Περί οθόνης

Μηνύματα
16
Reaction score
1
να ρωτησω κι εγω ο no budget story, αυτη ειναι οθονη ;http://www.stavrianos-dw.gr/product_info.php?cPath=4_155_545&products_id=3510 η λεγεται κατι για να βλεπεις,;βεβαια με το μεταχειρισμενο sony vpl cs2 κοντευει συλλεκτικος ηθελα να κρατησω χαμηλα το κοστος.απο περιεργεια ο λευκος τοιχος μπορει και να αποδιδει καλυτερα;
:)
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Να ρωτήσω κάτι, γενικά για τις curved 16:9 οθόνες τι άποψη έχετε?
Ότι θέλουν και αναμορφικό φακό το ξέρεις;
Δλδ minimum κανά 1000άρικο για κάτι της προκοπής.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.247
Reaction score
8.754
να ρωτησω κι εγω ο no budget story, αυτη ειναι οθονη ;http://www.stavrianos-dw.gr/product_info.php?cPath=4_155_545&products_id=3510 η λεγεται κατι για να βλεπεις,;βεβαια με το μεταχειρισμενο sony vpl cs2 κοντευει συλλεκτικος ηθελα να κρατησω χαμηλα το κοστος.απο περιεργεια ο λευκος τοιχος μπορει και να αποδιδει καλυτερα;
:)
Καλύτερα ν' αποφύγεις τα έξοδα φίλε μου.
 

Μηνύματα
16
Reaction score
1
δεν τα αποφυγα γιατι την αγορασα ,ως κατι φτηνο κι ο τοιχος στο σαλονι ηταν πρασινος και δεν ημουν για βαψιματα χριστουγεννιατικα.Αλλα ευχαριστημενος απο αποδοση δεν ειμαι,γι αυτο ρωταω αν αυτο οντως ειναι πανι προβολης η περιτυλιγματος...
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.247
Reaction score
8.754
δεν τα αποφυγα γιατι την αγορασα ,ως κατι φτηνο κι ο τοιχος στο σαλονι ηταν πρασινος και δεν ημουν για βαψιματα χριστουγεννιατικα.Αλλα ευχαριστημενος απο αποδοση δεν ειμαι,γι αυτο ρωταω αν αυτο οντως ειναι πανι προβολης η περιτυλιγματος...
Εδώ τώρα ισχύει το παράδοξο:
Ο προβολέας είναι αναλογίας 4:3 και περιορισμένης φωτεινότητας απ' ότι βλέπω εδώ.
Η οθόνη είναι τετράγωνη και το υλικό που θα προβάλεις είναι 16:9 ή 2,35:1.
Απ' την άλλη με gain 2.0 σίγουρα θα δώσει μια ώθηση στην εικόνα σου (θα την κάνει να δείχνει πιο φωτεινή). Ζύγισε τα κι αποφάσισε.

Edit: Πάντως για την απόδοση μεγάλη ευθύνη έχει κι ο προβολέας. Είναι κομμάτι του 2000. Μην περιμένεις θαύματα με ότι οθόνη κι αν τον βάλεις.
 
Last edited:

Μηνύματα
16
Reaction score
1
ευχαριστω για οποιαδηποτε απαντηση πληροφορια!!τωρα που το επεσημανες το προσεξα ..τη φωτεινοτητα. το ξερω οτι εχω κανει απιστευτα παντρεματα!!!τη μονη αναβαθμιση που εκανα,αν λεγεται αναβαθμιση και βγαινω λιγο εκτος θεματος....συγνωμη....ειναι ενας converter Hdmi to Vga,κυριως για πιο ευκολη προσβαση σε bluray ps3 και media player,κι αν πετυχω και καλυτερη εικονα ακομα καλυτερα1!!
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Υπαρχει καποιο πινακακι με διαστασεις οθονων διαγωνιου σε ιντσες και διαστασεις παραλληλα σε μετρα?
Αν ναι αυτες πρεπει να ειναι 16.9 η 235.1? και τι αυτο σημαινει σε διαστασεις ιδιας διαγωνου?
Τα gain αυτων πως συνδοιαζονται με τις φωτινοτητες των προβολεων? υπαρχει καποιο πινακακι και για αυτο?

οι ταινιες σε τι διασταση προβαλονται συνηθως?
 



abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.628
Reaction score
94.569
Ναι, αλλά και γιατί όλοι σχεδόν οι βιντεοπροβολείς είναι 16:9
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.628
Reaction score
94.569
4:3 δεν θα έβαζες; :p

Πουλάς τη τωρινή σου σταθερή; :cool:
 


Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Ναι, αλλά και γιατί όλοι σχεδόν οι βιντεοπροβολείς είναι 16:9
κατσε με μπερδεψες, 2.35 οι ταινιες, 16.9 οι προτζεκτορες? μπορεις να γινεις ποιος συγκεκριμενος?
 

Μηνύματα
256
Reaction score
98
16:9 ειναι το πραγματικό κάδρο των προβολέων/τηλεοράσεων.2.35:1 ειναι η σύνηθες αναλογία των ταινιών μέσα στο κάδρο 16:9.(έχουν extra μαύρες μπάρες πάνω και κάτω )
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Στις 120΄΄ 16.9 ποιες ειναι οι καθαρες διαστασεις προβολης? παω για diy στο projector calculator δεινει 1,5Χ2.6 ενω σε ετοιμες βλέπω 1,5 Χ 2.66 !!!
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.628
Reaction score
94.569
Στις 120΄΄ 16.9 ποιες ειναι οι καθαρες διαστασεις προβολης? παω για diy στο projector calculator δεινει 1,5Χ2.6 ενω σε ετοιμες βλέπω 1,5 Χ 2.66 !!!
264,16cm Χ 149,86cm

Εdit: Κάποιος απ' τους δυό μας το έκανε γρήγορα Νέλσονα! :)
 


Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
οποτε η κατασκευη πλασιου γυρω απο αυτην (π.χ. 10cm παχους 15mm με μισοτσιμπουκο εσωτερικα θελει την ανοχη του μισου ποντου) οποτε η 1,50χ 2.66 ειναι ο.κ.? οι διαστασεις του τελαρου(πλασιου)γυρω απο αυτην ειναι καλες? 10cm x 15 mm θεμα ασθητικης η ουσιας?
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.854
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top