Ποδήλατο

Μηνύματα
673
Reaction score
670
Παιδια θελω την βοηθεια σας,
Μπορει καποιος από τους γνωστες να με συμβουλεψει για αγορα spinning ποδηλατου? Eπειδη το τρεξιμο τεινει να γινει απαγορευτικο και εχω λαλησει χωρις προπονηση τοσες μερες σκεφτομαι να κανω διαλειματικη στο σπιτι σε spinning. Δεν ξερω καν αν ειναι καλη ιδεα αλλα ο διαδρομος αποριφθηκε και λογω χωρου και λογω θορυβου. Καθε βοηθεια δεκτη για μαρκες, χαρακτηριστικα, τιμες κλπ. Εκανα ενα γκουγκλινκ αλλα προτιμω να ρωτησω και τους ειδικους εδω
Ευχαριστω εκ των προτερων
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Μιας και αράζουμε σπίτι λόγο covid 19, ας γράψω τις εντυπώσεις από τα λίγα χλμ. που έχω με τα καινούρια τροχάκια.

Campagnolo eurus.

Λίγα χλμ. μεν αλλά αρκετά ώστε να καταλάβεις με τι έχεις να κάνεις άμα αλλάζεις τροχους κάθε χρόνο όπως εγώ.

Ποιότητα κατασκευής 9/10

Ανοίγοντας του κουτί αμέσως καταλαβαίνει κανείς ότι έχει να κάνει με ένα σοβαρό χτίσιμο τροχού, 14 ακτίνες drive που καλούνται να αντέξουν όλο το ζόρι και 7 over drive, 21 αλουμινενιες ακτίνες για το πίσω τροχό και 16 για το μπροστά.
Κέντρα με κωνικά ρουλεμάν ανοιχτού τύπου και αρκετά καλή κύλιση (όχι καλύτερη από τα usb ή τα κεραμικά της ίδιας εταιρίας) το ελεύθερο δουλεύει υποδειγματικά με τρία σημεία εμπλοκής, δεν έχει καθόλου τζόγο πάνω στο άξονα αφού είναι το μόνο σημείο που έχει πρεσαριστό ρουλεμάν κλειστού τύπου.
Η κασέτα δεν παρακεντρίζει καθόλου πάνω στο ελεύθερο κάνοντας τις αλλαγές ταχυτήτων πιο ακριβείς και άμεσες.

Αεροδυναμική 4/10

Εδώ έφαγα απογοήτευση...
Οι τροχοι έχουν παλιάς κοπής σχεδίαση με σχεδόν επίπεδο το εσωτερικό που εδράζονται οι ακτίνες με αποτέλεσμα να υπάρχει αντίσταση στο αέρα, οι ακτίνες ναι μεν είναι aero αλλά το να κρατήσεις τη ταχύτητα στη ευθεία πρέπει να βάλεις παραπάνω watt κάτι που κουράζει πολύ γρήγορα και κόβεις ρυθμό άμα θες και να γυρίσεις πίσω...

Άνεση 9/10

Πραγματικα από τη πρώτη στιγμή μόλις αρχίσουν να τσουλάνε καταλαβαίνεις πως το σύνολο έχει πάει σε άλλο επίπεδο σε αυτό το τομέα, αρχικά διάβαζα πως έχουν σκληρή κύλιση αλλά καμία σχέση πραγματικά.
Το πίσω στεφάνι έχει 30cm προφίλ και 26cm το μπροστά, 20,5cm το φάρδος και κάπου στα 15cm το εσωτερικό.
Στενά στεφάνια λοιπόν που αναγκάζουν ένα 25άρι ελαστικό να αποκτήσει πιο υψηλό προφίλ και με 100psi να έχεις τη άνεση και τη ποιότητα κύλισης που αναζητάς. (ειδικά εσύ που πλαλάς στα brevet)

Σταθερότητα και παραμόρφωση 7/10

Ενταξει κακά τα ψέματα, δεν υπάρχει αλουμινένιος τροχός που να μη φλεξαρει, εγώ τουλάχιστον δεν έχω συναντήσει αλουμινενιους τροχούς επιδόσεων τέρατα ακαμψίας, όμως παρόλα αυτά τα καταφέρνουν πολύ καλά, βέβαια αυτό εξαρτάτε και από πολλούς παράγοντες, ο κατασκευαστής έχει βάλει ως όριο τα 109 κιλά (αναβάτης + ποδήλατο) αλλά άμα είσαι πάνω από 90 κιλά καλύτερα άστο λέω εγώ... :)

Φρένα και αίσθηση 10/10

Το καλύτερο φρένο που έχω πάρει σε αίσθηση και απόδοση ακόμα και από ακριβότερους τροχούς.
Με τις Ultegra 8000 δαγκάνες και swiss stop flash pro για τακάκια.

Ικανότητα στο σκαρφάλωμα 10/10

1425gr το ζευγάρι όπως έρχονται χωρίς quick releases, τα quick releases μιας και τα ανέφερα είναι για το κουβά, πολύ κακή επιλογή, δεν ασφαλίζουν καλά και στα ζόρια χαλαρώνουν κιόλας... άρα πέταμα!!
Άμα λοιπόν σε αυτό το τομέα το έχεις και το μοτερακι παίζει ψηλά θα έχεις σύμμαχο τοv eurus, ο συνδιασμος της μεγάλης φλάντζας στη drive μεριά με τις κοντές ακτίνες αλλά και το χαμηλό βάρος θα βάλουν όλη τη δύναμη στο πίσω τροχό και θα δεις τους χρόνους να πέφτουν αν αυτό είναι το ζητούμενο, αλλιώς θα έχεις μια απολαυστική ανάβαση... Έτσι απλά!!

Συντήρηση και ευκολία 10/10

Μετά τη πρώτη δοκιμή δεν χρειάστηκαν καθόλου μάζεμα ούτε οι ακτίνες ούτε τα ρουλεμάν, συνήθως μια μικρή διόρθωση χρειάζεται ένα καινούριο set τροχών, αυτοί τίποτα, όσο ίσια ήρθαν τα στεφάνια τόσο ίσια παρέμειναν μετά τη πρώτη καλή ανάβαση.
Τα ρουλεμάν αλλά και οι ακτίνες μαζεύουν πανεύκολα χωρίς να βγουν οι τροχοι πάνω από το πλαίσιο και με τα ελαστικά τοποθετημένα, για τροχούς με σαμπρέλες αυτό είναι μεγάλη ευκολία.

Εν κατακλείδι είναι καθαρά τροχάκια για ανάβαση και προπόνηση, σε καμία περίπτωση δεν κάνουν για αγώνες και ειδικά αντοχής ή χρονόμετρο.
Αξίζουν τα λεφτά τους?
Στα 540€ στη πόρτα θα έλεγα ναι και με το παραπάνω, στα 700€+ που είχαν πριν αντικατασταθουν από τους shamal ultra όχι με τίποτα, υπάρχουν άλλοι τροχοι που τα καταφέρνουν πολύ καλύτερα σε ολα τα επίπεδα.
 



vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
Παιδια θελω την βοηθεια σας,
Μπορει καποιος από τους γνωστες να με συμβουλεψει για αγορα spinning ποδηλατου? Eπειδη το τρεξιμο τεινει να γινει απαγορευτικο και εχω λαλησει χωρις προπονηση τοσες μερες σκεφτομαι να κανω διαλειματικη στο σπιτι σε spinning. Δεν ξερω καν αν ειναι καλη ιδεα αλλα ο διαδρομος αποριφθηκε και λογω χωρου και λογω θορυβου. Καθε βοηθεια δεκτη για μαρκες, χαρακτηριστικα, τιμες κλπ. Εκανα ενα γκουγκλινκ αλλα προτιμω να ρωτησω και τους ειδικους εδω
Ευχαριστω εκ των προτερων

σε 5 λεπτα σταζεις... πεντε ειπα? πολλα ειπα...
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
επος!
θα εχει μεγαλη πλακα να μπλοκαρει ξαφνικα τα ραουλα και να φυγεις πανω απο τον καναπε η στις γλαστρες
 

Μηνύματα
307
Reaction score
409
Γειά σας. Θέλω αρχικά την γνώμη σας για παλιά κέντρα της Tune, για ποδήλατο δρόμου. Επιπλέον σε ότι αφορά στο service τους την άποψή σας για προτεινόμενα ρουλεμάν...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Γειά σας. Θέλω αρχικά την γνώμη σας για παλιά κέντρα της Tune, για ποδήλατο δρόμου. Επιπλέον σε ότι αφορά στο service τους την άποψή σας για προτεινόμενα ρουλεμάν...
Τι είδους ρουλεμάν χρησιμοποιεί η εν λόγο εταιρία?
Δυστυχώς δεν είχα, ούτε έχω ασχοληθεί ποτέ, ως τόσο είναι γνωστό ότι κατατάσσεται στους κορυφαίους κατασκευαστές.
 



Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802


Χαχα, μπράβο!!
Δεν θα κυκλοφορεί τίποτα φαντάζομαι εκεί πάνω αυτόν τον καιρό εκτός από κανέναν τρελό ποδήλατο! :p
Είναι ανοιχτή η πύλη στο νεκροταφείο για τα αυτοκίνητα;
Έχω να ανέβω μπορεί και δύο χρόνια.
Αν καθίσεις 10 λεπτά να ξεκουραστείς κοντά στους πυλώνες υψηλής τάσης θα φύγεις "κάπως".. :p
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Έχει κίνηση αρκετή θα έλεγα, κυρίως πεζοί από τα κοντινά σπίτια παρέα με κατοικίδια.
Ποδηλάτες σήμερα μόνο 6 άτομα, γενικότερα όμως πολλοί διότι σε αυτή τη ανάβαση στο strava τη βγάζουν όλοι έξω και ψάχνουν να βρουν ποιος τη έχει μεγαλύτερη...
Η μπάρα στο νεκροταφείο είναι συνήθως ανοιχτή για όλους
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Ναι, είναι πολύ ωραία διαδρομή και αρκετά ανηφορική σε κάποια σημεία.
Μπερδεύτηκα εγώ γιατί τους καλοκαιρινούς μήνες κλείνουν την μπάρα αναλόγως τις καιρικές συνθήκες (δυνατοί άνεμοι), γενικά όλες τις μπάρες.
Έχει και πολλές αλεπουδίτσες, βάλε φώτο την επόμενη φορά! :D:p
Τρελό ποδηλάτη ήθελα να γράψω πιο πάνω και έγραψα τρελό ποδήλατο. :D
 

Μηνύματα
567
Reaction score
1.542
Προσωπικά κάρφωσα ένα από τους 2 Ιταλούς πάνω σε αρχαίο San Giorgio ιταλικό προπονητήριο με ένα τούβλο επίσης αρχαίο τροχό χρονομέτρου με Rigida στεφάνι και DP κέντρο που είχα φυτεμένα στην αποθήκη -μου βγήκε και η πίστη να τα φέρω σε μάχιμη κατάσταση (το τί μπινελίκια έριξα για το hand made in Italy δε λέγονται). Βγαίνω στον διάδρομο της αυλής βαράω μισάωρα ή μονόωρα αναλόγως πόσο μου έχει τρελάνει mail εργασίας. Κοινώς μεταμόρφωση σε υπερχαμστερ!
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
 

Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
Τι μλκες... Και αντε τωρα να μπλεξεις με ενστασεις κλπ.
Απο τη μια η χαλαροτητα στις διαταξεις φαινεται να δινει ελευθεριες, απο την αλλη αφηνει την ερμηνεία ανοιχτα σε καθε αστυνομικο. Ειτε ειναι κακεντρεχης κομπλεξικος ανθρωπισκος ειτε ειναι ο αριστουχος της σχολης του. Αν σου τυχει ο πρωτος, αντε να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας.
 

Μηνύματα
397
Reaction score
446
τελικά με την απόσταση και το χρονική διάρκεια υπάρχει κάτι συγκεκριμένο (που να ορίζει σε τι απόσταση και για πόση ώρα δηλαδή) ή εξακολουθεί να είναι "ανοιχτό σε ερμηνείες" και όποιον πάρει ο χάρος (για τα 150 εννοώ)?
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
ή εξακολουθεί να είναι "ανοιχτό σε ερμηνείες" και όποιον πάρει ο χάρος (για τα 150 εννοώ)?
Αυτό πιστεύω και εγώ, βέβαια μεγάλη σημασία έχει σε ποιο ταγάρι θα πέσεις...
Για τους περισσότερους ποδήλατο σημαίνει να πας στο πάρκο και να κάνεις σβούρες γύρω γύρω μέχρι να ζαλιστεις, έτσι το κατανοούν, τι να κάνουμε τώρα?
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Δεν ισχύει στην Ελλάδα το "άθληση σε γειτνιάζουσες περιοχές";

Στην Κύπρο, για παράδειγμα, που ισχύει το πιο πάνω, το να διανύσω π.χ. μια απόσταση 20χλμ (10χλμ πήγαινε, 10χλμ έλα) δεν είναι άθληση σε γειτνιάζουσα περιοχή. Το να πηγαίνω γύρω γύρω το οικοδομικό τετράγωνο, είναι.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Από όσο γνωρίζω δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο για το κομμάτι ποδήλατο εδώ Ελλάδα , στο πανικό που βρισκόμαστε δεν περίμενα να σκεφτούν τους ποδηλάτες, ελπίζω στη πορεία να βγει κάποια συγκεκριμένη οδηγία.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.299
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top