Ποδήλατο

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.083
Αυτό πιστεύω και εγώ, βέβαια μεγάλη σημασία έχει σε ποιο ταγάρι θα πέσεις...
Για τους περισσότερους ποδήλατο σημαίνει να πας στο πάρκο και να κάνεις σβούρες γύρω γύρω μέχρι να ζαλιστεις, έτσι το κατανοούν, τι να κάνουμε τώρα?
Χθες ένα ταγάρι μου είπε να κάνω γύρω γύρω από το σπίτι,είπα να τον στείλω στον αγύριστο,κύριε του λέω,είμαι διαβητικός πρέπει ν'αθλούμαι...να βάλεις το ποδήλατο μέσα στο σπίτι,απάντησε.Δεν το συνέχισα,γιατι αν μου έδινε κλήση,άντε ν'αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας
 

Μηνύματα
86
Reaction score
109
Είναι ό,τι να'ναι, ως συνήθως. Στο ΦΕΚ λέει:

ζ) Σωματική άσκηση σε εξωτερικό χώρο ή κίνηση με κατοικίδιο ζώο, ατομικά ή ανά δύο άτομα, υπό την προϋπόθεση τήρησης, στην τελευταία αυτή περίπτωση, της αναγκαίας απόστασης 1,5 μέτρου.

Στην βεβαίωση μετακίνησης το αλλάζει λίγο:
B6 Σύντομη μετακίνηση, κοντά στην κατοικία μου, για ατομική σωματική άσκηση (εξαιρείται οποιαδήποτε συλλογική αθλητική δραστηριότητα) ή για τις ανάγκες κατοικιδίου ζώου.

«Σύντομη» και «κοντά» επιδέχονται πολλές ερμηνείες. Και φυσικά δεν υπάρχει καμία λογική, δηλαδή όσο πιο μακριά από το σπίτι σου είσαι, τόσο περισσότερο κολλάει ο ιός? Τι σημαίνει «άθληση»? Βγήκε πρόσφατα διευκρίνηση ότι το κολύμπι δεν είναι «άθληση», βγάλαν τη γυναίκα από τη θάλασσα να της ρίξουν κλήση. Μήπως δεν είναι ούτε το ποδήλατο? Μήπως αντί για «άθληση» ήθελαν να πουν «περπάτημα και τρέξιμο»? Τον αθλητή με ποια δικαιολογία άραγε τον έγραψαν? Ότι ήταν μακριά από το σπίτι του ή ότι απλά έκανε ποδήλατο? Αν πάω να τρέξω (ή να κάνω ποδήλατο) στο πουθενά μακριά από το σπίτι μου είμαι παράνομος, αλλά αν τρέχω γύρω γύρω το τετράγωνο μαζί με άλλους 100 είμαι νόμιμος? Είναι πιο ακίνδυνο? Με ποια λογική? Ας πάνε να ελέγξουν μερικά γραφεία εταιρειών καλύτερα, που είναι ακόμα γεμάτα, και ας αφήσουν τους ποδηλάτες και τους ψαροτουφεκάδες. Ή λοιπόν θα πρέπει να βγουν λεπτομερείς οδηγίες και απαγορεύσεις, ή θα πρέπει να υπάρχει μεγάλη ανοχή, τουλάχιστον στις περιπτώσεις που φανερά δεν γίνεται συγκέντρωση ανθρώπων. Αν και ελπίζω ότι όταν τελειώσει η όλη φάση θα χαριστούν τα πρόστιμα.
 


Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.083
Είναι ό,τι να'ναι, ως συνήθως. Στο ΦΕΚ λέει:

ζ) Σωματική άσκηση σε εξωτερικό χώρο ή κίνηση με κατοικίδιο ζώο, ατομικά ή ανά δύο άτομα, υπό την προϋπόθεση τήρησης, στην τελευταία αυτή περίπτωση, της αναγκαίας απόστασης 1,5 μέτρου.

Στην βεβαίωση μετακίνησης το αλλάζει λίγο:
B6 Σύντομη μετακίνηση, κοντά στην κατοικία μου, για ατομική σωματική άσκηση (εξαιρείται οποιαδήποτε συλλογική αθλητική δραστηριότητα) ή για τις ανάγκες κατοικιδίου ζώου.

«Σύντομη» και «κοντά» επιδέχονται πολλές ερμηνείες. Και φυσικά δεν υπάρχει καμία λογική, δηλαδή όσο πιο μακριά από το σπίτι σου είσαι, τόσο περισσότερο κολλάει ο ιός? Τι σημαίνει «άθληση»? Βγήκε πρόσφατα διευκρίνηση ότι το κολύμπι δεν είναι «άθληση», βγάλαν τη γυναίκα από τη θάλασσα να της ρίξουν κλήση. Μήπως δεν είναι ούτε το ποδήλατο? Μήπως αντί για «άθληση» ήθελαν να πουν «περπάτημα και τρέξιμο»? Τον αθλητή με ποια δικαιολογία άραγε τον έγραψαν? Ότι ήταν μακριά από το σπίτι του ή ότι απλά έκανε ποδήλατο? Αν πάω να τρέξω (ή να κάνω ποδήλατο) στο πουθενά μακριά από το σπίτι μου είμαι παράνομος, αλλά αν τρέχω γύρω γύρω το τετράγωνο μαζί με άλλους 100 είμαι νόμιμος? Είναι πιο ακίνδυνο? Με ποια λογική? Ας πάνε να ελέγξουν μερικά γραφεία εταιρειών καλύτερα, που είναι ακόμα γεμάτα, και ας αφήσουν τους ποδηλάτες και τους ψαροτουφεκάδες. Ή λοιπόν θα πρέπει να βγουν λεπτομερείς οδηγίες και απαγορεύσεις, ή θα πρέπει να υπάρχει μεγάλη ανοχή, τουλάχιστον στις περιπτώσεις που φανερά δεν γίνεται συγκέντρωση ανθρώπων. Αν και ελπίζω ότι όταν τελειώσει η όλη φάση θα χαριστούν τα πρόστιμα.
Όλοι αυτοί πού αποφασίζουν περί άθλησης,υποψιάζομαι,ότι το μόνο μέρος του σώματος που γυμνάζουν,είναι οι μασέλες
 
Last edited:

Μηνύματα
18.926
Reaction score
13.305
Είναι ό,τι να'ναι, ως συνήθως. Στο ΦΕΚ λέει:

ζ) Σωματική άσκηση σε εξωτερικό χώρο ή κίνηση με κατοικίδιο ζώο, ατομικά ή ανά δύο άτομα, υπό την προϋπόθεση τήρησης, στην τελευταία αυτή περίπτωση, της αναγκαίας απόστασης 1,5 μέτρου.

Στην βεβαίωση μετακίνησης το αλλάζει λίγο:
B6 Σύντομη μετακίνηση, κοντά στην κατοικία μου, για ατομική σωματική άσκηση (εξαιρείται οποιαδήποτε συλλογική αθλητική δραστηριότητα) ή για τις ανάγκες κατοικιδίου ζώου.

«Σύντομη» και «κοντά» επιδέχονται πολλές ερμηνείες. Και φυσικά δεν υπάρχει καμία λογική, δηλαδή όσο πιο μακριά από το σπίτι σου είσαι, τόσο περισσότερο κολλάει ο ιός? Τι σημαίνει «άθληση»? Βγήκε πρόσφατα διευκρίνηση ότι το κολύμπι δεν είναι «άθληση», βγάλαν τη γυναίκα από τη θάλασσα να της ρίξουν κλήση. Μήπως δεν είναι ούτε το ποδήλατο? Μήπως αντί για «άθληση» ήθελαν να πουν «περπάτημα και τρέξιμο»? Τον αθλητή με ποια δικαιολογία άραγε τον έγραψαν? Ότι ήταν μακριά από το σπίτι του ή ότι απλά έκανε ποδήλατο? Αν πάω να τρέξω (ή να κάνω ποδήλατο) στο πουθενά μακριά από το σπίτι μου είμαι παράνομος, αλλά αν τρέχω γύρω γύρω το τετράγωνο μαζί με άλλους 100 είμαι νόμιμος? Είναι πιο ακίνδυνο? Με ποια λογική? Ας πάνε να ελέγξουν μερικά γραφεία εταιρειών καλύτερα, που είναι ακόμα γεμάτα, και ας αφήσουν τους ποδηλάτες και τους ψαροτουφεκάδες. Ή λοιπόν θα πρέπει να βγουν λεπτομερείς οδηγίες και απαγορεύσεις, ή θα πρέπει να υπάρχει μεγάλη ανοχή, τουλάχιστον στις περιπτώσεις που φανερά δεν γίνεται συγκέντρωση ανθρώπων. Αν και ελπίζω ότι όταν τελειώσει η όλη φάση θα χαριστούν τα πρόστιμα.
Η διαφορά είναι ότι το επίσημο έγγραφο είναι η ΠΝΠ, στην οποία δεν υπάρχει η παραμικρή αναφορά για σύντομη μετακίνηση (κι όλα τα άλλα που λέει η έγγραφη βεβαίωση). Όπως επίσης δεν υπάρχει τίποτα αντίστοιχο στην 'άδεια' μέσω SMS, που θέλουν τώρα με την αυστηροποίηση να κάνουν ως μοναδικό τρόπο λήψης άδειας να βγεις έξω (με πιθανές εξαιρέσεις σε ηλικιωμένους, κλπ). Οπότε παραμένει η ερμηνεία των οδηγιών ανάλογα με το κάθε ταγ... εεεε... όργανο, και τις διαταγές που έχει από τον διοικητή του.
Με ένα ένα τέτοιο κάθομαι σπίτι


Έχει μονο 8.500€
Ευκαιρία... να μαζευτούμε (ουπς... δεν γίνεται, απαγορεύονται οι συγκεντρώσεις) να πάρουμε ένα... :gamer: :geek:
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.083
Χθες,κάνοντας ποδήλατο,είδα οικοδόμους.γύρω στους δέκα,να ρίχνουν μπετά.Όλοι ο ένας δίπλα στον άλλον.Δεν πάνε μέχρι εκεί τα ταγάρια να δουν τι γίνεται;Εγώ κάνω μια ώρα άσκηση σε έρημους αγροτικους δρόμους(αποφεύγω δρόμους με κυκλοφορία).Μετά την άθληση μαντρώνομαι σπίτι,μέχρι την άλλη μέρα.
Ας μάθουν πρώτα να διαχειρίζονται,ν'ακούνε και μετά να λαμβάνουν αποφάσεις.Ας πάνε σ'ένα σ.μαρκετ να δουν,ποιοι είναι οι επικίνδυνοι.Εγώ ο μοναχικός ποδηλάτης,η μοναχική κολυμβήτρια ή τα ζώα που συγχρωτίζονται στον ίδιο διάδρομο με τα ρολα και χαρτια υγείας
 




Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Διαδρομή σήμερα από δουλειά επιστροφή σπίτι. Πραγματικά το χαρηκα όσο δεν φαντάζεστε. Μακάρι να μην με προδώσουν τα γόνατα μου να μου γίνει συνήθεια..!! Τώρα ειδικα που δεν έχει και κίνηση, είναι πολύ ωραία!


0F055D71-F9E0-42F2-B300-FD2217549FB2.jpeg
 

Μηνύματα
18.926
Reaction score
13.305
Και μια επιβεβαίωση γι αυτό που έλεγα πριν μερικές ημέρες, ότι όλα αυτά περί "σύντομης μετακίνησης κοντά στο σπίτι" είναι π@π@ριά ολκής, με αυθαίρετη ερμηνεία από οποιοδήποτε τυχαίο αστυνομικό όργανο, από τη στιγμή που δεν αναφέρεται τίποτα τέτοιο στην ΠΝΠ...


" Κορύφωση της αστυνομικής αυθαιρεσίας και δικαστικός έλεγχος

Από όλη την χώρα έρχονται μηνύματα για παράλογες επιβολές προστίμων σε πολίτες που έχουν τηρήσει την νόμιμη διαδικασία βεβαίωσης - γνωστοποίησης των λόγων μετακίνησης.

Πολίτες μου στέλνουν τις κλήσεις που αστυνομικοί υπάλληλοι έχουν βεβαιώσει τσάτρα - πάτρα διάφορα παράλογα περιστατικά και το κακό είναι ότι πηγαίνουν να υποβάλουν αντιρρήσεις στους διοικητές των αστυνομικών τμημάτων, οι οποίοι τις απορρίπτουν όλες ως αβάσιμες.

Οι καταγγελίες αφορούν ό,τι μπορεί να φανταστεί κανείς: "εκτιμήσεις" ότι δεν είναι σύντομη και κοντά στο σπίτι η έξοδος (ενώ η νομοθεσία δεν επιβάλλει ούτε ΣΥΝΤΟΜΗ, αλλά ούτε και ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ, αυτές είναι προσθήκες αυθαίρετες της προβληματικής ιστοσελίδας forma.gov.gr που για κάποιον άγνωστο λόγο έχει εισπράξει και "εύσημα" ενώ δεν έχει τηρήσει καν τις διατάξεις του #GDPR). Πολίτες που ως σωματική άσκηση, του νόμου μη διακρίνοντος, έχουν επιλέξει την κολύμβηση, με χαρτί γιατρού ή και χωρίς και τιμωρούνται με πρόστιμα. Πολίτες που έκατσαν αποδεδειγμένα με μάρτυρα να παρουν μια ανάσα μετά το τρέξιμο σε ένα παγκάκι και τους κόβουν πρόστιμο. Πολίτες που φορούσαν τζιν και θεωρήθηκε ότι δεν είναι κατάλληλο ρούχο για σωματική άσκηση. Για αλλοδαπούς, νόμιμα διαμένοντες, έχοντες τηρήσει την διαδικασία, καλύτερα να μην σημειώσω τι έχω διαβάσει διότι δεν τιμάει κανέναν που ζει σε αυτή την χώρα. Καταγγελίες για κάθε απίθανο λογο, από πολίτες που είχαν ΟΛΟΙ τους τηρήσει την διαδικασία!!!

Τίποτε από αυτά δεν πρέπει να μείνει αναπάτητο. Η αρχική ΠΝΠ για τα μέτρα αναφέρει (κυρώθηκε με τον Ν.4682/2020) ότι οι αντιρρήσεις προβάλλονται ενώπιον του Προέδρου του Διοικητικού Πρωτοδικείου, ώστε να υπάρχει δικαστικός έλεγχος από τέτοιες παραβάσεις. Η αντίρρηση υποβάλλεται υποχρεωτικά από δικηγόρο και το κόστος του γραμματίου ΔΣΑ ειναι 85 ευρώ, αλλά ο δικαστής έχει το δικαίωμα να επιδικάσει τα δικαστικά έξοδα στο Ελληνικό Δημόσιο. Δηλαδή εφόσον γίνουν δεκτές οι αντιρρήσεις, το Δημόσιο μπορεί να υποχρεωθεί να επιστρέψει τα δικαστιμά έξοδα και το τυχόν πρόστιμο αν έχει πληρωθεί. Τα Διοικητικά Πρωτοδικεία έχουν ανακοινώσει ότι, παρόλο που γενικά είναι κλειστά, δέχονται τα σχετικά δικόγραφα αντιρρήσεων.

Το βασικότερο όμως είναι να ασχοληθεί η Εισαγγελία του Αρείου Πάγου, διότι αυτό που κάνουν οι αστυνομικοί, προφανώς εκτελώντας εντολές για εξάντληση της αυστηρότητας, στοιχειοθετεί ποινικά αδικήματα. Είναι σαφές ότι οι αστυνομικοί νιώθουν καλυμμένοι για τις αυθαιρεσείες αυτές από την πολιτική ηγεσία που τους έχει δώσει την εντολή και τους έχει υποσχεθεί την κάλυψη. Γι' αυτό δεν αρκεί σε τέτοιες συνθήκες να συρρικνώνονται όλες οι λειτυουργίες και να απομένει μόνο η εκτελεστική. Είναι καθήκον της ίδιας της Δικαιοσύνης να αντιδράσει! Να εκδώσει άμεσα η Εισαγγελία του Αρείου Πάγου μια εγκύκλιο στην οποία να ενημερώνει τους Αστυνομικούς για το αληθές νόημα των διατάξεων της απαγόρευσης κυκλοφορίας και των εξαιρέσεών της και να τους ενημερώνει ότι αν υπερβαίνουν τα καθήκοντά τους εκτίθενται οι ίδιοι σε ποινικές διώξεις. Για να τελειώσει κάποια στιγμή η πλάκα. "
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.873
Reaction score
20.364
Ωραίος ο @Khas!

Προσωπικά, συνεχίζω τις προπονήσεις στο σπίτι. Μια χαρά πάνε!

Τι τρώτε για post-workout;

Post workout meal κάθε προπόνησης, από την αρχή (2017) μέχρι σήμερα:

1586712785797.png

300γρ γιαούρτι χωρίς λακτόζη - το έψαξα πολύ αυτό, δοκίμασα όλα τα γιαούρτια που είχε διαθέσιμα στο supermarket (παλαιότερα, όχι τώρα). Κατέληξα στο συγκεκριμένο επειδή έχει 6.9γρ πρωτεΐνη/100γρ = 20,7γρ πρωτεΐνη - την περισσότερη από κάθε άλλο. Καλή γεύση, ουδέτερη θα έλεγα, δεν με ενοχλεί καθόλου.

μία μεσαίου μεγέθους μπανάνα

ένα scoop βρώμη

ένα scoop πρωτεΐνη της ΟΝ, με γεύση σοκολάτα

λίγα καρύδια

το αγαπημένο μου bowl - ηλικίας 20 και βάλε ετών

Λιώνω τη μπανάνα με ένα πηρούνι, ρίχνω την πρωτεΐνη, τη βρώμη, τα καρύδια και το γιαούρτι (με αυτή τη σειρά) και τα ανακατεύω με ένα κουτάλι. Αποτέλεσμα;

1586712889578.png

Οπτικά δεν λέει πολλά, αλλά το βρίσκω χορταστικότατο και γευστικό. Στο τσακίρ κέφι, μπορεί να ρίξω και λίγη κανέλλα από πάνω, δεν το κάνω συχνά.
 
Last edited:






Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Μέσα στον καθαρό αέρα δηλαδή!!
Αλήθεια τώρα δεν σε ενοχλεί η ποδηλασία με όλο αυτό το καυσαέριο στην πόλη;;
Το πρωί σηκώνομαι και περνάει ένα αυτοκίνητο από μπροστά μου και αμέσως καταλαβαίνω την βρώμα ειδικά αν είναι παλιό, εσένα δεν σε πειράζει που οι πνεύμονες δουλεύουν στο 100%;
Ειδικά αν έχεις κολλήσει πίσω από λεωφορείο/φορτηγό πού πηγαίνει σιγά..o_O
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
σημερα ξυπνησα νωρις, τι να κανω τι να κανω τι να κανω, βλεπω το κρανος, βγαζω ενα χαρτι βαζω β6 και πεταχτηκα απο χολαργο μεχρι σταυρο , ηρακλειτου πατημα, ξανα μεσογειων μεχρι κατεχακη και σπιτι.
17 χιλιομετρακια σε 40 λεπτα

τελικα και η σελα που πηρα απο @dapost και τα maxxis πολυ βολικα. Αυτο που παρατηρησα (γιατι ειχα πολυ καιρο να κανω τετοια αποσταση - μη γελατε ρε ) ειναι οτι με ενοχλησε η παλαμη στη βαση του αντιχειρα. Ειναι θεμα τιμονιου η κανω κατι λαθος;

ψηνομουν να γυρισω απο μαρουσι μερια , κηφισιας, ψυχικο κλπ αλλα επρεπε να παω και στο μαγαζι καποια στιγμη.
Για αυριο δεν υποσχομαι.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.234
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top