Ποδήλατο

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.959
Reaction score
20.477
@gbeg Στην ίδια αμαρτία περιπέσαμε...! Απολύτως ευχαριστημένος από το Garmin 520, πήρα το bundle με heart rate monitor, speed sensor και cadence sensor.

Έχω κάνει και λίγο troubleshooting από τον Οκτώβριο του 2015 που το έχω, οπότε εάν σου παρουσιάσει κάτι, είμαι στη διάθεσή σου.
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Διάβασε μία χαρά τους σενσορες του bryton. Βέβαια για παλμούς έχω την ζώνη της polar και δεν την "βλέπει"....Αλλά δεν πειράζει.....Προς το παρών.....
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.959
Reaction score
20.477
Εάν δεν απατώμαι, αυτό συμβαίνει επειδή η Polar ακολουθεί ένα δικό της "κλειστό" πρότυπο διασύνδεσης συσκευών κι αισθητήρων, εν αντιθέσει με την πλειονότητα των εταιριών στον χώρο που επαφύονται στο ευρέως διαδεδομένο ΑΝΤ+.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.959
Reaction score
20.477
To Σάββατο που μας πέρασε σηματοδότησε το τέλος και της δεύτερης φάσης της "base phase" του TrainerRoad. Μετά από δώδεκα (12) εβδομάδες προπονήσεων, μπορώ να δηλώσω ότι είμαι ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα. Το "αποτέλεσμα" είναι αύξηση της αντοχής και της δύναμης, βελτίωση του τρόπου ποδηλασίας και κυρίως επαναφορά της ψυχολογίας σε επίπεδα αρκετών μηνών πριν. Βέβαια, κανονικά, θα έπρεπε να ζυγιστώ σήμερα το πρωί για να δω και τη (πιθανολογούμενη) μείωση στο σωματικό βάρος συγκριτικά με 6 εβδομάδες πριν, αλλά το ξέχασα!:) Δεν πειράζει κι αύριο μέρα είναι. Πάντως, ό,τι και να δείξει η ζυγαριά, ο καθρέπτης είναι αδιάψευστος μάρτυρας κι από ό,τι δείχνει, τα ρούχα μου "στρώνουν" λίγο καλύτερα πάνω μου από ότι προηγουμένως. Το σίγουρο είναι ότι υπάρχει ακόμα περιθώριο βελτίωσης.

Από σήμερα (καλώς εχόντων των πραγμάτων) ξεκινάω την "build phase" έχοντας επιλέξει το πρόγραμμα "Sustained power build" της "build phase" με απώτερο σκοπό να είμαι έτοιμος για το "Climbing" της "specialty phase". Επέλεξα να καταλήξω στο "Climbing" επειδή οι δρόμοι γύρω από τη Λευκωσία είναι κατά κόρον ανηφορικοί, οπότε μιας και μπήκα στο "χορό" των προπονήσεων είπα να τις εστιάσω εκεί όπου υπάρχει πραγματική εφαρμογή.

Η πρώτη προπόνηση του προγράμματος "Sustained power build" είναι ένα FTP test εικοσάλεπτης διάρκειας, το οποίο θα καθορίσει το FTP για τις πρώτες 4 από τις 8 εβδομάδες προπονήσεων που έρχονται. Η πρώτη προπόνηση της 5ης εβδομάδας επαναλαμβάνει το ίδιο test, φαντάζομαι ως "check point" για την μετέπειτα προσαρμογή του προγράμματος. Από μια ματιά που έριξα στις προπονήσεις, θα "φτύσω αίμα"...:o
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.959
Reaction score
20.477
Το είδα αυτό το πράγμα... $8000 για trainer/treadmill δεν θα έδινα. Εάν τα είχα θα τα έδινα για ποδήλατο.

@argi: Κάθε video του Vittorio αποδεικνύει πόσο "πειραγμένος" είναι...:D
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.959
Reaction score
20.477
To Σάββατο που μας πέρασε σηματοδότησε το τέλος και της δεύτερης φάσης της "base phase" του TrainerRoad. Μετά από δώδεκα (12) εβδομάδες προπονήσεων, μπορώ να δηλώσω ότι είμαι ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα. Το "αποτέλεσμα" είναι αύξηση της αντοχής και της δύναμης, βελτίωση του τρόπου ποδηλασίας και κυρίως επαναφορά της ψυχολογίας σε επίπεδα αρκετών μηνών πριν. Βέβαια, κανονικά, θα έπρεπε να ζυγιστώ σήμερα το πρωί για να δω και τη (πιθανολογούμενη) μείωση στο σωματικό βάρος συγκριτικά με 6 εβδομάδες πριν, αλλά το ξέχασα!:) Δεν πειράζει κι αύριο μέρα είναι. Πάντως, ό,τι και να δείξει η ζυγαριά, ο καθρέπτης είναι αδιάψευστος μάρτυρας κι από ό,τι δείχνει, τα ρούχα μου "στρώνουν" λίγο καλύτερα πάνω μου από ότι προηγουμένως. Το σίγουρο είναι ότι υπάρχει ακόμα περιθώριο βελτίωσης.

Από σήμερα (καλώς εχόντων των πραγμάτων) ξεκινάω την "build phase" έχοντας επιλέξει το πρόγραμμα "Sustained power build" της "build phase" με απώτερο σκοπό να είμαι έτοιμος για το "Climbing" της "specialty phase". Επέλεξα να καταλήξω στο "Climbing" επειδή οι δρόμοι γύρω από τη Λευκωσία είναι κατά κόρον ανηφορικοί, οπότε μιας και μπήκα στο "χορό" των προπονήσεων είπα να τις εστιάσω εκεί όπου υπάρχει πραγματική εφαρμογή.

Η πρώτη προπόνηση του προγράμματος "Sustained power build" είναι ένα FTP test εικοσάλεπτης διάρκειας, το οποίο θα καθορίσει το FTP για τις πρώτες 4 από τις 8 εβδομάδες προπονήσεων που έρχονται. Η πρώτη προπόνηση της 5ης εβδομάδας επαναλαμβάνει το ίδιο test, φαντάζομαι ως "check point" για την μετέπειτα προσαρμογή του προγράμματος. Από μια ματιά που έριξα στις προπονήσεις, θα "φτύσω αίμα"...:o
Έκανα χτες το βράδυ το FTP test και σήμερα το πρωί ζυγίστηκα. Αποτελέσματα: Αύξηση του FTP κατά 17% και μείωση του σωματικού βάρους κατά 1.5 κιλό. Καθόλου άσχημα! Δεν έχω τρόπο να μετρήσω την απώλεια και το ποσοστό λίπους, αλλά θέλω να πιστεύω ότι υπάρχει και σε αυτό το κομμάτι βελτίωση (είπαμε, καθρέπτης!). Πάμε δυνατά!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.959
Reaction score
20.477
Αμ το άλλο; Την Τετάρτη, 14/06, πήγα για bike fitting. Είχα κάνει και στο παρελθόν, στο κατάστημα από το οποίο αγόρασα το ποδήλατο, λίγο μετά την αγορά. Ήταν δωρεάν (παροχή του καταστήματος με την αγορά του ποδήλατου), οπότε δεν παραπονέθηκα για κάτι, αλλά είναι γεγονός ότι δεν μου "γέμισε το μάτι" η όλη διαδικασία. Προφανώς και είχα δει διαφορές προς το καλύτερο από το αρχικό στήσιμο του ποδήλατου, αλλά και πάλι, η όλη διαδικασία έγινε με συμβατικά μέσα (μετροταινία κτλ), χωρίς χρήση αισθητήρων ή/και κάποια άλλη εξέταση του σώματός μου.

Είχα συνηθίσει στις ρυθμίσεις που είχαν προκύψει από τότε κι είχα φτάσει σε σημείο να θεωρώ ότι ο πόνος στα κόκκαλα της μέσης (=sit bones) ήταν κάτι φυσιολογικό μετά από πολλές ώρες στη σέλα. Ξεκίνησα όμως τις προπονήσεις στο roller κι ο πόνος έγινε ανυπόφορος - ίσως κι επειδή δεν έχω ακόμα τόσο καλή τεχνική ώστε να μπορώ να σηκώνομαι τακτικά από τη σέλα χωρίς να θέτω σε κίνδυνο την ισορροπία μου και τη σωματική μου ακεραιότητα ( :D ). Είχα πάντα στο μυαλό μου ότι καλό θα ήταν σε κάποια φάση να επαναλάβω τη διαδικασία του bike fitting και τα προαναφερθέντα απλώς έντειναν την επιθυμία μου. Αυτή τη φορά όμως, τα πράγματα είχαν αλλάξει.

Το κατάστημα που είχα πάρει το ποδήλατο έκλεισε κι ο ιδιοκτήτης διατήρησε μόνο την αντιπροσωπεία. Συνεπώς, δεν ήταν δυνατό να κάνω εκεί το bike fitting αν και δεν ήταν σκοπός μου να το επαναλάβω εκεί. Είχα ήδη ξεκινήσει έρευνα αγοράς και κατέληξα στο ποδηλατικό κατάστημα που θα έκανα το bike fitting. Μίλησα με τον ιδιοκτήτη κι υπεύθυνο της διαδικασίας, μου εξήγησε ότι χρησιμοποιεί το software της Retul και ότι η διαδικασία διαρκεί μεταξύ 2 και 3 ωρών, με κόστος €150.

Η όλη εμπειρία ήταν πολύ διαφορετική. Ο άνθρωπος με πέρασε από ένα σωρό "tests" πριν καν κάτσω στο ποδήλατο (π.χ. ευλιγισία σε πόδια/χέρια/αυχένα, πώς "γράφει" η σπονδυλική μου στήλη σε κάμψη, το είδος της καμάρας των ποδιών μου κ.ά.). Το κυριότερο, για μένα, ήταν με έβαλε να κάτσω σε ένα ειδικό μαξιλαράκι στο οποίο μέτρησε την απόσταση των sit bones και ω! εκ του θαύματος ανακάλυψε ότι η σέλα του ποδηλάτου μου ήταν μικρή για τα κόκκαλά μου! Ακολούθως, κόλλησε με αυτοκόλλητα τους αισθητήρες με τους οποίους το software αναγνώρισε και μετρούσε όλες τις γωνίες που έχουν σημασία σε real time και ξεκίνησα να ποδηλατώ.

Το αποτέλεσμα; Καταλήξαμε να κατεβάσουμε το τιμόνι κατά ένα "δαχτυλίδι" (περίπου 1 εκατοστό), να ανεβάσουμε το λαιμό της σέλας κατά περίπου 2.5 εκατοστά (δεν θυμάμαι ακριβώς, αλλά η διαφορά ήταν μεγάλη κι αισθητή σε σχέση με την προηγούμενη θέση), να αλλάξουμε θέση στα cleats των παπουτσιών, να αλλάξουμε σέλα και να προσθέσουμε ειδικούς πάτους στο εσωτερικό των παπουτσιών. Μου εξήγησε ότι όταν ποδηλατώ, εξαιτίας του γεγονότος ότι η σόλα των παπουτσιών είναι άκαμπτη, οι καμάρες των ποδιών μου συμπιέζονται ("συνθλίβονται" είπε) με αποτέλεσμα αφενός να υπάρχει υστέρηση στο λόγο δύναμης/απόδοσης κι αφετέρου να έρχονται τα γόνατά μου σε μη επιτρεπόμενες γωνίες για την ποδηλασία. Από την άλλη, η νέα σέλα είναι μία αποκάλυψη - κυριολεκτικά και μεταφορικά! "Πολυθρόνα" σε σχέση με την προηγούμενη! ΟΚ, έχει το μειονέκτημα ότι εξαιτίας του σχήματός της δεν επιτρέπει στον αναβάτη να αλλάξει θέση (να μετακινηθεί π.χ. λίγο μπροστά) την ώρα της ποδηλασίας, αλλά προσωπικά δεν με απασχολεί αυτό, επειδή δεν συνηθίζω να αλλάζω θέση. Πλέον - και δυσκολεύομαι ακόμα να το πιστέψω - ο πόνος έχει μειωθεί στο ελάχιστο, σε σημείο που, για παράδειγμα, χτες έβγαλα το test καθιστός και σηκώθηκα μόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο της ώρας, που ήταν η cool down period.

Μαζί με την αλλαγή της ταινίας του τιμονιού (έβαλα μια της FSA που έχει ενσωματωμένο gel για περισσότερη άνεση) και με διάφορα ποσοστά έκπτωσης σε όλα (accessories και bike fitting), πλήρωσα €250. Το σημαντικό εδώ είναι ότι τα αποτελέσματα του bike fitting μου έγιναν άμεσα αντιληπτά. Ελαχιστοποιήθηκαν οι πόνοι σε κόκκαλα, χέρια, καρπούς κτλ κι η ποδηλασία μου έγινε πιο ευχάριστη και κυρίως πιο αποτελεσματική.

Εν κατακλείδι: Εξακολουθώ να υποστηρίζω ότι το bike fitting είναι η πρώτη και καλύτερη επένδυση που μπορεί - και πρέπει! - να κάνει κάποιος όταν αγοράσει ποδήλατο - μαζί με ένα καλό κράνος - και μετά έρχονται όλα τα άλλα (π.χ. τροχοί, Garmin/Wahoo κ.ά., παπούτσια, πετάλια κτλ) και πραγματικά χαίρομαι που έκανα στον εαυτό μου αυτό το "δώρο".:dance2:
 




xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.735
Reaction score
83.507
Αυτά τα περίπλοκα μπορούσα με την κούρσα

Βουνό και πάλι βουνό
View attachment 76367
Χαχαχαχα!!!

Το γέλιο είναι για μένα. Αν δω το ποδήλατό μου έτσι μπορεί να λιποθυμήσω... :D
Γι' αυτό ποτέ δεν μπορούσα το mountain biking. Το ποδήλατο θέλω να γυαλίζει (μέχρι και τα λάστιχα). Μη μιλήσω για τα ρούχα...
Έχω γυρίσει αρκετές φορές από προπόνηση με σκασμένο λάστιχο, σιγά-σιγά, γιατί δεν ήθελα να λερωθώ για να το αλλάξω στον δρόμο και μετά να πιάσω με αυτά τα χέρια το τιμόνι. :oops:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.959
Reaction score
20.477
@Ntinos72: Ωραίος man, λάσπη και πάλι λάσπη!

@xfader: Μήπως είσαι λίγο υποχόνδριος; :D:D:D (λέω τώρα εγώ...)
 


Μηνύματα
756
Reaction score
281
Χαχαχαχα!!!

Το γέλιο είναι για μένα. Αν δω το ποδήλατό μου έτσι μπορεί να λιποθυμήσω... :D
Γι' αυτό ποτέ δεν μπορούσα το mountain biking. Το ποδήλατο θέλω να γυαλίζει (μέχρι και τα λάστιχα). Μη μιλήσω για τα ρούχα...
Έχω γυρίσει αρκετές φορές από προπόνηση με σκασμένο λάστιχο, σιγά-σιγά, γιατί δεν ήθελα να λερωθώ για να το αλλάξω στον δρόμο και μετά να πιάσω με αυτά τα χέρια το τιμόνι. :oops:
Με αυτα που εμεναν μονιμως καθαρα χωρισα προσφατα :D

25745803534_1284403b31_b.jpg



Αλλα οσο και να βρωμισει το αγροτικο....


1060224.jpg



Εχει μια ευχαριστηση όταν γινεται και παλι σαν καινουργιο :)

wse.jpg


 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Όποτε έχω πάει στον φίλο που αγόρασα το ποδήλατο βουνού με κράζει, γιατί το έχω καθαρό!!!8-)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.959
Reaction score
20.477
Με χαρτί γιατρού από την εφηβεία! :D
:D:D:D

Με αυτα που εμεναν μονιμως καθαρα χωρισα προσφατα :D

View attachment 76372


Αλλα οσο και να βρωμισει το αγροτικο....


View attachment 76373


Εχει μια ευχαριστηση όταν γινεται και παλι σαν καινουργιο :)

View attachment 76374

Ρε συ Ντίνο, χαρά στην υπομονή σου ρε φίλε! Είσαι άρχοντας!
 



Staff online

  • loggeo
    Projectors
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.867.190
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top