Ποδήλατο

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.009
Reaction score
41.174
Σωστά όλα αυτά, εγώ εστιάζω στο gravel ως γεωμετρία στο χώμα.
Τα ελαστικά δεν αρκούν να αποσβέσουν τους όποιους κραδασμούς, τα χέρια κουράζονται εύκολα, μικρό τιμόνι, μικρές γωνίες στα χέρια.

Οποτε τσούπ, ξεπετάγονται διάφορες λύσεις ώστε να καλύψουν τις ανάγκες αυτές.
 
Last edited:

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.586
Reaction score
82.960
Σωστά όλα αυτά, εγώ εστιάζω στο gravel ως γεωμετρία στο χώμα.
Τα ελαστικά δεν αρκούν να αποσβέσουν τους όποιους κραδασμούς, τα χέρια κουράζονται εύκολα, μικτό τιμόνι, μικρές γωνίες στα χέρια.

Οποτε τσούπ, ξεπετάγονται διάφορες λύσεις ώστε να καλύψουν τις ανάγκες αυτές.
Μα και η εφεύρεση των gravel ποδηλάτων αποσκοπούσε σε νέο έσοδο για τις εταιρείες. Η μόδα φέρνει τα πολλά λεφτά γιατί οι πελάτες δεν ασχολούνται με τη χρησιμότητα ή την ανάγκη ύπαρξης του προϊόντος. :)

Δεν το κατηγορώ, αντιθέτως ως άρρωστος καταναλωτής επικροτώ κάθε τέτοια κίνηση. Η ποικιλία είναι πάντα ευπρόσδεκτη αρκεί να μπορείς να πάρεις μεζεδάκι. :biggrin:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.009
Reaction score
41.174
Α καλά τώρα, άμα θες να το συζητήσουμε προσωπικά δεν επικροτώ τέτοιες κινήσεις.
Η κίνηση με τα gravel ήταν καθαρά για να τσιμπήσει το κοινό των road bikes.
Όποιος γνωρίζει από έλεγχο σε χωμάτινο τερέν ξέρει πως ποτέ πάνω σε ένα gravel δεν θα έχει μια απολαυστική οδήγηση με έλεγχο ώστε να βγάλει γούστα.
Τα gravel είναι για διάσχιση, όμορφα και βατά πράματα στο χώμα.

Και για να συμπληρώσω, στο ασφάλτινες διαδρομές δεν πάνε βήμα, όρθια θέση οδήγησης με μεγάλη αντίσταση από τα φαρδιά ελαστικά
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.586
Reaction score
82.960
Α καλά τώρα, άμα θες να το συζητήσουμε προσωπικά δεν επικροτώ τέτοιες κινήσεις.
Η κίνηση με τα gravel ήταν καθαρά για να τσιμπήσει το κοινό των road bikes.
Όποιος γνωρίζει από έλεγχο σε χωμάτινο τερέν ξέρει πως ποτέ πάνω σε ένα gravel δεν θα έχει μια απολαυστική οδήγηση με έλεγχο ώστε να βγάλει γούστα.
Τα gravel είναι για διάσχιση, όμορφα και βατά πράματα στο χώμα.
Το ζητούμενο είναι να αγοράσεις άλλο ένα ποδήλατο που δεν χρειάζεσαι. :)
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.948
Reaction score
6.648
Να μου κάνετε τη χάρη ε;

Όταν σας ρώτησα τι ποδήλατο να πάρω μου είπατε gravel (μην κάτσω τώρα να ψάχνω να βρω τις σελίδες!), τώρα μου το κράζετε; :p

Εγώ δεν το βλέπω και τόσο "άχρηστο" πάντως. Στην άσφαλτο, από τη μία, μπορεί για τον Μπρέτσο να μην "πάει βήμα", όμως σίγουρα πάει πολύ πιο γρήγορα και ανάλαφρα από ένα mountain. Στο βουνό, μπορεί να μην έχει τον "έλεγχο" και τα "γούστα" που έχει ένα mountain, αλλά για δοκιμάστε εσείς με τα δικά σας να έρθετε εκεί που πηγαίνω εγώ, να δούμε τι θα γίνει.

Οπότε αν κάνεις μεικτές διαδρομές, δεν το θεωρώ κακή ιδέα. Απλά ίσως δεν είναι πολλοί σε αυτή την κατηγορία. Και φυσικά από εκεί και πέρα το ξέρεις πως όταν παίρνεις κάτι "ενδιάμεσο" δεν κάνει τίποτα τέλεια, αυτό ισχύει στα πάντα.

Σίγουρα όμως σε κάποιες φάσεις μου λείπει μια μεγαλύτερη απόσβεση κραδασμών. Δεν κατεβαίνω βράχια και μονοπάτια όπως θα έκανα με ένα mountain, αλλά όταν κατεβαίνεις με ταχύτητα έναν μισοχαλασμένο δρόμο (παλιά άσφαλτος που τώρα είναι μισό χώμα και γεμάτη λακούβες) εκεί νιώθεις πως θα διαλυθεί και το ποδήλατο και τα χέρια και πρέπει να πας σαν την κότα (σε κατηφόρα ολότελα) που δεν την παλεύω. Οπότε κάποια μέρα, κάτι θα διαλυθεί. Αν ήταν carbon θα ήταν καλύτερα από κραδασμούς, αλλά εκεί πραγματικά θα έτρεμα όλη την ώρα πως κάτι θα σπάσει.

Υ.Γ. Φιλοσοφικά μιλώντας βέβαια, συμφωνώ πως το gravel δεν μου ήταν και "απαραίτητο", με την έννοια πως ένα mountain μπορεί να πάει πολύ καλύτερα στο χώμα και να κάνει πράγματα που το gravel δεν μπορεί. Ενώ το gravel τι μπορεί να κάνει που δεν μπορεί το mountain; Να πάει πιο γρήγορα στην άσφαλτο; Ε και; Σε αγώνες τρέχω; Να πάει πιο ξεκούραστα; Ε και; Στη δουλειά πάω; Γυμναστική δεν κάνω;

Οπότε ναι, με αυτή την έννοια δεν χρειάζεται. Απλά με την ίδια έννοια δεν χρειάζεται το 90% των πραγμάτων που συζητάμε εδώ μέσα.
 

Μηνύματα
18.815
Reaction score
13.258
Σκέφτομαι λέει να είχα πέσει στην παγίδα, κι αντί για ΜΤΒ να είχα πάρει gravel, και να προσπαθούσα να πάω διαδρομές στα κατσάβραχα και στις κλίσεις_που_ζαλίζουν (κάπως) εδώ γύρω... Α ρε μάνα μου, είτε θα είχα γκρεμοτσακιστεί (με το μικρό τιμόνι και την θέση οδήγησης), είτε θα είχα πάθει πάρκινσον από τα τραντάγματα, είτε θα το είχα... πετάξει από κανά γκρεμό! :p :geek:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.009
Reaction score
41.174
Συμο ήμουν σίγουρος πως θα αντιδράσεις με αυτά που ειπώθηκαν παραπάν.
Για τη δλειά που το επέλεξες και για να σε μπασει στο κόσμο της ποδηλασίας είναι μια χαρά το gravel.
Μη ξεχνάς ότι όλοι από κάπου ξεκινήσαμε και στη πορεία αποφασίσαμε τι είναι αυτό που αρέσει στο καθένα.
Εγώ ξεκίνησα από τρέκινγκ, η πιο άχρηστη κατηγορία ποδηλάτου...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.009
Reaction score
41.174
Να στο θέσω και διαφορετικά, στη φάση που ήμουν όταν αποφάσισα να κάτσω σε ποδήλατο δεν θα μπορούσα να επιλέξω και κάτι άλλο.
105 κιλά κουράδας ήμουν τότε, έχοντας να κάνω ποδήλατο από 9 χρόνο τελευταία φορά.
Δεν θα μπορούσε να με αντέξει άλλη κατηγορία ποδηλάτου, τότε βέβαια οι κατηγορίες ήταν περιορισμένες.
Δεν ήξερα αν θα το συνεχίσω-αγαπήσω και γενικότερα αν θα με κρατήσει.
Έπρεπε το σώμα άλλωστε να συνηθίσει αυτή τη νέα ταλαιπωρία, δεν θα μπορούσα τότε να το κάνω αυτό πάνω σε road bike για πολλούς λόγους. Τώρα βασικά τους ξέρω όλους αυτούς τους λογους, τότε δεν τους γνώριζα.
Όλα ήρθαν σιγά σιγά, φτάσαμε να πληρώνουμε για μια σέλα όσο το μηνιαίω προϋπολογισμό μιάς οικογένειας... :roflmao:
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.948
Reaction score
6.648
Άσ'το άσ'το, τα κάνεις χειρότερα.

Μου προσέβαλες το ποδήλατο και τώρα για να το σώσεις προσβάλλεις εμένα :rofl:

(πλάκα κάνω ε, δεν παρεξηγούμαι με τέτοια)
 




xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.586
Reaction score
82.960
Να μου κάνετε τη χάρη ε;

Όταν σας ρώτησα τι ποδήλατο να πάρω μου είπατε gravel (μην κάτσω τώρα να ψάχνω να βρω τις σελίδες!), τώρα μου το κράζετε; :p

Εγώ δεν το βλέπω και τόσο "άχρηστο" πάντως. Στην άσφαλτο, από τη μία, μπορεί για τον Μπρέτσο να μην "πάει βήμα", όμως σίγουρα πάει πολύ πιο γρήγορα και ανάλαφρα από ένα mountain. Στο βουνό, μπορεί να μην έχει τον "έλεγχο" και τα "γούστα" που έχει ένα mountain, αλλά για δοκιμάστε εσείς με τα δικά σας να έρθετε εκεί που πηγαίνω εγώ, να δούμε τι θα γίνει.

Οπότε αν κάνεις μεικτές διαδρομές, δεν το θεωρώ κακή ιδέα. Απλά ίσως δεν είναι πολλοί σε αυτή την κατηγορία. Και φυσικά από εκεί και πέρα το ξέρεις πως όταν παίρνεις κάτι "ενδιάμεσο" δεν κάνει τίποτα τέλεια, αυτό ισχύει στα πάντα.

Σίγουρα όμως σε κάποιες φάσεις μου λείπει μια μεγαλύτερη απόσβεση κραδασμών. Δεν κατεβαίνω βράχια και μονοπάτια όπως θα έκανα με ένα mountain, αλλά όταν κατεβαίνεις με ταχύτητα έναν μισοχαλασμένο δρόμο (παλιά άσφαλτος που τώρα είναι μισό χώμα και γεμάτη λακούβες) εκεί νιώθεις πως θα διαλυθεί και το ποδήλατο και τα χέρια και πρέπει να πας σαν την κότα (σε κατηφόρα ολότελα) που δεν την παλεύω. Οπότε κάποια μέρα, κάτι θα διαλυθεί. Αν ήταν carbon θα ήταν καλύτερα από κραδασμούς, αλλά εκεί πραγματικά θα έτρεμα όλη την ώρα πως κάτι θα σπάσει.

Υ.Γ. Φιλοσοφικά μιλώντας βέβαια, συμφωνώ πως το gravel δεν μου ήταν και "απαραίτητο", με την έννοια πως ένα mountain μπορεί να πάει πολύ καλύτερα στο χώμα και να κάνει πράγματα που το gravel δεν μπορεί. Ενώ το gravel τι μπορεί να κάνει που δεν μπορεί το mountain; Να πάει πιο γρήγορα στην άσφαλτο; Ε και; Σε αγώνες τρέχω; Να πάει πιο ξεκούραστα; Ε και; Στη δουλειά πάω; Γυμναστική δεν κάνω;

Οπότε ναι, με αυτή την έννοια δεν χρειάζεται. Απλά με την ίδια έννοια δεν χρειάζεται το 90% των πραγμάτων που συζητάμε εδώ μέσα.
Δεν το κατηγορώ το gravel. Αν έκανα ακόμα φανατικά ποδήλατο, μπορεί να έπαιρνα κι ένα τέτοιο.

Αυτό που λέω είναι ότι μας δημιουργούν τεχνητές ανάγκες. Είμαι υπερκαταναλωτικός και τις δέχομαι ευχάριστα στο βαθμό που μπορώ να τις ακολουθήσω. Ξέρω όμως ότι πατάνε στην τρέλα μου.

Τα gravel είναι σαν τα κυριλέ SUV. Προσφέρουν πολλά στοιχεία διαφορετικών κατηγοριών χωρίς να υπερτερούν σε καμία. Αν όμως το γουστάρεις όλα αυτά είναι ανούσια.

Κι αν έπαιρνα σήμερα ένα ποδήλατο και για ανώμαλο δρόμο, κι εγώ gravel θα διάλεγα, αφού τα off road δεν μου αρέσουν και τα trekking μου θυμίζουν Megane ... :)
 

Μηνύματα
2.084
Reaction score
5.438
Μάριε κοιτώντας τη φώτο προσεχτικότερα είδα πως η αλυσίδα έχει φάει τσαμπουκά σε αυτό το λινκ, κάνε προσεχτικά έναν ακόμα έλεγχο μέχρι να τη αλλάξεις.
Μη έχουμε πάλι τίποτα δράματα και κλάματα...

View attachment 252971
Αυτο πιστευω οτι εγινε απο την πτώση απο μοχλο αναμεσα στο εμπροσθιο σαζμαν και το γραναζι.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.009
Reaction score
41.174
@coolmind δεν ξέρω τι έχει συμβεί με τον Μάριο, υποψιάζομαι πως τον έχουν ματιάσει άσχημα.
Απο τότε που πήρε αυτό το μπλέ φαράγγι δεν του πάει τίποτα καλά...
 




bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.009
Reaction score
41.174
Πες μου πχιός σε πείραξε να τον κανονίσω, έχει κόκκινο φαράγγι και το παίζει ήρωας? :lolsign:
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.566
Members
37.877
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top