Ποδήλατο

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Η αλήθεια Σώτο είναι πως τη θέλω τη ακαμψία, ειδικά στον ανήφορο, το θέμα είναι πως πάντα στα ποδηλατικά παπούτσια είχα ταβάνι τα 200€, αυτοί οι μ@λ@κες δεν ξέρουν τι ζητάνε πλέον... Όλες οι εταιρίες.
πεταλάκι 2 σε 1 τι να ψάξω;
να μπορεί να δουλέψει και με κούμπωμα και χωρίς.
Shimano Deore xt pd-t 8000 spd.
 

Μηνύματα
567
Reaction score
1.542
LAKE (θα κοιτούσα το CX 238) αν θυμάμαι καλά τα φέρνει στο bike and run και
SIDI (Genius 10) αν τα πας καλά με τους Ιταλούς στις φόρμες τους στον Τζορτζόπουλο.
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Στη κούρσα κανονικά πρέπει να βάλεις spd SL πετάλια αλλά μπαίνουν και αυτά άμα δεν έχεις τρελές απαιτήσεις.
 

Μηνύματα
567
Reaction score
1.542
Συμφωνώ με το ταβάνι των 200 άντε λίγο ποιο πάνω τρώγεται. Όντως στα παπούτσια το τερμάτισαν. Όσο αφορά την ακαμψία θεωρώ ότι είναι ένα ζητούμενο αν και προσωπικά για μένα είναι ποιο σημαντική η καταραμένη σωστή ρύθμιση του παπουτσιού τόσο στα σκαράκια όσο και στο "δέσιμο".
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
LAKE (θα κοιτούσα το CX 238) αν θυμάμαι καλά τα φέρνει στο bike and run και
SIDI (Genius 10) αν τα πας καλά με τους Ιταλούς στις φόρμες τους στον Τζορτζόπουλο.
LAKE δεν είχα ποτές, αλλά μια συμπάθεια υπάρχει προς τη εταιρία.
Είμαι ανάμεσα στη specialized και τη fizik προς το παρόν, κορυφαίες και η δύο τους στα παπούτσια.
Τη sidi δεν τη γουστάρω στα ποδηλατικά παπούτσια διότι έχει στενή γραμμή, στη μοτοσυκλέτα αγοράζω μόνο sidi
 
Last edited:

Μηνύματα
18.920
Reaction score
13.302
πεταλάκι 2 σε 1 τι να ψάξω;
να μπορεί να δουλέψει και με κούμπωμα και χωρίς.
Εγώ έχω αυτά στο trekking...


Τα είχα πάρει όταν αποφάσισα να μάθω με κούμπωμα, λίγο πριν αγοράσω το road. Έριξα και την πρώτη πτώση με αυτά, αλλά αυτή ήταν και η μόνη, την πρώτη ημέρα σε μία διασταύρωση όταν ξέχασα να ξεκουμπώσω! :geek:
Η αλήθεια Σώτο είναι πως τη θέλω τη ακαμψία, ειδικά στον ανήφορο, το θέμα είναι πως πάντα στα ποδηλατικά παπούτσια είχα ταβάνι τα 200€, αυτοί οι μ@λ@κες δεν ξέρουν τι ζητάνε πλέον... Όλες οι εταιρίες.


Shimano Deore xt pd-t 8000 spd.
Πολλά τα λεφτά γμτ... Κι ειδικά αν ειναι να μην κρατάνε και πολύ, τότε βράστα...
 
Last edited:

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Πολλά τα λεφτά γμτ... Κι ειδικά αν ειναι να μην κρατάνε και πολύ, τότε βράστα...
Όταν είχα πάρει τα gaerne ήταν και αυτά τότε στη εποχή τους ναυαρχίδες, η εταιρία αυτή φημίζεται για το πολύ μαλακό και φιλικό καλούπι ως προς το πόδι.
Έτσι είναι, στη πρώτη κιόλας προπόνηση το παπούτσι στρώνει σε σχέση με άλλους κατασκευαστές και είναι έτοιμο για χρήση.
Αυτό όμως γύρισε μπούμερανγκ στη δική μου περίπτωση, γιατί στο δυνατό πάτημα δεν άντεξε και ξεχείλωσε...
Θα περιμένω λίγο ακόμα μήπως παίξει καμία προσφορά στα specialized.
 





Μηνύματα
18.920
Reaction score
13.302
Α βαριέσαι να στρώσεις τα παπούτσια, ενω το στρώσιμο καλωδίων, είναι τόσο δημιουργική και ενεργή απασχόληση, καθόλου βαρετή... Στα πόσα χιλιόμετρα στρώνουν τα καλώδια; :geek: :gamer:🚴‍♂️
 



bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Επειδής σήμερα στη κατάβαση Μαλακάσας σε μια στροφή το έχασα για λίγο το μπροστινό και φύγαν κάτι κακάκια... 💩
Πάμε για φρέσκα ελαστικά, τις κάνω που τις κάνω τις μ@λ@κιες και κυνηγιέμαι... τουλάχιστον να έχω σύμμαχο τα ελαστικά.
Το μπροστά μετά από τράμπα έχει πάνω από 7.000km.
MVIMG_20200704_144005.jpg


Αυτή είναι η κατάσταση στο πίσω τροχό με μόλις 3.000km αλλά με πάνω από 20.000 υψομετρικά...

IMG_20200704_125739.jpg
 


Μηνύματα
18.920
Reaction score
13.302
Μία καλή προσφορά για GP 5000 έχει το bike-components.de, στα 71,89 ευρώ μαζί με δύο σαμπρέλες continental race. Το πακετάκι αυτό έχω παραγγείλει, μετά την αλλαγή που χρειάστηκα πριν μερικές ημέρες, αλλά έχει βέβαια και 9,95 ευρώ μεταφορικά για Ελλάδα, οπότε πήρα και μερικά άλλα πραγματάκια για να μοιραστεί το κόστος των μεταφορικών...

 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Αυτό πάντως το φαινόμενο με τα 5000 Σωτήρη δεν το έχω ξανά συναντήσει με κανένα άλλο ελαστικό της conti, η νέα φόρμουλα της γομας δείχνει να πολυκαιρίζεται πολύ εύκολα και αρκετά σύντομα, τις προάλλες το έλεγα και σήμερα έχασα το μπροστά τροχό.
Το μπροστά ελαστικό επειδή δεν τρώει ζόρι (ελάχιστα μόνο στις καλές κατηφόρες) δείχνει σαν καινούριο αλλά η γόμα σε σχέση με τα φρέσκα ελαστικά είναι αρκετά σκληρή.
Στο παρελθόν η γόμα παρέμενε ζωντανή μέχρι να φανούν τα λινά...
Στο conti gp 6000 θα το λύσουν και αυτό το πρόβλημα μάλλον...

Αυτόν τον ξέρεις, είναι από τα Χανιά και σήμερα στο χρονόμετρο σάρωσε με μεγάλη διαφορά, μπράβο στο παλικάρι!!

IMG_20200704_155736.jpg
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.034
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top