Ποδήλατο

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.748
Reaction score
83.540
Οι γυαλιστεροί που λέγαμε...
Στο τιτάνα προχθές (πολύ δύσκολη ανάβαση) πέτυχα στους πρόποδες του βουνού γνωστό γυαλιστερό group με ποδηλάτες, ξέρς τι γίνεται, το group σπάει στον ανήφορο, οι καλοί φεύγουν και όλοι μαζί δίνουν πόνο.
20 άτομα μέτρησα σύνολο, μέχρι και τη κορυφή είχα καταπιεί και το δυνατό τους χαρτί για να τους τιμωρήσω με το τρόπο μου...:taunt:
Για του λόγου το αληθές

View attachment 181907

Οι γυαλιστεροί όμως "κρατάνε" ψηλά το επίπεδο των εταιρειών και τον ανταγωνισμό τους. Σε όλα τα αθλήματα και τα χόμπι.

Επίσης, η δυνατότητα κατοχής ακριβού εξοπλισμού είναι μεγάλο κίνητρο για πολλούς που μπορούν να τον αποκτήσουν. Για να μην πάω μακριά, αν αφαιρέσω το αγωνιστικό κομμάτι της ποδηλασίας, το μόνο που με τραβάει είναι η τεχνολογία και τα brands. Τα συναισθήματά μου εξαρτιόνταν ανέκαθεν από τα υλικά αγαθά.


Αν δεν υπήρχαν τα turbo trainers με το συνοδευτικό λογισμικό και τις άπειρες μετρήσεις ,και έπρεπε να κάνω προπόνηση σε rollers όπως παλιά, θα προτιμούσα να πετάξω το ποδήλατο στα βράχια. :biggrin:
 

Μηνύματα
19.333
Reaction score
13.549
Από την άλλη είναι πολύ συχνό το φαινόμενο από ό,τι βλέπω σε βίντεο με αναλύσεις στο yt, πανάκριβα ποδήλατα να μην έχουν σε καμία περίπτωση την ανάλογη ποιότητα σκελετού (τα περιφερειακά είναι άλλο θέμα). Βλέπεις αστοχίες πολλές, μεγάλη ανοχή στις κατασκευές και μετρήσεις, πράγματα απαράδεκτα για το κόστος αυτό.

Και μετά βλέπεις DIY κατασκευές, με τεχνολογία αιχμής, που να μην φτάνουν στους καταναλωτές, αφού δεν υπάρχει ενδιαφέρον από εταιρείες να τις προωθήσουν (θα χάσουν έσοδα από την μείωση των πωλήσεων σε περιφερειακά, πχ...).

Μία τέτοια εδώ, τα MΤB του Allen Millyard

 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.278
Reaction score
41.988
Οι γυαλιστεροί όμως "κρατάνε" ψηλά το επίπεδο των εταιρειών και τον ανταγωνισμό τους. Σε όλα τα αθλήματα και τα χόμπι.

Επίσης, η δυνατότητα κατοχής ακριβού εξοπλισμού είναι μεγάλο κίνητρο για πολλούς που μπορούν να τον αποκτήσουν. Για να μην πάω μακριά, αν αφαιρέσω το αγωνιστικό κομμάτι της ποδηλασίας, το μόνο που με τραβάει είναι η τεχνολογία και τα brands. Τα συναισθήματά μου εξαρτιόνταν ανέκαθεν από τα υλικά αγαθά.


Αν δεν υπήρχαν τα turbo trainers με το συνοδευτικό λογισμικό και τις άπειρες μετρήσεις ,και έπρεπε να κάνω προπόνηση σε rollers όπως παλιά, θα προτιμούσα να πετάξω το ποδήλατο στα βράχια. :biggrin:
Δίκιο έχεις, έτσι είναι!
Ως τόσο εμένα πάντα αυτή η κατηγορία με δαιμονίζει, ξέρω πολούς, η τηγανιά ξεκινάει πάντα από μια κούρσα, περνάει σε ένα σύλλογο και αφού σε όλα τα επίπεδα αγωνιστικά έχουν κατακτήσει παντού τις τελευταίες θέσεις... Ξεκινάνε να τσουβαλιάζουν παράδες και να τις πετάνε σε ότι χαζαμάρα μπορεί να φανταστεί ανθρώπινος νους...
Το κερασάκι καταλήγει πάντα σε TT ποδήλατο και στους ανάλογους αγώνες γιατί της κοντής ψ0λης τις φταίνε και οι τρίχες :roflmao:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.748
Reaction score
83.540
Δίκιο έχεις, έτσι είναι!
Ως τόσο εμένα πάντα αυτή η κατηγορία με δαιμονίζει, ξέρω πολούς, η τηγανιά ξεκινάει πάντα από μια κούρσα, περνάει σε ένα σύλλογο και αφού σε όλα τα επίπεδα αγωνιστικά έχουν κατακτήσει παντού τις τελευταίες θέσεις... Ξεκινάνε να τσουβαλιάζουν παράδες και να τις πετάνε σε ότι χαζαμάρα μπορεί να φανταστεί ανθρώπινος νους...
Το κερασάκι καταλήγει πάντα σε TT ποδήλατο και στους ανάλογους αγώνες γιατί της κοντής ψ0λης τις φταίνε και οι τρίχες :roflmao:
Σε όλα τα αθλήματα αυτό ισχύει. Ειδικά σε αυτούς που ανακάλυψαν τον αθλητισμό μετά τα 35-40 και τον έχουν ως ψυχολογική υποστήριξη ή για να βρίσκουν αιτία να φεύγουν από το σπίτι (γυναίκα, παιδιά, πεθερά κτλ) που δεν περνάνε καλά. Οι εταιρείες σε αυτούς βασίζουν τα έσοδά τους γιατί είναι σε ηλικία που έχουν καλύτερη οικονομική κατάσταση από τον μέσο 20άρη και η φιγούρα είναι σημαντικότερη και πιο εφικτή από τις επιδόσεις.

Ο άνθρωπος θέλει την εύκολη ευχαρίστηση γι' αυτό και ο πρωταθλητισμός είναι τόσο δύσκολος αφού πάει κόντρα (και) στη φύση του ανθρώπου. Και βιολογικά να το δούμε, ο οργανισμός μας έχει εξελιχθεί ώστε να "προστατεύει" την απώλεια ενέργειας γιατί για εκατομμύρια χρόνια η ώρα του φαγητού ήταν άγνωστη. Όλη η σπατάλη γινόταν τη στιγμή του κυνηγιού ή στην προσπάθεια να ξεφύγει από εχθρό.

Δες το κι αλλιώς: Έστω και με αυτόν τον τρόπο κάποιοι βρίσκουν λόγο να αθληθούν και κάνουν καλό στην υγεία τους.

Μη νομίζεις ότι τους υποστηρίζω, απλά αντιπαθώ τόσο μεγάλο ποσοστό κόσμου που δεν με παίρνει να το αυξήσω. :biggrin:

Και όσο δεν με ενοχλούν άμεσα ας κάνουν ό,τι γουστάρουν. Εξάλλου, αυξάνουν το πλήθος των αγωνιζόμενων που θα αφήσουν πίσω οι νικητές. ;)
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.278
Reaction score
41.988
Αλεξ, δεν γίνεται να μη συμφωνήσω σε όλα!!
Αυτή η έπαρση όμως μπορεί να με τρελάνει...
Το αφήνω εδώ γιατί άμα το συνεχίσω θα γίνω πολύ πιο κακός.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.748
Reaction score
83.540
Αλεξ, δεν γίνεται να μη συμφωνήσω σε όλα!!
Αυτή η έπαρση όμως μπορεί να με τρελάνει...
Το αφήνω εδώ γιατί άμα το συνεχίσω θα γίνω πολύ πιο κακός.
Μαζί σου είμαι. Μη δίνεις σημασία.
 

Μηνύματα
15.020
Reaction score
20.769
συμπάσχω μαζί σας .
χρήστο είσαι σίγουρος για το S στο jersey; οχι τίποτα άλλο, μην τα κάνς συλλογή...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.278
Reaction score
41.988
συμπάσχω μαζί σας .
χρήστο είσαι σίγουρος για το S στο jersey; οχι τίποτα άλλο, μην τα κάνς συλλογή...
Τα παράγγειλες?
Αν ναι με γειά μου... :roflmao:
Έχω μπόλικα γιατί βγαίνω συχνά και βαριέμαι να πλένω, άλλο ένα δεν θα με χαλάσει!!
Σε είπα αλλάζουν συνέχεια τα υλικά και τα πατρόν χωρίς προειδοποίηση, άμα δεις στα σχόλια γίνεται χαμός για αυτό το λόγο.

Εσύ πήρες αυτό
IMG_20201007_103125.jpg


Δεν βλέπω ιδιαίτερη διαφορά στο πατρόν με αυτό που πήρα και με αυτά που ήδη έχω.

IMG_20201007_103211.jpg
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.278
Reaction score
41.988
Ρε συ, πολύ βαθιές τσέπες έχουν αυτά τα jerseys.
Πέρασαν αρκετά χρόνια μέχρι να καταλάβουν πως μαζεύονται προς τα πάνω τα μπλουζάκια όταν σκύβεις πάνω στο ποδήλατο και τις δωσαν βάθος.
Σε αυτή τη σειρά γουστάρω πολύ τη επιπλέον τσέπη με φερμουάρ, μπορείς πλέον με ασφάλεια να κουβαλάς κάρτες, φράγκα και λοιπά πράματα αξίας

IMG_20201007_105728.jpg
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Πέρασαν αρκετά χρόνια μέχρι να καταλάβουν πως μαζεύονται προς τα πάνω τα μπλουζάκια όταν σκύβεις πάνω στο ποδήλατο και τις δωσαν βάθος.
Σε αυτή τη σειρά γουστάρω πολύ τη επιπλέον τσέπη με φερμουάρ, μπορείς πλέον με ασφάλεια να κουβαλάς κάρτες, φράγκα και λοιπά πράματα αξίας
Πάντως, στα 6-7 jerseys που έχω, κανένα δεν έχει τόσο βαθιές τσέπες - και κανένα δεν έχει τσέπη με φερμουάρ! Μπράβο στην dhb!
Οι ποδηλάτες είναι φραγκάτοι αφού. :biggrin:
Ναι, αμέ, δεν μας βλέπεθις, μας τρέχουν τα λεφτά από τις τσέπες του jersey!
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.278
Reaction score
41.988
Η dhb Γιώργο δίνει ποιοτικά ρούχα, καλοραμμενα, λειτουργικά σε τιμές Lidl.
Οι διαφορές με τα πολύ ακριβότερα είναι ελάχιστες.
Για τους γυαλιστερούς δεν κάνουν γιατί δεν γράφουν assos...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Η dhb Γιώργο δίνει ποιοτικά ρούχα, καλοραμμενα, λειτουργικά σε τιμές Lidl.
Οι διαφορές με τα πολύ ακριβότερα είναι ελάχιστες.
Για τους γυαλιστερούς δεν κάνουν γιατί δεν γράφουν assos...
Καλά, μην νομίζεις ότι είμαι "γυαλιστερός"! Τα 4 από τα 7 jerseys που έχω είναι των Rush (συλλεκτικά πλέον!) και τα 3 του Ομίλου "Ποδηλάτες Λευκωσίας". Α! Έχω κι ένα set (jersey, bib short) της Castelli με τα χρώματα της ΜΤΝ (από τότε που είχε ποδηλατική ομάδα η ΜΤΝ).

Αν και δεν προβλέπεται να χρειαστώ σύντομα jersey, η dhb μπήκε για τα καλά στο "radar" μου!
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.278
Reaction score
41.988
Δεν ξέρω για εσένα, πάντως όλοι οι γυαλιστεροί έχουν και B&w ηχεία :biggrin:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Ε, ναι, λοιπόν! Είμαι γυαλιστερός στο κεφάλι (καράφλα ολέ!) και στα ηχεία! Αλλά, δεν είμαι γυαλιστερός ποδηλάτης!
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.278
Reaction score
41.988
Αύριο έχει λιώσιμο... Πως ψήθηκα ούτε που το κατάλαβα :roflmao:
350 χιλιόμετρα θα βγει για εμένα περίπου και 4.000+ υψομετρικά
Λίμνη Δόξα.
IMG_20201009_141356.jpg


Αν δεν ξανά κάνω login, χάρηκα που τα είπαμε :lolsign:
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Ζηλεύω! Καλά να περάσεις, καλές αντοχές κι αναμένουμε report!
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.715
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top