Ποδήλατο

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.284
Reaction score
41.995
Το μέλλον, ειδιαιτερα μόλις πέσει και η τιμή τους. Πανέμορφα, φαντασία να έχεις
Μάριε σχεδιαστικά αυτό τον λαιμό δεν θα τον έβαζα στο ποδήλατο ακόμα και τσάμπα να με τον έδιναν.
το 3d printing δεν είναι για μαζική παραγωγή και δεν θα φθηνύνει σημαντικά όμως η δυνατότητα να τοποθετείς υλικό εκεί που το χρειάζεσαι και όχι εκεί που υπαγορεύουν οι κατασκευαστικοί περιορισμοί θα οδηγήσει σε προϊόντα υψηλών μηχανικών ιδιοτήτων και χαμηλού βάρους.
Αυτο προσπαθούν να καταφέρουν άλλωστε, αντοχή σε παναλαφρα εξαρτήματα τα οποία θα εκτοξεύσουν το κόστος στο Θεό...
Παντα έτσι γίνονταν στη ποδηλασία, έπειτα τα τοποθετούν σε αθλητές κάποια ομάδας, τα βλέπουν οι wannabe pro , τους τρέχουν τα σάλια και η ζωή συνεχίζεται.
Με λέει ένας φίλος εψές, εμείς ξυριζουμε μέχρι και τις μασχάλες για να δείχνουμε pro... Έκλαψα :roflmao:
 
Last edited:

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.284
Reaction score
41.995
Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα για το πως παρασέρνει η τεχνολογία τη μάζα είναι οι ασυμμετροι δίσκοι του δισκοβραχίονα.
Υποσχόταν πιο αποδοτικό πάτημα, χωρίς να χρήζουν αλλαγή οι δίσκοι λόγο φθοράς άλλαζαν δίσκους για να γίνουν όλοι πύραυλοι.
Όλα τα ποδηλατικά σαιτ τότε θυμάμαι με στοιχεία και επιστημονικές μελέτες σου έκαναν πλύση εγκεφάλου ότι θα κερδίσεις τόσα βατ στις τάδε συνθήκες...
Εντέλει αποδείχθηκε πως στη πράξη δεν κερδίζεις τίποτα.

Rotor_Cervelo_crankset_Osymetric_chainrings.JPG

Είναι ακριβώς το ίδιο που ισχύει με τις ελεύθερες εξατμίσεις στις μοτοσυκλέτες ως παράδειγμα, με μια εξάτμιση που απλά κάνει φασαρία θα κερδίσεις άλογα.
Μαλλιά από τσόνια κερδίζεις, απλά κάνει φασαρία και νομίζεις πως έγινε Racing το μοτοσακό.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Για ασύμμετρους δίσκους είχα ρωτήσει κάποτε τον φίλο/πρώην αθλητή ποδηλασίας/νυν προπονητή που ποδηλατούμε συχνά μαζί, για το εάν είναι καλή αγορά κτλ. Η απάντησή του ήταν: "Εάν βελτιώσεις τα πάντα στον εαυτό σου (φυσική κατάσταση, FTP, αεροδυναμική κτλ) και στο ποδήλατό σου (τροχούς, τιμόνι κτλ) και φτάσεις στο 95%, ε, το υπόλοιπο 5% μπορεί να στο δώσει ο ασύμμετρος δίσκος".

Ηθελημένα υπερβολικός ή όχι, κατάλαβα ότι αυτό το αξεσουάρ δεν είναι για μένα.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.284
Reaction score
41.995
Όλα έτσι πάνε στη ποδηλασία Γιώργη, με πολύ δουλειά έρχονται τα σοβαρά αποτελέσματα.
Όλα τα υπόλοιπα είναι (χρυσά) κερασάκια!
 

Μηνύματα
19.343
Reaction score
13.554
5% ο ασύμμετρος δίσκος; Δεν ξέρω πώς προκύπτει η εκτίμηση αυτή, αλλά πολύ αμφιβάλλω αν είναι πάνω από 0,5% η διαφορά.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.752
Reaction score
83.556
5% ο ασύμμετρος δίσκος; Δεν ξέρω πώς προκύπτει η εκτίμηση αυτή, αλλά πολύ αμφιβάλλω αν είναι πάνω από 0,5% η διαφορά.
Ούτε τόσο εκτός κι αν εξειδικεύσουμε πολύ τις παραμέτρους σε βαθμό που δεν γίνεται στην πραγματικότητα.
 



Μηνύματα
19.343
Reaction score
13.554
" Prices begin at € 5.000,00. " :drinks::headbang:

" InfoCrank 3D Ti offers unrivalled performance data combined with world-beating strength in a lightweight package. " o_O:roflmao:

Τα δικά του performance data είναι καλύτερα από αυτά των ανταγωνιστών (δηλαδή ποιων ανταγωνιστών, που ξεπερνά 3 και 4 φορές πάνω στην τιμή, από τα κορυφαία άλλα μοντέλα). Βγάζει super power φαίνεται αυτό... :gamer:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.284
Reaction score
41.995
Ναι Σώτο, είναι σαν τους άλλους στη παραλιακή που έβαζαν ασύμμετρο δίσκο και τους πέρναγα σαν σταματημένους.
Ξέρς πως πάνε αυτά, άμα ακούω χαζά, ως δια μαγείας βρίσκω επιπλέον βατ να τους κάνω να νιώσουν εντελώς μλκ... :roflmao:
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.534
Reaction score
30.772
Πάντως πετυχαίνω συχνά πυκνά τύπους με σένιο ποδήλατο, κανονικά με πλήρες ποδηλατικό attire, να βολτάρουν στον ποδηλατόδρομο της Νέας Παραλίας (ΜΜΘ μέχρι Λευκό Πύργο). Εκεί που πηγαίνει για περπάτημα η μισή Θεσσαλονίκη, που περνάνε όλα τα ποδήλατα και πατίνια που κινούνται για δουλειά στον άξονα δυτικά-ανατολικά, που είναι γεμάτο τουριστικά 4θέσια "ποδήλατα" κλπ κλπ.

Ε πρέπει να έχεις κάρμπον για τέτοια βόλτα 4 χιλιομέτρων. Νόμος.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.284
Reaction score
41.995
Μπορεί να μη συμβαίνει με όλους αυτό.
(σίγουρα όμως κάποιοι θα το κάνουν)
Εγώ πχ. τις περισσότερες φορές μετά από προπόνηση μπαίνω στο κέντρο της περιοχής μου, κάνω χαλαρό πεταλάρισμα να στροφαρουν τα ποδάρια και να χαλαρώσουν από τη ένταση.
Ωστόσο κάνω οφθαλμόλουτρο και κόβω κίνηση.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.534
Reaction score
30.772
Καλά, θα έχω τον νου μου, εάν δω τύπο με κάρμπον στην παραλία που να κρέμεται και μια σακούλα μπάμιες από το τιμόνι, να μην τον κακολογήσω, θα έχει τον λόγο του.
 



Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.981
Μάριε σχεδιαστικά αυτό τον λαιμό δεν θα τον έβαζα στο ποδήλατο ακόμα και τσάμπα να με τον έδιναν.
Δεν λέω το συγκεκριμένο και εσυ :lolsign: . Είναι πανέμορφο αλλά όχι για το ποδήλατο μου. Σίγουρα όμως θα βγουν όντως πανέμορφα σχέδια και θα διαλέγεις ποιο θες εσυ, και κύριος με ακρίβεια χιλιοστού σε ότι μήκος θες.

Ναι Σώτο, είναι σαν τους άλλους στη παραλιακή που έβαζαν ασύμμετρο δίσκο και τους πέρναγα σαν σταματημένους.
Ξέρς πως πάνε αυτά, άμα ακούω χαζά, ως δια μαγείας βρίσκω επιπλέον βατ να τους κάνω να νιώσουν εντελώς μλκ... :roflmao:
Ναι, σκεφτόμουν τα παραλίγο 300w, 5 παλμούς παραπάν και θα τα βγάλεις, έχεις αποθέματα. Έτσι κανείς και με τα κακά παιδιά της παραλιακής :tongue:

Τωρα ωραίος ο τύπος που απόλαυσε το ποδήλατο του, αλλά δεν ξέρω ποσό μπορεί να βοηθήσει πραγματικά η εμπειρία ενός mountain hard tail π.χ. σε ένα gravel αφού ο πυρήνας που είναι τα ελαστικά και το πάτημα είναι τέλειος διαφορετικά. Υποθέτω κάτι λίγο, αλλά σοβαρά ούτε καν
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.019
Reaction score
6.811
Το ζουμί είναι εδώ:
"my natural tendency is to get off road, as quick as possible, and get to some trails. Any trails, no matter how rough, steep, twisty, etc.. So that’s what I did with my gravel bike."

Ε, είσαι απλώς ηλίθια.
Είναι σαν να λέμε αγόρασα μια Ferrari αλλά επειδή εμένα μου αρέσουν οι χωματόδρομοι, την πήγα off road και δεν ήταν ευχάριστο. Σωωωώπα. Οκ, όχι τόσο ακραίο προφανώς, αλλά το νόημα παραμένει το ίδιο.

Είπαμε, το gravel είναι ένα "ενδιάμεσο" εργαλείο που μπορεί να πάει παντού αλλά πουθενά τέλεια. Το να πηγαίνεις σε δύσβατα μονοπάτια και να λες ότι το mountain τα καταφέρνει καλύτερα είναι ταυτόχρονα αυτονόητο και ηλίθιο.
 

Μηνύματα
19.343
Reaction score
13.554
Καλά μια χαρά είναι το gravel για ωραίους, καλοπατημένους και χωρίς μεγάλες κλίσεις χωματόδρομους, με λίγο χαλικάκι ή μικρές πετρούλες! Εκεί έχουν μπόλικους τέτοιους, γι αυτό και έχει πιάσει τόσο πολύ.

Εδώ στην Ελλάδα όμως, μόνο ίσως στον κάμπο της Λάρισας (και σε παρόμοια επίπεδα μέρη, στη Μακεδονία πχ) μπορείς να βρεις πολλά χιλιόμετρα με τέτοιους δρόμους. Παντού αλλού, βουνά, κλίσεις, πέτρες, νεροφαγώματα και κοτρώνες...
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.019
Reaction score
6.811
Σώτο προφανώς για να έχει νόημα για κάποιον, πρέπει να κάνει τις αντίστοιχες διαδρομές, δεν είναι όλα τα εργαλεία κατάλληλα για όλους.

Εσύ στην Κρήτη π.χ. έχεις βάλει ποτέ χειμερινά λάστιχα στο αυτοκίνητο; Αυτό σημαίνει πως είναι άχρηστα; Ή θα είχε νόημα να γράψεις ένα άρθρο και να πεις "έβαλα χειμερινά λάστιχα, ήταν χειρότερα από τα θερινά μου". Αααάντε, τι μας λες. 😆
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.284
Reaction score
41.995
Μα από αυτό ξεκίνησε η συζήτηση Σώτο , για διάσχιση είναι μια χαρά.
Το θέμα είναι πως έχουν βγάλει 1002 αξεσουάρ για να τα κάνουν ντε και καλά να πάνε στη κροκάλα...
Αναρτήσεις για πιρούνι, ανάρτηση στο stem, ανάρτηση στις αντιρίδες του πλαισίου, παλουκόσελο φλίπ φλόπ...
Δεν είναι για αυτή τη δλειά κουκλίτσα μου...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.608
Μηνύματα
2.867.795
Members
37.938
Νεότερο μέλος
AlexisAvdis
Top