Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Κάπου στην αρχή αναφέρει μία μελέτη που έκανε για room correction και αποστάσεις μεταξύ θέσεων μέτρησης. Αυτό είναι:


"The use of single point equalization is confirmed [3] as a safe choice for measurement of studio monitoring rooms having relatively low reverberation times and well controlled room modes. The use of spatial average is not likely to significantly change or improve the outcome of equalization in that case.
However, in rooms with pronounced modal resonance a spatial average already with a displacement as small as 0.1 m can be useful in avoiding very local phenomena and may lead to more reliable reproduction system equalization.
Spatial averaging across a wide area may come with the risk of compromising the result at the main listening position."
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
"ζαζαζαζα..." και λοιπες σκεψεις που θα μου ερχονταν στο μυαλο αν διαβαζα ολα τα γραφομενα του παροντως θεματως.
με αυτον ή τον αλλο τροπο, ας παραδεκτουμε οτι ολα εχουν ειπωθει, με αυτον ή τον αλλο τροπο, εντος ή εκτος φορουμ...και εχουν καταντησει "κλισε"...και (σορρυ μπατ νο σορρυ) "πασέ".
.... και εγω ισως και να απολαμβανα λαμπα με ενα διδρομο καυσοξυλο... ..σε μια αλλη γη σε ενα αλλο μερος... να παιζει τρομπετα.... και να παιζω ταβλι με τον Ελβις και μπαρμπουτι με τον Σκριμιν Τζει... 🐒
 


Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
ειπαμε οτι θα περασουμε καλα αυτη την εβδομαδα :biggrin:
• Sound color
satisfactory - unsatisfactory
• Spatial representation
perfect spatial impression - imperfect spatial
impression
natural envelopment - unnatural envelopment
no crosstalk artifacts in surround - strong
crosstalk artifacts in surround
• Source imaging
distant/deep - close/flat
well balanced directions on stage - unbalanced
directions on stage
well balanced surround directions - unbalanced
surround directions
precise localization - blurred localization
stable localization when moving head - unstable
localization when moving head
The recording
sounds natural - sounds unnatural


The 7.0 surround recordings have been evaluated particularly positive in all
categories while the 2.0 stereo recordings are in the end. :lolsign::lolsign:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Πολύ ενδιαφέρουσα η διάλεξη στο ανωτέρω βίντεο. 👍

Αναφέρει ανάμεσα σε άλλα, την σύνδεση των αισθήσεων και δη της όρασης στην κατανόηση του ηχογραφημενου χώρου, άρα τη σπουδαιότητα της εικόνας.
The 7.0 surround recordings have been evaluated particularly positive in all
categories while the 2.0 stereo recordings are in the end
Αποκλείεται.

Οι δικοί μας οι δικάναλοι λένε άλλα.

Δε ξέρω ποιον να πιστέψω.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Σκέφτομαι πόσα πράγματα εξηγούνται έτσι, σύμφωνα με όσα είπε ο άνθρωπος σε αυτή τη διάλεξη, όπου τόνισε την υψηλή προσαρμοστικότητα του εγκεφάλου στο RT του χώρου που βλέπει μέσα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα, ώστε να κρίνει άμεσα τι θεωρείται σωστό, αληθοφανές, προσδοκόμενο, και τι όχι.
Τι θα έχει φυσικότητα, και τι θα είναι αφύσικο.

Γι'αυτό λοιπόν, όσο περνάει ο καιρός, τόσο περισσότερο απολαμβάνω τις ιμερσιβ εγγραφές (blue ray) που συνοδεύονται από εικόνα, ενώ λιγότερη αίσθηση μου κάνουν όσα δεν έχουν και εικόνα.

Βλέποντας τους μουσικούς στο χώρο που παίζουν, συνδέει άμεσα ο εγκέφαλος την εικόνα με την χωρική αντίληψη από τον ιμερσιβ ήχο, και γίνονται πλήρως αντιληπτές οι διαστάσεις του χώρου ηχογράφησης, κυριολεκτικά μεταφέρεται ο ακροατής εκεί μέσα, γιατί τις βλέπει, και άμεσα είναι ικανός ο εγκέφαλος να ξεχωρίσει τι θα ακούγεται φυσικά και τι όχι, κατανοώντας το ρεβερμπερέισιον του χώρου που βλέπει.

Σπουδαία πράγματα...
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Ελάτε να ''ζεσταινόμαστε'' να ψωνίσουμε κανένα δισκάκι.. :party:
Πάρε, πάρε, πάρε..

κυριολεκτικά μεταφέρεται ο ακροατής εκεί μέσα
Δεν θέλω μαρή να βρίσκομαι εκεί..
Τρομάζω σου λέω.. :o
Να τον έχω δίπλαμ' τον βιολιτζή ή πίσωμ' (δεν εμπιστεύομαι τους παραγωγούς, που θα τον βάλει αυτός κανείς δεν ξέρει).
Στη θέση τ' εκεί ανάμεσα στα ηχεία να είναι εγκλωβισμένος να μην ψάχνομαι (από που ήρθε αυτό?).
Τι δεν καταλαβαίν'ς?

Sony και καλά να μας βάλετε στο τραινάκι του τρόμου?

Μην πεις..
''δεν πονάει''
''θα σ' αρέσ''
Δεν ακούγονται καλά..
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
...........και πισω σου να ειναι , απο μπροστα θα ακους...τι δε καταλαβαινεις !?
αν ηθελε ο θεος να ακους και απο πισω, θα σου ειχε βαλει αυτχια στη πλατη, και δε θα σου εδινε λαιμο και τη δυνατοτητα να μπορεις να κανεις μεταβολη. 🐒
- το θεμα εικονα + ηχος , ναι ειναι το τελευταιο καρφι στο φερετρο του διακαναλου. (αν και προσωπικα "δε θελω να βλεπω" 8-) -τουλαχιστων σε αρκετες περιπτωσεις, σε ηχητικα εργα, και λιγοτερο μουσικα, παραδειγματως χαρη synth-experimental -ηχοτοπικα - ambient etc. )
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
...........και πισω σου να ειναι , απο μπροστα θα ακους...τι δε καταλαβαινεις !?
αν ηθελε ο θεος να ακους και απο πισω, θα σου ειχε βαλει αυτχια στη πλατη, και δε θα σου εδινε λαιμο και τη δυνατοτητα να μπορεις να κανεις μεταβολη. 🐒
:rolleyes:

Δεν ξέρω τι λες..
Παλιά που είχα 5.1 σκιαζόμουν όλη την ώρα.. :biggrin:
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
ε όλο και θα είναι και κάποιος μουσικός από πίσω....
δε μπορεί, κάποιος "φακίρης" μηχανικός θα θέλει να ...εντυπωσιάσει και θα κάνει χαζές υπερβολές...

σαν τα πρώτα χρόνια του στέρεο που άκουγες μπιτλς -> κιθάρα φωνη τέρμα αριστερά και μπάσο ντραμς τέρμα δεξιά....

στη μέση τίποτα, είχαν χώρο για τα ...ποτά
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Το 'ζησα σου λέω με κάποιες μουσικές (ειδικά ηλεκτρονική αλλά και κάποια άλλα) στο 5.1..
Σηκωνόμουν και έψαχνα στην εξώπορτα να δω αν μας την έπεσαν.. :tongue:

Μετά την ακρόαση ήθελα τσαγάκι να ηρεμήσω.. :roflmao:

Εγκλωβίστε τους.. :lolsign:
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Πέρα από την πλάκα είναι ωραία εμπειρία το πολυκάναλο..
Ποιό είναι πιο ''αληθινό'' είναι κάτι που ποτέ δεν με απασχόλησε, έχω χαρεί και με τους δύο τρόπους, αν και πολυκάναλο είχα πραγματικό χρέπι απ' τα πιο φτηνά.
Αν δεν με ενοχλούσε να έχω τριγύρω μου ηχεία - μπερδέματα μάλλον θα είχα ακόμα.. ;)
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
αν και πολυκάναλο είχα πραγματικό χρέπι απ' τα πιο φτηνά.
Ανάποδος άνθρωπος είσαι ρε παιδάκι μου, το δικαναλο έπρεπε να είναι πραγματικό χρέπι από τα πιο φτηνά, και να χώσεις το χρήμα στο πολυκαναλο!

Τιδεγκαταλαβαίν'ς
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Ανάποδος άνθρωπος είσαι ρε παιδάκι μου, το δικαναλο έπρεπε να είναι πραγματικό χρέπι από τα πιο φτηνά, και να χώσεις το χρήμα στο πολυκαναλο!

Τιδεγκαταλαβαίν'ς
Τι να κάμω.. :idk:
Τα 'φερε έτσ' η ζωή και μετά σιχάθηκα τα καλώδια - μπερδέματα - στησίματα - ξεστησίματα (στο έχω πει είμαι ανάποδος άνθρωπος γενικά, αναστατώνω χώρους πιο συχνά από όσο θα ήταν καλό για την υγείαμ' :p).
Και το δικάναλό μου χρέπι είναι όμως, μην στεναχωριέσαι.. :roflmao:
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Δεν έχει σημασία το σεταπ, είσαι το καλύτερο παιδί (μετά τη μαϊμού) κι όλα τ'αλλα δεν έχουν αξία, εκτός από τις μπριζόλες βέβαια, αυτές μετράνε. Όχι Μερέντα, μπριζόλα. Κανόνισε.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.115
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top