Περί Hypex

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Αυτό που κάνει το LS1 ξεχωριστό είναι ακριβώς η αίσθηση “μουσικότητας” που προσφέρει (δανείζομαι τον όρο από την ίδια την Grimm), της αίσθησης δηλαδή ότι απέναντί σου δεν έχεις ένα αναλυτικό εργαλείο (αν και, τελικώς, είναι αυτό ακριβώς που έχεις...) αλλά ένα σύστημα που είναι ευχάριστο, ξεκούραστο, γεμίζει τον χώρο με άνεση και σε αφήνει να απολαύσεις την μουσική σου χωρίς να σε ενοχλεί συνεχώς με... υποδείξεις γύρω από την ποιότητα του δίσκου.
Προ αρκετού καιρού πέρασα από το σπίτι φιλικού προσώπου στα γρήγορα, για κάποια δουλίτσα. Δεν έμεινα ούτε 5 λεπτά. Εκείνες τις στιγμές έτυχε να παίζει soul σεβεντίλα από τα Grimm, (Billy Paul). Είχα μείνει μαλάκας...
 




Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Πηγατε πηγατε, σε ενεργα το γυρησατε.... και ξανα λεω, ΕΑΝ εχει καποιος φτιαξει με γραμμικο τροφοδοτικο, θα εκτημουσα την αποψη του!!
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Τα ucd180 μια χαρά παίζουν με δύο τρακοσάρηδες μετασχηματιστές. Και πάνω στα 802Ν τερματίζουν, (τα ucd, όχι τα 802)... :D
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Αυτα θελουν απλα πχ +-45v τα ucd180 και +-65v τα ucd400 , σωστα; Η μου διαφευγει κατι;
Να δω τι ΜΣ εχω...
 


Μηνύματα
174
Reaction score
266
Ποτε πουλησε για να ξεπουλησει; τα nc400 ειναι ΜΟΝΟ diy.
[DOUBLEPOST=1526020318][/DOUBLEPOST]Θα γινω λιγο γραφικος τωρα και θα σου προτεινω να κοιταξεις και για crown αν θες κατι πιο φτηνο. Εγω παρηγκειλα ηδη εναν xls 1502 και ενα xls 1002 για το κεντρικο και τα surround. Πιο φτηνα watt δε βρισκεις πουθενα...
Εντυπώσεις από μουσικη; Πως παίζουν; Με τι ηχεία το ακους το 1502? Σε 2κάναλο εννοώ...
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Aυτα τα χω δει.. αυτο που δεν ξερω, δεν δειχνει κατι στα γραφηματα, ειναι εαν πχ τα watt εξοδου ειναι σταθερα ειτε φαει +-35 ειτε +-45..
Γιατι εχβ δυο κομματια r-core ΜΣ, 24-0-24 300va , που λογικα κανουν κουτι για τον ucd180
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Οι αναλυτικές προδιαγραφές αναφέρονται με τροφοδοσία ±45V DC, άρα με ΜΤΣ 2x30V χοντρικά. Αλλά τα 180W αφορούν φορτίο 4Ω, δηλαδή σε φορτίο 8Ω είναι 90W - πες 100. Για αυτήν την ισχύ δεν χρειάζεται τάση στην έξοδο του ενισχυτή παρά 28V, οπότε με τα 34V που θα του δώσεις είσαι μέσα.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Εντυπώσεις από μουσικη; Πως παίζουν; Με τι ηχεία το ακους το 1502? Σε 2κάναλο εννοώ...
Τα πισω ηχεια παιζει ο 1502. Τα δοκιμασα και σε στερεο και επαιζε μια χαρα. Για τα λεφτα του δεν υπαρχει ανταγωνισμός. Σε σχεση με τα nc400 θα ελεγα οτι ειναι λιγο πιο σκληρος. Δεκτο για τη διαφορα τιμης που εχουν.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
ενοω ωρες ωρες να μην ειναι τοσο αναλυτικος ο ηχος...να μην ξεβρακωνει μετριες ηχογραφησεις,.., επειδη μερικες φορες δυστηχως ακουω μπαντες με μετριες μην πω κακες ηχογραφησεις,..
ευκολάκι...την ώρα που θα ακούς άνοιξε ένα πιστολάκι(στο κρύο..καλοκαίρι έχουμε) 4-5 μέτρα μακρυά και είσαι τζετ:p:D
 

Μηνύματα
57
Reaction score
43
ευκολάκι...την ώρα που θα ακούς άνοιξε ένα πιστολάκι(στο κρύο..καλοκαίρι έχουμε) 4-5 μέτρα μακρυά και είσαι τζετ:p:D
Οσοι εχουν "αναλυτικο, καθαρό, ψυχρό κλπ" θελουν "ζεστό, χρωματισμενο κλπ" κ το αντίθετο. Χρυσή τομη υπάρχει? o_O
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Οσοι εχουν "αναλυτικο, καθαρό, ψυχρό κλπ" θελουν "ζεστό, χρωματισμενο κλπ" κ το αντίθετο. Χρυσή τομη υπάρχει? o_O
ναι εγω θελω αναλυτικο και καθαρο και τον εχω. Ο χωρος μου τα χαλαει πλεον αλλα θα το φτιαξω και αυτο.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Οσοι εχουν "αναλυτικο, καθαρό, ψυχρό κλπ" θελουν "ζεστό, χρωματισμενο κλπ" κ το αντίθετο. Χρυσή τομη υπάρχει? o_O
να το γυρνάς και στο ζεστό...:D
και ανάλογα προσθέτεις εξαρτήματα :p:roflmao:
 


toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
Σίφη,

Τώρα θυμήθηκα οτι ο Μπακούσης αν και είχε πάρει (οριακά) καλύτερο αποτέλεσμα με γραμμικά τροφοδοτικά (σε NC400 ??), εν τούτοις θεωρούσε οτι δεν άξιζε τον κόπο το εγχείρημα. ΑΝ δεν λεω άλλα αντ' άλλων (πάνε χρόνια, ας με διορθώσει).
Δεδομένης δε της ύπαρξης τορροειδών και πυκνωτών, και απουσίας κατηγορηματικών μαρτυριών για αρνητικό αποτέλεσμα, γιατί να μην προχωρήσεις με ο,τι έχεις? Στη χειρότερη... ξεμοντάρεις στο μέλον, χάριν διακοπτικών
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Σίφη,

Τώρα θυμήθηκα οτι ο Μπακούσης αν και είχε πάρει (οριακά) καλύτερο αποτέλεσμα με γραμμικά τροφοδοτικά (σε NC400 ??), εν τούτοις θεωρούσε οτι δεν άξιζε τον κόπο το εγχείρημα. ΑΝ δεν λεω άλλα αντ' άλλων (πάνε χρόνια, ας με διορθώσει).
Δεδομένης δε της ύπαρξης τορροειδών και πυκνωτών, και απουσίας κατηγορηματικών μαρτυριών για αρνητικό αποτέλεσμα, γιατί να μην προχωρήσεις με ο,τι έχεις? Στη χειρότερη... ξεμοντάρεις στο μέλον, χάριν διακοπτικών
Φιλε αυτο σκεφτομαι και εγω!
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top