Ποδήλατο

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.009
Reaction score
41.174
Λες να είναι από κοπάνημα? Δίκη μου υπόθεση ήταν από καμια αστοχία η καμια απότομη αλλαγή ενώ έδινα σε ανηφόρα.
Δεν λέω, είμαι σίγουρος, αυτά δεν μπορούν να γίνουν πάνω σε αλλαγή ταχύτητας.
Το φάλτσο που έχει το πλακάκι του λινκ είναι για το κατέβασμα και εκεί έχει στομώσει από χτύπημα ή πένσα.




Όταν δίνω στο πετάλι η αλυσίδα αν είναι οριακή ακουμπάει στο μπροστινό derailer σε κάποιες ταχύτητες στα άκρα.
Αυτό σημαίνει πως έχεις τζόγο στη μεσαία τριβή, πήγαινε κάπου και τσέκαρε τη σύσφιξη, όλα θέλουν σύσφιξη σε βάθος χρόνου. Όλα!
Εκτός και αν συμβαίνει κάτι με το πλαίσιο...


Τι έκανες βρε Λαρισαίε? Γέμισες πουλάδες! Δώσε, Δώσε!!
Εγώ δεν ξέρω τίποτα, είπα να κάνω 50χλμ στα 300βατ σταθερά.
Να δεις ο άλλος τι έκανε εψέ στο κέντρο της Αθήνας, αυυοανακηρύχθηκε και Ήρωας :roflmao: :roflmao::roflmao:

Κοίτα εδώ βάσανα
IMG_20220530_205619.jpg
IMG_20220530_224603.jpg


IMG_20220530_224659.jpg


Εκτός από 4-5 ορθοπεταλα για να παίξει ροή αίματος όλο το υπόλοιπο έγινε στα drops καθήμενος στη σέλα, αν ήξερα πως έχω και μπάμιες για φαΐ να με περιμένει στο σπίτι θα μπορούσα να δώσω λίγο ακόμα :biggrin:
 
Last edited:

Μηνύματα
14.820
Reaction score
20.310
Δεν λέω, είμαι σίγουρος, αυτά δεν μπορούν να γίνουν πάνω σε αλλαγή ταχύτητας.
Το φάλτσο που έχει το πλακάκι του λινκ είναι για το κατέβασμα και εκεί έχει στομώσει από χτύπημα ή πένσα.




Αυτό σημαίνει πως έχεις τζόγο στη μεσαία τριβή, πήγαινε κάπου και τσέκαρε τη σύσφιξη, όλα θέλουν σύσφιξη σε βάθος χρόνου. Όλα!
Εκτός και αν συμβαίνει κάτι με το πλαίσιο...
πένσα εκεί όμως γιατί; δεν είναι σημείο που μπήκε το πειράκι , εκτός αν από το ατύχημα τσαλακώθηκε και πήγε να το φτιάξει (λέμε τώρα)
μην την αφήσεις ρε συ μάριε την αλυσίδα θα έχει και άλλο θέμα κάπου με όλα αυτά που σου συμβαίνουν.

τώρα η μεσαία τριβή πρεσαριστή δεν ήτανε ; αν θυμάμαι καλά δεν την είχε αλλάξει όταν άλλαξε το πλαίσιο. μπας και η συγκεκριμένη δεν είναι για 2 βάλε βγάλε;
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.009
Reaction score
41.174
Βιδωτή είναι, πρεσαρεις το ένα μέρος και το άλλο πάει βιδωτα και τραβάει και τη άλλη μεριά.
Ίσως να φοβήθηκε να σφίξει ο μάστορας επειδή τραβάει το πλαίσιο και να τη άφησε χαλαρή
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.009
Reaction score
41.174
Όχι γιατί ο βραχίονας αριστερά έφυγε και χτύπησε κάτω, και λογικά έπεσε και ο Μάριος από αριστερά
 

Μηνύματα
14.820
Reaction score
20.310
άιντε μάριε, πάρε 2 κιλά μπάμιες , βάλτο στο τρένο για λαρσα , τράβα στο χωριό να στο μαζέψει , θα γυρίσεις και με πεσκέσι σπίτι
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.009
Reaction score
41.174
Θα μας εξηγήσεις και το σκεπτικό σου Μήτσου μαζί με τη φώτο
 

Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Θα μας εξηγήσεις και το σκεπτικό σου Μήτσου μαζί με τη φώτο
Ο Μάριος έπεσε από δεξιά όπως γράφει και ο ίδιος.... Τι να σου εξηγήσω βρε μάναμ? Εσύ παραπάνω έγραψες πως έπεσε αριστερά. Εκτός αν όπως γράφει πατάω από δεξιά και τσακιζομαι, κατάφερε να πέσει αριστερά....
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.586
Reaction score
82.960
Αυτή η ζημιά στην αλυσίδα είναι από χτύπημα. Αν ήταν από πένσα θα είχε σημάδια στο πλατύ μέρος του link.
 

Μηνύματα
14.820
Reaction score
20.310
Μάριε άλλαξε την δεν είναι απίθανο να έχει και δεύτερο ελάττωμα καμιά 20αριά λινκ παραδίπλα.
τεσπα να χεις το νου σου γενικά
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Βρε Λαρισαιε έπιασες τα 300w μέσο όρο!! Είμαι περίεργος τι ftp σε βγαζει αυτό το καιρό που είσαι σε αυτή τη φόρμα. Είδες οι αναβάσεις με τις μπάμιες τι κάνουν? :dance2: :superman:

Θα δω με την ησυχια μου σήμερα το πλαίσιο ξανά. Χθες που το είδα αλλά είχε περάσει η ώρα, μου φανηκε οτι δεν είχε θεμα. Τα φύλλα στο βραχίονα είναι εντάξει όπως και η μεσαία τριβή δεν έπαθε ζημιά από τη πτώση. Κάτι γραντζουνιες έχουν μείνει για ανάμνηση και να μην μας πιάνει το κακό το μάτι. :tongue:

Η πτώση έγινε από δεξιά, αλλά ήταν τυχαίο. Γιατί βγήκε το power meter ενώ πάταγα από δεξιά και σήκωνα το πόδι από αριστερά, γιναν όλα πολυ γρήγορα και ξαφνικα βρέθηκα κάτω με απορία. Γιοφύρι της Άρτας έγινε η ιστορία.

Αν λογικά είναι η μεσαία τριβή, πρέπει πάλι να βγάλω το μπράτσο του power meter, να βγάλω τον όλο βραχίονα, να προμηθευτώ τα εργαλεία και να το σφίξω με τα δικά μου χεράκια για να είμαι σίγουρος. Το σκέφτομαι Πανό και για την αλυσίδα. :download::idk:

Έπρεπε να τα είχα πάρει πακέτο. Στερνή μου γνώση :acute:


Υστ. Ίσως η αλυσίδα στο εξωτερικό μέρος να τρίφτηκε με την πτώση. Αλλά τοσο σύμπτωση δεν ειναι και συνηθες.
 

Μηνύματα
14.820
Reaction score
20.310
στο πα να σε δώκω το σταντ να το κανς μαναχος , και ροπόκλειδα έχουμε και από όλα τα ροκφόρ
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.009
Reaction score
41.174
Όπως και να έχει το πράμα η αλυσίδα 11speed είναι πολύ λεπτή, μπορεί να αντέξει στο εφελκυσμό τόνους, δεν μπορεί όμως να αντέξει τις πλάγιες δυνάμεις.
Με τα χέρια άμα προσπαθήσεις τη σπάς πανεύκολα.
Αυτή τη φορά Μάριε στο ανήφορο ήσουν τυχερός που δεν έφαγες τα μούτρας.
Ο περιοδικός έλεγχος από το αναβάτη επιβάλλεται συνέχεια σε αυτή τη τεχνολογία, μπορείς να εντοπίσεις και να αποτρέψεις άσχημες καταστάσεις.
Ελέγχω τη αλυσίδα ειδικά μετά από κάθε προπόνηση, λινκ προς λινκ.
Αν ήμουν αναβάτης του πάρκου δεν θα το έκανα αλλά επειδής πατάω ο έλεγχος είναι απαραίτητος
 
Last edited:

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.009
Reaction score
41.174
Τσέκαρε επίσης και αυτές τις βίδες για το θέμα σου, ίσως έχουν χαλαρώσει και για αυτό βρίσκει η αλυσίδα πάνω στο έλασμα μετατόπισης του ντεραγιέ
IMG_20220531_110317.jpg
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.009
Reaction score
41.174
Βρε Λαρισαιε έπιασες τα 300w μέσο όρο!! Είμαι περίεργος τι ftp σε βγαζει αυτό το καιρό που είσαι σε αυτή τη φόρμα. Είδες οι αναβάσεις με τις μπάμιες τι κάνουν? :dance2: :superman:
283w μέχρι τα 300w avg θέλουμε πολλά καρβέλια ακόμα...
Η συγκεκριμένη προπόνηση είναι μια κλασική διαδρομή για τους Λαρισαίους της πόλης, έχει ελάχιστα υψομετρικά με πολύ καλή ποιότητα δρόμου, δεν έχει φανάρια και εμπόδια ώστε να σου κόψει το ρυθμό.
Βάζεις το κεφάλι κάτω, το αδειάζεις από κάθε σκέψη και προβλήματα και κάνεις μια ολοκληρωμένη προπόνηση κοιτώντας συνέχεια το δρόμο και το gps.
Η κίνηση είναι ελάχιστη έως καθόλου σχεδόν σε όλη τη πορεία, έχει άπειρες τέτοιες διαδρομές εδώ σαπάν, έχει φλαταδούρα φουλ, υψομετρικά φουλ ή και mix grill, ότι τραβάει η όρεξη!!
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.009
Reaction score
41.174
Από όλες τις προπονήσεις της περιοχής ξεχωρίζει αυτή.
IMG_20220531_125247.jpg


Καταρχάς δεν υπάρχει ούτε ένα φανάρι σε όλο το μήκος, περιλαμβάνει ατελείωτες ευθείες με ελάχιστη κίνηση στους δρόμους.
Βουνό και θάλασσα, δροσιά και ζέστη, στα παράλια ξεκινούν τα υψομετρικά, έχει διαρκεί ανηφοροκατηφόρες, ο βαθμός δυσκολίας στο παραπάνω ρυθμό είναι μεγάλος αλλά μπορεί κανείς να το πάει έτσι χωρίς να γαλακτωσει, είναι μια προπόνηση που σε βγάζει πάντα πχιο δυνατό.
Δεν είναι κοινό μυστικό, το high cadence βοηθάει πάρα πολύ ώστε να βγάζεις προπονήσεις χωρίς να γαλακτωνεις, τα έχουμε ξανά πει αυτά.
Αυτό όμως προϋποθέτει ένα σύνολο απόλυτα και σωστά ρυθμισμένο ώστε να μη πηγαίνει χαμένο κανένα βατάκη, συνεχής αλλαγές στις θέσεις του τιμονιού ώστε να εκμεταλλεύεται κάνεις τις συνθήκες του δρόμου αλλά και τα καιρικά φαινόμενα.
Κίνηση στη σέλα για τη σωστή αιμάτωση των σημείων επαφής.
Μπόλικη ποδηλατική τρέλα και φυσικά σωστή διατροφή ώστε να βγει όλη η προπόνηση χωρίς κολατσιό πάνω στο ποδήλατο.
Η ενυδάτωση είναι ένα επίσης πολύ σοβαρό θέμα, ξεκινάς με τα μπουκάλια εντελώς πάγο (αυτή τη εποχή) στα πρώτα 15 χλμ έχουν ξεπαγωσει προς χρήση, στα μισά έχουν ξεπαγωσει πλήρως και από εκεί και έπειτα αρχίζουν να γίνονται κάτουρο.
Κάθε 5-10 χλμ χτυπάς μια γουλιά ώστε να είσαι πάντα ενυδατωμενος, στη διαδρομή αυτή θα βρεις πήγες που καταλήγουν εκεί από πολύ ψηλά, είναι τόσο κρύο το νερό που σε πέφτουν τα σφραγίσματα...
Η προπόνηση αυτή με έμαθε πολλά, με έμαθε να ακούω το σώμα μου, στο παρελθόν δεν κατάφερα να τη βγάλω σε αυτό το ρυθμό, έσβησα 5χλμ πριν ολοκληρώσω, δυσάρεστη κατάσταση αλλά μαθαίνεις και ψάχνεις να βρεις το λάθος, πάντα υπάρχει ένα λάθος, κάτι που δεν έκανες σωστά και το διορθώνεις.
Είναι τόσα πολλά που πρέπει να ασχοληθεί και να βιώσει κάνεις σε αυτές τις συνθήκες, οι ρυθμίσεις μπορούν να κάνουν τη διαφορά, η επιλογή εξαρτημάτων (δεν απευθύνονται όλα σε όλους) επίσης η επιλογή ένδυσης και υπόδησης πολύ σημαντική, να βρεις δλδ το πατρόν που θα σε κάνουν να νιώσεις άνετα πάνω στο ποδήλατο.
Πίνω καφέ στη βεράντα και είπα να διατυπώσω τη σκέψη μου, αυτό!
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.586
Reaction score
82.960
Τώρα πρέπει να κάνουμε τα gravel πιο αναπαυτικά...

Η σκέψη είναι μία: Πρέπει τα είδη ποδηλασίας να γίνουν σαν τα κινητά. Να "απαιτείται" αλλαγή κάθε 2-4 χρόνια. Η αγορά είναι που ωθεί αυτή τη σκέψη. Όταν κάτι πουλάει είναι "απαραίτητο" άσχετα με τη χρησιμότητά του.

Εμείς εδώ κρίνουμε την κατάσταση σύμφωνα με την αγοραστική δύναμη του Έλληνα. Στις ΗΠΑ, για παράδειγμα, υπάρχει σημαντικό ποσοστό ποδηλατών που αλλάζει κάθε χρόνο το ποδήλατό του με το νέο μοντέλο. Κι όταν οι άνθρωποι που κάνουν ποδήλατο σε όλα τα επίπεδα είναι αρκετά εκατομμύρια, το ποσοστό αυτό είναι αριθμητικά τεράστιο. Εκεί όμως ένα εξαψήφιο ετήσιο εισόδημα είναι συνηθισμένο, οπότε ένα ακριβό ποδήλατο δεν απαιτεί κάποιον ιδιαίτερο προγραμματισμό.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.551
Members
37.877
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top