Ποδήλατο







Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.982
Παρέλαβα από wiggle, ίδια μέρα που μου ήλθε και το κρανακι, νόμιζα πως το είχα γράψει. Μια μέρα πριν ξεκινήσει το νέο (?) lockdown πρόλαβα και πήρα τα κλιπς από Ελλάδα. Ευτηχως πρόλαβα. Τώρα περιμένω να παραλάβω το ποδήλατο, βρίσκεται Ιταλία στο Capri.
Βεβαια και τώρα να το είχα, σιγά μην βγω έξω με το ψόφο :o :lolsign: . Θέλω μανίκια, παντζάκια, προστατευτικά για τα παπούτσια κάτω και σκουφί. Νομίζω αυτά μου λειπουν τώρα. Ίσως και ένα αντιανεμικό. Τι προτείνεται??
Χωρίς πλάκα όμως μου λείπει το ποδηλατακι μου, καλό το περπάτημα, αλλά άλλο το ποδήλατο.

Στοχος όταν παραλάβω, να μην με κοροϊδεύουν που θα βγω με τα κολάν έξω:taunt: και να μην τσακιστώ/σκοτωθώ σε κανα φανάρι αν ξεχάσω τα κλιπς :tongue: :eek:
 

Μηνύματα
2.291
Reaction score
5.175
Να βάλεις ένα σορτσάκι από πάνω για αρχή.... Μετά θα σε κοροϊδεύουν για το σορτσάκι και θα μείνεις με το κολάν...
Όσο για το πέσιμο, θα πέσεις μέχρι να μάθεις.
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.982
Δηλαδή εσυ που είσαι και φρέσκος ποσες φορές επεσες? Για πες να ξέρω τι να περιμένω :whistling:
 


Μηνύματα
15.008
Reaction score
20.731
έχω δει τη μία.
ήταν για βίντεο το ομολογώ

δύσκολος καιρός πάντως για το ρουχισμό.
4 ήδη base layers ,
1 μακρυμάνικο jersey κατά προτίμηση χειμερινό
1 μακρύ κολάν (για κάνα δίμηνο τραβιέται ακόμα)
στα δύσκολα μπουφάν (ή δεν παίρνεις και άμα πάει κάτω από 10 κάτσε σπίτι)

άνοιξη καλοκαίρι πιο εύκολα
1 κοντομάνικο jersey
1 bib short

α και καλτσούλες
έχω πάρει κάτι merino που πραγματικά αρνούνται να μυρίσουν
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.229
Reaction score
41.872
@Diylover Οι δύο πτώσεις με τα cleats είναι standard. Μετά, μαθαίνεις. :)
Εγώ δεν έπεσα ποτέ, ούτε με τα spd αρχικά αλλά ούτε και με τα spd SL αργότερα.
Και επειδή είμαι και λιγάκι κανίβαλος τα έχω προς τη σκληρή ρύθμιση.
Μη μας ξεκουμπωσει κάνα ποδάρ και σκοτωθούμε :biggrin:
Παντως η χαλαρή ρύθμιση αρχικά μέχρι να πάρει κανείς το κολάι βοηθάει πολύ στη αποφυγή Τούμπας.
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.229
Reaction score
41.872
Η σκληρή ρύθμιση Παναγιώτ προϋποθέτει μεγάλη εξοικείωση με τη αντίσταση που αποκτά το ελατήριο.
Ένας ανέμελος αναβάτης που θα χρειαστεί να ξεκουμπωσει δεν το περιμένει και στο πανικό να πατήσει το πόδι κάτω δεν μένουν περιθώρια νηφάλιας σκέψης...

Σε άλλα νέα, τις προάλλες έκανα τη γνωστή συντήρηση και με φάνηκε αρκετά αλαφρύς ο πίσω τροχός.
Με 25mm λάστιχο, σαμπρελα κλασική και κασέτα 12-28 (11 speed) πήρα το παρακάτω βάρος.

MVIMG_20210214_184907.jpg


Είναι να απορεί κάνεις με το ξύλο που τρώει πως μένει ακλόνητο το τροχουδάκι... 🤣
 
Last edited:


Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.982
Μια ερώτηση για τους ειδικούς θα ήθελα να κάνω. Είδα πως το Garmin 530 έχει δυνατότητα FTP test. Θέλεις watt meter για αυτό, και αν γνωρίζεται αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα στα wahoo (bolt/roam).

Υπάρχει γενικά μια έλλειψη στην ελληνική αγορά από ποδηλατικά κομπιούτερ. Και τη ψάχνω τη δουλειά. Κάθε γνώμη για καλό. Αν δω τα ζόρικα, θα μείνω εκτός προς το παρόν
 
Last edited:

Μηνύματα
19.288
Reaction score
13.519
Ναι, για το frp test το edge 530 θέλει βατόμετρο + αισθητήρα καρδιακών παλμών. Για τα wahoo δεν γνωρίζω να σου πω...
 


Μηνύματα
15.008
Reaction score
20.731
Όργωσε ο καριόλης τον κάμπο.

Εγώ πάλι μέχρι Σαρωνίδα

Check out my activity on Strava: https://strava.app.link/I72GWev43db

Και διανύω περίοδο αποθεραπείας καθότι αμφότεροι τετρακέφαλοι παραδώσανε και περπατάω σαν σακάτης

Την ίδια ώρα κάπου παραδίπλα κάποιος κάτι παρέλαβε και κάνει το μπλε κουνέλι λέω
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.866.729
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top