγωμένων πολιτικών πτωμάτων που έχεις στο ντουλάπι σου.

Ο κλασσικός κουμουνιστής , αυτός που απομονώνει λέξεις/φρασεις από ένα κείμενο προσπαθοντας να παρερμηνεύσει το νόημα του κειμένου/λόγου από πού πήρε το απόσπασμα.

Δεν είναι τυχαίο απλά ανάξιο περαιτέρω σχολιασμού. Οποιοσδήποτε διδαχθηκε την ελληνική γλώσσα μπορεί να καταλάβει τι σημαίνει φιλολογία , τι φιλοσοφία , τι δήθεν κλπ.

Είναι ευνόητο στον οποιοδήποτε ότι δεν σε ενδιαφέρει τόσο ο διάλογος όσο το να "συντριψεις" τον αντίπαλο με τα γραπτά σου.

Δεν μπορώ να σε ανταγωνιστω σε αυτό το πεδίο αλλά και να μπορούσα αρνούμαι να ταλαιπωρήσω αυτούς που θα έπρεπε να διαβάσουν έναν τόσο ανούσιο διάλογο.

Ένα γνωμικό λεει (σε απλή απόδοση ) ότι αν δεν έχεις να πεις κάτι χρήσιμο καλύτερα να μη μιλησεις καθόλου και εγώ δυστυχώς ήδη το αγνόησα μαζί σου - δε θα το ξανακάνω όμως
Ευτυχειτε και υγειενετε
Ολέ, βγήκαν μαζεμένα τα κομμουνιστοφάγα, κρυπτοκομμουνιστοφοβικά σύνδρομα. Ήταν που το μυρίζεσαι εσύ το τρολλάρισμα από χιλιόμετρα· you couldn't see it even if it hit you in the face. Έγραψες "ήμαρτον πια με την δήθεν φιλολογία/φιλοσοφία" ή όχι; Αν δεν τα συγχέεις γιατί τα τσουβάλιασες εκεί δίπλα, δίπλα; Σε ό,τι έγραψες, σου απάντησα ήδη, δεν διαστρεβλώνω τίποτα, ίσα-ίσα παραδέχτηκα και την επιτήδευση και το πλάτιασμα, καμία "επιθυμία σύντριψης του αντιπάλου". Να λοιπόν που και η προσεκτική διατύπωση και τα σημεία στίξης μετράνε και μετράνε πολύ, αλλιώς σου γυρίζουν μπούμερανγκ, όπως εδώ καλή ώρα. Ακόμα δεν έχω πειστεί ότι κατανοείς την διαφορά, εκτός αν είδες καμία ανάλυση αποσπάσματος από την Φόνισσα του Παπαδιαμάντη εδώ και αγανάκτησες.
 
Last edited:


I

iason

Guest
Τι σιχαμένη γιάφκα είστε, μα τον Μπρέζνιεφ. Πέρα από 5-10 μέλη που είναι οι κινητήρες του φόρουμ (και μπορούν να ονοματισθούν) και σκαμπάζουν 2-3 πράγματα, οι υπόλοιποι είτε μένετε να θαυμάζετε σαν αποχαυνωμένοι χάνοι είτε πετάγεστε σαν περδώμενες δουλοπρεπείς σουσουράδες να την πέσετε σε ό,τι σπιλώνει την αψεγάδιαστη εικόνα των θεμέλιων λίθων του site.
:hi::hi::hi:
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.062
Ναι· αλλά με έμφαση στο μου, γιατί είναι δικός μου και κανενός άλλου.
Πως τολμάς να πιστεύεις σε δικό σου δόγμα....και όχι στο αγνό, το ορθόδοξο ΚΚΕ ? :roflmao:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.291
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top