Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Οι χωρικοί δείκτες του wizzy παρμένοι από το σχετικό νήμα :
(Όλοι για ΄΄πέταγμα΄΄ είμαστε , ίσως και πιο ενοχλητικοί από κατσαρίδες...)
1679999542808.png

1679999563278.png

1679999589755.png

1679999605729.png

1679999627965.png


Υποθέτω πως εν τω μεταξύ θα έχουν εξομαλυνθεί οι αποκλίσεις στις δύο πρώτες οκτάβες...
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.552
Reaction score
37.795
Όλοι για ΄΄πέταγμα΄΄ είμαστε
-> πυγολαμπιδα (κωλοφωτχια) , 'σχωρατε με. -εχω αποκτησει και διατηρησει το δικαιωμα ως προς την λογοτεχνικη αντιθεση. 😇
 

Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
Αλλά για μια τιμή ζούμε, όλα μια τιμή έχουν, κοντά στα 60 χιλιάρικα το Τέσλα λόγου χάριν, αρκετά παραπάνω το στέρεο του wizzy.

Πάλι τάπα σε πάει ο wizzy, άσε που έχει καλύτερο RT 60 από σένα.

Για δείξτο το δικό σου να δω κάτι.
Να τοχει να το χαιρεται ο ανθρωπος !

Εχεις Alzheimer γιατρε ?

Ποσες φορες πρεπει να στο πω για να θυμασαι οτι οι μετρησεις που εκανα στο δικο μου εγιναν πριν απο πολλα χρονια και δεν ειχα λογο να τις κρατησω.

Σου ειπα επισης πως εκεινο που μετρησα επισταμενα με το Smaart ηταν η συγκριση της πηγης με το τι εφτανε στην θεση ακροασης με μουσικο σημα και οχι με ροζ θορυβο.
 
Last edited:


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Η μαγκιά που ανεβαίνει το RT 20/30/60 στα 10 kHz μου αφήνει ένα σαλάκι να τρέχει..

Σφουγγαρίστρα παρακαλώ..
Με τόση αυθάδεια που συμπεριφέρεσαι, μόνο... πατσαβούρες θα ταίριαζε να ζητάς. :lolsign:
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.405
διαθέτει της ίδιας φίρμας με εσάς δικαναλο σεταπ ηχείων, απλώς καλύτερα μοντέλα ηχείων, σε καλύτερο χώρο, με καλύτερα συνοδά, και με συνοδεία πολλαπλών σαμπ, σωστά ενσωματωμένων, κάτι που δε ξέρετε καν τι σημαίνει.
Έχει και σύγχρονο software. Όχι παλαιολιθικό.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.323
Ποσες φορες πρεπει να στο πω για να θυμασαι οτι οι μετρησεις που εκανα στο δικο μου εγιναν πριν απο πολλα χρονια και δεν ειχα λογο να τις κρατησω
Είναι σα να έχεις μετρήσεις, αλλά χωρίς να έχεις.

Σα να έχεις μπάσα, χωρίς να έχεις.

Άτιμη κοινωνία, άλλους τους ανεβάζεις κι άλλους ... (Άστα, άστα, που λέει κι η γριά)
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.945
Reaction score
20.449
Ακουσε γιατρε, ο wizzy που αναφερεσαι συνεχεια πεταγεται και μου λεει :

Εγω εχω Rt60 θες να το δεις ?

Μετα επανηλθε :

Εγω εχω RΤ20 και ΡΤ30 θες να το δεις ?

Μετα ο ιδιος μου λεει :

Και να ήθελες, δεν θα μπορούσα να στη δείξω, διότι προστατεύεται από τα πνευματικά δικαιώματα του δημιουργού της.


ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟΥ ΖΗΤΗΣΑ ΝΑ ΜΟΥ ΔΕΙΞΕΙ ΚΑΤΙ !!!
Για τελευταία φορά: Την μελέτη δεν μπορώ να στη δείξω - ΤΗΝ ΜΕΛΕΤΗ, λέμε. Τις μετρήσεις του χώρου μπορείς να τις δεις - τις ανάρτησε ο @Bhutia πιο πάνω. Δεν το ζήτησες, το καταλάβαμε. Απλώς το ανέφερα επειδή έκανες αναφορά στο πόσο άχρηστο (ή κάτι παρόμοιο) είναι το RT60 σε μικρούς χώρους, οπότε ανέφερα ότι υπάρχουν (έχω!) μετρήσεις RT20 και RT30 που είναι πιο αρμόζουσες σε μικρούς χώρους. Εάν ήθελες να τις δεις, για να καταλάβεις περί τίνος πρόκειται.

Αλλά για μια τιμή ζούμε, όλα μια τιμή έχουν, κοντά στα 60 χιλιάρικα το Τέσλα λόγου χάριν, αρκετά παραπάνω το στέρεο του wizzy.
Ε, ΟΚ τώρα, υπερβάλεις λίγο. Μηχανήματα, ηχεία, subwoofers, χώρος (μελέτη και κατασκευή), δεν έκαναν τόσα πολλά. :)

Υποθέτω πως εν τω μεταξύ θα έχουν εξομαλυνθεί οι αποκλίσεις στις δύο πρώτες οκτάβες...
Έχουν γνώση οι φύλακες.;)


Και όπως μόλις είδα, το είχα ξαναγράψει και τότε!

Μα πόσο σταθερός χαρακτήρας είμαι επιτέλους! 😁
Αυτό στο αναγνωρίζω!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.323
Τιπ: κρύφτε καφέδες.

Εχεις Alzheimer γιατρε ?
Δεν ήταν ευγενικό αυτό. Το σωστό είναι:

Σαν να έχεις Αλτσχάιμερ γιατρέ
Εντάξει, η ερώτηση έχει ένα βαθμό αβεβαιότητας.

Όπως λέμε "είσαι μ@λακας ρε;"

Ρωτάς, δε κρίνεις.

Ως τώρα είχαμε τον κρυφό και τον φανερό, τώρα νέο είδος μ@λακα:

Ο αβέβαιος.

Σιγά σιγά, θα φτάσουμε στο γνωστό είδος, αυτόν με την περικεφαλαία.
 

Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
Για τελευταία φορά: Την μελέτη δεν μπορώ να στη δείξω ....
@wizzy Σου ζηταω συγγνωμη αν νομισες πως θελω να σε προσβαλλω, δεν ειχα καμια τετοια διαθεση.

Ποτε δεν σου ζητησα να δω κατι απο το συστημα σου. ΠΟΤΕ. Δεν με αφορα, αμα σου αρεσει εμενα μου περισσευει και πραγματικα ευχομαι να το χαρεις.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.323
Νέο είδος, ο καλός.

Πως λέμε "καλός μ@λακας είσαι και λόγου σου";

Αυτός.

Τες πα, όλα καλά όλα ανθηρά. Ο wizzy είναι το καλύτερο παιδί, κι όποιος τον πειράξει θα έρθω επιτόπου να του χαλάσω το στέρεο.
 



symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.005
Reaction score
6.780
Εμένα η απορία που μου δημιουργήθηκε διαβάζοντας το thread είναι, τελικά οι κατσαρίδες "πετάγονται";

Ξέρω ότι κάποιος πετάγεται σαν την πορδή/κλανιά, σαν την τσουτσού έστω.

Αλλά σαν κατσαρίδα; Αυτό μας έλειπε να αρχίσουν να "πετάγονται" οι κατσαρίδες από τίποτα τρύπες, ντουλάπια, γωνίες κλπ. Μπρρρρρ.....
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.405
Εμένα η απορία που μου δημιουργήθηκε διαβάζοντας το thread είναι, τελικά οι κατσαρίδες "πετάγονται";

Ξέρω ότι κάποιος πετάγεται σαν την πορδή/κλανιά, σαν την τσουτσού έστω.

Αλλά σαν κατσαρίδα; Αυτό μας έλειπε να αρχίσουν να "πετάγονται" οι κατσαρίδες από τίποτα τρύπες, ντουλάπια, γωνίες κλπ. Μπρρρρρ.....
Έχει κάτι φτερωτές
 


Μηνύματα
1.726
Reaction score
2.462
Για να εξηγήσω αυτό που εγώ αντιλαμβάνομαι όσον αφορά τα objects είναι σημεία στον χώρο παιδιά .
Για να δημιουργηθούν χρειάζονται τρία ηχεία . Τρία επίπεδα στον χώρο δημιουργούν ένα σημείο .
Ετσι είναι και τα objects του atmos και όχι ατμός στον χώρο μας .
Αν θα έχει 28 ή 140 είναι άλλο θέμα , όμως έτσι έχει το πράγμα .
Με άλλα λόγια ένα σημείο στον χώρο ορίζεται ως ή τομή τριών επιπέδων στον χώρο . Δλδ απαιτεί τουλάχιστον τρία ηχεία και το αντίστοιχο πρόγραμμα στον επεξεργαστή για να αποδωθεί .
Από ότι διαβάζω από τον υπέροχο κύριο kostas ear αυτό γενικά τείνει να γίνει η πεπατημένη ,
Αν είναι έτσι θα λυθούν πολλά προβλήματα ακόμα και των δικάναλων , που θα είναι downmixes του dolby atmos.
Κατά τα άλλα λοιπόν? όλα καλά ?
Εσύ φταις για όλα, αντί να κοιμάσαι τέτοια ώρα, σαν κατσαρίδα κυκλοφορούσες στο φόρουμ εξηγώντας τα ηχητικά επίπεδα.
κρίνω από αυτά που γράφεις....και όλοι εδώ κρινόμαστε αποκλειστικά και μόνο από αυτά
(εκτός του Νίμα :biggrin: )
Εσύ τώρα γιατί γράφεις σαν "αντιπρόσωπος"; ή είσαι; μπερδεύτηκα. :prankster:
 


Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.511
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top