Ποδήλατο

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.410
με τραβήξαν οι 4 κέφαλοι στα 90 χλμ που έκανα το προηγούμενο σάββατο και μάλλον ενεργοποιήθηκαν παλιές κακώσεις στο δεξί γόνατο (πρήστηκε , δυσκαμψία κλπ)
χθες πάντως δεν είχα θέμα.
 



Μηνύματα
296
Reaction score
546
Επ που είσαι εσύ? Όλα καλά?
Δυστυχώς οχι... Short story:
Είχα πόνους τον Σεπτέμβρη στο αριστερό γόνατο. Οι υποψίες ήταν λόγω των αποτομων και ξαφνικών προπονήσεων στο ποδήλατο με φανερά λανθασμένο setup. H αλήθεια είναι πως παντα δεν πηγαινε κατι καλα απο τον Αύγουστο που ξεκίνησα. Δεν ένιωθα "σωστά και άνετα" όσο έκανα.
Κακώς κάποιοι έχουμε στο μυαλό μας πως νταξει και στο περίπου να είναι ρυθμισμένο το ποδήλατο δεν τρέχει και τίποτα.. "Γιατι μικρός έκανα τόσα km και δεν είχα πονέσει ποτέ".

Ωστόσο άλλο να κάνεις τις βολτούλες σου μικρός και άλλο να γράφεις χιλιόμετρα, ανηφόρες όσο πιο γρήγορα μπορείς!

Να μην στα πολυλογώ, η αγνόηση από εμένα των παραπάνω, μια λανθασμένη διάγνωση του ορθοπεδικού και πολύ κακή επικοινωνία μαζί του, οδήγησαν σε χονδροπάθεια επιγονατίδας ευτυχώς 1ου βαθμού.

Αρκετή υπομονή μετα, στεναχώριες, bike fitting, ασκήσεις, αισθανόμενος πραγματικά πια πολύ άνετα πάνω στο εργαλείο, νιώθω πολύ καλύτερα, δεν πονάω και έχω ξεκινήσει ομαλά να ξανακάνω!

ΚΑΝΤΕ ΦΙΣΤΙΝΓΚ ΠΑΙΔΓΙΑ.!!111! - και μην αγνοήτε τα "μηνύματα" που σας δίνει το σώμα σας και το ποδήλατο σας.
(ή τουλάχιστον πάρτε καλές συμβουλές από κάποιο αξιόλογο κατάστημα ή αθλητή)
Αρκετά κακό να ξεκινάς κάτι, να γουστάρεις φουλ και να σε ρίχνει κάτι τέτοιο τόσο απότομα. Ευτυχώς υπάρχει άπειρη όρεξη ακόμα!

Ευχαριστώ τον γνωστό σίφουνα με το πράσινο ποδήλατο βαμμένο με Stabilo και τον Παναγιώτη με το ομώνυμο Canyon σε φεράρι χρώμα και φεράρι επιδόσεις. Βοήθησαν ΤΡΟΜΕΡΑ μαζί με έναν αξιόλογο αθλίατρο που με κατατόπισε έπειτα για τις κινήσεις που πρέπει να κάνω.
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Κακώς κάποιοι έχουμε στο μυαλό μας πως νταξει και στο περίπου να είναι ρυθμισμένο το ποδήλατο δεν τρέχει και τίποτα.. "Γιατι μικρός έκανα τόσα km και δεν είχα πονέσει ποτέ".
ΚΑΝΤΕ ΦΙΣΤΙΝΓΚ ΠΑΙΔΓΙΑ.!!111! - και μην αγνοήτε τα "μηνύματα" που σας δίνει το σώμα σας και το ποδήλατο σας.
(ή τουλάχιστον πάρτε καλές συμβουλές από κάποιο αξιόλογο κατάστημα ή αθλητή)
Αρκετά κακό να ξεκινάς κάτι, να γουστάρεις φουλ και να σε ρίχνει κάτι τέτοιο τόσο απότομα. Ευτυχώς υπάρχει άπειρη όρεξη ακόμα!
Να, αυτά έλεγα κι εγώ κι ο @mitsubae το έπαιζε "χαλαρός κι άνετος"!

Υ.Γ.: @applesgr Περαστικά (φαίνεται ότι είναι!) και προσοχή από εδώ και πέρα!
 




Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Να, αυτά έλεγα κι εγώ κι ο @mitsubae το έπαιζε "χαλαρός κι άνετος"!

Υ.Γ.: @applesgr Περαστικά (φαίνεται ότι είναι!) και προσοχή από εδώ και πέρα!
Α όλα κιόλα ποτέ δεν το έπαιξα άνετος. Μια βόλτα έκανα με τα spd στο περίπου ρυθμισμένα και αυτή ήταν εφτά χιλιόμετρα ευθεία.... Την επόμενη πηγα σε εξειδικευμένο κατάστημα και μου τα ρύθμισε σωστά.
Όσο για το φιτινγκ, δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε ακόμα λόγω covid...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Α όλα κιόλα ποτέ δεν το έπαιξα άνετος. Μια βόλτα έκανα με τα spd στο περίπου ρυθμισμένα και αυτή ήταν εφτά χιλιόμετρα ευθεία.... Την επόμενη πηγα σε εξειδικευμένο κατάστημα και μου τα ρύθμισε σωστά.
Όσο για το φιτινγκ, δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε ακόμα λόγω covid...
Mea culpa, αγαπητέ. Άντε να δούμε πότε θα μπορέσεις να κάνεις και το fitting.
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Πολύ λυπηρό όλο αυτό που συνέβη στο φίλο μας το Κωστάκη από τη Πάτρα.
Τα έχουμε πει και ξανά πει αλλά δυστυχώς η άγνοια και ο ενθουσιασμός οδηγεί σε άσχημα αποτελέσματα...
Κρατάω αυτό που είπε, πρέπει να ακούμε το σώμα μάς, μεγάλη κουβέντα , όχι μόνο στο λάθος set up αλλά γενικότερα!!

Περαστικά Κώστα!
 

Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Δυστυχώς οχι... Short story:
Είχα πόνους τον Σεπτέμβρη στο αριστερό γόνατο. Οι υποψίες ήταν λόγω των αποτομων και ξαφνικών προπονήσεων στο ποδήλατο με φανερά λανθασμένο setup. H αλήθεια είναι πως παντα δεν πηγαινε κατι καλα απο τον Αύγουστο που ξεκίνησα. Δεν ένιωθα "σωστά και άνετα" όσο έκανα.
Κακώς κάποιοι έχουμε στο μυαλό μας πως νταξει και στο περίπου να είναι ρυθμισμένο το ποδήλατο δεν τρέχει και τίποτα.. "Γιατι μικρός έκανα τόσα km και δεν είχα πονέσει ποτέ".

Ωστόσο άλλο να κάνεις τις βολτούλες σου μικρός και άλλο να γράφεις χιλιόμετρα, ανηφόρες όσο πιο γρήγορα μπορείς!

Να μην στα πολυλογώ, η αγνόηση από εμένα των παραπάνω, μια λανθασμένη διάγνωση του ορθοπεδικού και πολύ κακή επικοινωνία μαζί του, οδήγησαν σε χονδροπάθεια επιγονατίδας ευτυχώς 1ου βαθμού.

Αρκετή υπομονή μετα, στεναχώριες, bike fitting, ασκήσεις, αισθανόμενος πραγματικά πια πολύ άνετα πάνω στο εργαλείο, νιώθω πολύ καλύτερα, δεν πονάω και έχω ξεκινήσει ομαλά να ξανακάνω!

ΚΑΝΤΕ ΦΙΣΤΙΝΓΚ ΠΑΙΔΓΙΑ.!!111! - και μην αγνοήτε τα "μηνύματα" που σας δίνει το σώμα σας και το ποδήλατο σας.
(ή τουλάχιστον πάρτε καλές συμβουλές από κάποιο αξιόλογο κατάστημα ή αθλητή)
Αρκετά κακό να ξεκινάς κάτι, να γουστάρεις φουλ και να σε ρίχνει κάτι τέτοιο τόσο απότομα. Ευτυχώς υπάρχει άπειρη όρεξη ακόμα!

Ευχαριστώ τον γνωστό σίφουνα με το πράσινο ποδήλατο βαμμένο με Stabilo και τον Παναγιώτη με το ομώνυμο Canyon σε φεράρι χρώμα και φεράρι επιδόσεις. Βοήθησαν ΤΡΟΜΕΡΑ μαζί με έναν αξιόλογο αθλίατρο που με κατατόπισε έπειτα για τις κινήσεις που πρέπει να κάνω.
Κώστα εύχομαι να είναι το τελευταίο εμπόδιο. Καλή και γρήγορη επάνοδο φίλε!
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Μητσο μας βλέπω παρέα για το fitting, θα περάσουμε όμορφα τον Ιούνιο που θα ανοίξει! :lolsign:

Στο maintain μου πήρε ίσως και 20-25 μέρες να το φέρω εκεί που έπρεπε, αλλά είναι ποιο strait από την κούρσα. Ένα ποδήλατο δρόμου έχει ποιο πολύ ψωμί να έλθει, εκεί θέλει τον ειδικό.
 








Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.052
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top