Περί Μεθοδολογίας Συγκριτικών δοκιμών...

Μηνύματα
4.496
Reaction score
2
Πραγματικά όμως με αυτά που διαβάζω,έχω την εντύπωση πως προσπαθούμε να γίνουμε το εγκυρότερο μέσον που κάνει σωστές και χρήσιμες δοκιμές,πέρα απο συμφέροντα και προκαταλήψεις.
Το βάρος όμως της ευθύνης,μπορούμε να την αντέξουμε? καθότι ο κόσμος που μας διαβάζει,είναι περισσότερος απο τους αναγνώστες των περιοδικών.

Αν μπορώ να φανώ χρήσιμος κάπου,ευχαρίστως να βοηθήσω,εφόσον φυσικά λύσουμε τα βασικά προβλήματα, όπως το σύστημα αναφοράς (κριτήρια αξιολόγησης),ακροατήριο (εμπειρίες), επιλογή μουσικής.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.598
g.kar said:
Γιώργος(MAC)Αναμουρλίδης said:
Πραγματικά όμως με αυτά που διαβάζω,έχω την εντύπωση πως προσπαθούμε να γίνουμε το εγκυρότερο μέσον που κάνει σωστές και χρήσιμες δοκιμές,πέρα απο συμφέροντα και προκαταλήψεις.
Το βάρος όμως της ευθύνης,μπορούμε να την αντέξουμε? καθότι ο κόσμος που μας διαβάζει,είναι περισσότερος απο τους αναγνώστες των περιοδικών.
Εδώ άντεξες τους κάκτους στην πισίνα :lol:
Αναμουρλόπουλε βλέπεις πισίνες και στον ύπνο σου, ε?
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.598
Τουλάχιστον πάρε την απόφαση να έρθεις για μια βόλτα, και φέρε και τους φίλους σου, χώρος υπάρχει, να το φχαριστηθείς δηλαδή κι εσύ λιγάκι..... 8)
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Σχετικά με το θεμα μας, της διενέργειας συγκριτικών δοκιμών, έχουμε καταλήξει κάπου ή περιμένουμε το "από μηχανής μέλος" του avsite που θα προσφέρει το σύστημά του και το σπίτι του για τα συγκριτικά μας ?

Δεν βιαζόμαστε, αλλά είναι κρίμα να πάει χαμένη μια τόσο χρήσιμη πρόταση.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Για λέγε λοιπόν, τι ψάχνουμε. Θέλω λεπτομέρειες όμως και συνδυασμό συστήματος - χώρου.

- Εσύ με τι προδιαγραφές (σύστημα - χώρο) θα είσαι ευχαριστημένος? (Σκέψου λογικά όχι σαν Λάτσης, θέλουμε εφικτά πράγματα... :lol:)
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Αν σκεφτόμουν σαν Βαρδινογιάννης δεν θα είχα άλλη επιλογή από Krell. Ομως σαφέστατα θα μπορούσαμε να φτιάξουμε ένα πολύ καλό σύστημα χωρις Krell και χωρίς Marl Levinson.

To θέμα είναι τι κατηγορίας μηχανήματα θέλουμε να συγκρίνουμε.
Αν περιοριστούμε σε συγκριτικά μηχανημάτων που ανήκουν στην χαμηλομεσαία κατηγορία τιμής τότε θα μπορούσαμε να περιορίσουμε και το συνολικό κόστος του συστήματος αναφοράς μας.
Σε κάθε περίπτωση πρέπει να έχουμε μια αίσθηση του διαθέσιμου budget.
Διαφορετικά θα συζητάμε το ίδιο θέμα επί μήνες χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα.

Νίκο, η γνώμη μου είναι αυτή. Μόνο με την οικονομική βοήθεια του avsite μπορούμε να υλοποιήσουμε την σκέψη σου.

Παρακαλώ και για τις δικές σας απόψεις.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Εγώ διαφωνώ γιατί η ουσία είναι άλλη...
Αλλά ας ακούσουμε γνώμες και θα πω κι εγώ την σκέψη μου μετά.

- Γενικώς μην βιάζεσαι όμως Γιώργο. Θέλει σκέψη το πράμα, αν ήταν εύκολο θα το έκαναν όλοι... :wink:
 



Μηνύματα
227
Reaction score
3
Έλειψα τρεις μέρες σε επαγγελματικό ταξίδι και βλέπω με χαρά να έχει προχωρήσει η ιδέα του συγκριτικού, με αρκετές νέες απόψεις μελών. Μάλιστα, διακρίνω και μια σπουδή «να προχωράμε στο ψητό», δηλαδή στη διαδικασία της δοκιμής καθεαυτή, με συσκευές που ζεσταίνονται από τους αντιπροσώπους και μας περιμένουν, όπως γράφει ο Νικόλας.

Εφόσον, εξ όσων συμπεραίνω, δεν υπάρχουν ιδιαίτερες αντιρρήσεις γύρω από τη μεθοδολογία που θα ακολουθηθεί και αρκετοί συζητητές δήλωσαν διαθέσιμοι, το μόνο – και κυριότερο - θέμα που μένει να διερευνηθεί είναι αυτό του συστήματος αναφοράς.

Δεν θα διαφωνήσω με τους προγράψαντες για την επιλογή συσκευών με γνώμονα την καταγεγραμμένη εμπειρία των φανατικών του χώρου (Krell, ML, Lamm, κ.ο.κ.), το θέμα όμως είναι πως ένα τέτοιο σύστημα αφενός απαιτεί πολλά χρήματα για να υλοποιηθεί και, αφετέρου, ένα μόνιμο χώρο για να στηθεί και συντονιστεί σωστά.

Επειδή ούτε τα πρώτα υπάρχουν, ούτε και ο δεύτερος, οι λύσεις κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι δύο: επιλέγουμε ένα σύστημα μέλους, που πληροί κατά το δυνατόν τις προδιαγραφές σωστής αναπαραγωγής που έχουν τεθεί και πραγματοποιούμε εφεξής όλες τις ακροάσεις εκεί, ή νοικιάζουμε ένα επαγγελματικό χώρο (λ.χ. το μικρότερο από τα δύο στούντιο ηχογράφησης του Μεγάρου Μουσικής) και πραγματοποιούμε εκεί, σε συγκεκριμένες ημερομηνίες και ώρες, τις δοκιμές μας.

Στην πρώτη περίπτωση, έχουμε το πλεονέκτημα του οικιακού περιβάλλοντος, μαζί όμως με τις όποιες αδυναμίες αυτό αναγκαστικά κουβαλά, ενώ στη δεύτερη έχουμε το αβαντάζ του σωστά σχεδιασμένου και υλοποιημένου χώρου ακρόασης, πακέτο όμως με αναπόφευκτους συμβιβασμούς στα χρονοδιαγράμματα των δοκιμών.

Αν επιλεγεί, τελικά, η πρώτη περίπτωση θα ψήφιζα το σύστημα του αγαπητού Βασίλη Τσαντουλή, εφόσον βεβαίως επιθυμεί και ο ίδιος να εμπλακεί σε αυτή την ιστορία, κυρίως λόγω των ηχείων του (γνωστός φαν των Η/Σ πάνελ, γαρ) αλλά και της μεγάλης προϊστορίας του στο σπορ.

Αν επιλεγεί η δεύτερη περίπτωση, δεν είναι ανάγκη να «πάμε μονοκούκι» στο Μέγαρο Μουσικής, που θεωρώ σχεδόν δεδομένο το υψηλό κόστος ενοικίασης. Μπορούμε να ψάξουμε και άλλα στούντιο, στην ευρύτερη περιοχή λεκανοπεδίου – τι, στην ευχή, όλο και κάποιο φίλο ή γνωστό «επαγγελματία» θα έχουμε...//;-)
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.598
Πήγα πάντως και ανανέωσα το στέρεο... Τότε είχα ακόμα MIcromega...

Άντε και οι υπόλοιποι να γράψετε τι έχετε!
 

Μηνύματα
227
Reaction score
3
Λοιπόν, τώρα που πέρασαν και οι εκλείψεις του φεγγαριού, τι λέτε; Θα προχωρήσουμε; Άποψη για τα παραπάνω δεν έχει κανείς;

Είναι κρίμα να βαλτώσει η προσπάθεια εν τη γενέσει της, δε νομίζετε;
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Καλά τα λέει ο Σπύρος.
Προχωρήσαμε αρκετά, μας λείπουν μόνο μερικοί κρίκοι ακόμη.

Κοινώς ας ξυπνήσουμε να κάνουμε κάτι δημιουργικό για το χόμπυ μας, πριν γεράσω και γίνω σαν τον Καφάτο. Τότε δεν θα είμαι σε θέση να κάνω συγκριτικά διότι απλά δεν θα ακούω. 8)
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.321
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top