Ποδήλατο

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.322
Γιαυτό έβαλα το συγκεκριμένο, έχει και άρθρωση να ακολουθεί το +/- του λαιμού ώστε να το έχεις στο οπτικό πεδίο.
Εντωμεταξύ στη κροκάλα δεν υπάρχει ντίπ χρόνος να παρακολουθήσεις τις ενδείξεις του οργάνου.
Στη κούρσα περισσότερο είχα τα μάτια στο όργανο παρά στο δρόμο, εδώ όμως καμία σχέση, έτσι και πάρεις τα μάτια από το δρόμο θα σε φάει το μαύρο το σκοτάδι :lolsign:
 

Μηνύματα
18.939
Reaction score
13.312
Πάμε καλά, τι να δεις σε αυτά τα εδάφη... στο κλασμα δευτερολέπτου πέφτεις σε λάκκο, βραχάκι, σκαλοπατάκι, χαλίκια... Γι αυτό τα βάζω τώρα και στο βίντεο ως overlay, για να βλέπω μετά τα data! :roflmao::gamer: :geek:

Αυτό το k-edge είναι αυτό που έβαλες πάνω, σωστά;

 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.322
Ρε συ θέλω να δω το cadence και δεν υπάρχει χρόνος ούτε για αυτό, άσε που πρέπει να τα τακτοποιήσω κάποια στιγμή γιατί συνηθισμένος από το road έχω βάλει σε κάθε σελίδα πολλές πληροφορίες με αποτέλεσμα να είναι πολύ μικροί οι χαρακτήρες και λόγο πρεσβυωπίας δεν βλέπω.
Ναι αυτό είναι το mount, υπάρχουν όμως γενικά διαφορά ως αποστάτες λαιμού για όλες τις απαιτήσεις.
 


Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Καινούρια Λάστιχα, μεσαία τριβή, σύρμα ταχυτήτων, αλυσίδα, τακάκια,γρασαρισμα και πλυσιμο.
Και πόσο πήγε το λιλί αν επιτρέπεται?

Alfred Le Tourneur 175,4 χιλ/ώρα ρεκόρ ταχύτητας το 1941 όποιος μαντέψει σωστά πόσα δόντια έχει ο μπροστινός δίσκος κερδίζει μεταχειρισμένο παγουράκι σχεδόν για πέταμα από εμένα

images.jpeg.jpg
 


Μηνύματα
360
Reaction score
554
Και πόσο πήγε το λιλί αν επιτρέπεται?
260
Τα λαστιχα εχουνε 50 το καθενα. Η αλυσιδα 30 και η μεσαια τριβη 40. 10 ευρω το καθε τακακι. Φτασαμε τα 190. Ξεχασα να πω οτι πηρα και μια παγουροθηκη και ενα καθαριστικο αρα +15 ακομα αυτα τα 2. Μαζι μετα εργατικα εφτασε 260.
 
Last edited:

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.322
Οι δίσκοι που έχουν βάλει στο scale πάντως χρήζουν άμεσης αλλαγής, σε καταβάσεις ανάβουν άσχημα και στραβωνουν, τους έχω ισιώσει 2 φορές μέχρι στιγμής.
10€ ο ένας δίσκος έχει καινούριος, ντίπ τσιφουτιά σε ποδήλατο βουνού.
Δλδ τι φαντάστηκαν, θα βάζουμε και πόδια κάτω για να σταματήσουμε...
η μεσαια τριβη 40.
Εδώ ή κάνεις λάθος ή σε έπιασε το ποπό.
20€ στοιχίζει η xt και κοντά στα 30€ η xtr
 
Last edited:

Μηνύματα
360
Reaction score
554
Μπορει να μου επιασαν λιγο τον ποπο η αληθεια ειναι αυτη. Σιγουρα δεν μου εβαλαν XT/XTR μια αλλη μου εβαλαν...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.322
Αν ήταν κάτι άλλο πέραν από shimano ίσως και να στοίχησε 40€.
Δύσκολο όμως σε ελληνικό μαγαζί να έχουν κάτι άλλο πέραν από shimano εξαρτήματα.

αυτη εβαλα στο θκομ
 


Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Να 'μαι κι εγώ...!

View attachment 260812

Άντε να δούμε πότε θα γίνει η πρώτη δοκιμή! @AthanasiosL Εάν δοκιμάσεις πριν από μένα (πολύ πιθανόν!), γράψε εντυπώσεις!
Σιγά μην τα πιώ ρε Γιώργο 😮😯 για λίπασμα στις ντοματιές τα πήρα...
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.322
Χθεσινή πολύ πρωινή λόγο ζέστης.
Ανέβηκα Χασιά και από εκεί πηγές φυλής, συνέχισα από κλειστό δασικό δρόμο και βγήκα Αγία τριάδα Πάρνηθας.
Ωραία διαδρομή, έχει από όλα ο μπαξές. Αμμώδεις, πετρώδες και κροκαλώδες δρόμο.
Συνήθως δεν κάνω στάση, βρέθηκα όμως σε ένα φοβερό φυσικό τοπίο με νερά και πολύ Δροσιά. Άραξα και έβγαλα μερικές φώτο
IMG_20220821_173519.jpg

IMG_20220820_093935.jpg


IMG_20220820_093813.jpg
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.322
Σήμερα μετά τη βροχή ένιωσα το ποδήλατο να ακούει καλύτερα σε σχέση με το στεγνό χωμάτινο τερέν, ωστόσο συνεχίζω να δυσκολεύομαι και να είμαι σφιγμένος, συνεχίζω να μη το απολαμβάνω...
IMG_20220824_220045.jpg
 

Μηνύματα
360
Reaction score
554
Σιγά σιγά θα χαλαρώσεις, και εγώ το ίδιο πάθαινα όταν για πολύ καιρό έκανα μόνο δρόμο και μετά απο6-9 μήνες καβαλούσα του βουνού σε μονοπάτια. Είναι λογικό.
Επίσης κάτι που έμαθα πρόσφατα, ο εκτροχιαστής πίσω εχει μια ασφάλεια που σφίγγει την επιστροφή του, για καταβασεις ωστε να μην κοπαναει. Φυσικα κανει λιγο πιο δυσκολες/σκληρες τις αλλαγες ταχυτήτων.
Ο επιλογέας ταχυτήτων και συγκεκριμένα η σκαναδαλη που ειναι για ανέβασμα σχέσης, δουλεύει είτε την τραβίξεις με τον δείκτη, είτε την πιέσεις με τον αντίχειρα. Η δευτερη περιπτωση, που δεν την ηξερα, βολεύει ώστε να έχεις μονιμα τον δείκτη στο φρενο και ανεβαζεις/κατεβαζεις με τον αντίχειρα.
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Σήμερα μετά τη βροχή ένιωσα το ποδήλατο να ακούει καλύτερα σε σχέση με το στεγνό χωμάτινο τερέν, ωστόσο συνεχίζω να δυσκολεύομαι και να είμαι σφιγμένος, συνεχίζω να μη το απολαμβάνω...
View attachment 261289
Νομίζω το έχεις πάρει λίγο στραβά και προβληματίζεσαι χωρίς λόγο... Στο mtb ο σκοπός δεν είναι τα απόλυτα νούμερα αλλά αυτό που έχεις σχεδιάσει να το βγάλεις... δλδ στοχεύουμε να ανεβούμε 2-3-4 δύσκολα μονοπάτια, και πάμε για να τα ανεβούμε χωρίς να ξεκαβαλάμε, ενώ οι ενδιάμεσοι δασικοί χρησιμεύουν για την μετάβαση στο επόμενο μονοπάτι... εσύ νομίζω το βλέπεις σαν κούρσα το όλο θέμα και στενοχωριέσαι που δεν έρχονται τα νούμερα που μας έχεις συνηθίσει... κάτι το οποίο είναι λάθος διότι εγώ βλέπω να ολοκληρώνεις τις διαδρομές και τα μονοπάτια που επιλέγεις να κάνεις και αυτό είναι προτίστως η επιτυχία στο άθλημα αυτό. Τώρα σε κάποια τεχνικά μονοπάτια που θα επιλέξεις να δουλεύεις συστηματικά, θα βελτιώσεις χρόνους και τεχνική εν καιρώ σίγουρα, αλλά ξαναλέω δεν είναι κούρσα...
Βάλε και μία ποδιά από κάτω στην μεσαία τριβή να πιάνει και τον διαγώνιο μέχρι αρκετά πάνω
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.322
Πχιά νούμερα ρε Σάκη, άσε τα νούμερα για αυτούς που έχουν συνηθίσει τα σπασμένα κόκαλα.
Το θέμα μου είναι ο έλεγχος, δεν μπορώ να ελέγξω το καράβι...
Εκεί που νομίζω πως έχω το έλεγχο, χαλαρώνω και αρχίζω να το απολαμβάνω έρχετε μια κοτρώνα και τα ανατρέπει όλα!
Όπως εψές το βράδυ, κατεβαίνω έναν κακοτράχαλο δασικό, και πάω να περάσω πάνω από ένα βράχο στον οποίο έχει μια πέτρα.
Γρήγοροι υπολογισμοί (θα τραβήξω το τιμόνι κλπ) περνάει το μπροστινό, πατάει τη πέτρα το πίσω και ξεκινάω τις ζεμπεκιές.
Απο εδώ να φύγω, από εκεί να πάω, φρένο, γκάζι μουσική και το σκατό στη κάλτσα...
Όσο για τα νούμερα, το ξέρεις πως άμα πατήσω στους δασικούς (ειδικά σε κάτι ανηφόρες) το έχω άνετα το κομ, δεν είναι όμως αυτό το ζητούμενο...
Επίσης μου δίνεται η εντύπωση πως πρέπει να βελτιώσω τα φρένα, δεν ξέρω ακόμα τι πρέπει να κάνω αλλά έχω τη αίσθηση πως αν είχα καλύτερο φρένο θα έμπαινα με άλλη αυτοπεποίθηση στα δύσκολα.
Γενικώς ψάχνομαι όπως καταλαβαίνεις, αλλιώς τα υπολόγιζα και αλλιώς με βγαίνουν. Είχα στο νού ωραίες δασικές διαδρομές τις οποίες γνωρίζω καλά από τη μοτοσυκλέτα, αυτές όμως είναι αρκετά μακριά και για να φτάσεις εκεί με το ματρακά θες πολύ ώρα διότι με αυτό το στήσιμο και με αυτά τα λάστιχα δεν τσουλάει και κουράζεσαι μέχρι να φτάσεις.
Οποτε επιλέγω τα γύρω βουνά, τα οποία όμως είναι απίστευτα κακοτράχαλα
 
Last edited:




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.359
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top