Ποδήλατο

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι ζητάς πάρα πολλά, πολύ γρήγορα. Από ό,τι έχω καταλάβει, κάθε άλλο παρά μικρό ήταν αυτό που πέρασες, γι' αυτό και θαυμάζω το κουράγιο σου.
Το πέρασα και συνεχίζω να το περνάω.
Όντως δεν ήταν μικρό αλλά δεν μπορώ να μείνω άλλο μέσα στο ασφαλές κλουβί...
Μάλλον έχεις δίκιο, ανησυχώ με τις αναπνοές και το πνευμονοθώρακα που πέρασα, σήμερα ένιωθα πολύ καλά πάνω στο ποδήλατο, πονάω ελάχιστα στη ορθοπεταλιά, παρόλα αυτά μόλις άρχισαν τα ζόρια ένιωσα ότι δεν μπορώ το ίδιο με πριν...

Σε φουλ πάτημα πριν από όλο αυτό δεν ανέβαινα ποτέ πάνω από 180 παλμούς.
Κοίτα εδώ χάλια σήμερα σε μια ανάβαση μόλις 8 χιλιόμετρα.

Screenshot_20191017-224129_Strava.jpg
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Σε γενικές γραμμές όσο καιρό έλειπες τόσο καιρό θα κάνεις για να γυρίσεις εκεί που ήσουν.

Κάπου το είχε πάρει το μάτι μου, αλλά δύσκολο να θυμηθώ πού για να το διασταυρώσεις.
 


Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Να μην σε απασχολεί η φυσική κατάσταση, φυσικά ούτε οι παλμοί.

Να σε απασχολεί να μην νιώσεις πόνο σε τραυματισμένα σημεία.
Να μην υποτροπιάσεις.
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Ρε συ Χρήστο.....το θέμα είναι κα κάνεις ποδήλατο για να ξεφύγεις απο την ταλαιπώρια σου στην παρούσα φάση.....όχι να επανέλθεις στην φυσική κατάσταση που ήσουν πριν.....πνεύμονες, παΐδια, κλείδα, χειρουργία......
Πάρε τον αέρα σου και μην κοιτάς παλμούς.....και θα έλεγα να μην το ζορίζεις το κορμί....ακόμα τσαλακωμένο είναι.
'Αλλοι στην θέση σου παρατάνε το ποδήλατο απο την τρομάρα τους...(και την τρομάρα των δικών τους....)
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Ναι βρε Γιώργη δίκιο έχεις και εσύ, κουβέντα άνοιξα ότι σε μια ανάβαση εκτοξεύθηκαν οι παλμοί σε κρίσιμο σημείο και πόσο φυσιολογικό είναι αυτό.
Όπως έχεις καταλάβει δεν είμαι από τους ανθρώπους που άμα τρυπιθω από τη βελόνα θα σταματήσω το κέντημα... :)
Post automatically merged:

Σε αυτή τη φάση βρίσκομαι ακόμα, βάζω αυτοκόλλητες γάζες γιατί λίγο από τη τομή και αρκετά από το ώμο υπάρχουν πληγές, άλλοι κάθονται σπίτι γιατί έχουν ακόμα μιμί, εγώ ανεβαίνω το Κερατοβούνι... :)
20191014_191303-01.jpeg
 
Last edited:

Μηνύματα
567
Reaction score
1.542
bretsos δουλεύεις ψηλά άνθρωπε θα το κάψεις το μηχανάκι που λένε. Προτείνω να αφήσεις τις αναβάσεις και πιάσε τις ευθείες. Βάλε μια απόσταση 60-80χλμ που μπορείς να επαναλάβεις 4-5 φορές τη εβδομάδα και δώσε στροφάρισμα όχι βαριά πατήματα βρίσκεσαι σε περίοδο αποκατάστασης πάρτο αλλιώς. ΜΚΣ 160 είναι πολύ σε σχέση με ότι έχεις τραβήξει. Δεν υπάρχει λόγος να στρεσάρεις τον οργανισμό σου. Δώσε μεγάλη βάση και στην ξεκούραση σου.
Άντε καλά χιλιόμετρα και πάντα όρθιος.
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.869
Reaction score
20.361
Ο Βασίλης Αναστόπουλος προπονητής στην Deceuninck Quickstep!

Όσο απίστευτο και αν ακούγεται, είναι πέρα για πέρα αληθινό. Ο Βασίλης Αναστόπουλος, μετά από μια απόλυτα πετυχημένη πενταετή παρουσία στη SEG, θα συνεχίσει την καριέρα του σε μια από τις κορυφαίες επαγγελματικές ομάδες στον κόσμο. Η Deceuninck Quickstep ανακοίνωσε επίσημα πριν από λίγο τη συμφωνία της με τον Έλληνα προπονητή, διάρκειας ενός χρόνου με οψιόν για περαιτέρω ανανέωση!
(συνέχεια στο άρθρο του link)
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.106
Ναι βρε Γιώργη δίκιο έχεις και εσύ, κουβέντα άνοιξα ότι σε μια ανάβαση εκτοξεύθηκαν οι παλμοί σε κρίσιμο σημείο και πόσο φυσιολογικό είναι αυτό.
Χρήστο, είναι εντελώς φυσιολογικό ακόμα κι αν δεν υπήρχε θέμα τραυματισμού. Το VO2 Max (Μέγιστη Πρόσληψη Οξυγόνου) που αποτελεί τον σημαντικότερο παράγοντα φυσικής κατάστασης, αρχίζει να πέφτει από τις πρώτες 4-5 μέρες χωρίς προπόνηση. Στον ενάμιση μήνα μπορεί να έχεις χάσει πάνω από 15%.

Δεν υπάρχει φόρμουλα υπολογισμού για όλους. Κάθε άνθρωπος έχει άλλη συμπεριφορά. Μία πολύ γενική παρατήρηση είναι ότι όσο μεγαλύτερη είναι η προπονητική σου ηλικία (τα χρόνια που γυμνάζεσαι) τόσο πιο αργά χάνεις φυσική κατάσταση. Το σημαντικό είναι πάντως ότι χάνεται αρκετά γρήγορα.

Στους αθλητές αντοχής η αποχή από την άσκηση έχει τρεις βασικές καρδιοαναπνευστικές επιπτώσεις:

1. Μειώνεται ο συνολικός όγκος του αίματος
2. Ατροφεί ο καρδιακός μυς
3. Μειώνονται τα τριχοειδή αγγεία στο μυικό σύστημα.

Άρα στον ίδιο αριθμό bpm η απόδοση είναι μικρότερη ή αλλιώς για να παραχθούν τα ίδια Watt η καρδιά πρέπει να ανεβάσει στροφές.

Αν βάλουμε στην εξίσωση και τις διάφορες βιοχημικές αλλαγές προς το χειρότερο (μιτοχόνδρια, διαχείριση γλυκόζης και λιπών κτλ), η κατάθλιψη είναι πιθανή. :biggrin:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Χρήσιμες Πληροφορίες που δεν γνώριζα :thumbsup:
Προχθές προβληματίστηκα άσχημα γιατί ο φίλος μπροστά πατούσε άνετα και εγώ πραγματικά ίδρωσα άσχημα να καταφέρω να είμαι από πίσω του.
Δεν γαλάκτωσα, απλά δεν μπορούσα να διαχειριστώ τις αναπνοές.
Είχα και το hr monitor να βαράει alarm και αγχώθηκα άσχημα.
Σήμερα όλα λειτουργούσαν άψογα, λες και δεν πέρασε μια μέρα...
 
Last edited:

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.106
Χρήσιμες Πληροφορίες που δεν γνώριζα :thumbsup:
Προχθές προβληματίστηκα άσχημα γιατί ο φίλος μπροστά πατούσε άνετα και εγώ πραγματικά ίδρωσα άσχημα να καταφέρω να είμαι από πίσω του.
Δεν γαλάκτωσα, απλά δεν μπορούσα να διαχειριστώ τις αναπνοές.
Είχα και το hr monitor να βαράει alarm και αγχώθηκα άσχημα.
Σήμερα όλα λειτουργούσαν άψογα, λες και δεν πέρασε μια μέρα...
Οι επιστήμονες είχαν παλιότερα ένα δύσκολο ερώτημα: Επηρεάζει περισσότερο την αντοχή η παροχή οξυγόνου (το καρδιοαναπνευστικό σύστημα) ή η δυνατότητα των μυών να το εκμεταλλευτούν; Πού ήταν δηλαδή το bottleneck;

Την απάντηση τη δίνει με τον καλύτερο τρόπο το doping με παράγοντες αύξησης του οξυγόνου στο αίμα (π.χ. EPO). Στη μεγάλη πλειοψηφία των αθλητών το έξτρα οξυγόνο με παράνομο τρόπο ανεβάζει τις επιδόσεις. Άρα το μυικό σύστημα έχει τη δυνατότητα να το χρησιμοποιήσει αν υπάρχει διαθέσιμο.

Κάτι που ξέχασα να γράψω στο προηγούμενο post είναι ότι η αποχή από την άσκηση αντοχής οδηγεί σε χάσιμο βάρους γιατί οι μύες "ξεφορτώνονται" το γλυκογόνο που δεν χρειάζονται πλέον. Χάνουμε και ~1 λίτρο αίματος. Αν το σωματικό βάρος μείνει το ίδιο ή αυξηθεί σημαίνει ότι τρώμε περισσότερο απ' όσο χρειαζόμαστε.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Το παλεύω, είμαι σε καλό δρόμο!!
Ο καλύτερος καφές στη Μαλακάσα με το χέρι στη καρδιά, ζύγισμα, χρόνος απόσταξης και καβουρδισματα, 2-3 επιλογές, στη μέση του πουθενά κυριολεκτικά το καφέ-μίνι μάρκετ...

20191026_100903.jpg


20191026_114419.jpg


Screenshot_20191026-154700_Strava-01.jpeg
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Εξαιρετική μέρα ή σημερινή για ποδήλατο, χαλαρά παραλιακή, εγώ με το ποδηλατάκι και όλοι οι άλλοι με αυτοκίνητα...Πολύ κίνηση!!
Τα παράτησα και πήγα για καφέ στο Νιάρχος.

20191028_130352-01.jpeg
20191028_141825-01.jpeg
Screenshot_20191028-174747_Active-01.jpeg
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.869
Reaction score
20.361
@bretsos
Μετά τις ποδηλασίες, κάνεις κάτι για αποθεραπεία; Όταν έβγαινα για 3-4ωρες ποδηλασίες, μετά έκανα μια ρουτίνα με foam roller και (κάποιες φορές) φόραγα και κάλτσες συμπίεσης για κάποιες ώρες.

Εσύ;
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
@bretsos
Μετά τις ποδηλασίες, κάνεις κάτι για αποθεραπεία; Όταν έβγαινα για 3-4ωρες ποδηλασίες, μετά έκανα μια ρουτίνα με foam roller και (κάποιες φορές) φόραγα και κάλτσες συμπίεσης για κάποιες ώρες.

Εσύ;
Τίποτα δεν κάνω, για αποθεραπεία βγαίνω τη επόμενη μέρα ξανά :biggrin:
Post automatically merged:

Mια χαρά σε βρίσκω έλα για να πάρεις κουράγιο υπάρχουν και χειρότερα

View attachment 141720 View attachment 141720
Post automatically merged:
Τι σου συμβαίνει?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.181
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top