Περί οθόνης

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
για ύψος κάδρου-εικόνας 150cm θέλεις 266,666666666......cm οπότε με 266,6cm είσαι καλά (το ,6 είναι σημαντικό γιατί αυτά τα 6mm είναι κάμποσα pixels)
το φάρδος του πλαισίου είναι προσωπικό θέμα (10 είναι καλά, είναι θέμα κ το πως θα σου φαίνεται στον χώρο όταν δεν βλέπεις ταινία)
 


Μηνύματα
357
Reaction score
290
Καλημέρες. Να ρωτήσω επειδή δεν γνωρίζω οι διαφορές στην ποιότητα των 2 αυτών οθονών είναι τόσο σημαντικές ώστε να δικαιολογείται αυτή η διαφορά τιμής?
http://www.ihoekfrasi.gr/productsDetails.asp?catID=27&prID=6109
http://www.ebay.com/itm/Luxburg-106...450734?hash=item3ab528c36e:g:v24AAOSwqu9U70n6

αν κάποιος θέλει απλά μια οθόνη με εντατήρες ώστε να μην έχει ζάρες δεν θα του κάνουν και οι 2?
Η υπάρχει διαφορά ας πούμε στο πόσο θα κρατήσουν οι εντατήρες στο χρόνο, η ενδεχομένως ακόμα και διαφορά στην εικόνα?

Ευχαριστώ.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.766
Πιθανόν οι διαφορές να βρίσκονται στην ποιότητα κατασκευής, στο πως είναι βαμμένο το υλικό κλπ.
Εγώ είχα πάρει σε 1 φάση μια από αυτές τις οθόνες. Ζάρες δεν είχε, αλλά ήταν εμφανώς ανομοιόμορφα βαμμένη. Το υλικό της πρέπει να ήταν ένας φθηνός μουσαμάς. Είχε διακόπτη και τηλεχειρισμό ωστόσο.
Γενικά ήταν μια φθηνή κατασκευή, με εξαιρετικό value.
Υποθέτω πως ότι πληρώνεις παίρνεις.
 

Μηνύματα
357
Reaction score
290
Πιθανόν οι διαφορές να βρίσκονται στην ποιότητα κατασκευής, στο πως είναι βαμμένο το υλικό κλπ.
Εγώ είχα πάρει σε 1 φάση μια από αυτές τις οθόνες. Ζάρες δεν είχε, αλλά ήταν εμφανώς ανομοιόμορφα βαμμένη. Το υλικό της πρέπει να ήταν ένας φθηνός μουσαμάς. Είχε διακόπτη και τηλεχειρισμό ωστόσο.
Γενικά ήταν μια φθηνή κατασκευή, με εξαιρετικό value.
Υποθέτω πως ότι πληρώνεις παίρνεις.
Eυχαριστώ. Μόλις είδα και κάποια σχόλια στο amazon για την φτηνή, όχι και τόσο κολακευτικά. Τελικά ναι ότι πλερώ παίρνεις.
 

Μηνύματα
1
Reaction score
2
@ loggeo: συμφωνώ αν και είναι και τι θα σου κάτσει.

π.χ. αγόρασα την πρώτη μου οθόνη Instaal by Lumena με κόστος €130 και βγήκε πατάτα και φίλος με €150 sopar με ίδια χαρακτηριστικά και είναι αξιοπρεπέστατη (συγκριτικά πάντα για την τιμή αυτή).
Εδώ και ημέρες πάντως ψάχνω αναδιπλούμενη οθόνη 92", 16:9, με εντατήρες, γκρι, κέρδος μεταξύ 0.8-1, με drop (άνω περιθώριο) 50-60εκ (καθώς τοποθετείται αναγκαστικά σε ταβάνι 2,90μ ύψους), κατά προτίμηση χειροκίνητη και κόστος max €800 και βρίσκω ή κινέζικο με ~$150 (http://www.aliexpress.com/store/pro...tric-Tab-tension-screen/207021_659025657.html) το οποίο δε μου γεμίζει το μάτι από τις φωτο που τη συνοδεύουν, ή βρίσκω σε site που δε στέλνουν Ελλάδα.
Σε ερώτημα mail σε 3 ελληνικές εταιρείες του χώρου ούτε που μπήκαν στον κόπο να απαντήσουν.
Θα με βοηθούσαν οι όποιες σχετικές υποδείξεις...
 


Μηνύματα
2.333
Reaction score
183
Παιδια να ρωτησω.... Σταθερή οθονη 130 ίντσες απο 1000 ευρω κ κατω ποια προτεινετε!;
Epson9000 εχω απόσταση 5 μετρα
 

Μηνύματα
920
Reaction score
2.588
Παιδια να ρωτησω.... Σταθερή οθονη 130 ίντσες απο 1000 ευρω κ κατω ποια προτεινετε!;
Epson9000 εχω απόσταση 5 μετρα
Μια ματιά εδώ: http://www.hivilux.de . Σε αρκετά χαμηλότερη τιμή (κάτω από το μισό) των 1000Ε, αν δεν υπάρχει θέμα παραγγελίας από εξωτερικό...
 

Μηνύματα
229
Reaction score
80
Καλησπέρα.
Θα ήθελα τα φώτα σας για ένα πανί που θέλω να αγοράσω σε σχέση με τον προβολέα και την απόσταση προβολής. Η απόσταση φακού με πανί είναι 2,30μ με τον προβολέα να αποδίδει 2500 lumens (υποθέτω σε high mode). Ο προβολέας είναι ο Benq W750.
Έχω βρει ένα πανί της Bratech αυτό το οποίο είναι και σχετικά φτηνό. Το θέμα είναι να πάρω το λευκό με gain 1,2 ή το γκρι με gain 0,8? Στο site που παραθέτω δεν βγάζω και πολύ νόημα με τα specs καθώς είναι κακή μετάφραση από τα αγγλικά και στη περίπτωση με το 0.8 gain αναφέρει: "Προαιρετικό γκρι ματ λευκό ύφασμα (0,8 gain, 160° γωνία θέασης)" Πώς γίνεται να είναι γκρι και λευκό?
Ο προβολέας θα ταβανωθεί σε υπνοδωμάτιο και θα χρησιμοποιείται σε σκοτεινό δωμάτιο κατά κύριο λόγο. Αυτά. Αναμένω τη γνώμη σας.
 




Μηνύματα
229
Reaction score
80
Για αυτόν τον προβολέα, κάτω απο 1.
Ευχαριστώ
Οι οθόνες που είναι γκρι με gain 0,8 ας πούμε απορροφούν ένα μέρος του φωτός του προβολέα ή απλά το διαχέουν στο δωμάτιο?
Με το γκρι πανί δεν χάνεις σε απόδοση χρωμάτων? Εννοείται ότι ο προβολέας θα παιζει σε cinema mode και σε eco.
 



Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
εννοω οτι με πανι παιζεις μονο καραγκιοζη ....με οθονη βλεπεις απο προβολεα.

το πανι ειναι σκετο υφασμα ...ενω η οθονη προβολης εχει καποια επιστρωση για να μπορεις να βλεπεις σωστα αναλογα του τι θες...

το link που εβαλες λεει χειροκινητη οθονη και οχι χειροκινητο πανι

να παrεις γκρι 0.8 gain:)
 

Μηνύματα
229
Reaction score
80
Καλά όταν λέω πανί εννοώ οθόνη προβολής, απλά για λόγους συντομίας το λέω έτσι. Το γκρί δεν αλλοιώνει τα χρώματα όμως?
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.766
Υπάρχουν και λευκές οθόνες που δεν είναι χρωματικά ουδέτερες. Προφανώς και θα πρέπει να ρυθμίσεις το λευκό σου, αφού η οθόνη λογικά θα αλλάξει τις ιδιότητες της εικόνας σου, αλλά το πιθανότερο είναι ότι ούτως ή άλλως το λευκό σου δεν θα ήταν σωστό out of the box.
Το gain 0.8 σημαίνει ότι η οθόνη επιστρέφει στην θέση θέασης το 80% του φωτός που πέφτει πάνω της. Η τιμή αυτή ισχύει για θέαση απέναντι απ' το κέντρο οθόνης (sweet spot). Από εκεί και πέρα όσο κινείσαι στον άξονα αυτής της θέσης η φωτεινότητα πέφτει. Το πόσο εξαρτάται από τον κατασκευαστή.
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.716
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top