Περί οθόνης

Μηνύματα
24
Reaction score
4
Εδώ λέει για 16:9 κατά SMPTE 30° και κατά THX 36° (42°/48° αντίστοιχα για 2,40:1). Οι 30° είναι αυτό που έγραψα πιο πάνω.

Πανιά (αναφέρομαι σε σταθερή) σε χρήματα πιο λογικά από Studiotek τί λέτε; Έγραψα ήδη ως παράδειγμα για 120-130" Screenline €700+.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Μη σου φυγει καμια μοιρα προσεχε :p...
Καλη φαινεται ως εταιρια, εαν θες λευκη ασσο γιατι οχι...
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.518
Reaction score
5.704
Εδώ λέει για 16:9 κατά SMPTE 30° και κατά THX 36° (42°/48° αντίστοιχα για 2,40:1). Οι 30° είναι αυτό που έγραψα πιο πάνω.

Πανιά (αναφέρομαι σε σταθερή) σε χρήματα πιο λογικά από Studiotek τί λέτε; Έγραψα ήδη ως παράδειγμα για 120-130" Screenline €700+.
Ξέρουμε τι λέει.
Αν ήταν θα σου λέγαμε δες εκεί τι λέει.
Ρώτησες την άποψη/γνώμη/εμπειρία μας.
Αν δεν έχεις σκοπό να την ακούσεις, don't be an askhole.
 


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.766
να κανουμε ενα Power buy...απο μουσου ? εγω θα βαπσω ολο το σπιτι.. 🐒
Δυστυχώς δε βγάζει ούτε μήνα από θέμα ανθεκτικότητας, απ' ότι διαβάζω.
Βγάζουν όμως κι ύφασμα μουσού. Τα 20 μέτρα Χ 95 εκατ. έχουν περίπου 250 ευρώ.
Σύντομα θα έχουμε κάτι να δούμε... ;)
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.566
Reaction score
37.866
εγω λεω να ραπσω ενα κουστουμακι, μια καπαρτινα, μια μπερτα ... 8-)
παντως σε χομ σινεμα το υφασμα πρεπει να ειναι πολυ περα απο ιδανικο..
 

Μηνύματα
24
Reaction score
4
Ξέρουμε τι λέει.
Αν ήταν θα σου λέγαμε δες εκεί τι λέει.
Ρώτησες την άποψη/γνώμη/εμπειρία μας.
Αν δεν έχεις σκοπό να την ακούσεις, don't be an askhole.
Ma ... μου είπατε 53° max (όχι εσύ) και να κοιτάξω τους πίνακες στο internet και απλώς παρέθεσα αυτό που βρήκα.

Από την απάντησή σου, και αν δεν γίνομαι ακόμα περισσότερο askhole, να συμπεράνω ότι στο μέγεθος που προτιμάς γυρνάς το βλέμμα δεξιά/αριστερά αλλά αυτό δεν σε ενοχλεί ή/και το θεωρείς μικρό τίμημα για την πιο μεγάλη εικόνα; Σόρρυ αν κουράζω, αλλά η δοκιμή είναι αδύνατη και η εμπειρία μου είναι μόνο με περίπου 30°, που είχα μέχρι τώρα και μάλιστα με CRT (αν παίζει κι αυτό κάποιο ρόλο).

Το askhole είναι λογοπαίγνιο για κάποιον που ρωτά πολλά, ή εύσχημος τρόπος να πεις αυτό που αλλιώς θα σου έκοβε η πλατφόρμα (αν είναι ενεργοποιημένη τέτοια λειτουργία);
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Κι εγώ κάποιες φορές γυρνάω το βλέμμα δεξιά-αριστερά-πάνω-κάτω, για να περιεργαστώ μια σκηνή, τα αντικείμενα, τα πρόσωπα. Αυτό δε με πειράζει, το θεωρώ φυσιολογικό.
Επίσης κατάλαβες αυτές οι 48 μοίρες που έβαλες ότι λέει η THX σε τί αναφέρονται; Μη νομίζεις ότι η διαφορά από τις 48 στις 53 είναι μεγάλη.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.518
Reaction score
5.704
Ma ... μου είπατε 53° max (όχι εσύ) και να κοιτάξω τους πίνακες στο internet και απλώς παρέθεσα αυτό που βρήκα.

Από την απάντησή σου, και αν δεν γίνομαι ακόμα περισσότερο askhole, να συμπεράνω ότι στο μέγεθος που προτιμάς γυρνάς το βλέμμα δεξιά/αριστερά αλλά αυτό δεν σε ενοχλεί ή/και το θεωρείς μικρό τίμημα για την πιο μεγάλη εικόνα; Σόρρυ αν κουράζω, αλλά η δοκιμή είναι αδύνατη και η εμπειρία μου είναι μόνο με περίπου 30°, που είχα μέχρι τώρα και μάλιστα με CRT (αν παίζει κι αυτό κάποιο ρόλο).

Το askhole είναι λογοπαίγνιο για κάποιον που ρωτά πολλά, ή εύσχημος τρόπος να πεις αυτό που αλλιώς θα σου έκοβε η πλατφόρμα (αν είναι ενεργοποιημένη τέτοια λειτουργία);
Askhole λέμε στο ιντερνετ αυτόν που κάνει ερωτήσεις και ζητά την γνώμη του Φ,Χ,Ψ αλλά ποτέ δεν ακούει τις προτάσεις τους :D

Στις μοίρες που είμαι εγω τώρα, βλέπω όλο το κάδρο ανεξαρτήτως αναλογίας του προβαλόμενου υλικού δίχως να κουνήσω μάτια ή κεφάλι αριστερά-δεξιά.
Αυτό προτιμώ πάντα.
Αν σε καποια εγκατάσταση πιάσω ποτέ τον εαυτό μου να κουνάει κεφάλι/μάτια, απλά μικραίνω την γωνία θέασης.
 

P

PMC

Guest
Εγω νοιώθω άνετα μέχρι τις ~49*.
Αν δεν σε νοιάζει μόνο ο εαυτός σου, καλό θα ήταν η πρώτη σειρά να είναι στις 40-43 μοίρες.
Αρκετές γυναίκες διαμαρτύρονται ακόμα και στις 40* πως δεν βλέπουν όλη την εικόνα δίχως να κοιτάξουνε left/right, οπότε για safe αν παίζουν και γυναίκες στην παρέα θα έλεγα τις 35-37 μοίρες.
καλημερα και καλό μήνα.
περιπου πόση απόσταση είναι αυτή για 120 ίντσες ?
υπαρχει κάποιος πίνακας?
 

Μηνύματα
24
Reaction score
4
Askhole λέμε στο ιντερνετ αυτόν που κάνει ερωτήσεις και ζητά την γνώμη του Φ,Χ,Ψ αλλά ποτέ δεν ακούει τις προτάσεις τους :D

Στις μοίρες που είμαι εγω τώρα, βλέπω όλο το κάδρο ανεξαρτήτως αναλογίας του προβαλόμενου υλικού δίχως να κουνήσω μάτια ή κεφάλι αριστερά-δεξιά.
Αυτό προτιμώ πάντα.
Αν σε καποια εγκατάσταση πιάσω ποτέ τον εαυτό μου να κουνάει κεφάλι/μάτια, απλά μικραίνω την γωνία θέασης.
Λοιπόν, ΦΧΨ, με την απάντησή σου με προστατεύεις από το να γίνω askhole: είσαι οκ 49, για να μην είμαι μοναχοφάης πάω 40, αν υπάρχουν γυναίκες στη ζωή μου (3 είναι, η μία μ' έχει ήδη ..., κι οι άλλες 2 σε λίγα χρόνια) πάω 35-37. Ό,τι και να κάνω μέσα είμαι. 8-)

Τώρα, αν μπορείς, πες μου και για πανιά γιατί θα 'ρθει ο προβολέας και θα προβάλλω στην παλιά.

Επιπλέον απορία: η Screenline έχει 2 τρόπους ανάρτησης του πανιού στο πλαίσιο. Ο ένας ο κλασσικός με τρουκ σε χοντρό pvc που τεντώνουν σε πείρους του πλαισίου. Ο άλλος έχει αυλάκι στο πλαίσιο όπου χωνεύει σιρίτι στο περιφερειακό pvc του πανιού. Ποιο να προτιμήσω;

καλημερα και καλό μήνα.
περιπου πόση απόσταση είναι αυτή για 120 ίντσες ?
υπαρχει κάποιος πίνακας?
https://myhometheater.homestead.com/viewingdistancecalculator.html
 
Last edited:

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.518
Reaction score
5.704
Λοιπόν, ΦΧΨ, με την απάντησή σου με προστατεύεις από το να γίνω askhole: είσαι οκ 49, για να μην είμαι μοναχοφάης πάω 40, αν υπάρχουν γυναίκες στη ζωή μου (3 είναι, η μία μ' έχει ήδη ..., κι οι άλλες 2 σε λίγα χρόνια) πάω 35-37. Ό,τι και να κάνω μέσα είμαι. 8-)

Τώρα, αν μπορείς, πες μου και για πανιά γιατί θα 'ρθει ο προβολέας και θα προβάλλω στην παλιά.

Επιπλέον απορία: η Screenline έχει 2 τρόπους ανάρτησης του πανιού στο πλαίσιο. Ο ένας ο κλασσικός με τρουκ σε χοντρό pvc που τεντώνουν σε πείρους του πλαισίου. Ο άλλος έχει αυλάκι στο πλαίσιο όπου χωνεύει σιρίτι στο περιφερειακό pvc του πανιού. Ποιο να προτιμήσω;


https://myhometheater.homestead.com/viewingdistancecalculator.html
ΑΝ προσβλήθηκες, την συγγνώμη μου, δεν το είπα με προσβλητικό σκοπό ;)

Κοίτα, η καλύτερη λύση είναι η πράξη... στήνεις το προβόλι, βάζεις να παίζει στον τοίχο, και πάτε σε υποθετικά σημεία που μπορεί να μπει ο καναπές και βλέπετε σε διάφορα μεγέθη εικόνα.
Εκεί που σας κάνει κλίκ και νοιώθετε τέλεια ακόμα και με 30λεπτη παρακολούθηση, είστε οκ, mark the spot, order screen, enjoy ;)
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.713
Επιπλέον απορία: η Screenline έχει 2 τρόπους ανάρτησης του πανιού στο πλαίσιο. Ο ένας ο κλασσικός με τρουκ σε χοντρό pvc που τεντώνουν σε πείρους του πλαισίου. Ο άλλος έχει αυλάκι στο πλαίσιο όπου χωνεύει σιρίτι στο περιφερειακό pvc του πανιού. Ποιο να προτιμήσω;
Αν και είναι απίθανο να υπάρξει ορατό θέμα με τα κουμπιά (2 Stewart & 2 άλλες είχα με τέτοια), θεωρητικά το αυλάκι την τεντώνει πιο ομοιόμορφα.
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Askhole λέμε στο ιντερνετ αυτόν που κάνει ερωτήσεις και ζητά την γνώμη του Φ,Χ,Ψ αλλά ποτέ δεν ακούει τις προτάσεις τους :D

Στις μοίρες που είμαι εγω τώρα, βλέπω όλο το κάδρο ανεξαρτήτως αναλογίας του προβαλόμενου υλικού δίχως να κουνήσω μάτια ή κεφάλι αριστερά-δεξιά.
Αυτό προτιμώ πάντα.
Αν σε καποια εγκατάσταση πιάσω ποτέ τον εαυτό μου να κουνάει κεφάλι/μάτια, απλά μικραίνω την γωνία θέασης.
Είσαι εγκαταστάτης δηλαδή ?
Κατάλαβα λάθος ?
 



billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.518
Reaction score
5.704
Μάλλον κάποια παραπλανητική φωτογραφία που κυκλοφορεί στο διαδίκτυο :D ( ημι-επαγγελματικά ασχολούμαι με την φωτογραφία, πιο πολύ παθιασμένο χόμπι το λες )
 

Μηνύματα
871
Reaction score
238
καλησπερα!
ειδα οτι αναφερθηκε η screenline πιο πριν,
εχει κανεις εμπειρια απο το υλικο screenline microperf;
Στη πραξη παιζει να υπαρχει θεμα με 4Κ γιατι επισημα δεν ειναι 'πιστοποιημενη'..
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
καλησπερα!
ειδα οτι αναφερθηκε η screenline πιο πριν,
εχει κανεις εμπειρια απο το υλικο screenline microperf;
Στη πραξη παιζει να υπαρχει θεμα με 4Κ γιατι επισημα δεν ειναι 'πιστοποιημενη'..
Eνω στις πιστοποιημενες δε θα υπαρχει προβλημα αλλου;
Γενικα για οικιες μιλωντας δε συζηταμε κατι αλλο απο micro και φυσικα woven.
Οποτε στις microperforated οχι κατω απο 4 μετρα, αν εχεις +10/10 οξυτητα και οπωσδηποτε δειγμα απο την εταιρια.
Επισης στο παρον προβολεα μπορει να εισαι οκ , σε μελοντικο να εχεις moire.
Εξαιτιας της σχεδιαστικης πολυμορφιας των προβολεων, (τροχοι,TI chip 0.47,066,e-shift,native. κλπ.)
Δεν υπαρχει πανω σε αυτο ασφαλης οδηγος , οι σοβαρες εταιριες σου φτιαχνουν κατα παραγγελια μοτιβο τρυπηματος με αναλογα υπερυψηλο κοστος (σαμπως και χωρις παραγγελια ειναι φτηνες; :p )
Ηδη συμβιωνω και με μια τετοια alr (πλυν της woven)θα γραψω οταν θα εχω ολοκληρωμενη εικονα σε νημα μου σχετικα.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.720
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top