Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί



Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Του κώλου δεν ξέρω.. (ποιός είμαι να κρίνω)
Δεν ψάχνω πάντως τον ρεαλισμό ούτε στην εικόνα (φώτο), ούτε στον ήχο..
Μόνο την ευχαρίστηση.

Όποιος τον ψάχνει καλή τύχη.. 8-)
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Μεγαλύτερο ενδιαφέρον έχουν για μένα οι χαρακτήρες του οντιο απ το ίδιο το οντιο. :D
Να κάτι τέτοια γενικά λες και διαφωνούμε. 😃

Ενώ εαν έλεγες το κάτωθι θα συμφωνούσαμε :

Μεγαλύτερο ενδιαφέρον έχουν για μένα οι χαρακτήρες απ το ίδιο το οντιο.

συμπληρωμένο για την απόλυτη συμφωνία μας απο :

Μεγαλύτερο ενδιαφέρον έχει για μένα το οντιο απο τους χαρακτήρες του οντιο.

Εκτός λίγων φωτεινών εξαιρέσεων, για να επιβεβαιώνεται και ο κανόνας που λέμε.
Αλλά 'ντ' άλλα, της Παρασκευής το γάλα. :)
Κάτσε δεν τελείωσα.

Μπλά, μπλά, μπλά, μπλά, μπλά.

Υ.Γ. : Μπλά.
Του κώλου δεν ξέρω.. (ποιός είμαι να κρίνω)
Δεν ψάχνω πάντως τον ρεαλισμό ούτε στην εικόνα (φώτο), ούτε στον ήχο..
Μόνο την ευχαρίστηση.

Όποιος τον ψάχνει καλή τύχη.. 8-)
Για αυτό λέγεται και ευ-τυχία. Είναι τυχαία και προσωρινή. 😃

Πάρε έναν γρήγορο διαχωρισμό (κατά Πάροτ) απο τους πολλούς. 😃


Όταν τις μετρήσεις στείλε σε παρακαλώ τις μετρήσεις στον Wizzy, θα του τις εξηγήσει ο φίλος του ο Ιάρ. Ο Ντάλ θα κρατάει σημειώσεις κα θα γράψει τα conclusions. 😃
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Για αυτό λέγεται και ευ-τυχία. Είναι τυχαία και προσωρινή. 😃

Πάρε έναν γρήγορο διαχωρισμό (κατά Πάροτ) απο τους πολλούς. 😃

Άσε με, διαβάζω ''ΤΟ ΕΓΩ ΤΗΣ ΝΟΗΣΗΣ'' και το'χω κάψει.. :p
Μην με ''φορτώνεις'' μ' άλλα.. :tongue:
Σε κα'να τρίμηνο πάλι.. 8-)
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Άσε με, διαβάζω ''ΤΟ ΕΓΩ ΤΗΣ ΝΟΗΣΗΣ'' και το'χω κάψει.. :p
Μην με ''φορτώνεις'' μ' άλλα.. :tongue:
Σε κα'να τρίμηνο πάλι.. 8-)
Πιο κάψιμο απο το να διαβάζεις την "Νόηση του Εγώ" εδώ στο site ; 😃

Για φαντασία είπαμε διαβάζουμε , όχι sci fi. 😃
 
Last edited:

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Όχι μόνον ο συνανθρώπος θα πρέπει να μας νοιάζει αλλά και οι επόμενες γενιές.
Από αρχαιοτάτων χρόνων θεωρούνταν απάνθρωπη και εγκληματική η δήλωση ότι αδιαφορεί κάνεις εάν ο κόσμος γίνει μετά τον θάνατο του παρανάλωμα του πυρος
εμου θανοντος γαία μιχθητω πυρι.
😀
Για να σε ευχαριστήσω και λίγο, εάν με ρωτούσες τι αξία έχει το πολυκαναλο στην ζωή, θα σου απαντουσα ελάχιστη. :D
Εαν ελεγες τι αξια εχει στην ζωη ΣΟΥ, θα συμφωνουσα με οποιαδηποτε απαντηση σου αφου θα εξεφραζε τον εαυτο σου. Ομως γενικα μιλωντας, ο καθενας βαζει διαφορετικες προτεραιοτητες στην ζωη του και καμμια φορα για τους αλλους μπορει να ειναι τελειως εκκεντρικες. Ετσι λοιπον ενδεχομενως για καποιον το δικαναλο με βινυλιο, λυχνια και κορνα μπορει να αποτελει κατι πολυ σημαντικο στη ζωη του, και για καποιον αλλο αντιστοιχα το πολυκαναλο.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Αισθητικά απαίσιο!! Αν υπάρχει άλλος παρεμφερής τρόπος το ξαναβλέπουμε.
Σταύρο αυτά που ανεβάζω είναι ιδέες. Είτε το κάνεις όπως το δείχνει η φωτογραφία είτε το προσαρμόζεις στις ανάγκες σου, ή ψάχνεις κάτι άλλο. Φαντασία θέλει και δημιουργικότητα. Μπορείς να αλλάξεις χρώμα, σχήμα, μέγεθος, υλικό, τρόπο στήριξης κ.α. Μπορείς να κάνεις ψευδοροφή και να κατεβαίνουν τα ηχεία μεμονωμένα. Μπορείς να φτιάξεις όμορφα διακοσμητικά δοκάρια από ξύλο και σε ένα από αυτά να είναι τα Atmos. Το δοκάρι θα κατεβαίνει όταν παίζει μουσική - ταινία, στο σημείο και ύψος που χρειάζεται. Με το ψεύτικο δοκάρι θα έχεις και τον απαραίτητο όγκο καμπίνας για τα in ceiling Atmos ηχεία. Μπορεί να μην είναι εξωτερικό δοκάρι αλλά χωνευτή κατασκευή όταν δεν παίζει. Μπορεί να βγαίνει το ηχείο και να έρχεται στην γωνία που το θες ενώ κατεβαίνει ή έχει ήδη κατέβει το δοκάρι ή κάτι άλλο.

Μπορείς να τα κάνεις σε Auro3D διάταξη και ποιος χε.... αν είναι η σωστή για τα Atmos ή όχι. Τα έχω πει αυτά για τις γωνίες τοποθέτησης και τις ικανότητές μας να εντοπίζουμε ήχους από διάφορα σημεία. Όσο ανεβαίνει η πηγή ήχου τόσο το χειρότερο να την εντοπίσουμε με ακρίβεια.

Είτε κατεβαίνουν τα δοκάρια είτε όχι, αυτό μπορεί να συνδυαστεί με κριμένα ηχεία που έρχονται σε θέση αναπαραγωγής μόνο όταν χρειάζεται.


Για τα Atmos μπορείς να βάλεις αυτά τα οχτάιντσα θηριάκια, στην ανάλογη DIY καμπίνα και θα είσαι super. Ή αυτά. Μπορεί να μπουν και ως heights σε Auro3D. Σε μικρούς χώρους μπορούν να είναι όλα σου τα ηχεία. LR, κεντρικό, surrounds, Atmos χωρίς κανένα συμβιβασμό. Είναι ομοαξωνικά οχτάιντσα, θα παίζουν θαυμάσια.

Για κεντρικό αν θες παραπάνω βάλε αυτό. 3x 6.5" και ομοαξωνικά. Μπορείς να τα βάλεις και εκεί που δεν μπαίνουν ηχεία καμπίνας. Όπου δεν χωράει ηχείο καμπίνας υπάρχει σίγουρα κάποιος τρόπος να μπει εντοιχισμένο. Τα συγκεκριμένα μπαίνουν και για LR και για surrounds και για ότι θες. THX Ultra και αυτά και τα στρογγυλά, πολύ ξύλο.

Αν είσαι πολύ ψείρας και τα θες σε σωστές γωνίες, στα κάθετα εντοιχισμένα ηχεία μπορείς να τα βάλεις με ελεγχόμενη γωνία.

Το παραπάνω μπορείς να το κάνεις και για το δεύτερο κεντρικό που θα έβαζες πάνω από την τεράστια τηλεόραση.

Υπάρχουν τόσες λύσεις που είναι αδύνατον να μην βρεις μία να σου κάνει.

Το θέμα είναι ότι εσύ μόλις είδες τη φωτογραφία είπες "Αισθητικά απαίσιο" ενώ εγώ μόλις την είδα μου ήρθαν άλλες 100 ιδέες πάνω στην ίδια φωτογραφία. :)

Μην κοιτάτε πως θα έχετε ένα immersive σύστημα στο σαλόνι σας με τις προδιαγραφές του συστήματος του Κώστα.

Δεν υπάρχει αυτό. Ξεχάστε το.
 
Last edited:


Μηνύματα
146
Reaction score
168
Ιδέα για Atmos με οροφή σε κλίση. Τα βρήκα σήμερα σε ανάρτηση στο FB. Ότι έγραψα και χθες.

View attachment 286541 View attachment 286542 View attachment 286543
Μιας και μοιάζει με κρεμαστό κασπώ θα μπορούσαμε να βάλουμε και φυτά να κρέμονται απ΄ τα ηχεία,
(ψεύτικα φυσικά) μα τι αστειότητες είναι αυτές.
Αλέξη, αν επιτρέπεται, το σύστημά σου από τι ηχεία αποτελείται και σε τι διάταξη ?
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Μιας και μοιάζει με κρεμαστό κασπώ θα μπορούσαμε να βάλουμε και φυτά να κρέμονται απ΄ τα ηχεία,
(ψεύτικα φυσικά) μα τι αστειότητες είναι αυτές.
Αλέξη, αν επιτρέπεται, το σύστημά σου από τι ηχεία αποτελείται και σε τι διάταξη ?
lineup.jpg
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Σταύρο αυτά που ανεβάζω είναι ιδέες. Είτε το κάνεις όπως το δείχνει η φωτογραφία είτε το προσαρμόζεις στις ανάγκες σου, ή ψάχνεις κάτι άλλο. Φαντασία θέλει και δημιουργικότητα. Μπορείς να αλλάξεις χρώμα, σχήμα, μέγεθος, υλικό, τρόπο στήριξης κ.α. Μπορείς να κάνεις ψευδοροφή και να κατεβαίνουν τα ηχεία μεμονωμένα. Μπορείς να φτιάξεις όμορφα διακοσμητικά δοκάρια από ξύλο και σε ένα από αυτά να είναι τα Atmos. Το δοκάρι θα κατεβαίνει όταν παίζει μουσική - ταινία, στο σημείο και ύψος που χρειάζεται. Με το ψεύτικο δοκάρι θα έχεις και τον απαραίτητο όγκο καμπίνας για τα in ceiling Atmos ηχεία. Μπορεί να μην είναι εξωτερικό δοκάρι αλλά χωνευτή κατασκευή όταν δεν παίζει. Μπορεί να βγαίνει το ηχείο και να έρχεται στην γωνία που το θες ενώ κατεβαίνει ή έχει ήδη κατέβει το δοκάρι ή κάτι άλλο.

Μπορείς να τα κάνεις σε Auro3D διάταξη και ποιος χε.... αν είναι η σωστή για τα Atmos ή όχι. Τα έχω πει αυτά για τις γωνίες τοποθέτησης και τις ικανότητές μας να εντοπίζουμε ήχους από διάφορα σημεία. Όσο ανεβαίνει η πηγή ήχου τόσο το χειρότερο να την εντοπίσουμε με ακρίβεια.

Είτε κατεβαίνουν τα δοκάρια είτε όχι, αυτό μπορεί να συνδυαστεί με κριμένα ηχεία που έρχονται σε θέση αναπαραγωγής μόνο όταν χρειάζεται.


Για τα Atmos μπορείς να βάλεις αυτά τα οχτάιντσα θηριάκια, στην ανάλογη DIY καμπίνα και θα είσαι super. Ή αυτά. Μπορεί να μπουν και ως heights σε Auro3D. Σε μικρούς χώρους μπορούν να είναι όλα σου τα ηχεία. LR, κεντρικό, surrounds, Atmos χωρίς κανένα συμβιβασμό. Είναι ομοαξωνικά οχτάιντσα, θα παίζουν θαυμάσια.

Για κεντρικό αν θες παραπάνω βάλε αυτό. 3x 6.5" και ομοαξωνικά. Μπορείς να τα βάλεις και εκεί που δεν μπαίνουν ηχεία καμπίνας. Όπου δεν χωράει ηχείο καμπίνας υπάρχει σίγουρα κάποιος τρόπος να μπει εντοιχισμένο. Τα συγκεκριμένα μπαίνουν και για LR και για surrounds και για ότι θες. THX Ultra και αυτά και τα στρογγυλά, πολύ ξύλο.

Αν είσαι πολύ ψείρας και τα θες σε σωστές γωνίες, στα κάθετα εντοιχισμένα ηχεία μπορείς να τα βάλεις με ελεγχόμενη γωνία.

Το παραπάνω μπορείς να το κάνεις και για το δεύτερο κεντρικό που θα έβαζες πάνω από την τεράστια τηλεόραση.

Υπάρχουν τόσες λύσεις που είναι αδύνατον να μην βρεις μία να σου κάνει.

Το θέμα είναι ότι εσύ μόλις είδες τη φωτογραφία είπες "Αισθητικά απαίσιο" ενώ εγώ μόλις την είδα μου ήρθαν άλλες 100 ιδέες πάνω στην ίδια φωτογραφία. :)

Μην κοιτάτε πως θα έχετε ένα immersive σύστημα στο σαλόνι σας με τις προδιαγραφές του συστήματος του Κώστα.

Δεν υπάρχει αυτό. Ξεχάστε το.
Καταπληκτικο!
Γενικα αυτες ειναι εξαιρετικες ιδεες τοσο οσον αφορα την ποιοτητα οσο και την αισθητικη. Το μεγαλο προβλημα ειναι ποιος υλοποιει τετοιες ιδεες (κατασκευαστικα).
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Καταπληκτικο!
Γενικα αυτες ειναι εξαιρετικες ιδεες τοσο οσον αφορα την ποιοτητα οσο και την αισθητικη. Το μεγαλο προβλημα ειναι ποιος υλοποιει τετοιες ιδεες (κατασκευαστικα).
Ότι είδες υπάρχει στο διαδίκτυο. Έτοιμο
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Δείτε στο μέλλον ένα κόσμο όπου η ακουστική χώρου ή το professional calibration ενός multichannel system να είναι μια αυτόματη διαδικασία ενός AVR.

 
Last edited:




ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.163
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top