Ποδήλατο

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Έχω μέρες να κάνω ποδήλατο....Λίγο οι ζέστες....Λίγο και οι βαρκάδες τα Σαββατοκύριακα....Το ρίξαμε στο σορολοπ....
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Μετά από περίπου μία βδομάδα απραξίας αρχίζει η πτώση της απόδοσης. Οπότε καλό θα ήταν να σπαταλήσεις μία βδομάδα "προσαρμογής".
Ουφ.... Ευχαριστώ για τη συμβουλή. Θα δω τι θα κάνω.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
"Η ποδηλασία είναι ένα από τα πιο απαιτητικά αθλήματα του κόσμου. Ο ποδηλάτης Pawel Poljanski αποφάσισε να μας δείξει πόσο εξαντλημένα και... κατεστραμμένα φαίνονται τα πόδια ενός αθλητή έπειτα από το γύρο της Γαλλίας. Δείτε τη PHOTO που ανέβασε και κάντε σύγκριση με το πριν.

Οι ποδηλάτες που παίρνουν μέρος στο Tour de France διανύουν τεράστιες αποστάσεις, σε βαθμό που το σώμα τους εξαντλείται και παραμορφώνεται.

Αυτές τις συνέπειες που έχει στο σώμα και ειδικότερα στα πόδια αποφάσισε να μας δείξει ο ποδηλάτης Pawel Poljanski, ο οποίος ανέβασε στο instagram μια φωτογραφία με τα πόδια του μετά το 16ο ετάπ.



"Μετά από 16 ετάπ νομίζω ότι τα πόδια μου δείχνουν λίγο κουρασμένα" έγραψε. Και η εικόνα είναι ακόμη πιο σοκαριστική αν τη συγκρίνουμε με τα πόδια του πριν το γύρο της Γαλλίας.


(πηγή)
 
Last edited:

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.748
Reaction score
83.544
"Μετά από 16 ετάπ νομίζω ότι τα πόδια μου δείχνουν λίγο κουρασμένα" έγραψε. Και η εικόνα είναι ακόμη πιο σοκαριστική αν τη συγκρίνουμε με τα πόδια του πριν το γύρο της Γαλλίας.

Η κούραση είναι το τελευταίο πράγμα που παίζει ρόλο στην εμφάνιση των ποδιών του.
Ο κύριος παράγοντας είναι η πτώση του ποσοστού λίπους που τονίζει τη φλεβικότητα. Και φυσικά το "pump" που είναι αποτέλεσμα της άσκησης.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Same here, πριν από αρκετό καιρό... Το εκπληκτικό είναι το σχεδόν ίδιο σχόλιό σου αμέσως μετά!:D
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.748
Reaction score
83.544
Same here, πριν από αρκετό καιρό... Το εκπληκτικό είναι το σχεδόν ίδιο σχόλιό σου αμέσως μετά!:D
Δεν το θυμόμουν καν! :D

Ο κόσμος βλέπει φοβισμένα και καχύποπτα ό,τι ξεφεύγει από τις εικόνες της καθημερινότητάς του. Έχει φτάσει να θεωρεί νορμάλ τον υπέρβαρο κοιλαρά ή τη χοντρή με το κολάν και να παραξενεύεται με ένα γυμνασμένο άτομο.
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Ο κόσμος είναι πρόβατο.....
Αν αυτές οι φωτογραφίες μπουν σε ένα σοβαρό άρθρο με όχι τόσο πιασαρικο τίτλο δεν θα τις δει κανείς....
Πες τους ότι είναι από το instagram....
Βάλτους και μία λεζάντα....Και έγινε "viral" σε dt...

Κουράστηκα πρωί πρωί.... Καλημέρα!
 




wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
(θα το γράψω εδώ, ταιριάζει καλύτερα)

Λοιπόν, είδα προχθές το "The Program" (2015), μία ταινία η οποία εξιστορεί την άνοδο και την πτώση του Lance Armstrong. Η ταινία παρακολουθεί την πορεία του από τους πρώτους αγώνες του, την περιπέτεια με τον καρκίνο στους όρχεις και φτάνει στις συμμετοχές (και νίκες) του με την ομάδα της US Postal Service σε διαδοχικά Tour de France. Στην ταινία παρακολουθούμε παράλληλα και την πορεία του Ιρλανδού δημοσιογράφου, ο οποίος αποκάλυψε πρώτος τις ενέργειες του Armstrong οι οποίες τον οδήγησαν σε επτά (ψεύτικες, όπως αποδείχθηκε) νίκες στο TdF.

Θα σας πρότεινα να τη δείτε, κυρίως επειδή είναι στο μέτρο του δυνατού αντικειμενική (ούτε "αγιοποιεί" ούτε "δαιμονοποιεί" τον Armstrong), αλλά κι επειδή βρήκα την ερμηνεία του πρωταγωνιστή, Ben Foster, πολύ καλή. Σκεφτείτε ότι ο τύπος, πήρε αναβολικά, ηθελημένα, κατά τη διάρκεια των γυρισμάτων της ταινίας, όπως εξηγεί ο ίδιος:


Πιο κάτω θα βρείτε τα trailers της ταινίας, στο imdb:

US trailer


International theatrical trailer


International trailer


Τέλος, βρήκα εξαιρετικά ενδιαφέρουσα τη συνέντευξη του δημοσιογράφου David Walsh, που απεκάλυψε την απάτη του Armstrong.

 




wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
'Νταξ', καλός είναι, αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα...:):p
 


Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
Αφήστε τα θεωρητικά τώρα και πάμε στο ζουμί.
Ο μπόμπιράς μου είναι τριών τώρα και θέλει ποδήλατο (μάλλον... ξέρετε πως είναι αυτά).
Από μαγαζιά της Κύπρου, ποιο ποδήλατο θα προτείνατε? 96 cm είναι ο δικός μου, 16 kg
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Αφήστε τα θεωρητικά τώρα και πάμε στο ζουμί.
Ο μπόμπιράς μου είναι τριών τώρα και θέλει ποδήλατο (μάλλον... ξέρετε πως είναι αυτά).
Από μαγαζιά της Κύπρου, ποιο ποδήλατο θα προτείνατε? 96 cm είναι ο δικός μου, 16 kg
Πουλάκι μου, επέστρεψες;:D

Μην βασανίζεσαι με τέτοια ερωτήματα, το μόνο που πρέπει να σε ενδιαφέρει είναι το ύψος του ποσού που θες να διαθέσεις. Στη Λεωφόρο Τσερίου, βρίσκεται ο Αλετράς, ο οποίος είναι "supermarket ποδηλάτων" - διαθέτει ποδήλατα για όλα τα βαλάντια, ετοιμοπαράδοτα. Οπότε, αν θέλεις τη συνδρομή μου, κανονίζουμε μια μέρα να βρεθούμε εκεί οι τρεις μας και το ζήτημα διευθετηθεί επί τόπου.

Εδώ το δικό μου εργαλείο, με βοήθησε πολύ στο να ανακτησω την σωματική μου υγεία. 15.000χλμ σε 2 χρόνια...[...]
Συγχαρητήρια κι από μένα! Καλές διαδρομές!
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Καλύτερη περίπτωση για να μάθει ισορροπία ένα τρίχρονο είναι τα ποδήλατα χωρίς πετάλια. Το παιδί απλά ισορροπεί και δίνει ώθηση με τα πόδια του.
Είναι πιο εύκολο σε αυτή την ηλικία να επικεντρωθεί μόνο σε ένα πράγμα, το πώς θα ισορροπήσει. Το να κάνει πετάλι σε δεύτερη φάση είναι το εύκολο.

http://www.skroutz.gr/c/2142/paidika-podilata-isorropias.html
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
@okakosolikos : Εάν καταλήξεις σε ποδήλατο σαν αυτά που προτείνει ο @gbeg έχω ένα που μπορώ να σου δανείσω.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.724
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top