Περί οθόνης



loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Διάβαζα ότι έχει ρίξει αρκετά τις τιμές της η Stewart στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού. Τώρα Ευρώπη τι γίνεται...
 

Nelsy

Ιεράπετρα
Μηνύματα
5.204
Reaction score
2.874
Celexon Dynamic Slate ALR Screen review
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Μια χαρά. Πόσο να κάνει άραγε;

Συμπληρώνω:
Είναι σημαντικό να γίνει κατανοητό ότι alr δεν ισούται σκοτεινότερη εικόνα. Υπάρχουν υλικά με θετικό gain.
Επίσης alr οθόνη = καλύτερο αντιληπτό on/off σε σχέση με μια λευκή ουδέτερη. Πως γίνεται αυτό; Όποιος μετρήσει θα δει.
Η alr δεν πολλαπλασιάζει το contrast του προβολέα. Διατηρεί περισσότερο σε σχέση με μια ουδέτερη. Πολλαπλάσιο μάλιστα.
Τέλος υπάρχουν alr οθόνες που απορρίπτουν με διαφορετικό τρόπο τις ανακλάσεις. Δηλαδή υπάρχουν αυτές που απορρίπτουν καλύτερα το φως πάνω/κάτω (ταβάνι/πάτωμα) κι αυτές που τα πάνε καλύτερα με τις ανακλάσεις στον οριζόντιο άξονα (τοίχοι).
Ανάλογα μπορεί να έχουν διαφορετικά μειονεκτήματα (πχ texture κατά το οριζόντιο ή κάθετο πανάρισμα της κάμερας, έντονο λαμπίρισμα αν έχουν θετικό gain κλπ).
 


Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Για δωμάτιο χωρίς πολλές αντανακλάσεις (μαύροι τοίχοι) υπάρχει λόγος να προτιμήσουμε ALM οθόνη;

Στην παραπάνω περίπτωση αλλάζει κάτι, αν ως προβολικό μέσο, εχουμε JVC ή Epson LCD ?
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Για δωμάτιο χωρίς πολλές αντανακλάσεις (μαύροι τοίχοι) υπάρχει λόγος να προτιμήσουμε ALM οθόνη;

Στην παραπάνω περίπτωση αλλάζει κάτι, αν ως προβολικό μέσο, εχουμε JVC ή Epson LCD ?
Όσο πιο περιποιημένος ο χώρος, τόσο λιγότερο σημαντική η alr οθόνη.
 


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Γιώργο όμως δεν θα βελτιωνει το ansi contrast και σε περιποιημένο χώρο ;
Πιστεύω πως ελαφρώς ναι και το on/off. Αν όμως μιλάμε για μικρή διαφορά, γιατί να μην πας σε μια ουδέτερη χρωματικά λευκή, χωρίς texture, shimmer, hotspot και με μεγάλη γωνία θέασης;
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
4.614
Μαζί σου .
Εξαρτάται όμως το μέγεθος του χώρου πιστεύω .
Άλλο να έχεις 2θεσιο καναπέ και άλλο να έχεις 3 σειρές καθίσματα ...
Εάν είναι για πάρτυ σου ο χώρος είναι τρομερή επιλογή πιστεύω
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Εγώ νομίζω ότι η ιδανική κατάσταση είναι μια απολύτως ουδέτερη οθόνη τύπου Stewart Studiotek κι οι όποιες παρεμβάσεις να γίνουν στο χώρο. Προτιμώ το bat cave απ' την alr οθόνη. Κατράμι βελούδο παντού! Ας είχα το χώρο... ;)
 



Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
οι οθονες αυτου του τυπου βελτιωνουν τις αδυναμιες χωρου και προβολεα η ενα απο τα δυο .....προτεινονται λοιπον.
 



Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
εγω την εχω απο το 2003
....αν θυμαμαι καλα, πρεπει να ηταν η πρωτη οθονη τετοιου τυπου που βγηκε παγκοσμια....
stewart firehawk 1.35
 
Last edited:

Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
Εγω παντως εχω παρει μια τετοια [celexon dynamic slate ALR screen] και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το αποτελεσμα.
Με τι προβολέα και σε τι χώρο ?
Είχατε άλλη οθόνη προηγούμενος και είσαστε ευχαριστημένος με την celexon ?
 

Μηνύματα
606
Reaction score
79
Πριν 3 χρονια ειχα παρει μια σταθερη 100αρα magicscreen καλη οθονη δεν λεω ομως και hot spot ειχε και μικρη γωνια θεασης., ομως απο τις λευκες που ειχα την προτιμουσα γιατι εδινε πιο εντονη εικονα. Εχω κατα καιρους δοκιμασει μερικα δειγματα alr οπως cinegrey 3d , carl's screen και κανα-δυο ακομα που τωρα δεν τα θυμαμαι με παρομοια αποτελεσματα. Οταν πηγα να την δω απο κοντα [ celexon] περμενα να δω μια απο τα ιδια, hot spot, κρυσταλιζε υφη και μικρη γωνια θεασης. Ομως ολα αυτα εχουν σχεδον εξαφανιστει και εχει μεινει το κερδος στο μαυρο και στο ansi contrast. Οπως καταλαβαινεις την αγορασα και σε λιγες μερες την εστησα εκει που ειχα πρωτα την λευκη. Την οθονη τη δοκιμασα με benq w1070, xgimi h2 και epson 9000. Και στους 3 προβολεις βελτωνει αρκετα το ansi και ο xgimi h2 με το χειροτερο μαυρο απο τους τρεις βλεπεται μια χαρα. Εγω την αγορασα αφου πρωτα την ειδα να παιζει μαζι με μια λευκη και η διαφορα ηταν μεγαλη.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.607
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top