Ποδήλατο

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.036
Reaction score
41.303
Εσείς οι ανηφορίστες χαλάτε πολλά λεφτά στα γύρω γύρω γύρω...
Εμείς της κατηφόρας τα χαλάμε στους γύρο γύρο
:tongue: :roflmao::lolsign:


GYROS.jpg



@symos συνέχισε τη καλή δουλειά και εμείς θα είμαστε εδώ να σε βοηθήσουμε όσο μπορούμε, το έχω ξανά γράψει αρκετές φορές πιο πίσω, μακάρι και εγώ να είχα έναν να με καθοδηγουσε ώστε να μη πετάω άσκοπα λεφτά όταν ξεκίνησα...
Η δική μου γνώμη, εφόσον σου αρέσει και θες να συνεχίσεις είναι να πας μια και καλή σε καλοντυμένο ποδήλατο, θα γλυτώσεις πολύ ταλαιπωρία και έξοδα δε βάθος χρόνου...
 
Last edited:


Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
:tongue: :roflmao::lolsign:


View attachment 215789


@symos συνέχισε τη καλή δουλειά και εμείς θα είμαστε εδώ να σε βοηθήσουμε όσο μπορούμε, το έχω ξανά γράψει αρκετές φορές πιο πίσω, μακάρι και εγώ να είχα έναν να με καθοδηγουσε ώστε να μη πετάω άσκοπα λεφτά όταν ξεκίνησα...
Η δική μου γνώμη, εφόσον σου αρέσει και θες να συνεχίσεις είναι να πας μια και καλή σε καλοντυμένο ποδήλατο, θα γλυτώσεις πολύ ταλαιπωρία και έξοδα δε βάθος χρόνου...
Δύο χτύπησα για βράδυ μετά τις άθλιες μεσημεριανές φακές... Σκέτος γύρος κοτόπουλο με σως.... Τπτ αλλο
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.036
Reaction score
41.303
Το πρόβλημα βασικά είναι αυτό και όχι η πρώτη...
Για πάρα πολύ ώρα ήσουν οριακά στις 60 rpm...

IMG_20210617_103118.jpg
 


Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
Το πρόβλημα βασικά είναι αυτό και όχι η πρώτη...
Για πάρα πολύ ώρα ήσουν οριακά στις 60 rpm...

View attachment 215827
με σάλιο και υπομονή...
το γκάντεμς θα ανέβει.

(δουλεύω όγκο αυτή την περίοδο για να σιάξ το πδαριμ)
 

Μηνύματα
18.923
Reaction score
13.302
View attachment 215834

Eσείς πεταλάτε κάτω απο την επιφάνεια της θάλασσας σε καμιά υπόγα, ή είστε κατσαπλιάδες και βγαίνετε πάνω από το χώμα?

το 510 αρχίζει και κάνει ωραία κόλπα :p
Θυμάμαι που λες μια φορά που πήγα βόλτα με το ποδήλατο 20.000 leagues under the sea, μέχρι και τον Μόμπι Ντικ συνάντησα... :gamer: :laugh:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.036
Reaction score
41.303
με σάλιο και υπομονή...
το γκάντεμς θα ανέβει.

(δουλεύω όγκο αυτή την περίοδο για να σιάξ το πδαριμ)
Ναι καλέ μου κροκ το γνωρίζω, το θέμα είναι ότι οι στροφές είναι χαμηλές και υψηλό το φορτίο, μήπως το φας το ποδάρ πριν δυναμώσει...???
Μήπως ο Υμηττός δεν είναι μια καλή προπόνηση στη παρούσα φάση?
Μήπως καλύτερα να πας σε καμία ευθεία για να δυναμώσει το ποδάρ, λέω εγώ τώρα... μη νομίζεις ότι ξέρω κιόλας, κουβέντα κάνουμε ρε αγύριστο κεφάλι... :tongue: :biggrin:
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Εγώ δεν ακουμπάω Υμηττο ακόμα. Δοκίμασα και δεν… Με μεγαλύτερο πίσω γρανάζι βγαίνει αξιοπρεπώς (ζηλεύω τα mountain με τα τεράστια πίσω γρανάζια), αλλά όπως είμαι τώρα, θέλω ακόμα δουλειά για σωστή ανάβαση χωρίς τα σχετικά ασθενοφόρα/οξυγόνα.

Πραγματικά ΑΠΟΡΩ γιατί έβαλες ποιο ζόρικο δίσκο για ανάβαση, αλλά τουλάχιστον τσίμπησες χιλιόμετρα στην κατηφόρα της Κατεχακη 8-)

Μήπως να δοκιμασω από Αναστάσεως? Από Καισαριανη όταν μπαίνω καρδιά βουνό με ζορίζει πολύ ακόμα.
Χτίζουμε cardio σιγά σιγά και απώλεια κιλών. Καλά πάνε both, στο δικό τους ρυθμό :)
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
δεν ήταν ο δίσκος το ζητούμενο , αλλά ο κοντύτερος βραχίονας (που μάλλον με βολεύει).
απλά το παλικάρι (ήταν δεν ήταν 60 κιλα στο 170 ύψος) που πούλαγε το έιχε με 53/39 και ο μπρέτσος που ξέρει που μένω με είπε να μην τολμήσω να μην τα βάλω πάνω όπως είναι.

Μήπως να δοκιμασω από Αναστάσεως? Από Καισαριανη όταν μπαίνω καρδιά βουνό με ζορίζει πολύ ακόμα.
από καισαριανή είναι πολύ πιο εύκολο.
από αναστάσεως έχεις να περάσεις κομμάτι με 17% κλίση (εκεί που είχα 45 στροφές)
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Εγώ πάλι εψες έπαιζα με τα εργαλεία

View attachment 215730

Έσιαξα και το βιδάκι
View attachment 215729

Τώρα μένει να δούμε ανά ανεβαίνω 17% ανήφορο με 39/34
Το website της canyon με βγάζει για xs, 172 ύψος, 82 inseem. Τι στο διάολο για μπασκετμπολίστες τα φτιάχνουν τα ποδήλατα εκεί? Το endurace το κάρμπον είναι αυτό που έχεις?
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
τούτο ναι 7.0 cf
αν ξεκολλήσουμε από τους χαρακτηρισμούς μεγεθών με ίδια σωματομετρικά στοιχεία πήρα s
ο @applesgr πήρε xs
και οι δύο χρειαστήκαμε μακρύτερο λαιμό γιατί δεν χωράγαμε.
και οι δύο αλλάξαμε σέλα (άσχετο-σχετικό)
το xs έχει 165 βραχίονα το s 172.5
ο δεύτερος δείχνει να είναι μεγαλύτερος από αυτόν που θέλουμε εμείς. ο πρώτος δεν έχω άποψη , αλλά κρίνοντας από τον κώστα που έκανε πλήρες fitting δεν του έδειξε οτι είναι λάθος.
φαίνεται οτι το ύψος μας πέφτει στη μέση των δύο εκδόσεων καμία δεν είναι σωστή καμία λάθος.
σε άλλα μεγεθολόγια το μήκος του top tube του S δείχνει σωστό για το ύψος μας οπότε δεν ξέρω τελικά πόσο λάθος έιναι η μια επιλογή από την άλλη.

λογικά το XS θα σου κοστίσει μακροπρόθεσμα λιγότερο λόγω βραχίονα που μάλλον δε θα αλλάξεις ενώ στο S μάλλον είναι σίγουρο.

έπρεπε να είμασταν 180 παλικάρια να μην είχαμε τέτοιοα θέματα.
επίσης ισχύει και αυτό που λέει ο @bretsos ότι ναι μεν η endurance προσέγγιση είναι πιο άνετη για κάποιον που ανεβαίνει για πρώτη φορά στην κατηγορία αλλά τελικά θα ζητήσει πιο αγωνιάρικη προσέγγιση σύντομα.
σε αυτό το πλαίσιο θα κοίταζα και το ultimate , εκεί όμως για το μεγεθολόγιο έχω μαύρα μεσάνυχτα
 

Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Πραγματικά ΑΠΟΡΩ γιατί έβαλες ποιο ζόρικο δίσκο για ανάβαση, αλλά τουλάχιστον τσίμπησες χιλιόμετρα στην κατηφόρα της Κατεχακη 8-)
Θες να στον χαρακτηρίσω με μια λέξη μόνο?
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
δεδομένων των καταστάσεων και του εξοπλισμού

είσαι τσάμπα (το καταλαβαίνεις αργότερα αυτό)
 

Μηνύματα
18.923
Reaction score
13.302
Καλά και να το ήθελε όμως κάποιος... sold out τα 2xs και xs, και coming in january - february 2022 , notify me, τα υπόλοιπα... Ζήσε Μάη :geek:

Αυτοκίνητο με χίλιες δυο καστομιές να παραγγείλεις, θα το έχεις πιο γρήγορα όπως πάει το πράγμα... :rolleyes:
 



bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.036
Reaction score
41.303
επίσης ισχύει και αυτό που λέει ο @bretsos ότι ναι μεν η endurance προσέγγιση είναι πιο άνετη για κάποιον που ανεβαίνει για πρώτη φορά στην κατηγορία αλλά τελικά θα ζητήσει πιο αγωνιάρικη προσέγγιση σύντομα.
σε αυτό το πλαίσιο θα κοίταζα και το ultimate , εκεί όμως για το μεγεθολόγιο έχω μαύρα μεσάνυχτα
Χαίρομαι που άρχισες να το καταλαβαίνεις, έτσι ακριβώς είναι.
Καλώς ή κακός όμως πρέπει να περάσεις αρκετές ώρες πάνω στη σέλα για να αρχίσεις να αντιλαμβάνεται κάποια πράματα...
Έχει βέβαια να κάνει και με τον άνθρωπο, κάποιος θέλει ένα endurance σκελετό για άνεση στα πολλά χλμ,(prevet) κάποιος θέλει το ίδιο σκελετό για άνεση 1-2 φορές τη βδομάδα, για αυτές τις κατηγορίες ανθρώπων είναι μονόδρομος τα άνετα κουρσάκια.
Ένας όμως που έχει ήδη σιδερωμένο κορμί δεν είναι καθόλου αποδοτικός πάνω σε ένα endurace σκελετό, ενώ ένας αρχάριος δεν μπορεί να αντέξει ούτε 10 λεπτά πάνω σε ένα επιθετικό σκελετό μιας κούρσας.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Ως συνήθως μπαίνω σφήνα στην κουβέντα σας να πω τα δικά μου :p

Συνεχίζοντας την έρευνα για το τι θα έπρεπε να ψάχνω σε ένα καινούργιο ποδήλατο, σημειώνω παρακάτω διάφορες random απορίες που μου δημιουργήθηκαν:

1. Τι και πόσο μεγάλο ρόλο παίζει το βάρος του ποδηλάτου; Κοιτούσα τώρα το Endurance του @pankrok που είναι carbon στα 8 κιλά (και θεωρείται υποτίθεται gravel). Άλλα που βλέπω (ακόμα και carbon, όπως το Cube Reaction C:62 Pro) είναι στα 11,5, άλλα ακόμα παραπάνω.

Αντιλαμβάνομαι φυσικά ότι για κάποιον που είναι 65 κιλά και το βλέπει σοβαρά το άθλημα, αυτά τα 3,5 κιλά μπορεί να κάνουν "μεγάλη" διαφορά. Το ερώτημα είναι για μένα που είμαι 100+ και μπορεί να είμαι 3,5 κιλά πάνω ή κάτω ανάλογα αν έχω φάει πολύ την προηγούμενη μέρα, θα κάνει διαφορά; Δηλαδή το βάρος του ποδηλάτου παίζει σημαντικό ρόλο ανεξαρτήτως του αναβάτη; Ή πάνε μαζί (γιατί αν πάνε μαζί, μην το λάβω καθόλου υπόψιν); Και αν τέλος πάντων κάνει διαφορά, πώς θα την περιγράφατε αυτή; Πιο ξεκούραστο; Απλά πιο γρήγορο; Τι;

2. Κοιτάω διάφορα gravel ποδήλατα και πολλά έχουν λάστιχα 40mm. Εμένα το δικό μου τώρα έχει 1,95inch, ήτοι 49,5mm.

Σε μεγάλες ταχύτητες σε χώμα (ειδικά σε κατηφόρες, αλλά όχι μόνο), ήδη φτάνω στα όρια του κρατήματος και αναγκάζομαι να επιβραδύνω λιγότερο ή περισσότερο, για να μην βρεθώ στου χαντάκ'. Οπότε θα έλεγε κανείς πως όχι απλά δεν πρέπει να πάω σε μικρότερα λάστιχα, αλλά ίσως και σε ακόμα μεγαλύτερα. Αντίθετα βέβαια, στην άσφαλτο με αυτά τα λάστιχα νιώθεις σαν να ποδηλατείς στη λάσπη!

Το ερώτημα που προκύπτει είναι, αυτά τα λάστιχα που φοράνε τα gravel, π.χ. τα Schwalbe G-One Allround Performance, λένε αλήθεια ότι σε στεγνό χώμα έχουν το ίδιο κράτημα με τα μεγαλύτερα όπως τα G-One Bite; Τώρα σε βρεγμένο βέβαια που λένε ότι δεν κάνουν καθόλου δεν το έχω αξιολογήσει ακόμα, αλλά ας ξεκινήσουμε από το στεγνό που είναι πολύ πιο συνήθης συνθήκη.

3. Υποθέτοντας ότι κοιτάμε 2 ποδήλατα όπου το ένα είναι mountain και το άλλο gravel, έχουν όμως ας πούμε τα ίδια λάστιχα και ίδια gear ratios, η κύρια διαφορά τους (πέρα από το ότι το MTB μάλλον θα έχει αμορτισέρ μπροστά ενώ το άλλο όχι) θα λέγαμε πως είναι η στάση του σώματος; Η οποία στο gravel είναι πιο κοντά στην ιδανική για οδήγηση σε δρόμο ενώ στο MTB είναι πιο όρθια;

Αυτά νομίζω προς το παρόν, θα ακολουθήσουν όμως σίγουρα κι άλλες! Ευχαριστώ προκαταβολικά για την υπομονή :)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.121
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top