Παρουσίαση HiFi συστήματος

Μηνύματα
140
Reaction score
382
Συγνώμη που επιμένω και να μη παρεξηγηθώ ως αγενής ή προσβλητικός. Τα ηχεία και η θέση ακρόασης πρέπει να σχηματίζουν ισόπλευρο τρίγωνο. Όση είναι η απόσταση ανάμεσα στα tweeters, πρέπει να είναι και η απόσταση απο τα ηχεία προς τα αυτιά ( οι περισσότεροι μετράμε απο τα tweeters, όσο και αν μας προτείνεται η μέτρηση απο το κέντρο των woofers, μη το περιπλέξουμε επιπλέον ). Άρα, 2.54m η κάθε πλευρά του τριγώνου. Επομένως, η θέση ακρόασης θα στηθεί στην ακμή του τριγώνου, δηλαδή θα πρέπει το τρίγωνο να έχει ύψος 2.2 μέτρα ( απόσταση ακμής απο τη βάση. Τα αυτιά θα πρέπει δηλαδή να απέχουν απο τη βάση του τριγώνου 2.2 μέτρα ).
Έτσι θα έχετε γωνία 30 μοιρών απο τα ηχεία προς τη θέση ακρόασης. Αν τώρα θέλετε να αλλάξετε τη γωνία ώστε να ακολουθήσετε το παράδειγμα της φωτογραφίας που ανεβάσατε, θα πρέπει να κρατήσετε τις ίδιες αποστάσεις, δεν αλλάζετε ούτε θέση ακρόασης, ούτε τη θέση των ηχείων αλλά αντί για 30 μοίρες, τα ηχεία θα έχουν 27.88 μοίρες ( για ύψος τριγώνου 2.4μ, δηλαδή το σημείο τομής των πλευρών να είναι 20 εκατοστά πίσω απο τη θέση ακρόασης ).
Καλησπέρα σημερα βρήκα χρονο και τροποποιησα τον χώρο σε ισοπλευρο τρίγωνο με κορυφη ΘΑ τα περιπου 2.2 μέτρα!!

Ακουστικη στο σημείο πολυ καλή!

Στελνω και σχετικές
 

Attachments




Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.901
Reaction score
28.686
Καλησπέρα σημερα βρήκα χρονο και τροποποιησα τον χώρο σε ισοπλευρο τρίγωνο με κορυφη ΘΑ τα περιπου 2.2 μέτρα!!

Ακουστικη στο σημείο πολυ καλή!

Στελνω και σχετικές
-
κ. Λουκά .
Ξυπνάς αναμνήσεις καλές με τον όμορφο χώρο σου , από άλλες εποχές γιά μένα .
Νά είσαι καλά καί νά τον χαίρεστε .
Τό μόνο που μου έχει μείνει από εκείνη την εποχή .....είναι τά χαλιά και οι θύμησες .

-
 

Attachments


Μηνύματα
7.266
Reaction score
11.815
Καλησπέρα σημερα βρήκα χρονο και τροποποιησα τον χώρο σε ισοπλευρο τρίγωνο με κορυφη ΘΑ τα περιπου 2.2 μέτρα!!

Ακουστικη στο σημείο πολυ καλή!

Στελνω και σχετικές
Επέμενα γιατί τρίγωνα πανοράματος ( όπως τα λένε ) είχα κι εγώ στον χώρο μου μέχρι που μια μέρα έστησα κι εγώ στο ισόπλευρο.
 

Μηνύματα
140
Reaction score
382
-
κ. Λουκά .
Ξυπνάς αναμνήσεις καλές με τον όμορφο χώρο σου , από άλλες εποχές γιά μένα .
Νά είσαι καλά καί νά τον χαίρεστε .
Τό μόνο που μου έχει μείνει από εκείνη την εποχή .....είναι τά χαλιά και οι θύμησες .

-
Τρομερός χώρος μένει να ξαναστηθει το δικαναλο !!!!!
Φιλε μου,δυστυχως δε μπορεις να ακουσεις μικρες σχετικα διαφορες σε ενα μη φροντισμενο ακουστικα χωρο-υψηλη αντηχηση ειναι υπευθυνη.Οχι οτι το Εxposure αυτο ειναι και κατι ιδιαιτερο...

Η καλυτερη συνδεση ειναι η οπτικη ινα και το dac που την εκμεταλλευεται αυτην στο επακρον σε αυτην την κατηγορια ειναι το Chord Qutest.Αλλα αξιολογα dac ειναι ενα της Mytec και ενα της RME.ADI-2 καπως ετσι.

Και ελεγα τοση ωρα,που ειναι αυτο κω-εεε καλοπαιδο!!!!:focus:

Ριχτα να ανεβει λιγο το θεματακι,βρε!
Καλημερα σας για ενισχυτή ακουστικών υπάρχει κάποια προσιτή μεχρι 500 ευρα πρόταση?.
Διαθετω τα ακουστικα κλειστου τυπου focal listen pro. Παρακατω εικονα.

Υπαρχει μια σκεψη για το marantz hd dac 1 το οποίο με δυνδεση στην οπτικη θα μπορουσα να αναβαθμίσω παράλληλα το marantz 5003.

Ολα αυτα θεωτητικα βέβαια μιας και τα δυο χρησιμοποιουν τον ίδιο d/a cyrus cs 4398!

παρακατω
 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Καλησπέρα σημερα βρήκα χρονο και τροποποιησα τον χώρο σε ισοπλευρο τρίγωνο με κορυφη ΘΑ τα περιπου 2.2 μέτρα!!

Ακουστικη στο σημείο πολυ καλή!

Στελνω και σχετικές
Φιλε μου,αν κανεις κατι με την ανακλαση πανω απο το ηχειο στο επικλινες ταβανι,θα βελτιωθει πολυ ο ηχος σου και θα παρει και υψος!
 

Μηνύματα
7.266
Reaction score
11.815
Καλημερα σας για ενισχυτή ακουστικών υπάρχει κάποια προσιτή μεχρι 500 ευρα πρόταση?.
Διαθετω τα ακουστικα κλειστου τυπου focal listen pro. Παρακατω εικονα.

Υπαρχει μια σκεψη για το marantz hd dac 1 το οποίο με δυνδεση στην οπτικη θα μπορουσα να αναβαθμίσω παράλληλα το marantz 5003.

Ολα αυτα θεωτητικα βέβαια μιας και τα δυο χρησιμοποιουν τον ίδιο d/a cyrus cs 4398!
Αν είναι να επενδύσετε σε ψηφιακή πηγή ( dac δηλαδή ), εξετάστε και τον ανταγωνισμό που υπάρχει σε ψηφιακούς ισοσταθμιστές που εκ των πραγμάτων διαθέτουν dac και ψηφιακές εισόδους. Μπορεί τελικά να προτιμήσετε τη λύση του dac χωρίς δυνατότητες ισοστάθμισης, αλλά τουλάχιστον θα έχετε εξετάσει όλες τις δυνατότητες που σας παρέχονται και θα έχετε επιλέξει αυτή που ταιριάζει περισσότερο στις ανάγκες ( τόσο αυτές που γνωρίζετε, όσο και αυτές που πιθανώς δεν γνωρίζετε ακόμη ) σας.
Έχει μαλλιάσει η γλώσσα των δόκτωρων να μιλάνε για ισοστάθμιση, κάτι ξέρουν παραπάνω λόγω εμπειρίας, αν μη τι άλλο αξίζει να το διερευνήσετε ακόμα και αν τελικά δεν ακολουθήσετε αυτή την οδό.
 

Μηνύματα
140
Reaction score
382
Αν είναι να επενδύσετε σε ψηφιακή πηγή ( dac δηλαδή ), εξετάστε και τον ανταγωνισμό που υπάρχει σε ψηφιακούς ισοσταθμιστές που εκ των πραγμάτων διαθέτουν dac και ψηφιακές εισόδους. Μπορεί τελικά να προτιμήσετε τη λύση του dac χωρίς δυνατότητες ισοστάθμισης, αλλά τουλάχιστον θα έχετε εξετάσει όλες τις δυνατότητες που σας παρέχονται και θα έχετε επιλέξει αυτή που ταιριάζει περισσότερο στις ανάγκες ( τόσο αυτές που γνωρίζετε, όσο και αυτές που πιθανώς δεν γνωρίζετε ακόμη ) σας.
Έχει μαλλιάσει η γλώσσα των δόκτωρων να μιλάνε για ισοστάθμιση, κάτι ξέρουν παραπάνω λόγω εμπειρίας, αν μη τι άλλο αξίζει να το διερευνήσετε ακόμα και αν τελικά δεν ακολουθήσετε αυτή την οδό.
Ευχαριστώ για την απάντηση θα κανω έρευνα και θα επανελθω.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Τρομερός χώρος μένει να ξαναστηθει το δικαναλο !!!!!

Καλημερα σας για ενισχυτή ακουστικών υπάρχει κάποια προσιτή μεχρι 500 ευρα πρόταση?.
Διαθετω τα ακουστικα κλειστου τυπου focal listen pro. Παρακατω εικονα.
Για ενισχυτή εδώ είσαι, να ταιριάζει και χρωματικά με τα ακουστικά σου https://www.schiit-europe.com/index.php/producten/amps/magni-heresy-headphone-amp-and-preamp.html. Δεν έχεις κανένα λόγο να κοιτάξεις ψηλότερα.

Αφού όμως ψάχνεις και για dac καλύτερη λύση θα ήταν ίσως ένα κόμπο dac/amp.
 

Μηνύματα
206
Reaction score
221
Καλημερα σας για ενισχυτή ακουστικών υπάρχει κάποια προσιτή μεχρι 500 ευρα πρόταση?.
Διαθετω τα ακουστικα κλειστου τυπου focal listen pro. Παρακατω εικονα.

Υπαρχει μια σκεψη για το marantz hd dac 1 το οποίο με δυνδεση στην οπτικη θα μπορουσα να αναβαθμίσω παράλληλα το marantz 5003.

Ολα αυτα θεωτητικα βέβαια μιας και τα δυο χρησιμοποιουν τον ίδιο d/a cyrus cs 4398!

παρακατω
Δεν εχω εμπειρία αλλά φαίνεται καλη περίπτωση, ρίξε μια ματιά εδώ νομίζω αξίζει, βέβαια έχει και 250 ευρώ ακριβότερα από τον marantz, ας πει την αποψη του κάποιος γνωστής για το μηχάνημα αυτο http://avmentor.gr/reviews/2018/rme_adi_2_dac_1.htm
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
140
Reaction score
382
Για ενισχυτή εδώ είσαι, να ταιριάζει και χρωματικά με τα ακουστικά σου https://www.schiit-europe.com/index.php/producten/amps/magni-heresy-headphone-amp-and-preamp.html. Δεν έχεις κανένα λόγο να κοιτάξεις ψηλότερα.

Αφού όμως ψάχνεις και για dac καλύτερη λύση θα ήταν ίσως ένα κόμπο dac/amp.
Σας ευχαριστω για την απάντηση.

Μάλλον θα παω για ένα value for money τίμιο προενισχυτη ακουστικων ( πιθανότατα compact λύση σαν αυτη που μου προτείνατε) παρα για λύση που πιθανότατα δεν μπορω να υποστηριξω τεχνικα και μη, σαν αυτη που μου πρότεινε ο φίλτατος Astronaut!

Άλλωστε το σύστημα που σας έστειλα είναι βασικων απαιτησεων μουσικοφιλου , στο οποίο υπάρχει απλά μια ευχέρεια χώρου, δεν μπορω να ανεβω αλλο σε επίπεδο budget.

Τα 500 - 600 που εχω βάλει σαν ταβάνι είναι στην περίπτωση που θα εχει νοημα να χρησιμοποιήσω το λιγο πιο εξελιγμένο dac της συσκευης για το player και που θα ακουστεί στα αυτια μου!! η οποια διαφορά.
 

I

iason

Guest
Φιλε μου,αν κανεις κατι με την ανακλαση πανω απο το ηχειο στο επικλινες ταβανι,θα βελτιωθει πολυ ο ηχος σου και θα παρει και υψος!
Γιανννη γιατι λες οτι η οπτική ινα ειναι καλύτερη συνδεση απο την Coax?
Τι κερδιζεις και τι χανεις δηλαδη( Σε ηχο) με βασει την δική σου εμπειρεία?
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Γιανννη γιατι λες οτι η οπτική ινα ειναι καλύτερη συνδεση απο την Coax?
Τι κερδιζεις και τι χανεις δηλαδη( Σε ηχο) με βασει την δική σου εμπειρεία?
Θελεις να ρωτησεις στο θεμα μου για να μη βγαινουμε οφτοπικ εδω με πιθανες προσθετες ερωτησεις;Εκτος αν θελει να μαθει και ο νηματοθετης.
Σας ευχαριστω για την απάντηση.

Μάλλον θα παω για ένα value for money τίμιο προενισχυτη ακουστικων ( πιθανότατα compact λύση σαν αυτη που μου προτείνατε) παρα για λύση που πιθανότατα δεν μπορω να υποστηριξω τεχνικα και μη, σαν αυτη που μου πρότεινε ο φίλτατος Astronaut!

Άλλωστε το σύστημα που σας έστειλα είναι βασικων απαιτησεων μουσικοφιλου , στο οποίο υπάρχει απλά μια ευχέρεια χώρου, δεν μπορω να ανεβω αλλο σε επίπεδο budget.

Τα 500 - 600 που εχω βάλει σαν ταβάνι είναι στην περίπτωση που θα εχει νοημα να χρησιμοποιήσω το λιγο πιο εξελιγμένο dac της συσκευης για το player και που θα ακουστεί στα αυτια μου!! η οποια διαφορά.
Σκεφτηκες για το Chord Mojo?Ειναι κορυφαια επιλογη στα λεφτα του!
 

Μηνύματα
140
Reaction score
382
Θελεις να ρωτησεις στο θεμα μου για να μη βγαινουμε οφτοπικ εδω με πιθανες προσθετες ερωτησεις;Εκτος αν θελει να μαθει και ο νηματοθετης.

Σκεφτηκες για το Chord Mojo?Ειναι κορυφαια επιλογη στα λεφτα του!
Ναι με ενδιαφέρει η διαφορά απο coacial vs optical
 



Μηνύματα
140
Reaction score
382
Διαφανα Κρινα βλεπω και κραταω αυτο 8-)
(γιατι βλεπω και απο κατω ραφι.. που ειναι για να το βαψεις μπλε και να το πεταξεις στη θαλασσα που λενε στο χωριο μου-απο εκει κοντα ειμαι)
Να το πεταξεις στο Ρέμα εμεις λέμε!
Θελεις να ρωτησεις στο θεμα μου για να μη βγαινουμε οφτοπικ εδω με πιθανες προσθετες ερωτησεις;Εκτος αν θελει να μαθει και ο νηματοθετης.

Σκεφτηκες για το Chord Mojo?Ειναι κορυφαια επιλογη στα λεφτα του!
Το εχω δει αλλα ειναι τέλειο για φορητη λειτουργία.
Θελω να έχει κανονικο καλώδιο τροφοδοσιας για σταθερη συνδεση με το hifi ( cd player)
 
Last edited:

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Να το πεταξεις στο Ρέμα εμεις λέμε!

Το εχω δει αλλα ειναι τέλειο για φορητη λειτουργία.
Θελω να έχει κανονικο καλώδιο τροφοδοσιας για σταθερη συνδεση με το hifi ( cd player)
Φιλε μου,πολλοι το χρησιμοποιουν σε σταθερο σεταπ.

Οσον αφορα την οπτικη ινα-επειδη καποιοι ειναι καμμια 20 αρια χρονια πισω εδω μεσα,ψαξε 10 λεπτακια το ποσο καλυτερη ειναι και γραψτο εδω.Ελπιζω να ξερεις Αγγλικα.Ψαξε "Optical vs coaxial".Στο φορουμ του headfi-που ειναι πολυ αξιοπιστο-θα βρεις οτι πληροφορια θες!
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.495
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top