Ποδήλατο


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.692
Reaction score
83.358
Όλοι ξεκινήσαμε με το smartphone ή Smart watch και σε λιγότερο από χρόνο αγοράσαμε υπολογιστή ποδηλάτου...
Θυμάμαι όταν κάπου στα μέσα των 80s είχε βγει το Cateye CC-6000. Το έβαλα και νόμιζα ότι πήγα στο φεγγάρι. :biggrin:

1351208.jpg
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.692
Reaction score
83.358
Ποια είναι η διαφορά ανάμεσα σε βαλβίδες fv & av? Ποια προτιμούμε?
FV= French Valve
AV= American Valve

PRESTA_VS_SCHRADER.jpg


Πρακτικά, όσο πιο στενή είναι η ζάντα η Presta είναι μονόδρομος.

Διαφορές και πλεονεκτήματα:

 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.187
Reaction score
41.733
Θυμάμαι όταν κάπου στα μέσα των 80s είχε βγει το Cateye CC-6000. Το έβαλα και νόμιζα ότι πήγα στο φεγγάρι. :biggrin:

View attachment 195043
Κάπως έτσι ένιωσα εγώ όταν έβαλα WiFi στο ποδήλατο για επικοινωνία με το app σε smartphone, pc & gps ποδηλάτου!!
Ξεπατώθκα στις ρυθμίσεις και τις δοκιμές, Πχιό φεγγάρι... Ακόμα παραπέρα πήγα :biggrin:
 


Μηνύματα
1.263
Reaction score
2.207
Καλώς σας βρήκα :)

Επειδή βλέπω ψάχνεται και ο Diylover παρακολουθώ τη συζήτηση να δώ και εγώ τί θα πάρω.

Η αλήθεια είναι αφού υπάρχει το κινητό γιατί να μήν είναι και το ίδιο η οθόνη με όλες τις πληροφορίες?
Γιατί δηλαδή να προσθέσω και άλλη συσκευή?

Να πάρω τους αισθητήρες HR, Cadence, Speed και να τους συνδέσω στο κινητό όπου θα τρέχει κάποια εφαρμογή και θα προσομοιώνει ότι δείχνει ένα garmin edge.
Αν θέλεις να δουλέψεις με κινητό γίνεται μια χαρά απλά υπολογίζεις και ένα powerbank στην τσέπη διότι το κύριο πρόβλημα των κινητών είναι η μικρή διάρκεια μπαταρίας και αυτό δεν οφείλεται στο κινητό κάθε αυτό αλλά στα κακογραμμένα λογισμικά που στραγγίζουν την μπαταρία. Και για την ακρίβεια του στίγματος φταίνε τα λογισμικά και όχι τόσο ο δέκτης. Όλα είναι κώδικας, τα τσιπάκια είναι high end και ας στοιχίζουν 0,5 ευρώ... απλά δεν εκμεταλλεύονται τις δυνατότητες τους.
Εγώ έχω περάσει όλα τα στάδια, δηλαδή κινητό, smartwatch και σύντομα θα καταλήξω στο κομπιουτεράκι... θα μπορούσα να ζήσω με το ρολόι βέβαια (όχι με το κινητό) αλλά θέλω και εγώ να γυαλίζω λίγο...
 



Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.982
Αυτές τις ημέρες ψάχνομαι για το κομπιουτορι του ποδηλάτου, έχω δει διαφορά βιντεάκια μεταξύ τους. Είναι ΠΟΛΥ πίσω σε σχέση με την υπάρχουσα τεχνολογία των κινητών. Δηλαδή πολύ!

Μια σοβαρή σκέψη είναι ένα προσιτό wahoo για καταγραφή, σενσορες και τέτοια, και το κινητο μου με έξτρα μπαταρία για gps και καθοδήγηση. Είδα πως τα δουλεύανε και μου γύρισαν τα μυαλά στο θέμα gps.

Μηπως έχει κάποιος εμπειρία από wahoo να την μοιραστεί μαζί μας?
 

Μηνύματα
14.963
Reaction score
20.613
σαν gps δεν το έχω πολύ δουλέψε το garmin
χρησιμοποιώ την εφαρμογή από το pc για να "σχεδιάσω" την διαδρομή και να δω υψομετρικά κλπ αλλά σπάνια το βάζω να με πλοηγήσει.

δυο φορές που το έβαλα - εφόσον έχεις επιλέξει από πριν που θα πάς - δουλεύει σωστά στις ειδοποιήσεις (χωρίς να χρειάζεται να κοιτάς την οθόνη του χάρτη , στην οθόνη δεδομένων που επιλέγεις πετάει τις ειδοποιήσεις με ένδειξη χάρτη εγκαίρως και μόλις περάσεις το σημείο γυρνάει πίσω)
αν χρειαστεί να επιλέξεις προορισμό ενδιάμεσα θα πήξεις. χωρίς αφή θα κάνεις κανα δίωρο να το επιλέξεις.

έχει επίσης χρήσιμες ειδοποιήσεις πχ σε ενημερώνει για απότομες στροφές (ακόμα και αν δεν έχεις επιλέξει πλοήγηση).

αν πηγαίνεις ψάχνοντας στον χάρτη μάλλον δε σου κάνει, θέλεις μεγάλη οθόνη σαν του κινητού.
 

Μηνύματα
782
Reaction score
990
Αυτές τις ημέρες ψάχνομαι για το κομπιουτορι του ποδηλάτου, έχω δει διαφορά βιντεάκια μεταξύ τους. Είναι ΠΟΛΥ πίσω σε σχέση με την υπάρχουσα τεχνολογία των κινητών. Δηλαδή πολύ!

Μια σοβαρή σκέψη είναι ένα προσιτό wahoo για καταγραφή, σενσορες και τέτοια, και το κινητο μου με έξτρα μπαταρία για gps και καθοδήγηση. Είδα πως τα δουλεύανε και μου γύρισαν τα μυαλά στο θέμα gps.

Μηπως έχει κάποιος εμπειρία από wahoo να την μοιραστεί μαζί μας?
Καλημερα. Το χρησιμοποιω το wahoo καποιες φορες. Παιρνει σημα απο garmin σενσορες cadence στο πεταλι και ταχυτητας απο τον πισω τροχο. Σημα παλμων παιρνει απο το ρολοι (που λειτουργει σε broadcast mode).
Οπως ειπωθηκε το αρνητικο ειναι οτι τρωει μπαταρια κινητου ευκολα. Για αυτο το λογο ριχνω πολυ τη φωτεινοτητα για εξοικονομηση. Το κινητο το εχω σε βαση της quadlock μπροστα μου.
Το αλλο αρνητικο ειναι η χαμηλη ακριβεια των παλμων που δινει το ρολοι, αλλα εκει χρειαζεται ζωνη.
Οταν κλεισει το wahoo κανει upload στο strava.
Καλημερα. Το χρησιμοποιω το wahoo καποιες φορες. Παιρνει σημα απο garmin σενσορες cadence στο πεταλι και ταχυτητας απο τον πισω τροχο. Σημα παλμων παιρνει απο το ρολοι (που λειτουργει σε broadcast mode).
Οπως ειπωθηκε το αρνητικο ειναι οτι τρωει μπαταρια κινητου ευκολα. Για αυτο το λογο ριχνω πολυ τη φωτεινοτητα για εξοικονομηση. Το κινητο το εχω σε βαση της quadlock μπροστα μου.
Το αλλο αρνητικο ειναι η χαμηλη ακριβεια των παλμων που δινει το ρολοι, αλλα εκει χρειαζεται ζωνη.
Οταν κλεισει το wahoo κανει upload στο strava.
Καλημερα. Το χρησιμοποιω το wahoo καποιες φορες. Παιρνει σημα απο garmin σενσορες cadence στο πεταλι και ταχυτητας απο τον πισω τροχο. Σημα παλμων παιρνει απο το ρολοι (που λειτουργει σε broadcast mode).
Οπως ειπωθηκε το αρνητικο ειναι οτι τρωει μπαταρια κινητου ευκολα. Για αυτο το λογο ριχνω πολυ τη φωτεινοτητα για εξοικονομηση. Το κινητο το εχω σε βαση της quadlock μπροστα μου.
Το αλλο αρνητικο ειναι η χαμηλη ακριβεια των παλμων που δινει το ρολοι, αλλα εκει χρειαζεται ζωνη.
Οταν κλεισει το wahoo κανει upload στο strava.
20210109_100229.jpg

Καλημερα. Το χρησιμοποιω το wahoo καποιες φορες. Παιρνει σημα απο garmin σενσορες cadence στο πεταλι και ταχυτητας απο τον πισω τροχο. Σημα παλμων παιρνει απο το ρολοι (που λειτουργει σε broadcast mode).
Οπως ειπωθηκε το αρνητικο ειναι οτι τρωει μπαταρια κινητου ευκολα. Για αυτο το λογο ριχνω πολυ τη φωτεινοτητα για εξοικονομηση. Το κινητο το εχω σε βαση της quadlock μπροστα μου.
Το αλλο αρνητικο ειναι η χαμηλη ακριβεια των παλμων που δινει το ρολοι, αλλα εκει χρειαζεται ζωνη.
Οταν κλεισει το wahoo κανει upload στο strava.


20210109_100229.jpg
20210109_100206.jpg
 

Attachments

Last edited:






bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.187
Reaction score
41.733
Το πρόγραμμα έλεγε εψές διαλλειματικές για 2 ώρες, ντύθηκα, στολίθκα και με το που παίρνω το ποδήλατο παραμάσχαλα και βγαίνω όξω....καταιγίδα...
Μπαίνω μέσα (βρίζοντας) ξεστολίζομαι (βρίζοντας) ξανά βάζω πυτζάμες (βρίζοντας) γενικά βρίζοντας...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.933
Reaction score
20.435
Παίδες (θαμώνες του thread), ρίξτε ξανά μια ματιά σε αυτό το post μου. Εάν δεν τα θέλει κάποιος μέχρι αύριο, να ξέρω να τα δώσω αλλού.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.187
Reaction score
41.733
Κοίτα τι ανακάλυψα εψές στο γυαλιστερό 530
IMG_20201220_123824.jpg


Έχει κάουντερ που μέτρα τη μετατόπιση των ντεραγιέ, είναι μια επιπλέον χρήσιμη πληροφορία σε συγκεκριμένες προπονήσεις.
 

Μηνύματα
14.963
Reaction score
20.613


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.553
Μηνύματα
2.864.165
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stergiosgk
Top