Περί Μεθοδολογίας Συγκριτικών δοκιμών...

Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
Νίκος Τσαρουχάς said:
δεν είναι άλλο από το σύστημα αναφοράς...
Δηλαδή ένα σύστημα που να εισάγει τα λιγότερα δυνατά errors of omission, κατά πρώτο λόγο, και errors of commision κατά δεύτερο.
 




Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Ας κάνω λίγο αντίλογο. Δεν πιστεύω ότι μπορεί να υπάρξει κάποια απόλυτη μεθοδολογία η οποία να μπορεί αναδείξει κάποιο σύστημα με απόλυτα κριτήρια έκτος, από την συμβίωση με τα μηχανήματα. Αυτές οι μέθοδοι το μόνο που εξετάζουν είναι τα θέλω και τα πιστεύω μου για το πώς θέλω εγώ να ακούγονται, είναι αναξιόπιστες μέθοδοι αν το ζητούμενο είναι ποιο μηχάνημα πλησιάζει το φυσικότερο άκουσμα.
Το μόνο που προσφέρουν είναι κατεύθυνση για τις προτιμήσεις μου οι οποίες αλλάζουν και αυτές ανάλογα με την εμπειρία μου στο αντικείμενο.

Καλή σας μέρα :lol: :lol: :lol:
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Ευχαριστούμε για την τοποθέτηση, μόνον που το ζητούμενο στο παρόν θέμα δεν έχει να κάνει ούτε με τις απόλυτες κρίσεις μηχανών (δεν θα εφεύρουμε κανέναν τροχό), ούτε φυσικά με την εύρεση του... "φυσικότερου" ακούσματος. Έχει να κάνει με την εύρεση της "όσο το δυνατόν" ορθότερης διαδικασίας σύγκρισης δύο συσκευών, όχι φυσικά για να εισαχθεί αυτή στον βιομηχανικού τύπου παραγωγό συγκριτικών που είναι πλέον τα περιοδικά, αλλά για χρήση του AVSite και των μελών της. Φυσικά είναι δικαίωμά σου να πιστεύεις ότι με ΚΑΝΕΝΑΝ τρόπο δεν μπορεί να βγει ένα αξιόπιστο συγκριτικό συμπέρασμα για δύο ή περισσότερες συσκευές. Αν είναι έτσι βέβαια, αναρωτιέμαι τι κάνεις σπίτι σου. Παίζεις μονά ζυγά?... :p

Καλησπέρα... :lol: :lol:
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Νίκος Τσαρουχάς said:
Ευχαριστούμε για την τοποθέτηση, μόνον που το ζητούμενο στο παρόν θέμα δεν έχει να κάνει ούτε με τις απόλυτες κρίσεις μηχανών (δεν θα εφεύρουμε κανέναν τροχό), ούτε φυσικά με την εύρεση του... "φυσικότερου" ακούσματος. Έχει να κάνει με την εύρεση της "όσο το δυνατόν" ορθότερης διαδικασίας σύγκρισης δύο συσκευών, όχι φυσικά για να εισαχθεί αυτή στον βιομηχανικού τύπου παραγωγό συγκριτικών που είναι πλέον τα περιοδικά, αλλά για χρήση του AVSite και των μελών της. Φυσικά είναι δικαίωμά σου να πιστεύεις ότι με ΚΑΝΕΝΑΝ τρόπο δεν μπορεί να βγει ένα αξιόπιστο συγκριτικό συμπέρασμα για δύο ή περισσότερες συσκευές. Αν είναι έτσι βέβαια, αναρωτιέμαι τι κάνεις σπίτι σου. Παίζεις μονά ζυγά?... :p

Καλησπέρα... :lol: :lol:
Ορθότερη διαδικασία για να ανακαλύψω τι? Τι μου αρέσει η πως πρέπει να ακούγεται?

Τι κάνω εγώ? φυσικά εμπιστεύομαι την άποψη μου για το συγκεκριμένο άκουσμα με συναίσθηση ότι μπορεί να κάνω και λάθος το οποίο πιθανών θα αποδειχτεί μετά από μακροχρόνιες ακροάσεις.

Τα μόνα ζυγά είναι μια πολύ αξιόπιστη μέθοδος αφού έχεις ίσες πιθανότητες σωστού η λάθους.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Αντώνης K. said:
Ορθότερη διαδικασία για να ανακαλύψω τι? Τι μου αρέσει η πως πρέπει να ακούγεται?
Μπορείς και κανένα από τα δύο. Συγκριτικά όμως νομίζω ότι είσαι σε θέση να πεις αν το ένα είχε καλύτερη ανάλυση, πιο σφιχτό μπάσο ή περισσότερα πρίμα.


Αντώνης K. said:
Τι κάνω εγώ? φυσικά εμπιστεύομαι την άποψη μου για το συγκεκριμένο άκουσμα με συναίσθηση ότι μπορεί να κάνω και λάθος το οποίο πιθανών θα αποδειχτεί μετά από μακροχρόνιες ακροάσεις.
Πολύ ωραία. Ευκαιρία να μάθουμε όλοι μαζί τους σωστούς τρόπους πραγματοποίησης αυτού του "ακούσματος". Την διαδικασία που λέγαμε. :wink:


Αντώνης K. said:
Τα μόνα ζυγά είναι μια πολύ αξιόπιστη μέθοδος αφού έχεις ίσες πιθανότητες σωστού η λάθους.
Αυτό ισοδυναμεί με το να κρίνει κάποιος άλλος για το δικό σου σύστημα και μάλιστα εξ αποστάσεως... Πιστεύω ότι γνωρίζεις τον νόμο του Μέρφι ε? :lol:
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Για να καταλάβω κάτι, όταν μιλούμε για αξιολόγηση δύο συσκευών θα κληθούν οι ακροατές να αναδείξουν την καλύτερη μέσα σε περιορισμένα χρονικά πλαίσια πχ 1-2 ωρών με την μεθοδολογία του τυφλού τεστ και ρυθμισμένων εντάσεων? Η μήπως ψάχνουμε μια πιο καλή και αξιόπιστη μέθοδο? Επίσης δεν κατάλαβα ψάχνω να αναδείξω την καλύτερη ψηφιακή συσκευή με σημείο αναφοράς ποιο ενισχυτή και ποια ηχεία? Μήπως η ερώτηση είναι ποια συσκευή θα επέλεγα εγώ στο σύστημα μου και ποια μεθοδολογία θα ακολουθούσα?
Από τις μεθοδολογίες που αναφέρθηκαν έχω την εντύπωση είναι καλές όταν όμως έχω πολύ στενά χρονικά περιθώρια για αξιολόγηση τον συσκευών που όμως δεν μπορούν να με τον τρόπο που θα γίνουν να κάνουν και τόσο εμφανή κάποιες από τις αδυναμίες που πιθανών να υπάρχουν η να μην είναι άμεσα αντιληπτές.

Όπως καταλάβατε δεν είμαι εναντίον τις μεθοδολογίας που προτείνετε αλλά θεωρώ πώς αν ήθελα να κάνω σωστά την δουλεία μου σαν reviewer θα το έκανα διαφορετικά, συμβίωση με τα μηχανήματα για ένα μήνα για πιο σωστά και αξιόπιστα συμπεράσματα.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Αντώνη νομίζω ότι οι απαντήσεις στα ερωτήματά σου βρίσκονται ήδη στις σελίδες αυτού του thread. Νομίζω ότι ξεφύγαμε όμως λίγο από το θέμα μας...

- Να θυμίσω ότι βρισκόμαστε στην διαδικασία επιλογής συστήματος αναφοράς.
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
O Αντώνης θίγει ένα πολύ σοβαρό θέμα και οφείλω να ομολογήσω ότι συμφωνώ απόλυτα μαζί του.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Δηλαδή ρε παίδες, είναι απίθανο να βάλετε κάτω δύο μηχανές και να πείτε ότι αυτή σε σχέση με την άλλη έχει 1,2,3,4 συγκεκριμένες διαφορές στο άκουσμα. Δεν το έχτε κάνει ποτέ? Πως επιλέξατε μηχανήματα στο σπίτι σας, στην τύχη?

- Όταν άκουσες καλώδια Γιώργο στο σπίτι σου πως έβγαλες τα συμπεράσματά σου? Τα κράτησες 2 μήνες?

Αν δεν ψάξουμε για ορθή διαδικασία, για ποιούς ριβιούερς μου λέτε? Για την δική σας - μας αξιοπιστία μιλάμε πλέον. Οι φιλοσοφικές αναζητήσεις στα των ακροάσεων είναι καλές αλλά τα συγκριτικά είναι πολύ συγκεκριμένο πράγμα...

Φυσικά όποιος θέλει να πει την άποψή του επί της διαδικασίας είναι ευπρόσδεκτος, όποιος την θεωρεί περιττή καλά κάνει επίσης. Η δική μου άποψη πάντως είναι ότι προκειμένου να πάρω έστω και λίγο στα σοβαρά ένα συγκριτικό, είτε αυτό είναι από περιοδικό είτε είναι η ακρόαση που έκανε ο αδερφός μου χθες το βράδυ στο σπίτι του, περιμένω τουλάχιστον να πληροί κάποιες προϋποθέσεις. Αυτές (σε ιδανικό σενάριο) προσπαθώ να καταγράψω...
 



Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
ΟΚ. Νομίζω ότι με βάση την άποψή σου, πρέπει να πάρουμε στην πλάκα όποιον ξαναγράψει ακουστικές εκτιμήσεις. Οπότε μην ξαναπαραπονεθείς. :lol: :lol:

Anyway, κάποιος με διαφορετική άποψη που θα ήθελε να συνεχίσουμε την εύρεση, όσο το δυνατόν, σωστής διαδικασίας?

Ο αντιπρόσωπος που είπαμε ότι θέλει να μας δώσει τις μηχανές του, ακόμη περιμένει...
 



Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Πάρα πολύ ωραία. Αυτό είναι μια εξαιρετική πρόταση για τον τρόπο με τον οποίον θα επιλέξουμε μουσικά θέματα, άρα είναι επίσης μέρος της όλης αναζήτησης. Σαφώς είναι αρκετά δύσκολο αλλά τίποτε δεν είναι ακατόρθωτο.
Ας το συζητήσουμε στην ώρα του όμως το θέμα των μουσικών θεμάτων.



- Για το σύστημα αναφοράς κάτι?

Πιστεύετε ότι το σύστημα αναφοράς πρέπει να είναι φιαγμένο από χρυσάφι? Ποιά πρέπει να είναι τα προσόντα του?...
 




ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.649
Μηνύματα
2.870.783
Members
37.928
Νεότερο μέλος
Spirand
Top