Περί reviews-reviewers

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Από παλιά ανάρτηση (2006) του Νικόλα Κορακάκη (περιοδικό High Fidelity)

"Ναι έχει τύχει να δοκιμάσω συσκευές που έχουν τεσταριστεί από κάποια άλλα περιοδικά και να εντοπίσω σημαντικές διαφορές από αυτά που είχαν γραφτεί. Αυτό μπορεί να οφείλεται:
1) Είτε στην διαφορετικότητα του συστήματος αναφοράς και στην αντίληψη του κάθε δοκιμαστή περί του πως χτίζεται ένα σύστημα αναφοράς.
2) Είτε στο γούστο, όπως λες και εσύ, του κάθε δοκιμαστή.

Κατά την γνώμη μου, ένα σύστημα αναφορά θα πρέπει να έχει χτιστεί με όσο το δυνατόν πιο "ουδέτερα" και αχρωμάτιστα μηχανήματα. Με άλλα λόγια, να ακούγεται όσο πιο "monitor" γίνεται. Κατά αυτόν τον τρόπο, μπορείς να αποκτήσεις σαφέστερη άποψη για τον ήχο της κάθε συσκευής. Θα μου πεις τώρα "...μα καλά και πως γίνεται αυτό;;;". Η απάντηση μπορεί να έρθει μόνο από την συνεχή τριβή με το αντικείμενο, αλλά και από τις συνεχείς ακροάσεις ζωντανών μουσικών παραστάσεων, είτε με φυσικά, είτε με ηλεκτρονικά όργανα. Προς Θεού, όχι από σκυλάδικα. Πιστεύω ότι αν διαβάσει κανείς δύο-τρία άρθρα ενός reviewer, μετά θα μπορεί πολύ εύκολα να φιλτράρει και να καταλάβει τα γούστα του, τις γνώσεις του και τα πρότυπα του.

Πέρα από όλα αυτά, πιστεύω ότι εδώ οφείλω να πω την άποψη μου σχετικά με το πως θα πρέπει να εκλαμβάνουμε ένα review και τι θα πρέπει να περιμένουμε από αυτό. Θεωρώ ότι με αυτό που θα γράψω θα ξεκαθαριστούν πολλά.

Η γνώμη μου λοιπόν είναι:

1) Ένα review δεν θα πρέπει ποτέ να λαμβάνεται ούτε ως ευαγγέλιο, αλλά ούτε και ως οδηγός αγοράς. Επίσης, δεν θα πρέπει ποτέ να παραμυθιαζόμαστε από αυτό για να δώσουμε άφεση αμαρτιών στην αγοραστική μας μανία. Συμβουλή από έναν παλαιό παθόντα.

2) Σε ένα review, θα πρέπει να δίνουμε μεγαλύτερη βάση α) στις δυνατότητες διασύνδεσης μιας συσκευής, β) στις επιμέρους λειτουργίες της, γ) στις ιδιαιτερότητες της όσον αφορά το ταίριασμα με τα λοιπά συνοδά και τα καλώδια, δ) στα τεχνικά της χαρακτηριστικά, ε) στο σύστημα αναφοράς και στ) σε κάποιες μετρήσεις, αν φυσικά διαθέτουμε έναν καλομετρημένο χώρο και ένα καλομετρημένο σύστημα.

3) Πιστεύω ότι τις εντυπώσεις ακροάσεων θα πρέπει να τις αφήνουμε σε δεύτερη μοίρα για τους εξής δύο λόγους: α) επειδή αυτές περιέχουν υποκειμενικά κριτήρια από ανθρώπους που δεν γνωρίζουμε ποιες είναι οι γνώσεις και οι εμπειρίες τους με τα μηχανήματα, τα μουσικά όργανα και γενικώς με την ίδια τη μουσική, και β) επειδή αυτές εξάγονται βάση κάποιου συστήματος αναφοράς που έχει έναν συγκεκριμένο ηχητικό χαρακτήρα.

Αν πιστεύετε ότι ο δοκιμαστής έχει τις εμπειρίες που απαιτούνται για να κάνει αυτό που κάνει και αν πιστεύετε ότι το δικό σας σύστημα έχει τον ίδιο ή παρόμοιο ηχητικό χαρακτήρα με το σύστημα αναφοράς του δοκιμαστή, τότε "ναι" να λάβετε υπ΄ όψιν σας και τις εντυπώσεις ακροάσεων.........."
https://www.avsite.gr/forum/threads/reviewers-ανάμεσά-μας.27208/post-326626
 


Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Εχουν αλλάξει πολλα. Η αγορά, η δημοσιογραφια
Κυρίως οι άνθρωποι.
Όμως το εύρος της θεματολογίας,τη συμμετοχή
την εγκυροτητα των απόψεων το καλό κλίμα
αυτά τα προστατεύεις...
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Ποτέ μου δεν πήρα στα σοβαρά τους ριβιούερ,πάντα αγόραζα με γνώμονα τα ώτα μου,τα οποία σιγά σιγά γινόταν ευαίσθητα,απαιτητικά,καθοδηγώντας με στις επόμενες αναβαθμίσεις
 


Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Θεωρώ ότι τα reviews πρέπει να ενταχθουν και νομικά πλέον στις διαδικτυακές απάτες.
"Το συνεκρινα με το Χ που έτυχε να μου βρίσκεται..
Άκουσα τη Μπελα Μπουλα σε μια εξαιρετική ηχογραφηση σε 47 αριθμημένα αντίτυπα και δάκρυσα..."
 
Last edited:

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Από παλιά ανάρτηση (2006) του Νικόλα Κορακάκη (περιοδικό High Fidelity)

"Ναι έχει τύχει να δοκιμάσω συσκευές που έχουν τεσταριστεί από κάποια άλλα περιοδικά και να εντοπίσω σημαντικές διαφορές από αυτά που είχαν γραφτεί. Αυτό μπορεί να οφείλεται:
1) Είτε στην διαφορετικότητα του συστήματος αναφοράς και στην αντίληψη του κάθε δοκιμαστή περί του πως χτίζεται ένα σύστημα αναφοράς.
2) Είτε στο γούστο, όπως λες και εσύ, του κάθε δοκιμαστή.

Κατά την γνώμη μου, ένα σύστημα αναφορά θα πρέπει να έχει χτιστεί με όσο το δυνατόν πιο "ουδέτερα" και αχρωμάτιστα μηχανήματα. Με άλλα λόγια, να ακούγεται όσο πιο "monitor" γίνεται. Κατά αυτόν τον τρόπο, μπορείς να αποκτήσεις σαφέστερη άποψη για τον ήχο της κάθε συσκευής. Θα μου πεις τώρα "...μα καλά και πως γίνεται αυτό;;;". Η απάντηση μπορεί να έρθει μόνο από την συνεχή τριβή με το αντικείμενο, αλλά και από τις συνεχείς ακροάσεις ζωντανών μουσικών παραστάσεων, είτε με φυσικά, είτε με ηλεκτρονικά όργανα. Προς Θεού, όχι από σκυλάδικα. Πιστεύω ότι αν διαβάσει κανείς δύο-τρία άρθρα ενός reviewer, μετά θα μπορεί πολύ εύκολα να φιλτράρει και να καταλάβει τα γούστα του, τις γνώσεις του και τα πρότυπα του.

Πέρα από όλα αυτά, πιστεύω ότι εδώ οφείλω να πω την άποψη μου σχετικά με το πως θα πρέπει να εκλαμβάνουμε ένα review και τι θα πρέπει να περιμένουμε από αυτό. Θεωρώ ότι με αυτό που θα γράψω θα ξεκαθαριστούν πολλά.

Η γνώμη μου λοιπόν είναι:

1) Ένα review δεν θα πρέπει ποτέ να λαμβάνεται ούτε ως ευαγγέλιο, αλλά ούτε και ως οδηγός αγοράς. Επίσης, δεν θα πρέπει ποτέ να παραμυθιαζόμαστε από αυτό για να δώσουμε άφεση αμαρτιών στην αγοραστική μας μανία. Συμβουλή από έναν παλαιό παθόντα.

2) Σε ένα review, θα πρέπει να δίνουμε μεγαλύτερη βάση α) στις δυνατότητες διασύνδεσης μιας συσκευής, β) στις επιμέρους λειτουργίες της, γ) στις ιδιαιτερότητες της όσον αφορά το ταίριασμα με τα λοιπά συνοδά και τα καλώδια, δ) στα τεχνικά της χαρακτηριστικά, ε) στο σύστημα αναφοράς και στ) σε κάποιες μετρήσεις, αν φυσικά διαθέτουμε έναν καλομετρημένο χώρο και ένα καλομετρημένο σύστημα.

3) Πιστεύω ότι τις εντυπώσεις ακροάσεων θα πρέπει να τις αφήνουμε σε δεύτερη μοίρα για τους εξής δύο λόγους: α) επειδή αυτές περιέχουν υποκειμενικά κριτήρια από ανθρώπους που δεν γνωρίζουμε ποιες είναι οι γνώσεις και οι εμπειρίες τους με τα μηχανήματα, τα μουσικά όργανα και γενικώς με την ίδια τη μουσική, και β) επειδή αυτές εξάγονται βάση κάποιου συστήματος αναφοράς που έχει έναν συγκεκριμένο ηχητικό χαρακτήρα.

Αν πιστεύετε ότι ο δοκιμαστής έχει τις εμπειρίες που απαιτούνται για να κάνει αυτό που κάνει και αν πιστεύετε ότι το δικό σας σύστημα έχει τον ίδιο ή παρόμοιο ηχητικό χαρακτήρα με το σύστημα αναφοράς του δοκιμαστή, τότε "ναι" να λάβετε υπ΄ όψιν σας και τις εντυπώσεις ακροάσεων.........."
https://www.avsite.gr/forum/threads/reviewers-ανάμεσά-μας.27208/post-326626
Καλημέρα Τάσο. Πολύ ενδιαφέρον θέμα!
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Μια πρόταση που τα λέει όλα.
Μπορεί και να μην λέει τίποτα, προκειμένου να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα... ;)
Βάζουμε μπροστά το <<προσωπικό γούστο>> και πλέον όλα γίνονται ευκολάκι!
 


Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Μπορεί και να μην λέει τίποτα
Να σου εξηγήσω.
Το γούστο του καθενός είναι διαφορετικό και δεν μπορεί να είναι αντικειμενικό.
Τα ακούσματα και οι εμπειρίες , επίσης.
Διαβάζουμε λοιπόν specs, βλέπουμε φωτογραφίες και μετρήσεις αν υπάρχουν και παίρνουμε μια ιδέα.
Μην αρχίσουμε τώρα , περί διαφημίσεων απ τον κατασκευαστή και λεφτά κάτω απ το τραπέζι, κρίμα είναι για όλους.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Να σου εξηγήσω.
Το γούστο του καθενός είναι διαφορετικό και δεν μπορεί να είναι αντικειμενικό.
Τα ακούσματα και οι εμπειρίες , επίσης.
Διαβάζουμε λοιπόν specs, βλέπουμε φωτογραφίες και μετρήσεις αν υπάρχουν και παίρνουμε μια ιδέα.
Μην αρχίσουμε τώρα , περί διαφημίσεων απ τον κατασκευαστή και λεφτά κάτω απ το τραπέζι, κρίμα είναι για όλους.
Δεν είναι απαραίτητο να είναι <<χρήμα κάτω από το τραπέζι>>. Μπορεί να είναι κουμπαριά, φιλία ή απλή συμπάθεια. Μήπως δεν γνωρίζεις υπαλλήλους σε αντιπροσωπείες που κάνουν δοκιμές;

Το γούστο του καθενός μας, και των δοκιμαστών κατ'επέκταση, οφείλει να τελειώνει στο τι θεωρούμε σπουδαιότερο σε μια συσκευή και τι υποδεέστερο. Άλλος δίνει σημασία στην <<εικόνα>>, άλλος στο ρυθμικό κομμάτι και άλλος στον αέρα ψηλά. Αναλόγως αξιολογούμε μια συσκευή αυστηρά ή όχι.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Μήπως δεν γνωρίζεις υπαλλήλους σε αντιπροσωπείες που κάνουν δοκιμές;
Κρίνοντας απ το εαυτό μου, όχι.

και των δοκιμαστών κατ'επέκταση, οφείλει να τελειώνει στο τι θεωρούμε σπουδαιότερο σε μια συσκευή και τι υποδεέστερο.
Αρα υποκειμενικό .
 


Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
Αντιμετωπίζω τις κριτικές σαν παρουσίαση...να διαβάσω για πράγματα που το manual δε θα μου πει. Η γνώμη του reviewer δεν μ' ενδιαφέρει αλλά απ' την άλλη όταν διαβάζεις συνέχεια το ίδιο πράγμα από διαφορετικούς reviewers μάλλον γεγονός είναι και όχι γνώμη. Καλό είναι που υπάρχουν οι κριτικές αλλά πλην μετρήσεων είναι υποκειμενικές και έτσι πρέπει να αντιμετωπίζονται.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Για τα reviews στα ηχεία έχω πει την άποψη μου.

Για τα υπόλοιπα ηλεκτρονικά (ενισχυτές, streamers, DACs, calibration units etc), τα reviews πρέπει κυρίως (εκτός από μετρήσεις), να αναφέρουν πράγματα που κάνουν και που δεν κάνουν. Ποιες συνδέσεις μπορούν να υποστηρίξουν και ποιες δεν έχουν, την κάνουν ώστε να σου κάνουν τη ζωή εύκολη και τη δεν κάνουν τη στιγμή που άλλα τα έχουν και πάει λέγοντας.
Αν κάτι δεν το κάνει να το πει, δεν χρειάζεται ο άλλος που τον διαβάζει να ψάχνει αναφορά για το Χ θέμα και να μην υπάρχει πουθενά και μετά από Χ χρόνο που έχει σπαταλησει σε ξένα reviews να βρίσκει ότι δεν το έχει. Δεν είναι αυτό σεβασμός στον αναγνώστη.
Και να αφήσουν τα "μου ακούγεται έτσι και γιουβέτσι".
Κάνω έρευνα για ακουστικά για το κινητό, και ενώ πχ στο Χ προϊόν λένε όλοι ότι έχει neutral sound, βρίσκω ένα site που έχει μέτρηση σε frequency response και μόνο neutral δεν είναι. Υπάρχει περίπτωση τώρα να πάρω ξανά στα σοβαρά τους άλλους που έλεγαν neutral? Όχι βέβαια.

Σοβαρό review πχ για ακουστικά smartphone.
- Graphs για frequency response.
- Graphs να δούμε την απόδοση στο noise cancellation.
- Εγγραφή ήχου με αρχείο να ακούσουμε πως γράφει το μικρόφωνο με & χωρίς ΝC (αν έχει).
- κλπ

Earbuds πολύ γνωστού κατασκευαστή με τιμή κοντά στα 200€, το μικρόφωνο που άκουσα στο αρχείο είναι για κλοτσιές. Δεν έχει καμία διαφορά με άλλα ακουστικά των 70€.

Βασικά το review ή το κάνεις σωστά ή καθόλου.

Όταν δεν αναφέρεις προβλήματα, αδυναμίες, ελαττώματα δεν σε παίρνω στα σοβαρά. Αν το κάνεις συνέχεια έχεις φάει και delete.
 
Last edited:

H

HuxFlux

Guest
Εμπιστεύομαι τους reviewers που γράφουν και τα αρνητικά των συσκευών που παρουσιάζουν. Κι όταν λέμε αρνητικά, ενοούμε αρνητικά και όχι "θα προτιμούσαμε το κουμπάκι on/off στρογγυλό αντί για τετράγωνο".
Οι υπόλοιποι reviewers για εμένα δεν αξίζουν ανάγνωσης γιατί αυτό που κάνουν είναι συγκεκαλυμένη προώθηση προιόντος, και γενικώς οι διαφημίσεις δεν με απασχολούν ακόμα κι αν εμπλουτίζονται απο τις τεχνικές γνώσεις ενός reviewer.
Eπίσης, εκτιμώ πολύ και εμπιστεύομαι reviewers που στοιχειοθετούν κάποια απο τα συμπεράσματά τους με αντικειμενικά στοιχεία όπως μετρήσεις.

Ενδεικτικά λοιπόν θα αναφέρω τον John Atkinson ως reviewer που έχω πολύ ψηλά, ενώ στην άλλη μεριά είναι σχεδόν οι περισσότεροι Έλληνες reviewers, να μην πω όλοι και παρεξηγηθεί κανείς.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Στα ριβιους των συσκευών ήχου, το μόνο ενδιαφέρον είναι οι μετρήσεις.

Σε ένα κοινό που αντιλαμβάνεται πλήρως τα διαθέσιμα σχεδιαγράμματα των μετρήσεων, θα μπορούσε ένα ριβιου να είναι απολύτως άριστο, αποτελούμενο μόνο από μια σειρά αναλυτικών διαγραμμάτων χωρίς ούτε μια λέξη κειμένου.


ΥΓ
Προσωπικά τουλάχιστον, δεν με ενδιαφέρει διόλου η προσωπική άποψη κανενός από την "ακρόαση" κάποιας συσκευής, είτε αυτός είναι σπουδαγμένος και εκπαιδευμένος ριβιούερ όπως ο Αμίρ, είτε είναι τυπικός ποιητής χαϊενδοκειμένων με μετάξια και αρώματα, με περιπλανώμενα ηχοχρώματα και άλλες φούσκες.

Το τι "αρέσει" το περιγράφουν τα papers ψυχοακουστικής, δε χρειάζεται καμία περαιτέρω αναζήτηση πέραν των κειμένων κυρίως του Τουλ.
 
Last edited:

Μηνύματα
348
Reaction score
685
Και οι απόψεις βοηθάνε καμιά φορά αν ξέρεις να διαβάζεις "πίσω"απο τις λέξεις. πχ avmentor
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Στα ριβιους των συσκευών ήχου, το μόνο ενδιαφέρον είναι οι μετρήσεις.

Σε ένα κοινό που αντιλαμβάνεται πλήρως τα διαθέσιμα σχεδιαγράμματα των μετρήσεων, θα μπορούσε ένα ριβιου να είναι απολύτως άριστο, αποτελούμενο μόνο από μια σειρά αναλυτικών διαγραμμάτων χωρίς ούτε μια λέξη κειμένου.
Δεν είναι ακριβώς έτσι, το κείμενο είναι απαραίτητο διότι το σημαντικότερο πράγμα σε ένα review είναι τα αντικειμενικά στοιχεία μιας συσκευής όπως λειτουργίες, μέγεθος, ποιότητα κατασκευής κ.α.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top