Περί Hypex

Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
Αλλο η μουσικη και αλλο η πιστη αναπαραγωγη. Ποσο μαλλον οταν το ιδιο συστημα που ακουω δικαναλο ειναι και κοματι του home cinema. Το πρωτο που με ενδιαφερει ειναι να μετραει καλα το συστημα. Αν αυτο συμβαινει μπορω να βρω τι φταιει αν δε μου αρεσει. Αν δε μετραει καλα καληνυχτα. Επισης αν θες απαντα και αυτο που σε ρωτησε ο Σηφης. Με τι ακους εσυ;

του απαντησα του σηφη κατ ιδιαν....
[DOUBLEPOST=1526017276][/DOUBLEPOST]και η ιδια η Hypex πουλαει ετοιμα μεσα σε κουτι και ειναι πανω κατω η ιδια τιμη με το να παρεις τις μοντουλες και να τισ φτιαξεις μονος σου (αν και τα ετοιμα νομιζω τα δινει μονο με ncore)_ ..πιστευω οτι προτιμοτερο ειναι αυτο και δεν μπλεκεις με κουτικα και κατασκευες.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
[DOUBLEPOST=1526017276][/DOUBLEPOST]και η ιδια η Hypex πουλαει ετοιμα μεσα σε κουτι και ειναι πανω κατω η ιδια τιμη με το να παρεις τις μοντουλες και να τισ φτιαξεις μονος σου (αν και τα ετοιμα νομιζω τα δινει μονο με ncore)_ ..πιστευω οτι προτιμοτερο ειναι αυτο και δεν μπλεκεις με κουτικα και κατασκευες.
Ετοιμα δεν.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.325
Αυτα τι τροφοδοσια θελουν ακριβως? ακουν απο βαρβατη-ποιοτικη χωρητικοτητα η θα πανε τσαμπα oi Mundorf?
Θα παν εντελώς τζάμπα. Είναι εντελώς ασύμβατα με αναλογικές χαϊεντιές.

Έχουν πολύ υψηλό λόγο απόρριψης θορύβου στην τροφοδοσία, παίζουν άψογα με ένα διακοπτικό για πισί, δεν θέλουν καλό καβλώδιο ρέβματος, δουλεύουν εντελώς άψογα και με το καλώδιο του λαμπατέρ, δε χρειάζονται καν της τοστιέρας.

Αν τυχόν τα φτιάξεις, χρησιμοποίησε τα δικά τους τροφοδοτικά, αυτά που πουλάει η χύπεξ. Δε σπάν, δε χαλάν, δε σπαταλάν, δε καίν. Δε τους ενοχλεί περιβάλλον καπνιστή. Δε θέλουν ζέσταμα. Δε. Γενικώς δε.
 


Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
ξεπουλησε?!!
Ποτε πουλησε για να ξεπουλησει; τα nc400 ειναι ΜΟΝΟ diy.
[DOUBLEPOST=1526020318][/DOUBLEPOST]Θα γινω λιγο γραφικος τωρα και θα σου προτεινω να κοιταξεις και για crown αν θες κατι πιο φτηνο. Εγω παρηγκειλα ηδη εναν xls 1502 και ενα xls 1002 για το κεντρικο και τα surround. Πιο φτηνα watt δε βρισκεις πουθενα...
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
βρε παιδια, ενας "απολυτος" , ψυχρος τελικος ειναι κατι πολυ επιθυμητο..δεν ειναι κατι παραλογο ακομα και για καποιον που ισως θελει λιγο "χρωμα" η θωλομα που και που, οπως ειμαι εγω... το θωλομα γινεται και με αλλους τροπους , ποιο οικονομικους.πχ απο τον προ ...
 

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
βρε παιδια, ενας "απολυτος" , ψυχρος τελικος ειναι κατι πολυ επιθυμητο..δεν ειναι κατι παραλογο ακομα και για καποιον που ισως θελει λιγο "χρωμα" η θωλομα που και που, οπως ειμαι εγω... το θωλομα γινεται και με αλλους τροπους , ποιο οικονομικους.πχ απο τον προ ...
Δε νομιζω να γινεται αυτο που θες απο τον προ μονο του.
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Φιλε μιλαμε για λιγο θολωμα... γινεται... οτι θες βασικα κανεις... κοτσαρεις εναν ταξη Α λαμπατο προ, παιρνεις ενα Α αποτελεσμα.. βαζεις εναν με opamp αλλο αποτεσμα κτλ... η παιχνιδι γινεται και στα dac... μπορεις ανετα να χεις πχ και ενα nos και αλλο ενα «απολυτο» καρφωμενα στο pc , και τα δυο στον προ, και απλα αλλαζεις πηγες...
Συνηθως οι ενυσχητες ειναι που κοστιζουν...και δεν αλλαζουν ευκολα...
 


Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
Σε επιπεδα που να μην ακους τα προβληματα της ηχογραφησης δε το εχω καταφερει παντως. Αν το εχετε καταφερει εσεις παω πασο.
 




Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Δε καταλαβαίνω τι εννοείς με το θολό..
Μήπως θέλεις κάτι ποιο μαλακό με Όχι τόσο έντονα πρίμα ?
Αυτό εννοείς?
[DOUBLEPOST=1526037753][/DOUBLEPOST]
Ποτε πουλησε για να ξεπουλησει; τα nc400 ειναι ΜΟΝΟ diy.
[DOUBLEPOST=1526020318][/DOUBLEPOST]Θα γινω λιγο γραφικος τωρα και θα σου προτεινω να κοιταξεις και για crown αν θες κατι πιο φτηνο. Εγω παρηγκειλα ηδη εναν xls 1502 και ενα xls 1002 για το κεντρικο και τα surround. Πιο φτηνα watt δε βρισκεις πουθενα...
Αυτά τα crown και τα berry δεν έχουν καμία σχέση με τα encore σε απόδοση. .
Ότι είναι τάξη δ δε σημαίνει ότι πιάσαμε τον πάπα από τα τέτχια του με τα λίγα ευρω
[DOUBLEPOST=1526037887][/DOUBLEPOST]
Φιλε μιλαμε για λιγο θολωμα... γινεται... οτι θες βασικα κανεις... κοτσαρεις εναν ταξη Α λαμπατο προ, παιρνεις ενα Α αποτελεσμα.. βαζεις εναν με opamp αλλο αποτεσμα κτλ... η παιχνιδι γινεται και στα dac... μπορεις ανετα να χεις πχ και ενα nos και αλλο ενα «απολυτο» καρφωμενα στο pc , και τα δυο στον προ, και απλα αλλαζεις πηγες...
Συνηθως οι ενυσχητες ειναι που κοστιζουν...και δεν αλλαζουν ευκολα...
Και οι ενισχυτές Και οι προενισχυτες κοστιζουν..
Ανάλογα την κατηγορία που κινείσαι.
Καλύτερα κατά τη γνώμη μου ο προ να κοστίζει τα διπλά λ7
 
Last edited:

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Δε καταλαβαίνω τι εννοείς με το θολό..
Μήπως θέλεις κάτι ποιο μαλακό με Όχι τόσο έντονα πρίμα ?
Αυτό εννοείς?
ενοω ωρες ωρες να μην ειναι τοσο αναλυτικος ο ηχος...να μην ξεβρακωνει μετριες ηχογραφησεις,.., επειδη μερικες φορες δυστηχως ακουω μπαντες με μετριες μην πω κακες ηχογραφησεις,..
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
ενοω ωρες ωρες να μην ειναι τοσο αναλυτικος ο ηχος...να μην ξεβρακωνει μετριες ηχογραφησεις,.., επειδη μερικες φορες δυστηχως ακουω μπαντες με μετριες μην πω κακες ηχογραφησεις,..
Κατάλαβα..
Όχι εγώ προτιμώ το ξεβρακωμα :)
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Μαστορια εχω μερικες αποριες ερωτησεις...οι καιροι ειναι πολυ δυσκολοι για πειραματισμους και χαμενα λεφτα και γιαυτο θα ηθελα να ειμαι οσο δυνατον ποιοι ενημερωμενος πριν κανω καποιο βημα... το λοιπον..

Σκεφτομαι να δοκιμασω κατι απο Hypex... Watt δεν χρειαζομαι πολλα, και θελω το κοστος να μεινει χαμηλα...
Σκεφτομαι λοιπον δυο επιλογες....

2 τεμαχια - UcD180HG with HxR + 1 τεμαχιο SMPS400A180

η για να ριξω κιαλλο το κοστος, 2 τεμαχια UcD180HG with HxR (Ισως 2x UcD400HG with HxR
, εαν κανουν οι τοροειδεις που ηδη εχω) και και να φτιαξω ενα γραμμικο τροφοδοτικο... Και τοροειδεις εχω αρκετους αλλα και καλους πυκνωτες τροφοδοσιας. εχω και καθονται 4 τεμαχια mundorf 47.000/80v ...
1ον... εχει καποιος καποιο απο αυτο τε σεταπ?..
2ον, η λυση με γραμμικο τροφοδοτικο αξιζει?

Ο ογκος/βαρος του κουτιου δεν με νοιαζει... χωρο εχω...
καθε συμβουλη δεκτη...

1. Το έχω συναρμολογήσει εγώ για φίλους και πελάτες.
Εξαιρετικό είναι για τα λεφτά και την ισχύ του.
2. Θα 'λεγα όχι.


1ον.... Είχα τα ncore. Πολύ δύναμη , τρομερά δυναμικά αλλά κατά την γνώμη μου δεν έπαιζε μουσική.... Όλα ακούγονται ίδια.

2ον... Αν πρόκειται να προχωρήσεις να βάλεις το Διακοπτικο
Να τα μας.... ακριβως αυτο μου χει πει και μια ψυχη που την εμπιστευομαι παρα πολυ ως προς το ακουσμα...


Συμφωνώ με τους δύο κυρίους από κάτω:

Πάρε κάτι αλλο. Οι ενισχυτές πραγματικά υψηλής πιστότητας δεν σου ταιριάζουν. Πάρε ένα τάμπλετ στο παιδί, η ένα φόρεμα στη γυναίκα σου...
Αυτό.
Δε.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
Θα παν εντελώς τζάμπα. Είναι εντελώς ασύμβατα με αναλογικές χαϊεντιές.

Έχουν πολύ υψηλό λόγο απόρριψης θορύβου στην τροφοδοσία, παίζουν άψογα με ένα διακοπτικό για πισί, δεν θέλουν καλό καβλώδιο ρέβματος, δουλεύουν εντελώς άψογα και με το καλώδιο του λαμπατέρ, δε χρειάζονται καν της τοστιέρας.

Αν τυχόν τα φτιάξεις, χρησιμοποίησε τα δικά τους τροφοδοτικά, αυτά που πουλάει η χύπεξ. Δε σπάν, δε χαλάν, δε σπαταλάν, δε καίν. Δε τους ενοχλεί περιβάλλον καπνιστή. Δε θέλουν ζέσταμα. Δε. Γενικώς δε.

Δε θέλουν καλό καλώδιο ??? Γι'αυτό ο bruno έστελνε σε όσους τα έιχαν αγοράσει αναβάθμιση στο εσωτερικό καλώδιο χωρίς χρέωση προς τιμήν του;; Γι'αυτό πουλάει καλωδει στο site του;; Γι'αυτό στα demo του παίζει με κάτι νεροσωλεινες των 10000ευρω το μέτρο;; ...... Πφφφφ....

Στα υπόλοιπα "δεν" συμφωνώ απόλυτα
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
ενοω ωρες ωρες να μην ειναι τοσο αναλυτικος ο ηχος...να μην ξεβρακωνει μετριες ηχογραφησεις,.., επειδη μερικες φορες δυστηχως ακουω μπαντες με μετριες μην πω κακες ηχογραφησεις,..
Για δες παρακάτω:

(Ειναι αυτονοητο νομιζω, αλλα ετσι για επιβεβαιωση...)
Καταλαβαινεις οτι ενα συστημα που"συγχωρει" τις κακες ηχογραφησεις, χαντακωνει τις καλες ηχογραφησεις?
Δηλαδη δε γινεται αλλιως...

Όχι ακριβώς.
Ένα πραγματικά (όσο το δυνατόν) ουδέτερο σύστημα - χώρος, ενώ σου δίνει να καταλάβεις τη διαφορά ποιότητας ανάμεσα σε διάφορες ηχογραφήσεις δεν είναι κατ' ανάγκη "ανελέητο" ως προς τις λιγότερο καλές (εκτός ίσως αν μιλήσουμε για ακραίες περιπτώσεις).

Δες εδώ:

http://www.avmentor.gr/reviews/grimm_audio_ls1_3.htm

Με απόκριση όπου οι αποκλίσεις ξεπερνούν σπανίως το 1dB, η τονική ουδετερότητα είναι, φυσικά αναμενόμενη. Και πραγματικά, το LS1 ακούγεται ουδέτερο, χωρίς υπερβολές και άποψη, προσφέροντας μια αίσθηση πληρότητας. Η μεσαία περιοχή αποδίδεται με εξαιρετικό τρόπο και ηχογραφήσεις με μεγάλες ομάδες εγχόρδων και πνευστών είναι πραγματικά συγκλονιστικές, παρούσες στον χώρο και δεν θα κουράσουν ποτέ ακόμη και σε υψηλές στάθμες.
Αυτό που κάνει το LS1 ξεχωριστό είναι ακριβώς η αίσθηση “μουσικότητας” που προσφέρει (δανείζομαι τον όρο από την ίδια την Grimm), της αίσθησης δηλαδή ότι απέναντί σου δεν έχεις ένα αναλυτικό εργαλείο (αν και, τελικώς, είναι αυτό ακριβώς που έχεις...) αλλά ένα σύστημα που είναι ευχάριστο, ξεκούραστο, γεμίζει τον χώρο με άνεση και σε αφήνει να απολαύσεις την μουσική σου χωρίς να σε ενοχλεί συνεχώς με... υποδείξεις γύρω από την ποιότητα του δίσκου. Στην περίπτωση του LS1, η ευθύνη για το τι θα κάνεις ακούγοντας, αν δηλαδή θα επικεντρωθείς στη μουσική ή αν θα αρχίσεις να κρίνεις την ποιότητα, είναι αποκλειστικά δική σου, κάτι που συμβαίνει δύσκολα ή δεν συμβαίνει καθόλου με άλλα ηχεία παρόμοιας λογικής. Σε σύγκριση, το SCM-50 που χρησιμοποιώ σε τακτική βάση ακούγεται μονίμως “επικριτικό” και κάποιες φορές δυσάρεστο. Αυτή η συμπεριφορά του LS1 ήταν εντελώς απροσδόκητη, οφείλω να ομολογήσω ότι δεν την έχω συναντήσει άλλη φορά σε ηχείο και δεν είναι σαφές το πού θα πρέπει να αποδοθεί (αν και το πιθανότερο είναι ότι οφείλεται στη συνολική συνταγή).
Θα εκπλαγείς αν διαπιστώσεις πόσο άνετα ακούς από τα Grimm μέτριες ελληνικές ηχογραφήσεις των δεκαετιών '50 και '60.




Βέβαια τώρα προτιμάμε σούφρες... >:(
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.567
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top