Ποδήλατο






Μηνύματα
19.408
Reaction score
13.594
Τελικά τι θέλει να αποδείξει με όλα αυτά ο Brumotti; Οκ, μπορεί να τα κάνει, δεν φοβάται, κλπ. Αλλά ένα μικρό λαθάκι...
 






wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.977
Reaction score
20.500
Εμένα μ' αρέσει που προωθεί την ασφάλεια στο ποδήλατο: Σε όλα του τα videos φοράει πάντα κράνος! Λες κι αν συμβεί (κάνει) το παραμικρό λάθος, από εκεί που θα είναι σκαρφαλωμένος, θα τον σώσει το κράνος...:headbang::D
 

Μηνύματα
19.408
Reaction score
13.594
Μια βόλτα μέχρι το Θέρισο σήμερα το απόγευμα, θέλοντας να δοκιμάσω κατά πόσο έχω την ανηφόρα (η οποία φτάνει σε αρκετά δύσκολες κλίσεις σε κάποια κομμάτια της) με τις μακρύτερες σχέσεις της κούρσας...

https://www.strava.com/activities/1171219847

IMG_3969.JPG

IMG_3970.JPG

IMG_3985.JPG

IMG_3986.JPG

IMG_3988.JPG
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.977
Reaction score
20.500
Βλέπω τα στοιχεία της διαδρομής στο Strava και διερωτούμαι: Ανεβαίνεις ανηφόρες με 21% κλίση :o:o:o ή κάτι πάει λάθος το οποίο δεν αντιλαμβάνομαι;:headbang:
 

Μηνύματα
19.408
Reaction score
13.594
Δεν ξέρω πόση ακρίβεια έχουν τα στοιχεία αυτά του strava (και πως τα υπολογίζει), αλλά κάποια κομμάτια έχουν όντως πολύ μεγάλη κλίση.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.977
Reaction score
20.500
Το bike computer σου τι βγάζει στην ανάλυση της διαδρομής ή/και κατά τη διάρκεια αυτής; Βλέπεις τις κλίσεις;

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν σε αμφισβητώ ή κάτι τέτοιο. Απλά τον όρο "μεγάλη κλίση" ο καθένας τον ερμηνεύει όπως νομίζει ο ίδιος - π.χ. μεγάλη κλίση για μένα είναι το 8% και για σένα το 14%. Συν τοις άλλοις, έχω την εντύπωση ότι υπάρχει ένας κανονισμός/νόμος (δεν γνωρίζω ακριβώς) περί οδοποιίας ο οποίος απαγορεύει δημιουργία δρόμων με κλίση μεγαλύτερη του 18%. Οπότε, όταν βλέπω στο Strava κλίση 21% και 22%, παραξενεύομαι, για αυτό το ψάχνω.
 

Μηνύματα
19.408
Reaction score
13.594
To garmin δεν είναι και πολύ καλό για τις μετρήσεις αυτές, και ειδικά μέσα στο φαράγγι κάποια κομμάτια (από τα συγκεκριμένα) τα δείχνει σα να έχουν μηδενική κλίση! Για το θέμα γενικά των κλίσεων, δεν ξέρω τι περιθώρια είχαν οι κατασκευαστές του δρόμου (μιλάμε για ένα παλιό δρόμο έτσι κι αλλιώς) για μικρότερες κλίσεις, αφού είναι ένα πολύ στενό φαράγγι, που σε αρκετό μήκος του από τη μία μεριά έχεις ένα τοίχο από βράχο, και από την άλλη ένα ξεροπόταμο (τώρα το καλοκαίρ), 3-4 μέτρα κάτω από το οδόστρωμα, και γέφυρες να κάνουν εναλάξ τη διαδρομή από τη μία μεριά στην άλλη. Είναι πολύ επικίνδυνος και στο κατέβασμα, αφού δεν έχει ορατότητα για την αντίθετη κίνηση σε πάρα πολλές στροφές.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.977
Reaction score
20.500
Μμμμμ, ΟΚ, κατανοητό. Πάντως, για διαδρομές σε φαράγγια κτλ, στις οποίες το GPS δεν δουλεύει καλά, μπορείς να θέτεις σε λειτουργία και το GLONASS - προσθέτει μεγαλύτερη ακρίβεια, αλλά εξαντλεί γρηγορότερα την μπαταρία.
 

Μηνύματα
19.408
Reaction score
13.594
Και τα δύο ανοιχτά είναι, glonass + gps. Αλλά και πάλι σε ορισμένα σημεία δείχνει 0!

Δύο βίντεο από τα κατέβασμα του φαραγγιού (όχι δικό μου)


 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.673
Reaction score
94.673
έχω την εντύπωση ότι υπάρχει ένας κανονισμός/νόμος (δεν γνωρίζω ακριβώς) περί οδοποιίας ο οποίος απαγορεύει δημιουργία δρόμων με κλίση μεγαλύτερη του 18%
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.650
Μηνύματα
2.868.865
Members
37.941
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top