Παλιος Ενισχυτης Λυχνιας

Μηνύματα
173
Reaction score
62
Βρέθηκε λοιπόν ο Ενισχυτής,αρκετά ταλαιπωρημενος κ ερωτώ ? Υπάρχει κάποιος που μπορεί κ ξέρει να ασχοληθεί μαζί του!!!! (πανω γραφει κατι σε .....delity montel 583 , 533 .Αν καταφερω θα βαλω φωτο......
 
Last edited:

Μηνύματα
173
Reaction score
62
Βρέθηκε λοιπόν ο Ενισχυτής,αρκετά ταλαιπωρημενος κ ερωτώ ? Υπάρχει κάποιος που μπορεί κ ξέρει να ασχοληθεί μαζί του!!!! (πανω γραφει κατι σε .....delity montel 583 , 533
[DOUBLEPOST=1478255932][/DOUBLEPOST]
 

Attachments







Μηνύματα
29.570
Reaction score
23.720
ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ...

1.ΠΛΗΡΕΣ ΛΥΣΙΜΟ....

2.ΠΛΗΡΕΣ ΠΛΥΣΙΜΟ/ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΚΟΜΜΑΤΙ-ΚΟΜΜΑΤΙ.

3.ΑΝ ΟΙ ΕΠΑΦΕΣ/ΦΙΣΕΣ ΤΩΝ ΛΥΧΝΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΣΚΟΥΡΙΑΣΜΕΝΕΣ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ΑΛΛΟ.

ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ.......

4.ΤΡΙΨΙΜΟ ΜΕ ΛΕΠΤΟ 400ΑΡΙ ΓΥΑΛΟΧΑΡΤΟ Η ΛΕΠΤΟΤΕΡΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΟΛΗ Η

ΜΠΙΧΛΟΣΚΟΥΡΙΑ.

5.ΗΛΕΚΤΡΟΛΥΤΙΚΗ ΒΑΦΗ ΣΤΟ ΣΑΣΙ. ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΟΥΜΙΝΑΔΙΚΟ ΣΥΝΗΘΩΣ.

6.ΑΚΡΥΛΙΚΗ ΒΑΦΗ ΠΟΥ Ν ΑΝΤΕΧΕΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ 100+ ΣΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ.

ΑΥΤΑ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΟΚΙΜΗ ΑΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ Η ΟΧΙ.



ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΤΩΣ Η ΟΨΗ ΤΟΥ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΠΟΜΠΟ ΜΕΣΑΙΩΝ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΤΑ 15 ΜΟΥ...:D
 

Μηνύματα
173
Reaction score
62
ΠΟΛΥ ΟΞΕΙΔΩΣΗ...

ΓΙΑ ΡΕΜΕΝΤΖΟ ΤΟΝ ΕΙΧΑΝ?:D
Μην θες πολλα στην υπαιθρο ηταν........
[DOUBLEPOST=1478276798][/DOUBLEPOST]
Προς το πολύ επικίνδυνο το βλέπω. ;)
Μην ανησυχεις δεν μπαινει στην πριζα!!!!
[DOUBLEPOST=1478276940][/DOUBLEPOST]
Προτείνω να κάνεις πως δεν τον βρήκες ποτέ :)
Αυτο δεν γινεται κ λειτουργικος να μην γινει ενα καθαρισμα για να παρει την θεση του καπου εκει κοντα με τα αλλα θα το εχει!!!!
 

Μηνύματα
173
Reaction score
62
ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ...

1.ΠΛΗΡΕΣ ΛΥΣΙΜΟ....

2.ΠΛΗΡΕΣ ΠΛΥΣΙΜΟ/ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΚΟΜΜΑΤΙ-ΚΟΜΜΑΤΙ.

3.ΑΝ ΟΙ ΕΠΑΦΕΣ/ΦΙΣΕΣ ΤΩΝ ΛΥΧΝΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΣΚΟΥΡΙΑΣΜΕΝΕΣ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ΑΛΛΟ.

ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ.......

4.ΤΡΙΨΙΜΟ ΜΕ ΛΕΠΤΟ 400ΑΡΙ ΓΥΑΛΟΧΑΡΤΟ Η ΛΕΠΤΟΤΕΡΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΟΛΗ Η

ΜΠΙΧΛΟΣΚΟΥΡΙΑ.

5.ΗΛΕΚΤΡΟΛΥΤΙΚΗ ΒΑΦΗ ΣΤΟ ΣΑΣΙ. ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΟΥΜΙΝΑΔΙΚΟ ΣΥΝΗΘΩΣ.

6.ΑΚΡΥΛΙΚΗ ΒΑΦΗ ΠΟΥ Ν ΑΝΤΕΧΕΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ 100+ ΣΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ.

ΑΥΤΑ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΟΚΙΜΗ ΑΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ Η ΟΧΙ.



ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΤΩΣ Η ΟΨΗ ΤΟΥ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΠΟΜΠΟ ΜΕΣΑΙΩΝ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΤΑ 15 ΜΟΥ...:D
Παμε
1)εχω κανει λαθος ,εδω ειναι αγγελιες........
2)Μεχρι το 4 ειναι "ευκολα" ,μετα αρχιζουν τα δυσκολα!!!!!!
3)Δοκιμη δεν μπορει να γινει γιατι λοιπουν καποιες λυχνιες.....
4)Ακομα κ αν δεν δουλεψει θα ηθελα να τον καθαρισω.
5)τοσο μεγαλος εισαι, εγω με τρανζιστορ τους θυμαμαι, ετσι δικαιολογειται οτι ειναι για μεσαια λογω ηλικιας.
6) Ευχαριστω για το χρονο σας, αλλα καποιον να βοηθήσει δεν μου προτειναται
 


Μηνύματα
380
Reaction score
330
Καλησπέρα . Όταν κάποιος να ασχοληθεί εννοείς τεχνικός μάλλον δύσκολο έως απίθανο και με τι κόστος . Αν πάλι εννοείς κάποιον από εδώ δεν ξέρω αν έχει κανείς τον απαιτούμενο χρόνο .
Στην κατάσταση που είναι και χωρίς σχέδιο μην δοκιμάσεις για την λειτουργία του χωρίς τις απαιτούμενες γνώσεις ( για να μην έχεις κανά ατύχημα - οι ηλεκτρολυτικοί δεν ξερένονται μόνο σκάνε κιόλας) .
Η οξειδώσεις είναι σε υπερβολικό επίπεδο και για κανονικό καθαρισμό πρέπει να τον λύσεις αναγκαστικά .
Αν δεν σε ενδιαφέρει τελικά η λειτουργία του ξύστον όπως είναι και βάφε ανάλογα .
Αν έχεις τις γνώσεις ή την όρεξη να επιμείνεις για την λειτουργία του για να έχεις κάποιες πιθανότητες ( αν και χλωμό - και δεν είμαι άσχετος ) να ελεγξεις με πολύμετρο τους μετασχηματιστές εξόδου και τροφοδοσίας γιατί τότε δεν υπάρχει νόημα να κάνεις προσπάθεια ( οπότε τον κάνεις βάζο ή διακόσμηση ) .
Καλό αποτέλεσμα !!!!
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.182
Reaction score
20.825
Βρέθηκε λοιπόν ο Ενισχυτής,αρκετά ταλαιπωρημενος κ ερωτώ ? Υπάρχει κάποιος που μπορεί κ ξέρει να ασχοληθεί μαζί του!!!! (πανω γραφει κατι σε .....delity montel 583 , 533 .Αν καταφερω θα βαλω φωτο......
Είναι σε πολύ κακή κατάσταση κι απ' όσο μπορώ να μαντέψω, είναι μονοφωνικός (ίσως από jukebox). Γράφει κάτι σαν fidelity soundsystem, αλλά το lettering της μάρκας είναι εντελώς φθαρμένο. Κάνε ένα τηλεφώνημα στον κ. Σάκη.
 

Μηνύματα
2.772
Reaction score
1.198
Ωραία Ανόρθωση !
Και Project με πολύ ψωμί ιδρώτα και χρήμα να δώσεις.
 

Μηνύματα
29.570
Reaction score
23.720
ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΞΑΝΑΣΚΕΦΤΗΚΑ ΤΟ ΣΑΣΙ ΚΑΘΟΤΙ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟ ΜΠΟΡΕΙ ΕΦΟΣΟΝ ΓΥΑΛΙΣΤΕΙ

ΣΕ ΒΟΥΡΤΣΑ ΝΑ ΒΑΦΤΕΙ ΜΕ ΑΚΡΥΛΙΚΟ Η ΕΠΟΞΙΚΟ ΒΕΡΝΙΚΙ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΓΑΜΑΤΟ.
 


Μηνύματα
173
Reaction score
62
ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΞΑΝΑΣΚΕΦΤΗΚΑ ΤΟ ΣΑΣΙ ΚΑΘΟΤΙ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟ ΜΠΟΡΕΙ ΕΦΟΣΟΝ ΓΥΑΛΙΣΤΕΙ

ΣΕ ΒΟΥΡΤΣΑ ΝΑ ΒΑΦΤΕΙ ΜΕ ΑΚΡΥΛΙΚΟ Η ΕΠΟΞΙΚΟ ΒΕΡΝΙΚΙ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΓΑΜΑΤΟ.
Δεν ειναι αλουμινιο δυστυχώς!!!!
[DOUBLEPOST=1478291062][/DOUBLEPOST]
Στην Αμφίπολη βρέθηκε; :biggrin:
Χα χα μπορει.......
[DOUBLEPOST=1478291156][/DOUBLEPOST]
Ωραία Ανόρθωση !
Και Project με πολύ ψωμί ιδρώτα και χρήμα να δώσεις.
Ψωμι κ ιδρωτα εχω μου λειπει το χρημα.
 

Μηνύματα
173
Reaction score
62
Είναι σε πολύ κακή κατάσταση κι απ' όσο μπορώ να μαντέψω, είναι μονοφωνικός (ίσως από jukebox). Γράφει κάτι σαν fidelity soundsystem, αλλά το lettering της μάρκας είναι εντελώς φθαρμένο. Κάνε ένα τηλεφώνημα στον κ. Σάκη.
Αποφασιστε ρε παιδια ,ο ενας πομπος ο αλλος μονωφονικος, παντως οπως ειπα λειπουν λυχνιες.....εδω και μια αλλη φωτο, θα βγαλω κ τις λυχνιες να σας πω ποιες ειναι
 

Attachments

Last edited:

Z

Zdimis

Guest
τι να αποφασισει κανεις με το ευρημα σου,φτιαξτον απεξω οπως γουσταρεις με 20 ευρω κ καποια εργασια για να δειχνει ωραιος σε καποιο ραφι,θα εδινες κανα 500 αρικο να μαζευτει λειτουργικα (λυχνιες πυκνωτες,καθαρισμα,καλωδια,κλπ δε μιλαμε για μετασχηματιστες κλπ πιθανες βλαβες?Αν οχι παντ υπαρχει η πρωτη οπτιον.:)Κ προς θεου Μην διανοηθεκς να βαλεις μπριζα η σκαλησεις αν δεν κατεχεις 200 %!
 

Μηνύματα
380
Reaction score
330
Αποφασιστε ρε παιδια ,ο ενας πομπος ο αλλος μονωφονικος, παντως οπως ειπα λειπουν λυχνιες.....εδω και μια αλλη φωτο, θα βγαλω κ τις λυχνιες να σας πω ποιες ειναι
Καλημέρα . Πομπός δεν είναι και οι δύο όμοιοι μετασχηματιστές φαίνεται να είναι εξόδου οπότε πιθανον να είναι δικάναλος ( ίσως μια που υπάρχει και κάποια συμετρικότητα στην κατασκευή) .
Επειδή είναι εμφανής η κατάσταση των υλικών ( τραγική ) να στο θέσω απλά : με λιγότερα λεφτα από αυτά που θα έδεινες για να τον φτιάξεις ( αλλιώς πως θα πληρωθούν έστω τα υλικά ) φτιάχνεις κάτι κενούργιο . Βέβαια το μεράκι της ανασύστασης κάτι παλιού από μια άλλη εποχή ( σε κατι τέτοιο ίσως παραπέμπει και κάποια φώτο ) πάντα είναι πειρασμός αλλά καμιά φορά μπορεί να μην είναι εφικτό .
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.013
Μηνύματα
2.885.284
Members
37.975
Νεότερο μέλος
Sonic10
Top