Ποδήλατο

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
@bretsos σου έκανα follow request στο Strava.
Done!!
Η Stages έριξε κι άλλο τις τιμές. Με $299.99 μπορείς πλέον να αγοράσεις την entry πρότασή της στα power meters.
Μπορεί να είναι single sided αλλά για κάποιον που θέλει να κάνει σοβαρή προπόνηση με watt είναι υπεραρκετό και προέρχεται από μία εταιρεία καθιερωμένη στον χώρο.
Δεν είναι μακριά η μέρα που θα τα πουλάνε για ένα κομμάτι ψωμί τα βατομετρα, βέβαια θα βρούνε πάλι το τρόπο να μας τα πάρουν χοντρά τα €
Έτσι έγινε και με το cadence αργότερα με το HR.
Περιμένω τη μέρα που που η Shimano θα δώσει στο κόσμο και στη 105 di2, αυτή θα είναι πραγματικά μια δυνατή αναβάθμιση για όλους, είναι ξεκάθαρα το μελλον!!
Υποψιάζομαι πως θα κάνει ασύρματο το di2 σε ultegra & dura ace και ενσύρματο στη 105.
 
Last edited:

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105
Done!!


Δεν είναι μακριά η μέρα που θα τα πουλάνε για ένα κομμάτι ψωμί τα βατομετρα, βέβαια θα βρούνε πάλι το τρόπο να μας τα πάρουν χοντρά τα €
Έτσι έγινε και με το cadence αργότερα με το HR.
Περιμένω τη μέρα που που η Shimano θα δώσει στο κόσμο και στη 105 di2, αυτή θα είναι πραγματικά μια δυνατή αναβάθμιση για όλους, είναι ξεκάθαρα το μελλον!!
Υποψιάζομαι πως θα κάνει ασύρματο το di2 σε ultegra & dura ace και ενσύρματο στη 105.
Από τότε που μπήκε η ηλεκτρονική τεχνολογία στο ποδήλατο είναι βέβαιο ότι το σπορ θα γίνει πιο ακριβό για όποιον θέλει να είναι "ενήμερος". Το καλό είναι ότι πλέον με λίγα λεφτά μπορείς να έχεις καλύτερο ποδήλατο από το κορυφαίο πριν δέκα χρόνια.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Το καλό είναι ότι πλέον με λίγα λεφτά μπορείς να έχεις καλύτερο ποδήλατο από το κορυφαίο πριν δέκα χρόνια.
Πολύ σωστό αυτό, μεταξύ μας πάντως τα πιστόλια αναβάτες εκεί έξω έχουν ποδήλατα κοντά στο χιλιάρικο.
Τα φρου φρου και αρώματα ήταν και είναι για αυτούς που γυρεύουν κίνητρα να βγούνε καμιά βόλτα.
Όσον αφορά τη ηλεκτρονική είναι τόσα πολλά τα πλεονεκτήματα που αξίζει και με το παραπάνω.
Οι απόψεις βέβαια διίστανται γιατί για κάποιους που ξέρουν τι ειναι, είναι πολλά τα λεφτά και για όσους δεν τη έχουν δοκιμάσει είναι πολλά τα λεφτά...
Για όσους όμως τη έχουν ζήσει δεν υπάρχει γυρισμός.
Στο κομμάτι αυτό παραδέχομαι τη Shimano, μέχρι να ωριμάσει η τεχνολογία δεν κάνει το βήμα στη ασύρματη μορφή του di2, περιμένει υπομονετικά μέχρι να είναι σίγουρη για αυτό που θα παρουσιάσει.
 





bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Αυτά τα καποτάκια για τα παπούτσια είναι όλα τα λεφτά!:lolsign:

Αν και προτιμώ τα overshoes!
Με ολόκληρο κάλυμμα γίνεται το πόδι μου λάσπη, 5 βαθμούς είχε σήμερα πάνω στο βουνό και ήμουν μια χαρά.
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Σωτήρη είδα σε κάτι φωτό ότι φοράς και εσύ το fizik Cyrano r3 seatpost.
Θα ήθελα να σε ρωτήσω, έχεις κάποιο θέμα με τη κλίση της σέλας' αλλάζει η θέση από μόνη της?
Με έχει σπάσει τα νεύρα...:mad:
 

Μηνύματα
18.922
Reaction score
13.302
Ναι, σετάκι fizik: seatpost, σέλα, λαιμός και τιμόνι. Όχι, τα έχω από τα τέλη Σεπτεμβρίου έτσι ( η σέλα λίγους μήνες πιο μπροστά), αλλά δεν έχω παρατηρήσει κανένα τέτοιο θέμα. Ίσως είναι κι ο συνδυασμός της σέλας (δηλαδή των rail της) με το seatpost που σου δημιουργεί το θέμα.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Άκου να δεις τι γίνεται, με το σύστημα σύσφιξης που έχει το seatpost δλδ, βίδα μπροστά και βίδα πίσω και χωρίς να έχει σημάδια αναφοράς αρχίζει σιγά σιγά να χάνει.
Βιδώνω ελάχιστα τη πλευρά που έχει χάσει να τη φέρω εκεί που θέλω και στη πορεία χάνει από τη μεριά που βιδωσα...
Αυτό δεν συμβαίνει άμεσα αλλά σε μία καλή πορεία θα χάσει λίγο, τη επόμενη φορά ακόμα λίγο μέχρι να αρχίσω να νιώθω άβολα.
Δεν ξέρω πραγματικά, πρώτη φορά μου συμβαίνει κάτι τέτοιο
 

Μηνύματα
18.922
Reaction score
13.302
Δεν το καταλαβαίνω πώς γίνεται αυτό, μήπως δεν έχει τη σωστή ροπή η σύσφιξη που βάζεις (8Nm γράφει στη βάση του seatpost); Παρόμοιο ήταν το σύστημα και του original seatpost της cube που είχε το ποδήλατο, αλλά ούτε σε αυτό είχα παρατηρήσει κάτι τέτοιο (στην πραγματικότητα, μάλλον το ανάποδο παρατηρώ, δύσκολο να χάσουν το σφίξιμο τους).
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Δεν το καταλαβαίνω πώς γίνεται αυτό, μήπως δεν έχει τη σωστή ροπή η σύσφιξη που βάζεις (8Nm γράφει στη βάση του seatpost); Παρόμοιο ήταν το σύστημα και του original seatpost της cube που είχε το ποδήλατο, αλλά ούτε σε αυτό είχα παρατηρήσει κάτι τέτοιο (στην πραγματικότητα, μάλλον το ανάποδο παρατηρώ, δύσκολο να χάσουν το σφίξιμο τους).
Έλα ντε...
Έλεγα πως ήταν αστοχία της υλοποίησης γιατί πίσω έχει 6mn βίδα και μπροστά 8mm αλλά αφού συμβαίνει μόνο σε εμένα μάλλον κάτι άλλο παίζει...
Έχω αλλάξει άπειρα παλουκόσελα με σύσφιξη έτσι, αλλιώς και αλλιώτικα μόνο στο fizik αυτά τα κουλά.
Το κάνει με όλες τις σέλες που έχω δοκιμάσει με διαφορετικά rails.
Μυστήριο... :idk:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Μια χαρά και με πάτημα και χαλαρά!!
Μία πολύ ξεχωριστή διαδρομή με μπόλικη ομορφιά.
Τα πιτσιρίκια σε ένα χωριό τέρμα Θεού, μας περιμένουν κάθε χρόνο με τα δικά τους ποδηλατάκια και κάνουν κάτι χαρές!!
IMG_20200126_180259.jpg
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Κάτι έχει χαλάσει και δεν λειτουργεί σωστά, κάτι μας ρίχνουν στο νερό και στο αέρα που αναπνέουμε... Τέλος
 


Μηνύματα
18.922
Reaction score
13.302
Καλημέρα! Μια χαρά! Δεν ήμουν με το γκρουπάκι αυτό (τα ξέρω τα παιδιά, συναντιόμαστε συχνά στο δρόμο, και από το strava), είχα περάσει από το ίδιο σημείο 15-20 λεπτά πιο μπροστά από αυτούς. Από ό,τι λέει ένας από αυτούς από το νοσοκομείο, τους πετάχτηκε ξαφνικά μπροστά (μάλλον τον τύφλωσε ο ήλιος, αλλά σε αυτή τη περίπτωση σταματάς και κοιτάς δυο φορές παραπάνω, δεν πας μέσα σε όλα) από την απέναντι λωρίδα για να πάει σε ένα μαγαζί, ενώ κατέβαιναν προς Χανιά, και έπεσαν όλοι μαζί πάνω του, εκτός από ένα παιδί που πρόλαβε και ξέφυγε. Πήγαν 3 στο νοσοκομείο για εξετάσεις, ακτινογραφίες, αλλά δεν ξέρω τα αποτελέσματα τους.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.064
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top