Ποδήλατο

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
Νέο record σήμερα: Σπίτι - εργασία σε 25:35! 14,1χλμ με μέσο όρο 33,17χλμ/ώρα και max speed 55,66χλμ. Το max speed θα μπορούσε να ήταν υψηλότερο.

ΟΚ, οι συνθήκες ήταν διαφορετικές από την προηγούμενη φορά (λιγότερη κίνηση στους δρόμους, δεν κουβαλούσα τσάντα στην πλάτη). Παρατήρησα ότι ξεκίνησα με ενθουσιασμό κι όρεξη τη διαδρομή (κυρίως από τη σκέψη ότι δεν κουβαλάω επιπλέον βάρος στην πλάτη), οπότε είπα να "το παλέψω" για να γράψω χρόνο. Το πρόβλημα είναι ότι ξεκίνησα από την αρχή με ένταση κι από τη συνεχή προσπάθεια κατέληξα να "παίζω" συνέχεια σε υψηλούς παλμούς (μέσος όρος 148, max 171) , με αποτέλεσμα σε ένα σημείο της διαδρομής που ο δρόμος προσφέρεται για να "τα δώσω όλα" δεν είχα πολλά περιθώρια για να ανέβω πιο ψηλά σε παλμούς (άρα και προσπάθεια), εξ ου και το σχόλιο για το max speed. Οπότε, εκεί συνειδητοποίησα ότι θα ήταν καλύτερα να είχα ξεκινήσει λίγο πιο "μαλακά" τη διαδρομή από το σπίτι διότι η οικονομία δυνάμεων πήγε "περίπατο".

Μετά σκέφτηκα ότι εκτός του ότι θα πρέπει να επιστρέψω σπίτι μέσα στο καταμεσήμερο, υπό 38 βαθμούς Κελσίου :o:o, η βραδυνή προπόνηση προβλέπεται "κόλαση" (VO2max στο 125% του FPT) και ήθελα να κλαίω...:headbang::headbang:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
Update: Η θερμοκρασία καθόλη τη διάρκεια της επιστροφής ήταν 40 βαθμοί Κελσίου... Έσταξα το είναι μου στην άσφαλτο, λέμε...

Σχόλια/παράπονο: Γιατί, δηλαδή, πρέπει κάθε, ΜΑ ΚΑΘΕ φορά, στη διαδρομή εργασία-σπίτι να έχω κόντρα άνεμο;;;;; Γιατί, πείτε μου...:headbang: Και δεν μιλάω για "αεράκι"... Μιλάω για τόσο δυνατό κόντρα άνεμο που να εμποδίζει την ανάπτυξη ταχύτητας στις (λίγες) κατηφόρες!!! ΕΛΕΟΣ πια!:D:D
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
......ετσι χτιζεις φυσικη καταστα.....παντου ανηφορες.........
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
Ρε συ Αργύρη, πλάκα με κάνεις (που λένε κι οι φίλοι μας της ΕΒΒΕ); :)

Είπαμε, εντάξει, δεν "παλεύεις" με τον κόντρα άνεμο γιατί πάντα βγαίνεις "χαμένος" αλλά αυτό το πράγμα που περιγράφω είναι άνω ποταμών! Δεν χτίζω φυσική κατάσταση έτσι, απλά γεμίζω τα πόδια μου γαλακτικό οξύ! :headbang:Ναι, εάν δεν πιεζόμουν, θα έφτανα σπίτι μου στη μία ώρα, μπορεί και παραπάνω - ε, sorry, δεν γίνεται να αργήσω τόσο.

Από ότι φαίνεται, η επιστροφή με κούρασε περισσότερο από όσο αντιλήφθηκα. ΟΚ, έτυχαν και κάποιες δουλειές το απόγευμα (πολύ περπάτημα...), οπότε δεν ξεκουράστηκα όσο κι όπως θα ήθελα. Σε κάποια φάση, όπως κάθομαι στον καναπέ, περιμένοντας να περάσει η ώρα για να ξεκινήσω την προπόνηση, έκλεισαν τα μάτια μου κι άνοιξαν 1,5 ώρα μετά...:) ΟΚ, είπα, δεν έχει προπόνηση απόψε, οπότε έπεσα και κοιμήθηκα (κανονικά!) κι η προπόνηση πήρε αναβολή για σήμερα.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
λΙοιπον ...πριν χτυπα ενα ζαρακι σοδα ...μαγειρικια......και πες μου αν γαλακτωνεις το ιδιο ευκολα.....
εχω φαει κυριακη μεσημερι (περσι ) καταβαση λιμανακια (αφου εφαγα ολητ την ανηφορα)
ενα κοντρα ανεμο ...ισο με αυτο που δεν ετρωγα χειμωνα......
εννοηται πλακα σου εκανα....απλα δεν μπορεις να κανεις και αλλιως....
απλα μενεις και παλευεις....
δοκιμασε την σοδιτσα και μου λες αν γαλκτωνεις το ιδιο ευκολα.......
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
Το "ζαρακι" τι είναι; Και πώς να "χτυπήσω" τη μαγειρική σόδα;
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
...ποσοτητα....λιγο στην μυτη του καταλιου...σε ενα χυμακο.......πριν το ποδηλατο...κοβει το γαλακτικο......
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
Πώς αναπτύσσεται η ποδηλατική παιδεία των παιδιών στο εξωτερικό!

"Η ποδηλατική παιδεία δεν είναι κάτι που απλά υπάρχει στους ανθρώπους. Αν ήταν έτσι, θα ήμασταν μια από τις πιο ποδηλατικά φιλικές χώρες του κόσμου! Καλλιεργείται από τα παιδικά χρόνια στους ανθρώπους, μαθαίνουν να ζουν σκεπτόμενοι ποδηλατικά και όχι αραχτοί σε καφετέριες και μπαράκια με το αυτοκίνητο διπλοπαρκαρισμένο από μπροστά.

[...]

Μέσα από βιβλία για παιδιά, με χαρούμενες εικόνες και ζωγραφιές μπαίνει από πολύ νεαρή ηλικία το «μικρόβιο» του ποδηλάτου. Βρήκαμε 5 από αυτά τα βιβλία και σας τα παρουσιάζουμε."

(αξίζει να το διαβάσετε και συνεχίζεται εδώ)
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
Ωραίος!

Εγώ έκανα την τρίτη προπόνηση της εβδομάδας σήμερα, 15:30-17:00. Με το air condition στους 24 βαθμούς και πάλι τελείωσα καταϊδρωμένος... Μια χαρά!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
Μετά το 4ο etap του Tour de France 2017, ο Peter Sagan αποκλείστηκε από τη συνέχεια του αγώνα, μετά από σχετική απόφαση των κριτών, για την αγκωνιά που έριξε στον Mark Cavendish.

Προσωπικά, είδα αυτό το video και θεωρώ ότι όντως είναι αμφιλεγόμενη απόφαση των κριτών. Ο κανονισμός υπαγορεύει τη διατήρηση της γραμμής/πορείας επιλογής όταν οι ποδηλάτες ξεκινάνε το sprint. Οπότε, αφενός η "διαμάχη" βρίσκεται στο εάν ένας από τους δύο ποδηλάτες "παρέβηκε" τον κανονισμό ή όχι. Αφετέρου, υπάρχουν πολλοί που υποστηρίζουν ότι ο Sagan συμπεριφέρθηκε "βίαια" σπρώχνοντας με τον αγκώνα του τον Cavendish.

Μια ενδιαφέρουσα προοπτική έρχεται από τον αγαπημένο αποδιοπομπαίο τράγο του αθλήματος. Προσέξτε τις φράσεις "Cavendish was going down before Sagan's elbow" και "you have to ride bowed because if you don't take space someone else will take your space".
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
Την προηγούμενη εβδομάδα "περιορίστηκα" στις προπονήσεις στο σπίτι, διότι οι θερμοκρασίες κατά τις ώρες που συνήθως επιστρέφω σπίτι με το ποδήλατο ήταν απαγορευτικές (40οC και πάνω). Το ίδιο σκηνικό αναμένεται κι αυτή την εβδομάδα, με τη διαφορά ότι αυτή η εβδομάδα προπονήσεων χαρακτηρίζεται ως active recovery week - κοινώς προπονήσεις μικρού έως μεσαίου φόρτου.

Η επόμενη εβδομάδα ξεκινάει με επανάληψη του εικοσάλεπτου FTP test, οπότε θα προσπαθήσω να τελειώσω τις προπονήσεις αυτής της εβδομάδας νωρίς για να έχω αρκετές μέρες μπροστά μου για ξεκούραση πριν το test.
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
Γενικά, ο φετινός Γύρος Γαλλίας πάει από το κακό στο χειρότερο. Την πρώτη ημέρα εγκατέλειψε ο αγαπημένος μου Valverde με σοβαρό τραυματισμό. Μου έμεινε να περιμένω τις κινήσεις του Sagan μέχρι που τον απέκλεισαν με μία ηλίθια απόφαση. Το επόμενό μου κίνητρο ήταν το ποιος θα απειλήσει τον άπιαστο Froome (που αντιπαθώ...) μέχρι που χθες είχαμε το τρομακτικό ατύχημα του Porte, του πιο επίφοβου διεκδικητή του Γύρου. Ο Contador τα έφτυσε και όλα πια δείχνουν ότι η μεγάλη του καριέρα είναι στη δύση της, ενώ ο Quintana, που αντιπαθώ περισσότερο από τον Froome, έδειξε ότι δεν έχει τη φόρμα για τριάδα. Μόνο ο Ιταλός Aru μένει αλλά δεν ξέρω αν μπορεί να κερδίσει τον Froome αν υπολογίσουμε και την ατομική χρονομέτρηση που υστερεί.
 
Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Θα συμφωνήσω για τον Valverde Αλέξανδρε.
Και εγώ τον περίμενα πως και πως μετά τις τελευταίες του εμφανίσεις. Κρίμα και λόγο της ηλικίας του που δύσκολο να έχει άλλη ευκαιρία.
Αν και συμπαθώ τον Peter δεν έχει καμία δικαιολογία ένας αγκώνας που προεξέχει 40 εκατοστά.

Από την άλλη, στον αγώνα για το πρωτάθλημα Γαλλίας ο νικητής (Demare) άλλαξε πορεία 3 φορές επάνω στο τελικό σπριντ.
Όχι ότι ο δεύτερος είχε δυνάμεις να περάσει μπροστά, αλλά το σωστό να λέγεται.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
Για τον αγκώνα του Sagan συμφωνώ με τον Αλέξανδρο (και τον Lance). Για τον νικητή του etap έχει δίκιο ο Πέτρος, κανονικά δεν θα έπρεπε να δεχθεί ποινή ο Demare βάσει του κανονισμού;
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
Θα συμφωνήσω για τον Valverde Αλέξανδρε.
Και εγώ τον περίμενα πως και πως μετά τις τελευταίες του εμφανίσεις. Κρίμα και λόγο της ηλικίας του που δύσκολο να έχει άλλη ευκαιρία.
Αν και συμπαθώ τον Peter δεν έχει καμία δικαιολογία ένας αγκώνας που προεξέχει 40 εκατοστά.

Από την άλλη, στον αγώνα για το πρωτάθλημα Γαλλίας ο νικητής (Demare) άλλαξε πορεία 3 φορές επάνω στο τελικό σπριντ.
Όχι ότι ο δεύτερος είχε δυνάμεις να περάσει μπροστά, αλλά το σωστό να λέγεται.
Κατά λάθος έγραψα δύο φορές τον Valverde ενώ στη δεύτερη αναφερόμουν στον Quintana. Το διόρθωσα.

Οι αγκώνες στα σπριντ είναι κλασική μέθοδος "προφυλαχτήρα" και αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει. Από το βίντεο φάνηκε ότι με ή χωρίς αγκώνα η πτώση ήταν αναπόφευκτη. Ο Cavendish δεν διαμαρτυρήθηκε όπως θα περίμεναν οι υποστηρικτές του γιατί είναι ο πρώτος διδάξας στα τζαρτζαρίσματα, και γενικώς δεν το έχει με τον χειρισμό του ποδηλάτου, αφού έχει προκαλέσει τις περισσότερες τούμπες στα σπριντ που έχει συμμετάσχει.

Ακόμα κι αν δεχτούμε ότι ο Sagan είχε μία μικρή ευθύνη, η τιμωρία του ήταν υπερβολική και προκλητική.

Τα σπριντ είναι όπως οι καταβάσεις. Το ρίσκο είναι μεγάλος παράγοντας επιτυχίας κι αυτό το ξέρει καλύτερα ο Cavendish που πήγε να χωθεί από τις μπαριέρες, ό, τι πιο επικίνδυνο μπορείς να κάνεις.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
Όπως είπε κι ο Armstrong, ο Cavendish πήγε να εκμεταλλευτεί/"χωθεί" σε ένα κενό που δεν υπήρχε! Εάν κάποιος κάτσει να "ψειρίσει" το video καρέ-καρέ θα δει ότι ο Cavendish είχε ξεκινήσει να πέφτει πριν την αγκωνιά του Sagan.

Άποψή μου είναι ότι μετά και το ατύχημα του Porte, ο Froome θα κάνει "περίπατο".
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
Τέλος της active recovery week χτες. Σήμερα, αύριο, μεθαύριο και τη Δευτέρα έχει ξεκούραση, αποχή από αθλητικές δραστηριότητες έτσι ώστε το βράδυ της Δευτέρας, στην επανάληψη του εικοσάλεπτου FTP test (ελπίζω) να αποδώσω τα μέγιστα.

Μια ερώτηση, επειδή δεν έβγαλα άκρη με το support του TrainerRoad (όχι ότι φταίνε, μπορεί να μην ρώτησα στο σωστό μέρος): Τελειώνω το block προπονήσεων 8 εβδομάδων sustained power build και μετά από 2 ημέρες φεύγω για διακοπές 2 εβδομάδων. Όταν επιστρέψω από τις διακοπές, τι κάνω ακριβώς; Εκκινώ την specialty phase το πρόγραμμα που θέλω να κάνω λες και δεν συμβαίνει τίποτα ή να αφιερώσω π.χ. 1 εβδομάδα σε active recovery rides και μετά να συνεχίσω τις κανονικές προπονήσεις;

Σημείωστε ότι στις δύο εβδομάδες διακοπών δεν προβλέπεται κάποια αθλητική δραστηριότητα.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
Μετά από περίπου μία βδομάδα απραξίας αρχίζει η πτώση της απόδοσης. Οπότε καλό θα ήταν να σπαταλήσεις μία βδομάδα "προσαρμογής".
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.138
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top