Ποδήλατο

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.052
Reaction score
41.352
το ktm έχει mavic aksium.
είναι επιπέδου rs100;
Λίγο καλύτεροι αλλά γενικά χάλια είναι και αυτοί.


και βασικά τί θα ήταν προτιμότερο;
r5800 με synchros race και να αναβαθμίσεις κάποια στιγμή το 5800 σε 7000; (πχ το ευαίσθητο κομμάτι ως αναφέρθηκε για αρχή https://www.bike24.com/p2215607.html?menu=1000,4,39)
ή r7000 με rs100 και να αλλάξεις κάποια στιγμή τροχούς;
Φυσικά σε γκρουπ 7000 και αλλαγή τροχών στη πορεία, μιλάμε για όλο το γκρουπ όχι απλά ένα ντεραγιέ...


θα μπορούσα να πάω κατευθείαν στα 2+ και να τα έχω όλα (που λέει ο λόγος) αλλά τα λυπάμαι κομματάκι τα φράγκα για ένα χόμπυ που έχω σκάρτες 2 ώρες την εβδομάδα και όχι όλες τις εβδομάδες.
Γιατί όχι αυτές οι 2 ώρες να μη είναι και ποιοτικές?
Μη μου αγχώνεσαι γιατί είμαστε και σε κρίσιμη ηλικία... 🤣
Χτυπάς το εργαλείο που γουστάρεις με εισαγωγικους τροχούς, κάνεις το κομμάτι σου, ρίχνεις και κάνα κιλό... 🤣 Και ίσως ξαφνικά να βρεις και παραπάνω από 2 ώρες και να αλλάξεις και τροχούς!!

Πολύ καλοί και δοκιμασμένοι από πολλούς


Πολύ καλοί και δοκιμασμενοι από περισσότερους


 

Μηνύματα
553
Reaction score
994
Εγω παντως απο τους khamsin ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. 100 κιλα εγω, 50 λακουβες σε καθε βολτα και δεν εχουν χρειαστει ούτε μια ακτινολογηση... απο το 2012...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.052
Reaction score
41.352
Ολοι οι τροχοι αλουμινίου της campaniolo Γιώργη έχουν όριο τα 109 κιλά, αλλά λόγο της g3 τεχνολογίας του πίσω τροχού, με τις 14 ακτίνες drive και τις 7 over drive αντέχουν πολλά περισσότερα.
Τους δικούς μου να δεις ξύλο που του ρίχνω, δεν έχει χρειαστεί τίποτα, οι mavic που είχα πριν από αυτούς τους έκανα ακτινολογηση 1-2 φορές το μήνα, οι Ultegra 6800 δεν έβγαλαν χρόνο... Πεταμένα λεφτά.
Οι mavic ήταν τροχοι του 1000άρικου, αυτά και αν ήταν πεταμένα λεφτά...
 

Μηνύματα
553
Reaction score
994
109 κιλα συνυπολογιζοντας και το βαρος του ποδηλατου ομως! Ε, εγω παντα ξεπερασμενο το εχω το οριο! Lol. Παντως και ωραια τσουλανε, και δεν κανουν κανενα κιχ. Τ αξιζει τα λεφτακια της η campagnolo....
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.052
Reaction score
41.352
109 κιλα συνυπολογιζοντας και το βαρος του ποδηλατου ομως! Ε, εγω παντα ξεπερασμενο το εχω το οριο! Lol. Παντως και ωραια τσουλανε, και δεν κανουν κανενα κιχ. Τ αξιζει τα λεφτακια της η campagnolo....
Φαντάσου πόσα γίνονται τα κιλά σου όταν πατάς ορθοπέταλο Γιώργο...
Όταν σχεδόν όλοι οι κατασκευαστές έχουν 10 drive & 10 over drive ακτίνες μέχρι και σήμερα, η campaniolo αποφάσισε ότι αφού όλο το ζόρι έρχεται στις drive θα βάλω 14 ακτίνες, έβαλε και μεγάλη φλάντζα που εδράζουν στο κέντρο και μείωσε περαιτέρω τη πίεση που ασκείται από το αναβάτη, έδωσε πανεύκολη συντήρηση χωρίς καν να βγάλεις τους τροχούς πάνω από το πλαίσιο.
Η shimano ξύπνησε φέτος στους ακριβούς τροχούς και άρχισε να εφαρμόζει τη ίδια διάταξη πλέξης αντιγραφοντας τη campagnolo φυσικά.
 


Μηνύματα
14.877
Reaction score
20.422
Σήμερα πετάχτηκα μέχρι Σταμάτα σχεδόν 50κατι χλμ έτσι για να μπαίνουμε στο πνεύμα.
Έκανα μια στάση στον τσιρικο να δω το ktm με τα ultegra που μάλλον μου κάνει ,περίμενα κάπου 10 λεπτά σε μου μίλησε άνθρωπος έσβησα και κατά λάθος την προπόνηση από το ρολόι ε ναπαναγαμηθει και ο τσιρικος και το κτμ
Άντε στα διάλα το ρημαδι.
Ο έτερος παπαρας Γερμανός χθες σε ένα refresh πήγε η παράδοση από 26οκτ στις 16 Νοεμβρίου για το s.
Της μαναςτομνι
Θα πάω στον "δικό μου" τον wheelmania έχει και ένα scott foil πιο ζορικο να δω αν με κάνει και αν πέφτει κάπως .
Από Δευτέρα έρχονται και κάτι wilier αλλά το παλικάρι που με μίλησε είπε ότι θα με έπερνε τηλέφωνο να με πει αν θα έρθει κάτι στα μέτρα μου και μάλλον δεν πήρε κανέναν άλλο τηλέφωνο.
Τουλαστιχον δε με τα κάνανε τσουρέκια που έλειπα σχεδόν 3 ώρες (πήγα να πάρω και ψάρι)
 



bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.052
Reaction score
41.352
Έκανα λίγο χαμουλι σήμερα, για 35 λεπτά συνεχόμενα ανέβηκα 550 μέτρα σε μια αρκετά δύσκολη ανάβαση στη δυτική Αττική, ο Τιτάνας είναι όνομα και πράμα, ξεκινά με 5-6% στα μισά έχει κάτι ωραία 8-9% και τελειώνει με 10-12%.
Είναι από αυτές τις αναβάσεις που άμα δεν πάθεις ανακοπή θα βγεις πιο δυνατός :biggrin:
Σε συνέχεια είχε χαλαρό, μεσαίο αλλά και έντονο ρυθμό.
Σήμερα αυτή η πλευρά της Αττικής είχε αμέτρητους ποδηλάτες, πιθανόν λόγο της παραλιακής που έκλεισε.
IMG_20201004_170934.jpg


IMG_20201004_195858.jpg
 

Μηνύματα
14.877
Reaction score
20.422
ερώτησης
τώρα που τελειώνει σιγά σιγά ο αύγουστος , διαπιστώνω ότι όσο ανεβαίνω ιδρώνω (λογικό) αλλά δεν στεγνώνω γρήγορα με συνέπεια αν πετύχω κατηφόρα με ταχύτητα ή κρυφτεί ο ήλιος , δροσίζει απότομα.
συνεπώς το κλασσικό βαμβακερό t shirt δεν μπορεί να προσφέρει πλέον κάτι αφού και ιδρώνω και δεν μονώνει από την δροσιά.

τα ποδηλατικά jersey προσφέρουν κάτι στο πρόβλημα αυτό; εξατμίζουν πιο γρήγορα τον ιδρώτα , παραμένουν μονωτικά ακόμη και βρεγμένα , κάτι άλλο;

έχουν διαφορά από τα εξειδικευμένα μπλουζάκια τρεξίματος;
ένα κοντομάνικο φοριέται μόνο του , θέλει βαμβακερό από μέσα , παίζουν και τα δύο ,μπορεί να μας βγάλει μέχρι να πιάσουν τα πραγματικά κρύα που να θέλουν μακρυμάνικο ;
που να ψαχτώ ; (οπωσδήποτε έντονο πουστριλέ χρώμα να φαίνεται από μακρυά )
 

Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Για αρχή βολεύεσαι με οποιοδήποτε dry fit χωρίς τπτ απο μέσα.
Απαγορεύεται το βαμβακερό.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.052
Reaction score
41.352
Παλικάρι ιδρώτας και βαμβακερό δεν κολλάει, το βγάζουμε εντελώς από τη κουβέντα.
Τα ποδηλατικά ρούχα προσφέρουν εκτός των άλλων άνεση και εργονομία, δεν νοείται ποδηλασία με σκοπό τη άθληση χωρίς τουλάχιστον ποδηλατικό κολάν.
Απο εκεί και πέρα ένα tshirt για τρέξιμο όπως είπες και εσύ θα κάνει καλά τη υπόλοιπη δουλειά.
Όσον αφορά ποδήλατο και 4 εποχές, μια φορεσιά δεν φτάνει. μπορείς όμως με ένα αντιανεμικό τσέπης να το φοράς στις καταβάσεις να σε κρατά ζεστό από τα ήδη βρεγμένα ρούχα.
Υπάρχουν βέβαια τεχνικά ρούχα που αναλαμβάνουν τη δουλειά αυτή.
Πχ. για καλοκαίρι έχω το κλασικό κοντό κολάν με κοντό jersey από πάν, για χειμώνα έχω μακρύ κολάν χειμερινό και τεχνικό μπουφάν που σε κρατάει ζεστό και στεγνό (ξέρς αυτό με το χνουδι από μέσα) το μπουφάν δουλεύει σε μεγάλο εύρος θερμοκρασίας αλλά επειδή στη χώρα μας δεν κάνει και πολικό ψύχος έχω 2 μπουφάν για να καλύψω όλο το χειμερινό εύρος
MVIMG_20201004_204454.jpg


Δυστυχώς οι οικονομική λύση του αντιενεμικου λειτουργεί ως θερμοκήπιο τη ώρα της άσκησης οπότε είσαι όλη τη ώρα βάλε-βγάλε.
Για τις απλά δροσερές μέρες φοράω μακρυμάνικο dry fit κάτω από το jersey και κοντό από κάτ και βγάνει μια χαρά η βόλτα.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
τα ποδηλατικά jersey προσφέρουν κάτι στο πρόβλημα αυτό; εξατμίζουν πιο γρήγορα τον ιδρώτα , παραμένουν μονωτικά ακόμη και βρεγμένα , κάτι άλλο;
Βασικά, ό,τι είπε ο @bretsos, οπότε αγοράζεις ένα ποδηλατικό jersey και ξεχνάς ιδρώτες κτλ.
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Καλησπέρα!

Short story:
Πρόσφατα πήρα το Canyon Endurace CF7.0 (top tube 52.6cm - XS).
Ύψος 170cm
Inseem 80cm
Canyon Size Guide: XS

Στις πρώτες μου βόλτες ~20-30km και κάποιες ~10km μόνο ανηφόρα δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Ψαχνόμουν πως πρέπει να σετάρω το ποδήλατο γενικά αλλά ποτέ δεν είχα κάποιον πόνο ή κάτι παρεμφερές.

Μια μέρα περίπου στις 20μέρες που είχα το ποδήλατο σε μια βόλτα στα πρώτα 5km περίπου με έπιασε έντονος πόνος στο αριστερό γόνατο που σιγά σιγά αυξανόταν. Εκεί έκανα ένα σοβαρότατο λάθος και συνέχισα αρκετά km ακόμα, με αποτέλεσμα να γυρίζω σπίτι με έντονους πόνους στο γόνατο και για τις επόμενες 5 ημέρες.

Κάνοντας ξεκούραση και ισομετρικές ο πόνος πέρασε, αλλα σε οποιαδήποτε βόλτα και να πάω στα ~10-15km με πιάνει πόνος, κάποιες φορές πιο νωρίς αν πάω πιο δυνατά.

Το κακό είναι ότι δεν έχω βρει τι φταίει (μήπως είχα μπει κρύος, ή δεν έχει ακόμα επουλωθεί το τραύμα από την πρώτη φορά κλπ).

Ωστόσο αυτήν την εβδομάδα θα πάω σε έναν ορθοπεδικό να πάρω μια εικόνα.
Δυστυχώς δεν μπορώ να ανέβω Αθήνα μέχρι τον επόμενο μήνα για bike fit. Όπότε ήθελα να ρωτήσω:

1)Έχει συμβεί σε κάποιον από εσάς κάτι παρόμοιο?
2)Από τις παρακάτω φωτογραφίες μπορεί κανείς να παρατηρήσει κάποιο εξόφθαλμο λάθος στο σετάρισμα του ποδηλάτου?

Ευχαριστώ πολύ!!

cIMG_20201004_204332.jpg

cIMG_20201004_204324_1.jpg
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.052
Reaction score
41.352
Κλασική περίπτωση, το ύψος της σέλας το βλέπω σωστό, πρέπει όμως να μετακινηθείς όλος αρκετά πίσω.
Απο χαμηλή σέλα έχεις πόνους πίσω από το γόνατο σε όλα τα υπόλοιπα ο πόνος είναι στο γόνατο.
Πεταλάς πολύ μπροστά, φαίνεται ξεκάθαρα από τη φώτο
Δώσε μια φώτο της σέλας να δω offset παλουκόσελου αλλά και που είναι τώρα τα rail της σέλας
 


Μηνύματα
296
Reaction score
546
Α, αμά γίνεται διάγνωση bike fit μέσω φωτογραφιών, θα στείλω κι εγώ!
Πιο πολύ προσπαθώ να δω να κάνω κάποιο τραγικό λάθος που φτιάχνεται εύκολα μέχρι να κάνω bike fit.
Bike fit θα γίνει. Απλά αν μπορώ να καταλάβω απο που έρχεται ο τραυματισμος θα βοηθούσε
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.052
Reaction score
41.352
Α, αμά γίνεται διάγνωση bike fit μέσω φωτογραφιών, θα στείλω κι εγώ!
Φυσικά και δεν γίνεται στη λεπτομέρεια αλλά στη περίπτωση του Κώστα βγάζει μάτι, και από τη περιγραφή του πόνου.
Η γραμμή αυτή Κώστα πρέπει να περνά μπροστά από το κούτελο του γονατου.
Πρέπει δλδ ο άξονας του πεντάλ να είναι σε νοητή ευθεία με το μπροστά μέρος του γονατου.
Πρέπει να μετακινηθείς όλος προς τα πίσω και να αποκτήσεις και πιο επιθετική θέση οδήγησης
IMG_20201004_212527.jpg
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Κλασική περίπτωση, το ύψος της σέλας το βλέπω σωστό, πρέπει όμως να μετακινηθείς όλος αρκετά πίσω.
Απο χαμηλή σέλα έχεις πόνους πίσω από το γόνατο σε όλα τα υπόλοιπα ο πόνος είναι στο γόνατο.
Πεταλάς πολύ μπροστά, φαίνεται ξεκάθαρα από τη φώτο
Δώσε μια φώτο της σέλας να δω offset παλουκόσελου αλλά και που είναι τώρα τα rail της σέλας
IMG_20201004_212405.jpg
IMG_20201004_212428.jpg
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.570
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top