Ποδήλατο

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Το ξέρετε φαντάζομαι πως ότι σφιγγουμε μετά τη πρώτη βόλτα θέλει ξανά ένα πέρασμα με τη ίδια ροπή...?
Εμένα μου είπαν σφίγγω με ότι έχω στην αρχή και τελευταία με το ροπόκλειδο ένα κλίκ και τέλος. Εγώ από ανασφάλεια και μόνο θα κάνω 2-3 περάσματα στα σίγουρα.
Ειδικά λαιμος τιμονιού και δισκοβραχίονας, απαραιτήτως.
Στα πετάλια αν πάρω τον αντάπτορα για το δυναμόκλειδο τι ροπή δίνουμε?
Δεν είναι νέα σειρά φαντάζομαι, το είχα πάρει από το Amazon πριν δύο χρόνια, και αν θυμάμαι καλά έψαχνα ακριβώς αυτό το 1-20 (αν και είχε και το άλλο, 4-20). Όχι ότι μου έχει χρειαστεί κάτω από τα 4-5Nm όμως...


View attachment 167657
Μήπως μπορείς να φωτογραφήσεις και το calibration sheet αν δεν σου κάνει κόπο? Ετσι από περιέργεια...
 

Μηνύματα
18.936
Reaction score
13.309
Το ίδιο είναι tti20 μάλλον δεν υπάρχει σε απόθεμα το 1-20 ποιός ξέρει θα ξαναρωτήσω πάντως. Θυμάσαι πόσι το πλήρωσες?
Από ό,τι είδα στο ιστορικό αγορών που κρατώ σε email από το amazon.co.uk ήταν 65,87 λίρες. Τώρα είναι μη διαθέσιμο και στο amazon (και τότε ήταν λίγα τα κομμάτια από όσο θυμάμαι).

Το calibration sheet το έχω βάλει σε προηγούμενο μήνυμα, λίγο πιο πάνω...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Στα πετάλια αν πάρω τον αντάπτορα για το δυναμόκλειδο τι ροπή δίνουμε?
στα πετάλια δεν χρησιμοποιώ ποτε δυναμοκλειδο, τα πνίγω στο γράσο και σφίγγω με ολη μου τη δύναμη.
 

Μηνύματα
18.936
Reaction score
13.309
Αν θυμάμαι καλά για τα πετάλια δίνουν υψηλές τιμές ροπής, κάπου στα 40Nm, οπότε τα συγκεκριμένα ροπόκλειδα δεν κάνουν έτσι κι αλλιώς. Εγώ τα σφίγγω με ένα μακρύ άλεν από ένα κιτ που είχα πάρει από το rosebikes.de. Δεν χρειάζεται τόση ακρίβεια εκεί, κάνω περίπου το ίδιο που λέει κι ο Χρήστος.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Παρατήρηση που με εκνεύρισε: η συσκευασία είχε σκληρή θήκη, μαλακή θήκη, 2ο ρύγχος μύτης, μάνιουαλ κλπ.
Το πανάκι να σκουπίζουμε παιδιά? Που είναι το πανάκι?
Τελευταία φορά που είχα Oakley (χρόνια πριν...), είχα ακριβώς την ίδια απορία. Η απάντηση ήταν: "Δεν χρειάζεστε πανάκι, έχετε τη μαλακή θήκη για αυτή τη χρήση.":o Πήρα κι ένα πανάκι, καλού κακού.:)
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Τα θκάμ τα oakley Radar road prizm τα πλένω πάντα με σαπούνι και νερό και τα στεγνωνω επιτόπου με χαρτί.
Δεν τα έχω καθαρίσει ποτέ με πανάκι και είναι σαν καινούρια.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Αντί να κουβαλάει μπάρες ενέργειας, θα είναι δίπλα του ο @bretsos με ένα τάπερ μπάμιες για να φροντίζει για τη διατροφή του Τάκη στη διαδρομή! :roflmao:

@xfader με τον Τάκη είστε παλιοί γνωστοί ή θυμάμαι λάθος;
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Από ό,τι είδα στο ιστορικό αγορών που κρατώ σε email από το amazon.co.uk ήταν 65,87 λίρες. Τώρα είναι μη διαθέσιμο και στο amazon (και τότε ήταν λίγα τα κομμάτια από όσο θυμάμαι).

Το calibration sheet το έχω βάλει σε προηγούμενο μήνυμα, λίγο πιο πάνω...
Οκ και σε σένα πιστοποίηση δίνουν για 4-20 τα ίδια κλειδιά είναι. Δεν σου πιστοποιούν το 1-3 οπότε η ακρίβεια εκεί δεν θα είναι και η καλύτερη. Καλό είναι ότι υπάρχει και αυτή η δυνατότητα στο δικό σου κλειδί βέβαια.

Και κάποια τελευταία που μου είπαν για τα δυναμόκλειδα και τα αφήνω εδώ:
- δεν ξεβιδώνουμε.
- 1 κλίκ είναι αρκετό.
- προσπαθούμε να μην βάζουμε αντάπτορες και προεκτάσεις άσκοπα, μειώνεται η ακρίβεια στην ροπή στρέψης.
- αυτό το τονίζει και στο μάνιουαλ: όταν θέλουμε να βάλουμε την ροπή στο κλειδί πάμε πάντα απο κάτω προς τα επάνω, δηλαδή αν το έχουμε στα 8nm και θέλουμε 6nm κατεβαίνουμε πρώτα στα 3-4πχ και μετά ανεβαίνουμε στα 6. Όταν δεν το χρησιμοποιούμε κατεβαίνουμε στην μικρότερη ρύθμιση.
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
Altius fortius krokius
Check out my cycling activity on Garmin Connect. #beatyesterday
Οκ και σε σένα πιστοποίηση δίνουν για 4-20 τα ίδια κλειδιά είναι. Δεν σου πιστοποιούν το 1-3 οπότε η ακρίβεια εκεί δεν θα είναι και η καλύτερη. Καλό είναι ότι υπάρχει και αυτή η δυνατότητα στο δικό σου κλειδί βέβαια.

Και κάποια τελευταία που μου είπαν για τα δυναμόκλειδα και τα αφήνω εδώ:
- δεν ξεβιδώνουμε.
- 1 κλίκ είναι αρκετό.
- προσπαθούμε να μην βάζουμε αντάπτορες και προεκτάσεις άσκοπα, μειώνεται η ακρίβεια στην ροπή στρέψης.
- αυτό το τονίζει και στο μάνιουαλ: όταν θέλουμε να βάλουμε την ροπή στο κλειδί πάμε πάντα απο κάτω προς τα επάνω, δηλαδή αν το έχουμε στα 8nm και θέλουμε 6nm κατεβαίνουμε πρώτα στα 3-4πχ και μετά ανεβαίνουμε στα 6. Όταν δεν το χρησιμοποιούμε κατεβαίνουμε στην μικρότερη ρύθμιση.
Και όταν το αποθηκεύουμε το αφήνουμε χαλαρό τελείως
 

Μηνύματα
397
Reaction score
446
εγώ τώρα το πήρα χαμπάρι


λίγο απογοητευτική η συμμετοχή νομίζω .


επίσης, με ποδήλατο στη δουλειά: cycle friendly employer

 

Μηνύματα
782
Reaction score
990
Altius fortius krokius
Check out my cycling activity on Garmin Connect. #beatyesterday

Και όταν το αποθηκεύουμε το αφήνουμε χαλαρό τελείως
Απο κηφισιας πηγες χαλανδρι προς κηφισια;
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
Ανάποδα
Από Μεσογείων Ανθούσα Πεντέλη Ερυθραία Κηφισιά κλπ
Σήμερα υπήρξε επάρκεια ενέργειας και περίσσεψε και για πατήματα στην κατηφόρα. Λογικά είχα αλλά 10χλμ αν δεν με περίμεναν σπίτι
 



Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Ήθελα να πάω παραπέρα αλλά βαρέθκα, άμα βαράς πετάλι και ο νουσου τρέχει... Άστο καλύτερα... View attachment 167687
Γ@μτ τι ώρα πέρασες από αστέρια Γλυφάδα? Ήμουν στα πέριξ και έκανα κάτι δουλειές. Δε σε πέτυχα κρίμα
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Σήμερα υπήρξε επάρκεια ενέργειας και περίσσεψε και για πατήματα στην κατηφόρα.
Στη κατηφόρα πατάει και η θχιάμ η χορεύτρια που δεν έχει καμία σχέση με ποδηλατάκι... :tongue:
Γ@μτ τι ώρα πέρασες από αστέρια Γλυφάδα? Ήμουν στα πέριξ και έκανα κάτι δουλειές. Δε σε πέτυχα κρίμα
Κατά της 12.30~
 



bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Ας ανεβάσω κάποια από τα παρελκόμενα που πήρα αυτές τις ημέρες και προτείνω:
Πήγα σήμερα στη επιστροφή από γνωστό ποδηλατάδικο της Νέας Σμύρνης και πήρα αυτά.
Τα παγούρια της elite τα χρησιμοποιώ τα τελευταία χρόνια και δεν με έχουν απογοητεύσει ποτέ, φθηνά, μεγάλη πιπίλα, δεν μυρίζουν καθόλου.
Το λαδάκι είναι απλά κορυφή, μια δοκιμή θα σας πείσει!!
IMG_20200530_202702.jpg


Και φυσικά πάλι ξέχασα να πάρω πένσα για Quick link.... >:(
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top